Tulokkaat kaudella 2021–2022

  • 41 980
  • 239

Bosco

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK, Pittsburgh
Ensimmäinen kuukausi kautta jo takana joten korkea aika avata ketju tämän vuoden tulokkaille. Aloitetaan ensiksi esittelemällä tämän vuoden draftissa varatuista NHL-debyyttinsä tehneet:

Mason McTavish, Anaheim Ducks (#3)
- Saipa/Blues-legendan poika teki näyttävän debyytin NHL:ssä, kun avausotteluun saldona tehot 1+1. Loukkaantui kolmannessa ottelussa ja on parhaillaan AHL:ssä kuntoutusjaksolla (jonka aikana tehnyt kahdessa ottelussa tehot 1+1). Nähtäväksi jää missä viettää loppukauden sitten, kun AHL ei tänä vuonna vielä ole pysyvä vaihtoehto hänelle.

William Eklund, San Jose Sharks (#7)
- Ruotsalaisnuorukainen murtautui heti Sharksin kokoonpanoon ja tehnyt kahdeksassa ottelussa tehot 0+4. Kymmenen ottelun rajapyykki häämöttää ja edessä on päätösten aika Sharksin toimesta. En ole seurannut Sharksia tai Eklundin otteita, joten jätetään tältä osin kommentointi muille.

Cole Sillinger, Columbus Blue Jackets (#12)
- Ennätyksenhaltija (useimmassa NHL-joukkueessa pelannut) Mike Sillingerin poika tuli isänsä tavoin varatuksi varaustilaisuuden 11. pelaajana (Colen varausnumero teknisesti ottaen #12 kun siitä edeltä skipattiin Arizonan vuoro mutta se on siellä numeroinnissa silti mukana). Siinä missä isä vakiinnutti pelipaikkansa NHL:ssä vasta varaustaan seuraavalla neljännellä kaudella, on poika yllättäen tehnyt sen välittömästi tänä syksynä. Viime yönä tuli yhdeksän ottelua täyteen ja hänelle oli jo aiemmin viikolla ilmoitettu että pysyy NHL:ssä kymmenen ottelun rajan ylitse ja tulokassopimus siten astuu voimaan (seuraava raja sitten se UFA-vuosiin vaikuttava 40 ottelua). Yhdeksänteen peliin tekikin komeat 2+1 tehot ja nyt yhdeksän ottelun jälkeen saldona yhteensä 3+2 tehosaldo. Yksi syksyn suurimmista yllättäjistä tulokkaiden osalta.

Vuoden 2020 draftista (viime kaudella tulokkaina tästä drafista olivat Alexis Lafrenière ja Tim Stützle) taas tänä syksynä NHL-paikkaansa ovat kovaa vauhtia vakiinnuttamassa:

Lucas Raymond, Detroit Red Wings (#4)
- Kymmeneen peliin saldona tehot 4+5 ja niillä johtaa tulokkaiden pistepörssiä tällä hetkellä. Aiemmin liittyi Gordie Howen ja Steve Yzermanin seuraan teini-ikäisenä neljän pisteen ottelun Red Wingsin riveissä pelanneeksi pelaajaksi. Näiden otteiden jatkuessa tulee olemaan yksi kärkinimistä Calder-kisassa.

Jamie Drysdale, Anaheim Ducks (#6)
- Viime kaudella pelasi jo 24 ottelua ja siten jäi kahta peliä vajaaksi siitä etteikö olisi menettänyt tulokasstatustaan. Kellottanut alkukaudesta 11 ottelussa Ducksin puolustajista kolmanneksi kovimmat peliminuutit ja on siten siellä jo yksi luottopuolustajista. Miinuksia toki kerääntynyt jo -12 eli yli yksi miinus per ottelu, joten tuon pohjalta vielä parannettavaa puolustuspelaamisessa. Tehojakaan ei taida niin paljoa tulla että Calder-keskustelussa nousee korkealle, mutta kuitenkin erittäin kovan potentiaalin omaava nuori puolustajalupaus.

Anton Lundell, Florida Panthers (#12)
- Suomen toivo tämän vuoden Calder-kisassa on aloittanut kauden ryminällä, kun viiteen peliin saldona yhtä monta pistettä ja ennen kaikkea ansainnut heti valmennuksen luottamuksen kypsällä kahden suunnan pelaamisellaan.

Dawson Mercer, New Jersey Devils (#18)
- Työteliäs kahden suunnan pelaaja on noussut ryminällä NHL-miehistöön ja esitellyt hyökkäyspään taitojaankin. Kahdeksassa ottelussa saldona hienot 3+2 tehot. Tulee olemaan yksi Devilsin luottopelaajista vuosikausiksi ja on kovaa vauhtia pelaamassa itsensä sellaiseksi jo tällä kaudella.

Muita 2020 ikäluokasta debyyttinsä tehneitä: Jake Neigbours (6 GP 1+1), Quinton Byfield (6 GP 0+1), Hendrix Lapierre (5 GP 1+0), Yegor Chinakhov (5 GP 0+0), Isaak Phillips (3 GP 0+0), Seth Jarvis (2 GP 1+1), Cole Perfetti (2 GP 0+0) ja Nico Daws (maalivahti, 2 GP).

Vanhempien draftiluokkien (ja varaamattomien) kärkinimiä tämän kauden tulokkaista tällä hetkellä ovat:

Trevor Zegras, Anaheim Ducks (2019 #9)
- Tämä taitava Ducks-hyökkääjä oli etukäteisarvioissa yksi suurimpia suosikkeja tämän vuoden Calder-kisassa. Joukkuekaverinsa Drysdalen kanssa viime kaudella jo 24 ottelua NHL:ssä ja siten jäi kahta peliä vajaaksi tulokassatuksen menettämisestä. Kausi on lähtenyt kohtalaisesti käyntiin (11 GP 2+3), mutta parempaa varmasti vielä tuloillaan. Tullee olemaan yksi kauden tehokkaimmista tulokkaista.

Moritz Seider, Detroit Red Wings (2019 #6)
- Lokakuun parhaaksi tulokkaaksi valittu Seider on välittömästi noussut Red Wingsin kärkipuolustajaksi. Kymmenessä pelissä puolustajalle upeat kahdeksan pistettä ja vaikka puolustajien aina vaikea pärjätä Calder-kisassa, tulee Seider näillä otteilla olemaan yksi haastajista ja jopa suosikeista tuossa kisassa.

Bowen Byram, Colorado Avalanche (2019 #4)
- Pelasi viime kaudella jo 19 ottelua mutta säilytti siten silti tulokasstatuksensa. Kausi on lähtenyt tehokkaasti liikkeelle kun yhdeksässä pelissä on kerännyt kahdeksan pistettä. Seiderin tavoin sellainen puolustaja jolla kaikki edellytykset olla Calder-kisassa korkealla.

Jeremy Swayman, Boston Bruins (2017 #111)
- Tilastot eivät kolmen ottelun jälkeen vielä ole erityisen hyvät, mutta haastaa Ullmarkin tosissaan vastuusta ja voi nousta maalivahdeista hyvinkin kauden tulokassensaatioksi.

Alex Nedeljkovic, Detroit Red Wings (2014 #37)
- Viime kauden Calder-kisan kolmonen säilytti tulokasstatuksensa vielä tälle kaudelle. Ikää 25 vuotta, yhteensä 29 ottelua ennen tätä kautta, kahdella viimeisellä kaudella 4 ja 24 ottelua. Niukasti jäi siten kaikkien kriteerien alapuolelle. Red Wingsin puolustuksen takana ei toki ole yhtä helppo häikäistä kuin viime kaudella Hurricanesin puolustuksen takana, joten sijoituksen parantaminen Calder-äänestyksessä tulee olemaan hyvin vaikeaa.

Spencer Knight, Florida Panthers (2019 #13)
- Bob aloittanut kauden vahvasti joten ilman hänen loukkaantumista on Knightin rooli puhtaasti kakkosmaalivahtina oleminen ja sieltä ei ole helppo nousta Calder-kisassa siten esille. Kuitenkin tämän kauden tulokasmaalivahdeista lahjakkain ja tulee torjumaan Panthersin kakkosmaalivahtinakin upeat tilastot.

Vanhemmista tulokkaista kauden hyvin ovat aloittaneet esimerkiksi Jonathan Dahlen (8 GP 4+2), Michael Bunting (10 GP 3+3) ja Drew O'Connor (7 GP 3+2). Lisäksi Nedeljkovicin tavoin hienon tulokaskauden viime kaudella jo pelannut Kaapo Kähkönen jäi niukasti kaikkien kriteerien alapuolelle ja on siten teknisesti ottaen edelleen tulokas, mutta alkukauden peluutuksen perusteella vastuuta tulee niukalti ja tänä vuonna ei siten yhtä hyvin pääse nousemaan esille.

Ei nyt kaikkia aleta kuitenkaan listailemaan vaan tämä riittänee avaukseksi.
 

Bosco

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK, Pittsburgh
William Eklund palautettiin yhdeksän ottelun jälkeen takaisin Ruotsiin loppukaudeksi, ja Jake Neighbours puolestaan laitettiin takaisin Kanadan junnusarjoihin loppukaudeksi. Parilla vähentynyt siten ylhäällä NHL:ssä olevien junnuikäisten pelaajien määrä avausviestin jälkeen. Seuraavaksi sitten odotellaan Mason McTavishin kohtaloa. Nyt pelattuna 6 ottelua (2+1 tehot), joten noin viikon päästä sielläkin tuloillaan päätösten aika.

Junnuikäisistä AHL:ssä kautensa aloittanut Devilsin Alexander Holtz (2020 drafti #7) on avausviestin jälkeen tehnyt debyyttinsä. Viidessä pelissä syntynyt tehot 0+1.

Kymmenen pisteen rajan ylittäneet tulokkaat tähän mennessä:

1. Lukas Raymond 16 GP 6+9=15
2. Moritz Seider 16 GP 2+10=12
3. Dawson Mercer 13 GP 5+5=10
 

FutureHockey

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS, NYI, Junnut ja Tilastot
Anton Lundell viimeiseen neljään peliin kiikaritehot ja viimeiseen 10 otteluun tehopisteet 1+2=3. Vaikka pelaisi hyvin puolustussuuntaan, niin kyllä niitä tehojakin pitäisi tulla, että voisi nousta varteenotettavaksi Calder -ehdokkaaksi. Viimeiseen neljään otteluun Panthersien maaliero kuitenkin 17-9 ja Lundell ei tosiaan ole ollut tehopisteillä yhdessäkään maalissa ja tehotilastokin 0 noissa otteluissa (+2, -2).

SijoitusNimiPelipaikkaJoukkueGPGAPTS+/-PIM
1.Lucas RaymondLWDetroit Red Wings207121904
2.Moritz SeiderDDetroit Red Wings2021113-114
3.Dawson MercerCNew Jersey Devils166612+810
4.Trevor ZegrasCAnaheim Ducks166410-516
5.Jonathan DahlénCSan Jose Sharks16729+40
6.Bowen ByramDColorado Avalanche11358+52
7Cole SillingerCColumbus Blue Jackets15448-315
8.Tanner JeannotLWNashville Predators17538+122
9.Michael BuntingLWToronto Maple Leafs19448-514
10.Anton LundellCFlorida Panthers14347+26
26.Arttu RuotsalainenCBuffalo Sabres1522406
29.Rasmus KupariCLos Angeles Kings16224-16
60.Lassi ThomsonDOttawa Senators3011-32
71.Santeri HatakkaDSan Jose Sharks7011-32
78.Kristian VesalainenLWWinnipeg Jets14101+30
83.Robin SaloDNew York Islanders1000-20
112.Sampo RantaLWColorado Avalanche10000-42
 

Bosco

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK, Pittsburgh
Mason McTavish lähetettiin eilen takaisin junnusarjoihin loppukaudeksi 9 pelatun NHL-ottelun jälkeen. Siten tämän vuoden draftista ainoa ylhäälle 10 ottelun rajan jälkeen jäänyt pelaaja on Columbuksen Cole Sillinger.
 

Oskar

Jäsen
Suosikkijoukkue
Turkulaiset joukkueet, Rantasmikko, Gordon Bombay.
NHL.Comin listausta Calderista:


Top5:
1. Zegras 67 points
2. Seider 62 points
3. Raymond 59 points
4. Jeannot 23
5. Lundell 8 points
 

Henkka

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tappara, Red Wings, Arsenal, Grand Rapids Griffins
Jännä nähdä tuleeko Lundell kaikista takaa ohi.

Tein pientä estimaattia vuodenvaihteen jälkeisellä pistetahdilla, mitä sillä kertyisi pinnoja kauden loppuun mennessä. Zegrasilla pelejä jäljellä vähiten.

Lundell, 78 games, 23+39 = 62 points (0.92 pinnaa per peli vuodenvaihteen jälkeen)
Zegras, 75 games, 21+36 = 57 points (0.70)
Raymond, 82 games, 18+39 = 57 points (0.55)
Jeannot, 82 games, 24+25 = 49 points (0.62)
Seider, 82 games, 8+38 = 46 points (0.55)

Moritz Seider tietysti on peliajallinen johtaja 22:30min roolillaan ja noussut kärkipuolustajaksi Detroitissa. Pidän tätä kovempana juttuna kuin yhdenkään näiden hyökkääjien tehoilua. Onhan nuo tehopisteetkin aika mukiinmenevät 20v puolustajalle. Joku Hedman teki samanikäisenä 20-26 pistettä, rippuen nyt kumpi kausi eri kohdassa vuotta olevan syntymäpäivän takia otetaan vertailun.
 

laamis

Jäsen
Suosikkijoukkue
Nashville Predators
Jännä nähdä tuleeko Lundell kaikista takaa ohi.

Tein pientä estimaattia vuodenvaihteen jälkeisellä pistetahdilla, mitä sillä kertyisi pinnoja kauden loppuun mennessä. Zegrasilla pelejä jäljellä vähiten.

Lundell, 78 games, 23+39 = 62 points (0.92 pinnaa per peli vuodenvaihteen jälkeen)
Zegras, 75 games, 21+36 = 57 points (0.70)
Raymond, 82 games, 18+39 = 57 points (0.55)
Jeannot, 82 games, 24+25 = 49 points (0.62)
Seider, 82 games, 8+38 = 46 points (0.55)

Moritz Seider tietysti on peliajallinen johtaja 22:30min roolillaan ja noussut kärkipuolustajaksi Detroitissa. Pidän tätä kovempana juttuna kuin yhdenkään näiden hyökkääjien tehoilua. Onhan nuo tehopisteetkin aika mukiinmenevät 20v puolustajalle. Joku Hedman teki samanikäisenä 20-26 pistettä, rippuen nyt kumpi kausi eri kohdassa vuotta olevan syntymäpäivän takia otetaan vertailun.
Pakko kyllä sanoa että tänä vuonna vaikuttaisi olevan ihan tosissaan mielenkiintoinen kamppailu. Mitenköhän calderissa nuo pisteet "tasapainotetaan" pakkien ja hyökkääjien välillä?
Tarkoitan lähinnä että jos pakki vetää sanotaan 0,75 PPG niin, mitä se tavallaan vastaisi hyökkääjälle?
Toivottavasti tajuat(te) mitä tarkoitan.
Toisaalta, mitenköhän tuo sellainen näyttävyys vaikuttaa? Miten vaikuttaa kuinka paljon paremmin on pelannut vs. mitä pelaajalta odotettiin?

Miten tuo calder edes valitaan, onko siellä joku raati jotka valitsee kaikki omat vaikka top 3 pelaajat, lasketaan niistä jotkut pisteet ja eniten pisteitä saanut voittaa vai miten?
 

Bianconeri

Jäsen
Suosikkijoukkue
Bruins, Juventus
Miten tuo calder edes valitaan, onko siellä joku raati jotka valitsee kaikki omat vaikka top 3 pelaajat, lasketaan niistä jotkut pisteet ja eniten pisteitä saanut voittaa vai miten?
Professional hockey writers association (jääkiekkotoimittajien yhdistys?) jokainen jäsen äänestää 5 pelaaja listalle, joille sitten antavat pisteet 10, 7, 5, 3 ja 1. Eniten pisteitä saanut pelaaja voittaa ja ennen voittajan julkistusta julkaistaan aina top-3 että saadaan hypeä aikaiseksi palkinnon ympärille.

Taitaa tää lehdistö yhdistys olla kohtuu vahvasti Pohjois-Amerikka painotteinen joten jonkun verta lisähaastetta väittäisin sen tuovan Lundellin pysti jahtiin vielä.
 

Ollakseni

Jäsen
Suosikkijoukkue
Detroit Red Wings
Professional hockey writers association (jääkiekkotoimittajien yhdistys?) jokainen jäsen äänestää 5 pelaaja listalle, joille sitten antavat pisteet 10, 7, 5, 3 ja 1. Eniten pisteitä saanut pelaaja voittaa ja ennen voittajan julkistusta julkaistaan aina top-3 että saadaan hypeä aikaiseksi palkinnon ympärille.

Taitaa tää lehdistö yhdistys olla kohtuu vahvasti Pohjois-Amerikka painotteinen joten jonkun verta lisähaastetta väittäisin sen tuovan Lundellin pysti jahtiin vielä.
Tuossahan on myös alueellista painotusta jonkin verran. Eli jos Floridassa on vähemmän osallistujia niin ei ehkä niin paljoa tule ääniä kuin voisi odottaa. Toki ei tuo ihmeemmin ole tainnut Floridan pelaajiin vaikuttaa ainakaan Calderissa kun kaksi edellistä hyvää kandidaattia molemmat voittivat pystin (Huberdeau ja Ekblad). Yleisesti tuo on aika verrannollinen media näkyvyyteen ja Zegras on saanut sitä paljon tällä kaudella kun on tehnyt paljon hienoja suorituksia. Eihän keneltäkään voi odottaa mitään täyttä raporttia kaikista pelaajista. Joku Red Wingsistä kirjoittava toimittaja on varmaan pääsääntöisesti nähnyt Red Wingsin pelejä ja sitten katselee joidenkin muiden otteluita kunhan kerkeää/viitsii. Sama sitten jonkun Arizonan, Floridan, Carolinan yms. joukkueiden otteista kirjoittelevista toimittajista.
 

Oles

Jäsen
Suosikkijoukkue
Anaheim Ducks, Leijonat
NHL.Comin listausta Calderista:


Top5:
1. Zegras 67 points
2. Seider 62 points
3. Raymond 59 points
4. Jeannot 23
5. Lundell 8 points

Jännä kisa menossa. Voiton uskon menevän joko Zegrasille tai Seiderille. Zegras on vaan sen verta näyttävä, että valloittaa kaikkien sydämet. Seider ehkä ansaitsisi voiton enemmän, koska tekee kovaa temppua vaikeammalla pelipaikalla. Raymond kärkkyy siinä selän takana. Ehkä jos hän voittaakin tulokkaiden pistepörssin isolla erolla seuraavaan, niin sitten voisin uskoa voittoon. Nyt jää joukkuetoverin varjoon. Lundellin ja Jeannotin kohdalla varmaan katsotaan, että pelaavat joukkueidensa kolmosketjuissa, joten heitä ei nähdä niin onnistuneina, vaikka ei ole heidän syynsä, että pelaavat paremmissa joukkueissa.
 

DavyJones

Jäsen
Suosikkijoukkue
John Vanbiesbrouck
Calder on varmaan pysteistä se vittumaisin arvotettava; kaikki pelipaikat vastakkain, mutta samalla yhtäällä painaa merkitys joukkueellesi ja toisaalla tasan se oma tulokaskautesi suhteessa muihin tulokkaisiin.

Ehkä tämänkin kauden veikkauksien kiharaisuus kertoo juuri tuosta. Kelle tahansahan tuon soisi. Ja toisaalta ne keitä ei valita olisivat monella muullakin kaudella tämän pytyn "contendereja".

Yhtä kaikki, mun mielestä on hemmetin hienoa, että nuorista löytyy saman tien joukkueensa ratkaisijoita. Se raikastaa liigaa sekä lisää uusien yrittäjien kunnianhimoa.
 

Henkka

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tappara, Red Wings, Arsenal, Grand Rapids Griffins
Detroitilla on hyvin paljon kokemusta siitä, että Calderia ei voiteta ja tästä runner-upista tulee lopulta urallaan se calderista "kisanneiden" paras pelaaja. Näin on käynyt Yzermanille, Fedoroville, Lidströmille ja Zetterbergille aikanaan.

Seider olisi ihan normaali jatke tähän historiaan.
 

Flyingbird

Jäsen
Suosikkijoukkue
TUTO Hockey, Mestis, SJS
Mielenkiinnosta kysyn, kun en Jeannotia tunne pelaajana, että mikä ominaisuus tekee tästä paremman tulokkaan kuin Lundell? Vai onko syyt josain muualla, että nhl.comin listauksessa on Lundellin yläpuolella.
 

Vatanen

Jäsen
Suosikkijoukkue
Bruins, Carolina, Dallas, JYP ja Leijonat
Itse näin pintapuolisesti laittaisin nää Detroitin veljekset, Zegrasin veljekset ja Lundellin seuraavaan järjestykseen.

1. Seider
2. Zegras
3. Lundell
4. Raymond
5. Jeannot ynnämuut.

Toki mikäli Lunkka menee vielä tulokkaiden pistepörssin johtoon voi jenkeissäkin mielipiteet alkaa muuttumaan.
Seideriä arvostan itse ainakin korkeammalle kuin Zegrasia, ja pisteitäkin on saman verran kuin Lundellilla.
 
Omissa papereissa Seider on ollut paras tulokas tähän asti. Ennen kauden odottelin Seiderilta pelilisesti jotain tällaista, mutta en arvellut pistetehtailun riittävän valintaan. Pistetehtailu on kuitenkin ollut erinomaista kuten ylempänä on todettu ja näin ollen Seiderilla on kyllä ihan aito mahdollisuus voittaa tämä.

Oma top 12 tähän kauden noin puoliväliin:
1. Seider
2. Zegras
3. Lundell
4. Raymond
5. Jeannot
6. Jarvis
7. Mercer
8. Nedeljkovic
9. Bunting
10.Carrier
11. Drysdale
12. Tomasino

Puolessa kaudessa ehtii kuitenkin vielä tapahtua paljon. Etenkin maalivahdeilla ottelumäärät vaikuttavat oleellisesti. Jos loukkaantumisten vuoksi tai muusta syystä esim. Kaapo Kähkönen tai Spencer Knight saa isommin vastuuta loppukaudesta, niin nousee kohisten listoilla.
 

Henkka

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tappara, Red Wings, Arsenal, Grand Rapids Griffins
Mielenkiinnosta kysyn, kun en Jeannotia tunne pelaajana, että mikä ominaisuus tekee tästä paremman tulokkaan kuin Lundell? Vai onko syyt josain muualla, että nhl.comin listauksessa on Lundellin yläpuolella.

Varmaan paras tulokas pelaamaan maalinedustalla.
 

Ann Arbor

Jäsen
Suosikkijoukkue
Україна
Calder-keskustelua käyty viimeisen vuorokauden aikana paljon Lundell-threadissa, mutta jokunen sana tännekin.

Jos jotain erittäin positiivista, tällä kaudella Calder-kisa käy kuumimmillaan pitkään aikaan. Yhtäältä NHL-viestimien sanotaanko suoraan "puolueellisuus" asian tiimoilta harmittaa. Olen luonnollisesti jäävi niin Detroit-fanina, Suomikiekon ystävänä ottamaan kantaa, mutten pidä tavasta jolla liiga promoaa Zegrasia ohi Detroitin "Calder-veljesten" ja Anton Lundellin edelle.

Zegras on taitava pelaaja ja hänellä on edessä pitkä ura NHL:n huippupelaajien joukossa. Tästä huolimatta high light reel-temput eivät ole kaikki kaikessa (en siis väitä, etteikö Zegras olisi kokonaisvaltainen pelaaja), vaikka ymmärrettävästi ne kiinnostavatkin eniten "Casual Sportsfaneja" joita NHL luonnollisesti yrittää saada tuotteen taakse. Lisäksi Zegrasin kansallisuus (USA) on edesauttava tekijä. NHL kun odottaa edelleen Patrick Kanen manttelinperijää seuraavana amerikkalaisena supertähtenä. (Eichel vähän siinä ja siinä). Myös Kalifornia/Los Angeles-faktori lienee olemassa, vaikka saman luulisi edistävän myös Lundellin osakkeita. Detroit on ollut "hockeytown" iät ja ajat, eikä siis tarvitse boostia kiekkomarkkinan kasvulle alueella.

Joo tuli tämmöinen "old hockey man"-avautuminen. :D
 

pikkuvaimo

Jäsen
Suosikkijoukkue
Volodymyr Zelenskyi
Calder-keskustelua käyty viimeisen vuorokauden aikana paljon Lundell-threadissa, mutta jokunen sana tännekin.

Jos jotain erittäin positiivista, tällä kaudella Calder-kisa käy kuumimmillaan pitkään aikaan. Yhtäältä NHL-viestimien sanotaanko suoraan "puolueellisuus" asian tiimoilta harmittaa. Olen luonnollisesti jäävi niin Detroit-fanina, Suomikiekon ystävänä ottamaan kantaa, mutten pidä tavasta jolla liiga promoaa Zegrasia ohi Detroitin "Calder-veljesten" ja Anton Lundellin edelle.

Zegras on taitava pelaaja ja hänellä on edessä pitkä ura NHL:n huippupelaajien joukossa. Tästä huolimatta high light reel-temput eivät ole kaikki kaikessa (en siis väitä, etteikö Zegras olisi kokonaisvaltainen pelaaja), vaikka ymmärrettävästi ne kiinnostavatkin eniten "Casual Sportsfaneja" joita NHL luonnollisesti yrittää saada tuotteen taakse. Lisäksi Zegrasin kansallisuus (USA) on edesauttava tekijä. NHL kun odottaa edelleen Patrick Kanen manttelinperijää seuraavana amerikkalaisena supertähtenä. (Eichel vähän siinä ja siinä). Myös Kalifornia/Los Angeles-faktori lienee olemassa, vaikka saman luulisi edistävän myös Lundellin osakkeita. Detroit on ollut "hockeytown" iät ja ajat, eikä siis tarvitse boostia kiekkomarkkinan kasvulle alueella.

Joo tuli tämmöinen "old hockey man"-avautuminen. :D

Eikö Matthews kelpaa manttelinperijäksi?
 

iLUZ

Jäsen
Suosikkijoukkue
Helsingin Jokerit
Calder -voittajahan on jo päätetty. Sama se mitä enää tapahtuu, jos kärkiäijät vetävät edes lähelle tähänastista tasoa. Eipä tuolla NHL:n puolella paljon muita kun Zegrasia boostata ja ainoana P-Amerikkalaisena aivan terävimmässä kärjessä, on selkeä valinta.

Valitettavasti.
 

Iker

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK
Niin ja ei kai tämä nyt niin mene, että tämän vastaavan menon jatkuessa loppuun asti se olisi jotenkin vääryys, jos joku muu kuin Lundell voittaa Calderin.

Sittenhän se olisi eri, jos Lundell olisi ainoa erottuva tulokas ja silti palkinto päätyisi esim. Zegrasille jonkun ilmaveivin perusteella vaikka muuten tekisi kaudelle 10+10 ja kakkoseksikin kiilaisi joku tuhnu, mutta kun näin ei ole vaan siellä on nyt aivan erinomainen kattaus todella hyviä ja tehokkaita ja erottuvia erilaisia tulokkaita, niin ei se nyt ole mikään vääryys ketään niistä kohtaan, vie sen pytyn sitten vaikka Zegras, Lundell tai Seider.

Yksi vaan voi voittaa ja siinä tavallaan aina sitten sorsitaan sitä toiseksi parasta kun jostain kilpaillaan ja palkitaan, turha sitä on niin vakavasti ja pahalla ottaa. Jos Lundell voittaisi, validisti joku voisi sitten sanoa, että näitä muita kärkinimiä sorsittiin jne.

Sitä paitsi kautta on pelattu vasta yli 40 peliä, ei sitä pyttyä vielä voi jakaa vaan katsellaan kausi loppuun.
 

Oles

Jäsen
Suosikkijoukkue
Anaheim Ducks, Leijonat
Calder-keskustelua käyty viimeisen vuorokauden aikana paljon Lundell-threadissa, mutta jokunen sana tännekin.

Jos jotain erittäin positiivista, tällä kaudella Calder-kisa käy kuumimmillaan pitkään aikaan. Yhtäältä NHL-viestimien sanotaanko suoraan "puolueellisuus" asian tiimoilta harmittaa. Olen luonnollisesti jäävi niin Detroit-fanina, Suomikiekon ystävänä ottamaan kantaa, mutten pidä tavasta jolla liiga promoaa Zegrasia ohi Detroitin "Calder-veljesten" ja Anton Lundellin edelle.

Zegras on taitava pelaaja ja hänellä on edessä pitkä ura NHL:n huippupelaajien joukossa. Tästä huolimatta high light reel-temput eivät ole kaikki kaikessa (en siis väitä, etteikö Zegras olisi kokonaisvaltainen pelaaja), vaikka ymmärrettävästi ne kiinnostavatkin eniten "Casual Sportsfaneja" joita NHL luonnollisesti yrittää saada tuotteen taakse. Lisäksi Zegrasin kansallisuus (USA) on edesauttava tekijä. NHL kun odottaa edelleen Patrick Kanen manttelinperijää seuraavana amerikkalaisena supertähtenä. (Eichel vähän siinä ja siinä). Myös Kalifornia/Los Angeles-faktori lienee olemassa, vaikka saman luulisi edistävän myös Lundellin osakkeita. Detroit on ollut "hockeytown" iät ja ajat, eikä siis tarvitse boostia kiekkomarkkinan kasvulle alueella.

Joo tuli tämmöinen "old hockey man"-avautuminen. :D

Anaheim ei koskaan saa draftia tai edes allstars -viikonloppua hoidettavakseen, niin olisi se nyt kiva, että NHL viimeinkin tekisi jotain Anaheimin eduksi.

Ei sillä promoamisella ole mitään väliä itse Calder -kisassa. Pokaalista äänestää journalistit ei tavallinen kiekonkatsoja. Viime vuosina Calder on lähes poikkeuksetta mennyt johonkin perinteiseen kiekkokaupunkiin Floridaa lukuunottamatta. Toki voidaan vuosikohtaisesti miettiä, että oliko voitto joka tapauksessa ansaittu, mutta sanonpa vaan. Ei pelipaikkakunnasta tule olemaan Zegrasille mitään hyötyä itse kisassa. Ja jos Zegras on seuraava Kane, niin sitten pystin voittaminen on aika ansaittua, kun miettii kuinka huikea pelaaja Kane on ollut.

Täällä on alkanut näkemään narratiivia, että Zegras on vaan joku kikkapoika. No jos niillä kikoilla tulee tulosta aikaan, niin on se aika hyvin. NHL:n historia tuntee n+1 veijaria, jotka pyörittelivät kiekkoa vaikka miten, mutta eivät saaneet pisteitä tehtyä tai mitään muutakaan aikaan. Zegras osaa käyttää kiekonkäsittelytaitojaan peliä edistävästi, mikä on johtanut näyttäviin maaleihin. Kyllä täällä jengi hurraa, kun Lundell tekee hienon syötön jalkojen välistä kaverille, joka laittaa maaliin, mutta kun Zegras tekee spin-o-rama-syötön, niin se on vaan jotain typerää kikkailua. Saman tason juttuja kuin, mitä nähtiin toisessa ketjussa jossa puhuttin, että Floridan peli oli vaan pelailua eikä pelissä syntyneillä henkilökohtaisilla pisteillä ollut merkitystä.

Pitää vielä sanoa, että Zegrasin taidoilla on ollut iso vaikutus siihen, että Anaheim ei ole enää liigan hännillä tehdyissä maaleissa. Vaikka hän onkin aloittanut paljon hyökkäyspäässä, niin ympärillä oleva joukkue ei ole materiaaliltaan mikään mestaruuskandidaatti eikä pudotuspelimahdollisuuksiin tällä kaudella uskottu. Pisteet eivät ole tulleet hyvien ketjukavereiden kanssa roikkumisen takia vaan omalla työllä. Viime kauden joukkueen pisteykkösellä Comtoisilla oli 33 pistettä 55 ottelussa. Zegrasilla on nyt takana 42 peliä ja 32 pistettä tilillä, mikä kertoo vähän viime ja tämän vuoden tasosta (Zegras on toiseksi tehokkain pelaaja). On tuolla muutama muukin tekijä, minkä takia joukkueella menee paremmin, mutta Zegras on iso tekijä.

Jos nyt katsottaisiin kausi loppuun ja kenelle Calder myönnetään ennen kuin valitetaan. Kaikilla on vielä mahdollisuus voittaa.
 
Viimeksi muokattu:

Mr. Smith

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves, Canucks
Viime vuosina Calder on lähes poikkeuksetta mennyt johonkin perinteiseen kiekkokaupunkiin Floridaa lukuunottamatta.

Vähän tökkäsi silmään tämä kohta, joka varmaan riippuu sitten katsojan iästä. Mutta viimeiset kolme on mennyt järjestyksessä Minnesota, Colorado, Vancouver. Osa organisaatioista on varsin nuoria ja taitaa ensimmäiset NHL-joukkueet noihin tulleet vasta 1960-1970-luvulla.

Itselle perinteiset kiekkokaupungit ovat noi O6. Minnesota tuli sitten ensimmäisessä laajennuksessa (12 joukkueeseen) ja Vancouver sekä Colorado 1970-luvulla.

Jos esim 2000-lukua tarkastelee niin Calder on mennyt mm Atlantaan, Columbukseen, San Joseen ja Carolinaan. Perinteisiin O6 joukkueisiin Calder on mennyt vain neljä kertaa.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös