Mainos

Tuotteiden nimeäminen ja tunnettuvuus

  • 5 794
  • 30

Hemingway

Jäsen
Suosikkijoukkue
Sapko
Mainoslehtinen näyttää tarjoavan mm. tällaisia tuotteita:

-U32U-RX020V
-A53U-SX251V
-2311X

On kuitenkin myös tällaisia tuotteita:

-iPhone
-iPad
-Samsung Galaxy Tab
-Samsung Galaxy Tab 2

En tiedä, mitä mainosmiehillä päässä liikkuu, mutta kun tuote nimetään vaikealla kirjain- ja numerosarjalla, on varmaa, ettei siitä puhuta eikä edes netissä kirjoiteta. Asiaan tutustunut kaiketi hoksaa, mitä merkkisarjojen taakse kätkeytyy, mutta se ei riitä. Jokaisella tuotteella pitäisi olla nimi, joka on helppo muistaa.

Kertokaapa alalla toimivat, millä logiikalla tuotteet nimetään niin, että ne päätyvät jo nimeämisvaiheessa viidakkorummun ulottumattomiin?
 
Suosikkijoukkue
Hiroshima Toyo Carp
En tiedä noista nörttijutuista, mutta "pulla pullavan" kehittänyt mainosmies pitäisi ripustaa lähimpään lyhtypylvääseen. Kerran kun altistuu sille saatanan renkutukselle, niin sitä ei saa korvien välistä melkein millään pois. Job well done, siis.
 

Creed Bratton

Jäsen
Suosikkijoukkue
Україна
En tiedä noista nörttijutuista, mutta "pulla pullavan" kehittänyt mainosmies pitäisi ripustaa lähimpään lyhtypylvääseen. Kerran kun altistuu sille saatanan renkutukselle, niin sitä ei saa korvien välistä melkein millään pois. Job well done, siis.

Paskiainen, kun menit sen edes täällä mainitsemaan. Heti rupesi korvien välissä soimaan.
 

wilco

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK,LiPu
Mainoslehtinen näyttää tarjoavan mm. tällaisia tuotteita:

Taidat kirjoitella tuosta Expertin mainoslehtisestä. Olisit nyt kuitenkin muistanut mainita, että noissa merkkisarjoissasi lukee isolla vieressä mm Asus, kannettava, HP, LED-näyttö.

Sekä vaikka Galaxy Tab 2 yhteydessä niinkin selkeä asia kuin GT-P3110TSANEE. Aivan selkeätä juu.

Että silleen...
 

Hemingway

Jäsen
Suosikkijoukkue
Sapko
Taidat kirjoitella tuosta Expertin mainoslehtisestä. Olisit nyt kuitenkin muistanut mainita, että noissa merkkisarjoissasi lukee isolla vieressä mm Asus

Niin lukee, mutta koska Asuksia on suuri määrä, merkillä ole väliä niin kauan kuin erilaisia koneita ei erota toisistaan.

Keksin nyt vaikka sellaisen Nokian puhelimen mallin kuin 338F54. Näen, että se on Nokian ja että se on puhelin, mutta yhtään ei avaudu, millainen puhelin on, koska ei numerosarjojen ominaisuuksiin tule yksinkertaisesti kiinnitettyä huomiota.

sekä vaikka Galaxy Tab 2 yhteydessä niinkin selkeä asia kuin GT-P3110TSANEE.

Luuletko, että tabletti olisi yhtä tunnettu, jos siitä käytettäisiin ainoastaan numerokirjainsarjaa?
 

vilpertti

Jäsen
Suosikkijoukkue
San Jose Chokes
Luuletko, että tabletti olisi yhtä tunnettu, jos siitä käytettäisiin ainoastaan numerokirjainsarjaa?
Olisi kyllä paljon helpompaa, myönnetään, jos Nokiakin käyttäisi tuota huomattavasti helpompaa nimeämistyyliä kuten Galaxy Tab. Helposti tietää, mistä on kyse Samsungin kohdalla:
Samsung Galaxy
Samsung Galaxy Spica
Samsung Galaxy Portal
Samsung Galaxy S
Samsung Galaxy 3
Samsung Galaxy Apollo
Samsung Galaxy 5
Samsung Galaxy Europa
Samsung Galaxy 550
Samsung Galaxy U
Samsung Galaxy 551
Samsung Galaxy K
Samsung Galaxy Ace
Samsung Galaxy Fit
Samsung Galaxy Gio
Samsung Galaxy Mini
Samsung Galaxy Prevail
Samsung Galaxy Pro
Samsung Galaxy Neo
Samsung Galaxy S II
Samsung Galaxy Exhibit 4G
Jaaaaa vielä
Samsung Galaxy Z, S, R, W, M, Y, Precedent, XCover, Stratosphere, NExus, Y Pro Duos, Ace Plus, Ace 2, Mini 2, Beam, Pocket, Advance, S III

Noissa on tosiaan se hyvä puoli, että heti nimestä näkee mistä on kyse.

Tai sitten tiedät sen Galaxy tabin kuten tiedät Nokia Lumia 800:n, eli mainoksista...
 

Hemingway

Jäsen
Suosikkijoukkue
Sapko
Noissa on tosiaan se hyvä puoli, että heti nimestä näkee mistä on kyse.

Ei nimestä sinänsä suoraan mitään erota, mutta kun nimen muistaa, ominaisuudet rupeavat jäsentymään.

Monilla on vaikeuksia muistaa erilaiset salasanat, vaika ne ovat aktiivisessa käytössä. Monien tuotteiden nimet kelpaisivat sellaisinaan salasanoiksi. Niissä on isoja kirjaimia, pieniä kirjaimia ja numeroita.

Tuotteita ei pitäisi nimetä salasanoiksi vaan helposti muistettaviksi sanoiksi. Applehan peräti käyttää yleiskielen sanoja ja lisäilee niiden perään numeroita.
 

cottonmouth

Jäsen
Suosikkijoukkue
KooKoo & Philadelphia Flyers
Taloussanomissa oli viime viikolla juttu tuotteiden nimeämisestä. Ja tässä toinen samasta aviisista reilun vuoden takaa.
 

Hemingway

Jäsen
Suosikkijoukkue
Sapko
Taloussanomissa oli viime viikolla juttu tuotteiden nimeämisestä.

Se, ettei suuri firma selvitä, mitä tuotteelle suunniteltu nimi tarkoittaa muissa kielissä, on silkkaa ylimielisyyttä. Selvittäminen on pieni homma eikä vaadi juuri lainkaan resursseja. Ja mitä suurempiin kieliin selvitystyön rajaa, sitä helpommaksi se muuttuu.
 

Noma

Jäsen
Tuotteita ei pitäisi nimetä salasanoiksi vaan helposti muistettaviksi sanoiksi. Applehan peräti käyttää yleiskielen sanoja ja lisäilee niiden perään numeroita.

Tulisi Applenkin nimeämiskäytännöstä vähän hankalampi, jos tuotekirjo olisi yhtä laaja kuin Nokialla tai Samsungilla. Helppohan se on viisi eri tuotetta nimillä muistettavilla nimillä.
 

Hemingway

Jäsen
Suosikkijoukkue
Sapko
Tulisi Applenkin nimeämiskäytännöstä vähän hankalampi, jos tuotekirjo olisi yhtä laaja kuin Nokialla tai Samsungilla. Helppohan se on viisi eri tuotetta nimillä muistettavilla nimillä.

Epäilemättä, mutta Nokiakin voisi jäsentää tuotteitaan selvemmin. Se voisi pukea ne vaikka värikoodeihin, jotka kertoisivat, mihin kategoriaan tuotteet kuuluvat.

Jos kuluttaja tietäisi, että punainen tarkoittaa täyden palvelun bisnespuhelinta ja violetti keskitasoista mutta täysipainoista kuluttajapuhelinta, niin sekin helpottaisi.

Toinen kysymys on sitten se, miksi Nokialla on niin suuri määrä puhelimia? Eikö sekin ole huono asia markkinoinnin näkökulmasta?
 

RV16

Jäsen
Suosikkijoukkue
Chilinakit ja muu paskansyönti
Hyvä topicci.

Tulisi Applenkin nimeämiskäytännöstä vähän hankalampi, jos tuotekirjo olisi yhtä laaja kuin Nokialla tai Samsungilla. Helppohan se on viisi eri tuotetta nimillä muistettavilla nimillä.
Aika tyypillistä. "No kun Applella on vaan viis tuotetta ja Coca-Cola on Coca-Cola, niin helppoahan niillä on. Meillä kun on yli kuusi tuotetta, niin meidän pitää kehitellä numerosarjoja ja -kirjainyhdistelmiä".

Mullakin on joku Nokian numerosarjapuhelin. Ajaa asiansa, mutta harvemmin tulee mainostettua kun en edes nimeä muista. Myyntiluvuista ja pörssikursseista voi vetää loput johtopäätökset.
 

Evil

Jäsen
Suosikkijoukkue
Devils, HIFK, Arsenal, Athletic Club de Bilbao
Nokian kännyköissä vissiin on "niminä" jotkut nelinumeroiset sarjat. Ainakin oli ennen. Mie en koskaan oppinut niitä, en edes sitä oman vehkeen numerosarjaa.

Ehdotan siis, että täst'edes nuo saisivat ihmisten nimet.

Vanhoille ihmisille tarkoitettu, yksinkertainen luuri voisi olla väristä riippuen Unto tai Martta.

Keski-ikäisen yritysjohtajan luksusmalli olkoot Markku tai Sirpa.

Kolmekymppiselle "menestyjälle" kaikilla hilavitkuttimilla höystetty Sami tai Nina.

Teineille tuhannen watin sisäänrakennetuilla kaiuttimilla sporttaava Jonne tai Jenna.

Lapsille helppokäyttöinen Veeti-Niklas tai Aino-Sofia.
 

RV16

Jäsen
Suosikkijoukkue
Chilinakit ja muu paskansyönti
Tai sitten puhelimissa voisi olla etuliitteenä Nokia ja varsinaisena nimenä vaikka Phone, SMS, Camera, E-mail, FB, Office tai vaikka Business, riippuen siitä mitä ominaisuutta on painotettu.
 
Suosikkijoukkue
Die Nationalmannschaft, Bayern München, HIFK
Ennen vanhaan kun möin tilpehööriä tietokonekaupassa, niin joka penteleen vehje meni hyvin kaupaksi jos sen tuotenimessä oli sana "business". Jossain vaiheessa kun piti myydä jotain häntäeriä puoliväkisin, niin keksittiin soveltaa bisnes-liitettä myymälän hyllyteksteissä tai ständeissä. Joku dorka asiakas sanoi ihan suoraan, että ottaa kahdesta tasaväkisestä "tuon business-version, koska se kuulostaa pätevältä ja sillä voi varmaan tehdä ihan töitäkin". Turhaan ei muistuttanut toimitusjohtaja pitämään myyjiä mielessä, että aina kun asiakas astuu sisään myymälän ovesta niin tämän ÄO puolittuu.
 

Evil

Jäsen
Suosikkijoukkue
Devils, HIFK, Arsenal, Athletic Club de Bilbao
Tähän voisi liittää myös firmojen nimeämisen.

Ennen pankkien nimessä oli sana pankki. Sittemmin on ollut Meritaa, Nordeaa, Sampoa, Leoniaa... Mistä tietää että kyseessä on pankki?

Posti on Itella. TVH on Destia. Tele on Sonera. Helsingin Puhelin on Elisa. Joka saatanan firmalla pitää olla mahdollisimman neutraali, tunnistamaton nimi. Miksi?

Maalaisjärki sanoo, että tietyn alan firmalle olisi hyväksi, jos se jo nimestään tunnistetaan sen tietyn alan firmaksi. Ilmeisesti ei olekaan niin.

Tietysti vaikeampi on valittaa yhtiön toiminnasta, jos ei edes tiedä kenelle ja minkä nimiseen lafkaan voi valittaa.

On tämä perseestä. Ennen oli kaikki paremmin. Puhelimet oli kiinni seinässä, kala söi, kesät oli lämpimiä ja presidentti oli kalju.
 

stiflat

Jäsen
Suosikkijoukkue
New York Rangers, HIFK
Nokian kännyköissä vissiin on "niminä" jotkut nelinumeroiset sarjat. ... Ehdotan siis, että täst'edes nuo saisivat ihmisten nimet.

Jännintä tässä on, että Nokian tuotannossa puhelimille on ihan oikeat ja hienot (englanninkieliset) nimet, jotka kuitenkaan ei kuluttajalle asti tule.
 

varjo

Jäsen
Suosikkijoukkue
Montreal Canadiens, (Internazionale), Nash&Suns
Jahas, taas tätä.

Eräs saksalainen autofirma nimeää myös autojaan aika mielikuvituksettomasti numerosarjoilla ja on lähes konkassa kun kukaan ei tahdo ostaa niitä....eikun venaas nyt, oliko BMW eniten voittoa tuottava autofirma, taisi olla.
Mutku Bugattillakin on vaan Veyron eikä mitään tyhmiä 325:ia...

Kyllä Applen nimeämiskäytäntö juontaa juurensa vain ja ainoastaan siitä että tuotteita on vähän, nyt sitten näillä Nokiaa kritisoiville kyssäri, olisiko Nokia kenties koskaan noussut siihen asemaan missä oli jos se olisi myynyt vain yhtä puhelinmallia? Tai edes kahta? On yksinkertaisesti mahdotonta valloittaa maailmaa (niin, Nokia tosiaan teki tämän, vaikka nyt lähinnä tunnutaan ajattelevan että Nokia osaa vain mokata) parilla mallilla koska eri alueitten ja ostajasegmenttien tarpeet ovat erilaisia ja tuotteita tulee voida segregoida riittävästi.

Ei kryptinen nimeämiskäytäntö ole mikään ongelma jos markkinointi on sitä vastaavaa.
 

finnjewel

Jäsen
Suosikkijoukkue
KooKoo, Ässät, KPL, Kiovan Dynamo
Maalaisjärki sanoo, että tietyn alan firmalle olisi hyväksi, jos se jo nimestään tunnistetaan sen tietyn alan firmaksi. Ilmeisesti ei olekaan niin.

Tarina kertoo, että Ismo Alanko keksi Hassisen Koneelle nimen joensuulaiselta ompelukoneliikkeeltä. Ja tuo onneton ompelukoneyrittäjä vaihtoi liikkeensä nimen kun sai kuulla tapahtuneesta. Ei kovin hääviä liikeälyä.
 

Hemingway

Jäsen
Suosikkijoukkue
Sapko
Kyllä Applen nimeämiskäytäntö juontaa juurensa vain ja ainoastaan siitä että tuotteita on vähän

Onhan Samsungillakin paljon tuotteita, mutta silti saan mieleeni monta firman tuotetta, vaikka koskaan en ole ainuttakaan edes käsissäni pidellyt enkä niihin tietoisesti huomiota kiinnittänyt. Nimet ovat vain jääneet mieleen. Sen sijaan ainoa Nokian nimi, jonka muistan, on Lumia. Sen firma on onnistunut nostamaan minunkin tietoisuuteeni.

Tuttuus vaikuttaa aivan varmasti ostopäätökseen. Pelkkä nimikin riittää tuttuuteen.
 

vilpertti

Jäsen
Suosikkijoukkue
San Jose Chokes
Toinen kysymys on sitten se, miksi Nokialla on niin suuri määrä puhelimia? Eikö sekin ole huono asia markkinoinnin näkökulmasta?
Ei.

Nokialla on vain tällä hetkellä ongelmana se, että varsinaisia tähtiä tai lehmiä ei juuri valikoimassa ole, on enemmänkin koiria ja kysymysmerkkejä.
Sen sijaan ainoa Nokian nimi, jonka muistan, on Lumia. Sen firma on onnistunut nostamaan minunkin tietoisuuteeni.
Aika lyhyt on miehen muisti kun ei edes N7, N8, N9 jne muistu mieleen.
 

RV16

Jäsen
Suosikkijoukkue
Chilinakit ja muu paskansyönti
Jahas, taas tätä.

Eräs saksalainen autofirma nimeää myös autojaan aika mielikuvituksettomasti numerosarjoilla ja on lähes konkassa kun kukaan ei tahdo ostaa niitä....eikun venaas nyt, oliko BMW eniten voittoa tuottava autofirma, taisi olla.
Mutku Bugattillakin on vaan Veyron eikä mitään tyhmiä 325:ia...

Kyllä Applen nimeämiskäytäntö juontaa juurensa vain ja ainoastaan siitä että tuotteita on vähän, nyt sitten näillä Nokiaa kritisoiville kyssäri, olisiko Nokia kenties koskaan noussut siihen asemaan missä oli jos se olisi myynyt vain yhtä puhelinmallia? Tai edes kahta? On yksinkertaisesti mahdotonta valloittaa maailmaa (niin, Nokia tosiaan teki tämän, vaikka nyt lähinnä tunnutaan ajattelevan että Nokia osaa vain mokata) parilla mallilla koska eri alueitten ja ostajasegmenttien tarpeet ovat erilaisia ja tuotteita tulee voida segregoida riittävästi.

Ei kryptinen nimeämiskäytäntö ole mikään ongelma jos markkinointi on sitä vastaavaa.
Hyvää pohdintaa. Heitän vaihdossa vastaväitteitä:

- BMW on aika selkeästi profiloitunut suhteessa muihin automerkkeihin ja ihmiset jotka ostavat BMW:tä tietävät kännykkämaailmaa paremmin mitä tuotteessaan saavat.

- Loppujen lopuksi Bemarin nimeämiskäytäntö on myös aika simppeli, 3 on pieni, 7 iso ja 5 siitä välistä. Yhdistettynä tosiaan siihen että asiakkaat vähän paremmin tietävät mitä eroa noilla on, kun taas kännyköitä ostavat kaikki vauvasta vaariin.

- Nokia teki nousunsa ylivertaisten tuotteidensa avulla ja nimeämiskäytännöstään huolimatta, ei sen ansiosta. Kännykkämarkkinat olivat paljon pienemmät, jolloin numerosarjat niminä jäivät paremmin mieliin.

Aika lyhyt on miehen muisti kun ei edes N7, N8, N9 jne muistu mieleen.
Itse en ole niitä kehityksen kärjessä kulkevia ja markkinoita aktiivisesti seuraavia ihmisiä. Siitä syystä iPhone ja Lumia ovat ainoat jotka ovat jääneet mieleen. Nyt kun mainitsit niin tietenkin nämä N-jotain mallit tulevat mieleen ja muistan jollain kaverillani sellaisen olleen, mutta ne ovat kyllä niin harmaata massaa puhelimien joukossa kuin olla saattaa.
 

Fiiu

Jäsen
Tulisi Applenkin nimeämiskäytännöstä vähän hankalampi, jos tuotekirjo olisi yhtä laaja kuin Nokialla tai Samsungilla. Helppohan se on viisi eri tuotetta nimillä muistettavilla nimillä.

Miltä kuulostaa esimerkkinä MC496LL/A tai vaikkapa MC975LL/A? Toki nämä ovat vain tuotekoodeja mutta tuskin noilla tunnettaisiin tuotteita niin hyvin kuin tuoteperheen nimellä. Viisi eri tuoteperhettä lähinnä, ei viisi eri tuotetta. :)
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös