TPS kaudella 2025–2026

  • 69 162
  • 417

eki likanen

Jäsen
Suosikkijoukkue
Miettisen Tommin pornolehdet
Juu, ei. Millä rahalla nuo jannut hankitaan?

Ensi kaudella laitetaan suu säkkiä myöten ja pelaajat hommataan tyyliin Allsvenskanin alaketjuista kaikki. Ei ole realismia, että jotain Arrabiataa tai Morandeja hommattaisiin. Mikään "köyhtyä saa, mutta ei laihtua" -tyylinen ajattelu ei tule toimimaan.

Eli Roope Reini, Samu Koskenkorva, Mikael Menna, Johan Mornsjö, Jesper Kokkonen, Kim Rosdahl, Linus Videll ja maaliin vaikka Claes Endre.

Tuossa on jannuja, joita voi tasonsa puolesta alkaa kohta sovittelemaan Tepsin rosteriin.
 

Wizzö

Jäsen
Onkohan Rale jo opiskellut mikä ero on brutolla ja netolla? Meinaa kun on nää tarkan markan päivät niin ois ihan bueno.
 

Rote Sau

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS + länsirannikko
Juu, ei. Millä rahalla nuo jannut hankitaan?
Hauska seurata tätä tuolileikkiä. Kauankohan arvuuttelevat kuinka paljon fyffeä on varattuna rosteriin ensi kaudeksi?

Lindroth => Eronen
Salin => Viro
Lauridsen => Nordsäter
Sevänen => Nousiainen
Talvitie ja Haapanen => Abbandonato
Dudas,Intonen ja Söderholm => Ellis tai Klemetti
Knuutinen, Eisenmenger, Jyrgens => Könönen ja muut haut alakenttiin (Nässen, Yliniemi jne.)
Werner,Vehvis => Valin jatko + uusi kaveri

Tuossa ne pääkohdat sulle. Ensin joku ilmoittaa, mikä se budjetti on. Itse en sitä tiedä. Paljonko se on nyt, lukeeko se jossain? ;)

Nykyisistä vapautuu massia käytännössä suurin osa nykyisestä budjetista. Ei tuossa hahmotelmassani ole kalliita miehiä kuin Abbandonato, Eronen ja Ellis. Nämä menee sinne varmasti 200k tienoille.

3.-4. kenttä tuossa taas ei paljoa maksa. Junnuja voi sinne vielä lisätä.

1,5 miljoonaa poistuu ovesta jos lähtee Arell, Lauridsen, Werner, Lindroth, Salin, Jyrgens, JCB, Talvitie, Sevänen, Dudas, Intonen, Haapanen ja vielä Wernblom todennäköisesti. Ei näiden tilalle tule pelkästään alelaarikavereita, vai laskeeko budjetti miljoonaan? Jos se olisi miljoonan, niin sitten sinne tosiaan voi sovitella Reinejä ja Kokkosia. :
 

mikkelson

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS
Itse ehkä antaisin JCB:n mennä. Hyvä aloittaja, ihan hyvä ylivoimalla. Ensi kaudella pitäsi olla kuitenkin selkeä kärkiheppa enkä hänessä nää sellaista johtavaa pelaajaa.

Vaikka budjetti nyt pienenee ja joukkue nuorenee niin fakta on että joku johtaja tuonne tarvitaan ja mielellään sellainen joka kättelee valmennuksen kanssa. Esimerkkinä J-M Järvinen Ässissä. Ei tarvitse olla mikään tähtipelaaja mutta sellainen jolla olisi kohtalaisen iso pellillinen rooli kuitenkin. Kokemusta pitäsi olla mutta ei mikään jäähdyttelijä tai rahastava koukkupolvi. Koitin hieman etsiä tälläisiä mutta kehnoin tuloksin. Mikael Ruohomaa oli sellainen joka tarttui haaviin mutta itselläni ei ole mitään tietoa millaisesta persoonasta on kyse. Pystyisikö hoitamaan tuollaista roolia? Muita hyviä ehdotuksia?
 
(1)
  • Tykkää
Reactions: kopo
Eikös pelaajabudjetti ole tälle kaudelle €2,4M? TPS:n talouskatsauksessa kerrottiin, että pelaajabudjetti pienee, mutta summista ei puhuttu mitään. Holma ehti kuitenkin tuon jälkeen kommentoimaan, että ei siitä pelaajabudjetista voi paljoa enää leikata, joten tuskin tuota mihinkään €2M pudotetaan.

Jos ajatellaan, että tuosta leikataan 100 000 - 200 000 euroa, niin tällä hetkellä siitä pelaajabudjetista ei ole mennyt juuri mitään.
Tällä kaudella on Liigassa esimerkiksi Ässillä €2,35M, KalPalla €2,3M ja KooKoolla €2,0M ja hyviä pelimiehiä siellä yllin kyllin.
 

Temetsu

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS
Jollei mestiksessä pelata niin kyllähän tuo tarvii turkulaisuuttaa ja sydäntä tuo joukkue.
Nurmi, Rafkin, Viro, Liukas jne.
Nytkin meidän kapteeni on toista kautta Turussa pelaava siellä sun täällä urallaan pelannut partaveikko.
 

Napakettu

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS, Leijonat
Täältä löytyy tämän kauden budjetit: Liiga-seurojen pelaajabudjetit julki – HIFK kärjessä ennen Tapparaa ja Kärppiä – Jukurit pohjilla

Ensi kaudesta vasta äskettäin mainittu, että
budjetti pienenee ja arvio 2milj.:

Sanottu myös, että ”Joukkue tulee rakentumaan entistä enemmän nuorista ja kehittymishaluisista pelaajista.” Koska jatkosopimuksia ei ole julkaistua, en usko niitä tulevan muutamaa enempää. Sillä pohjalla uutta nuorta, halpaa ja kehityskelpoista rosteria:

Juuso Könönen - Theo Jacobsson - Max Ellis
Päkkilä - Topias Hynninen - Teissala
Alexander Ljungkrantz - Jeremi Tammela - Koivu
Sisu Yliniemi - Linus Nässén - Teemu Väyrynen
Rotaatio: Elias Koponen, Pikkarainen
Junnut: Kalto - Keihäs - Tervo

Eemil Viro - Antti Tuomisto
Alfred Barklund - Mattias Hävelid
Jokinen - Axel Landén
Lehtonen - Arttu Tuhkala
Rotaatio: Onni Korkka
Junnut: Vahalahti

Juha Jatkola
Noa Vali
Niittymäki

Muutama isomman lapun kärkiheppa (Ellis, Tuomisto, Viro ja ehkä Könönen & Jatkola). Muuten Miettisen filosofian mukaisesti kaikki kentät samaan sapluunaan ilman numerointia ja paljon nälkäisiä pelaajia luomaan kilpailua. Ois vähän laajuuttakin. Sentterit on iso heikkous, mutta halvalla ei saa valmista hyvää.

Ja ei me mestikseen mennä. Lindroth pitää siitä yksin huolen.

E: Korkka siirretty oikeaan paikkaan
 
Viimeksi muokattu:
(1)
  • Tykkää
Reactions: Paco
Jos Raulilta ei löydy Söderlundille jatkoa pöytälaatikosta niin kyllä harmittaa. Alkaa olemaan yksi parhaista kentällä.

Helposti välitön pistepotentiaali +40 pistettä, ja lähivuosina yli 50. Täydellinen pelaajatyyppi tähän sarjaan. Moni naureskeli kun tehot olivat piipussa, mutta peli oli jo silloin silti ihan yhtä hyvää. Nytkin nähdään vasta väläyksiä siitä, mikä se tehoilupotentiaali on, niin paljon Timppa yhä tuhlailee.
 

Juketsi

Jäsen
Suosikkijoukkue
HC TPS
Jos Raulilta ei löydy Söderlundille jatkoa pöytälaatikosta niin kyllä harmittaa. Alkaa olemaan yksi parhaista kentällä.
Sen mitä nyt olen otteita vitutukseltani viime otteluista katsonut (tänään lähes koko ottelun), niin Söderlund on pistänyt silmään todella positiivisesti. Tullessaan vaikutti ihan tusinahepulta ja arvalta muiden joukossa, mutta nyt käyttää ominaisuuksiaan hyödyksi ja on ollut todella hyvä. Käyttää nopeuttaan kiekollisena hyväksi ja haastaa vastustajia, ajaa röyhkeästi ja rohkeasti maalille, kamppailee voimakkaasti ja puhtaasti. Toivottavasti sama asenne jatkuu.
 

Leipuri

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS, Posipetterit
Sen mitä nyt olen otteita vitutukseltani viime otteluista katsonut (tänään lähes koko ottelun), niin Söderlund on pistänyt silmään todella positiivisesti. Tullessaan vaikutti ihan tusinahepulta ja arvalta muiden joukossa, mutta nyt käyttää ominaisuuksiaan hyödyksi ja on ollut todella hyvä. Käyttää nopeuttaan kiekollisena hyväksi ja haastaa vastustajia, ajaa röyhkeästi ja rohkeasti maalille, kamppailee voimakkaasti ja puhtaasti. Toivottavasti sama asenne jatkuu.
Vielä kun olisi kliinisempi viimeistelijä sitten puhuttaisiin jo ihan kärkipelaajasta liigaan.
 

Joseph

Jäsen
Kyllä oli aikoinaan Jortikka oikeassa. Seura saatu sellaiseen umpisolmuun liiton suhmurointiveljien toimesta, ettei ole tosikaan.

- Omistajia ei kiinnosta
- Urheilujohdossa kukaan ei ota vastuuta mistään, prosessit todella epäselviä/sekavia, ja ammattitaito kyseenalaista kauttaaltaan. Näistä herroista ei myöskään tulla pääsemään ihan hetkeen eroon, ellei jotain odottamatonta tapahdu.
- Kukaan ei tiedä ensi kauden pelaajabudjettia vielä näin kevään kynnyksellä, paitsi että se laskee
- Kaksi kautta täysin vihkoon vetäneellä päävalmentajalla 2v jatko, mutta ei ole varaa potkia uloskaan
- Vetovoima pelaajamarkkinoilla todella alhaalla
- Hyökkäyksestä lähtee kaikki parhaat, viimeisetkin mainitsemisen arvoiset/Turkulaislähtöiset pelaajat menetetään jonnekin Raumalle
- Puolustuskin menee varmaan uusiksi, ellei sitten makseta muutamille ikääntyville pakeille ylihintaa
- Edellisten myötä jatkumo minimaalista. Toisaalta, Miettinen ei ole saanut aikaan mitään pelillistä kehitystä kahden kauden aikana muutoinkaan.
- A-junnuista ei ole uusia marjaloita näköpiirissä
- Uusi joukkue tulee todennäköisesti olemaan luokkaa 2024-2025 Jukurit, keskinkertaisia kotimaisia, yli-ikäisiä junnuja + muutama väsynyt Tanskalainen. Ehkä hyvällä tuurilla joku noista meidän em. mainituista 36-vuotiaista pakeista suostuu jatkamaan
- Samaan aikaan kaikenmaailman SaiPat ja KooKoot käyvät nykyään rutiinisuorituksella hakemassa Elyseeltä 3p, kun itse valmistaudutaan putoamiskarsintoihin 16 joukkueen sarjassa

Ei ole tällä palstalla varmaan vielä aiemmin kertaakaan mainittu, mutta nyt ne Urama ja Westerlund ulos.
 

Viheltää

Jäsen
Suosikkijoukkue
Turku + länsirannikko
- Hyökkäyksestä lähtee kaikki parhaat, viimeisetkin mainitsemisen arvoiset/Turkulaislähtöiset pelaajat menetetään jonnekin Raumalle

Tämä on kyllä melkoista kuraa, kun miettii että Intonen ja Haapanen ovat juuri ne ketkä olisi pitänyt kiinnittää.
En edes harkitsisi meneväni duuniin Raumalle.
Mielestäni tämä osoittaa sen että Turussa urheilupuoli on pistettävä uusiksi. Tähän lisätään Liigan pienin budjetti on selvää että sarjassa säilyminen tulee olemaan FCTPS:n tavoin todella haastavaa.
Ainaki scouttaus osaston voin pienetää 3 --> 1. Roni Seväsiä ja Jere Jokisia scoutatessa tarvita kolmea henkilöä.
 

Knutsen

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS, Kings
Pienemmällä budulla on vielä tärkeämpää, että pelaajatarkkailu onnistuisi. Siksi oma hot-take onkin, että lisätään sinne resursseja.
 

MailaPleksi

Jäsen
Suosikkijoukkue
Turun Palloseura
Pienemmällä budulla on vielä tärkeämpää, että pelaajatarkkailu onnistuisi. Siksi oma hot-take onkin, että lisätään sinne resursseja.
Samaa mieltä ja ehkä joku uudenlainen kuvio tai tekijä. Kiinnostaisi tietää kuinka ylivoimainen Tepsin kolmipäisen pelaajaurheilujohtoscouttaushirviön toiminta olisi jos seurassa oli joku dataosaaja mukana pelaajahankinnoissa. Lukon ja Ässien palkkalistoilla taitaa nykyään tälläinen kellarinörtti olla apuna pelaajien hankkimisessa ja ainakin kyseisten kavereiden palkkauksien jälkeen hankinnat ja tulokset tuntuu olevan parantuneet sielläpäin Länsirannikkoa. Toki vanhan kunnon vanhanliiton silmätesti ja ralen siunaus tarvitaan siihen kylkeen.
 

Mikko K

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS
Kauhulla odotan kuinka Miettinen saa taas uuden joukkueen omaksumaan pelityylin. Miettinen on keksinyt jääkiekon uudelleen, kukaan muu ei vaan tajuu sitä. Hallintoa myöten ukkoja pihalle ja terveeltä pohjalta homma raiteille.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös