Ti 31.10.2006 TPS-HPK

  • 7 986
  • 57

Duvel

Jäsen
Suosikkijoukkue
Turun Puuhasteluseura
Tappara-pelin viimeisen erän notkahduksen jälkeen Tepsin vieraaksi saapuu hallitseva Suomenmestari Hämeenlinnan Pallokerho. Edellisessä kohtaamisessa Tepsi olisi saattanut hyvinkin ottaa pisteet Hämeenlinnasta, mutta Duban tehokkaiden imurointien seurauksena ei voittoon riittänyt edes viis tehtyä maalia.

Vanhoja on kuitenkin turha muistella. Molemmat joukkueet ovat parantuneet viime kohtaamisesta, eikä edes Hurme pysty välttämättä kääntämään ottelua Tepsin hyväksi, mahdollisuuudet kuitenkin pitäisi olla olemassa.

Ainoa varma asia on se, että Tepsin on ihan turha lähteä maalintekokilpailuihin mukaan, koska Tepsi ei tule kolmea maalia enempää tekemään, vaan tämä peli on hoidettava tiukalla oman pään vartioinnilla, loistavalla maalivahtipelillä ja vastahyökkäyksillä. Nurmisen maaleja tarvitaan katkaisemaan tämä tappioputki - muista siihen ei näytä olevan. Helvetillisen puolustustaistelun ja Hurmeen huipputorjuntojen saattelema 2-1 voitto Tepsille.
 

Jii

Jäsen
Suosikkijoukkue
musta & valkoinen
Turkuhalliin saattaa ahtautua kauden ennätysyleisö, sillä ottelu on TOK:n jäsenottelu (tjsp.) ja Prismoista ja muista TOK lippuluukullsista paikosita saa otteluliput escortilla puoleen hintaan. (tämä ei ollut mainos)

Tiukkakin tiukempi matsi edessä. Kerho on perinteisesti ollut hankala vastustaja Tepsille eikä tämä kerta tuo poikkeusta. Kerho on tällä hetkellä liigan toiseksi kuumin joukkue, 13 edellistä peliä on tuottanut ainakin yhden pisteen.

Maalintekokisaan Tepsin tosiaan ei kannata ryhtyä. Sen sijaan puolustus kuntoon (eli Pukka jätetään kotiin vaikka potemaan flunssaa) ja paikoista tehdään ne pari maalia.

Ottelu menee jatkoajalla tuloksella 2-2. Lopullinen ratkaisu tulee vasta rankkareilla.
 

keppimies

Jäsen
Suosikkijoukkue
Plankkiapina Kunnari, FC TPS ja aktiivinen HC TPS
Jii kirjoitti:
Turkuhalliin saattaa ahtautua kauden ennätysyleisö, sillä ottelu on TOK:n jäsenottelu (tjsp.) ja Prismoista ja muista TOK lippuluukullsista paikosita saa otteluliput escortilla puoleen hintaan. (tämä ei ollut mainos)

Pitääkö sen alennuslipun ostaa ennakkoon, vai käykö jos "vilauttaa" hallin lippuluukulla korttiaan?
 

Begbie

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kerho
Jaahas. Vanha kunnon voittamisen kulttuuri ja Tepsukat vastassa. Rahaahan Tepsin kirstussa ei kuuleman mukaan ole, joten nykyinen joukkue on myös lopullinen joukkue. Hurme käänsi ainakin hetkellisesti laivan suunnan kevään liigakarsintapaikasta ylöspäin ja nykyään voittamisen kulttuuri voikin ihan kohtalaisesti (yli puolet peleistä on Hurmeen tulon jälkeen voitettu).

No, leikki sikseen. Kyllähän Tepsi ehdottomasti tällä kaudella (sääli)pleijariporukka on. Valitettavasti rosteri ja välierät ovatkin sitten mahdoton yhtälö.

En nyt jaksa mitään lopputulosveikkausta esittää, mutta eiköhän Hurme tuulimyllyjä vastaan tule huomenna taistelemaan.
 

Jii

Jäsen
Suosikkijoukkue
musta & valkoinen
keppimies kirjoitti:
Pitääkö sen alennuslipun ostaa ennakkoon, vai käykö jos "vilauttaa" hallin lippuluukulla korttiaan?

Pitää ostaa etukäteen Wiklundilta tai Itäharjun, Tampereentien, Piispanristin tai Myllyn Prismoista.
 

Ludek

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS
Begbie kirjoitti:
Rahaahan Tepsin kirstussa ei kuuleman mukaan ole, joten nykyinen joukkue on myös lopullinen joukkue.
Tuskinpa tämä on vielä lopullinen joukkue. Pelaajistoon on takuulla tulossa muutoksia ennen tammikuun viimeistä päivää.

Mielenkiintoinen matsi tulossa. TPS ei ole Hurmeen tultua tilkitsemään maalinsuuta hävinnyt vielä yhtään kotiottelua. Sen sijaan vieraissa on mennyt paljon kehnommin. Vahvalla liikkeellä, tiiviillä ja kurinalaisella puolustus- ja maalivahtipelillä Kerho on täysin lyötävissä. Ylivoiman on lisäksi toimittava paljon paremmin kuin kahdessa edellisessä matsissa.

Toivon mukaan ketjukoostumusten suhteen ei lähdetä sooloilemaan samaan malliin kuin mitä Tapparaa vastaan. Ne kokeilut tiedettiin jo ennalta hudeiksi.
 

Humaus

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK
Jos oon Wiikman maalissa ja peli toimii kerholla samallalailla kun kotona viime aikoina niin voitto tulee. Näin ainakin toivon, mutta vähämaalinen peli varmasti molemminpuolin. Kumpi vetää pidemmän korren Hurme vai Wiikman?

2-3
 

Annamaila

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS
Begbie kirjoitti:
mutta eiköhän Hurme tuulimyllyjä vastaan tule huomenna taistelemaan.
Näinhän se vähän taitaa olla. Jos muu joukkue on pelipäällä, sanotaan, että tuo 2-2 varsinaisella voisi juuri ja juuri olla mahdollisuuksien rajoissa viime aikojen esityksillä. Jos taas Jamppa pelaa yksin Kerhoa vastaan, niin sanotaan, että 1-5 on lähempänä.

Toivotaan, että Aki, Kipru, Iivana ja Jamppa saivat lisää v(V)irtaa maajoukkuevalinnoista.
 

Rod Weary

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK, Stars, Panthers
Jollei Kerholle satu mitään tolkutonta jäähysumaa, uskoisin pisteiden lähtevän Hämeenlinnaan. Kerho on saanut hiljalleen pelisysteeminsä toimimaan ja sairastupakin alkaa olla Jokelaa vaille tyhjä. Sailio ei ole tosin tainnut juuri penkiltä persettään nostaa, mutta eiköhän sekin aika koita pian. Hyökkääjistä Kerholta ovat olleet liekeissä Jo(o)nakset, Jaska ja Pillu. Pakeista Juuso on lunastanut parhaiten lupauksia kokeneen kaartin lämpiämistä odotellessa. Mutta ei sillä osastolla nyt varsinaista hätää ole ollut. Ja kun Wiikmankin pelaa kuin ei olisi loukkaantumista nähnytkään, voi olla aika huoletta. Tepsin peli oli taas lauantaina niin tukkoista, että Jortikka saa kyllä tehdä ihmeitä, jotta niitä kiekon ylöstuojia yhtäkkiä putkahtaisi esiin. Saati sitten ratkaisijoita. Tietysti Nurminen heittää sitten taas sen kaartelunsa välissä pari kaappia, kun tuon menin sanomaan.
 

Jykke1978

Jäsen
Suosikkijoukkue
HC/FC TPS, Turku Dockers, Adelaide Crows
Tepsi saa sitten kotonaan vastaansa kerhon hämäläistenlinnasta jota vastaan edellinen kohtaaminen päättyi maalikarkeloiden jälkeen tappioon, tänään tuskin samanlaisia maalikarkeloita nähdään.

Tepsin on parennettava peliään Tappara pelistä ja varsinkin sen kolmas erä oli todella surkeaa peliä Tepsiltä, kahdessa ekassa se oli ihan kohtuullista. Hyvällä pelillä pisteiden Turkuun jääminen on hyvinkin mahdollista, mutta hiemankin heikommalla esityksellä pisteet matkaavat aivan jonnekkin muualle.
 

Leija-La

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK
On näköjään sitten pelannu MIKKO Strömberg tosi huonon alkukauden mutta toivotaan että se ei vaikuta HPK:n puolustupelaamiseen.

Viime tps pelistä on parannettavaa ja paljon mutta on sitä paljon jo parantunut. Nurminen kylmäks ja 3-6.
 

Vanha Len

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS, Boners
Leija-La kirjoitti:
Nurminen kylmäks ja 3-6.

Nurminen voi olla jo valmiiksi aika kylmä...siis ranteet jäässä. Jos näin on niin kolmea maalia enempää tuskin kotijoukkue tänään tekee, kuten veikkasit. Tuo vieraiden kuusi maalia...no jos Pukka tarjoilee vaikka yhden ja jäähyillään urakalla niin muutama voi sisään mennä. Vaikea ennustaa yhtään mitään. Toivon omilta kovaa taistelua ja juonikasta ylivoimaa.
 

IlarI

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kaikki muut paitsi Tappara tai JYP
Leija-La kirjoitti:
Nurminen kylmäks ja 3-6.

Huomaa ilmojen kylmenneen myös Turengissa ja pientä oravaa vituttaa kun perunannosto loppu alkuunsa. Daiju.
 

Master God

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pallokerho
IlarI kirjoitti:
Huomaa ilmojen kylmenneen myös Turengissa ja pientä oravaa vituttaa kun perunannosto loppu alkuunsa. Daiju.
Mitenköhän Turenki nyt tähän liittyy, ja miten viestisi liittyy illan peliin?

Kerholla siis menossa neljän suoran voiton putki, ja mikään ei viittaa siihen, että se katkeaisi Turussa. TPS tosin lienee saanut pelinsä edes jonkinmoiseen kuntoon Hurmeen saapumisen myötä, joten on mahdollista, että ihan 0-7:ää ei välttämättä nähdä. Tepsi on käsitykseni mukaan kuitenkin taistellut ihan kivasti Turussa. Laitoin sen silti varmuuden vuoksi David Kroketin tulosveikkaukseen.

Wiikman ei taas ole ollut maalilla kertaakaan Kerhon menettäessä pisteitä, joskin Miika on päästänyt kahdessa ottelussa jo kaksi maalia. Mielenkiinnolla seuraan, joko hän pääsisi näyttämään kyntensä myös vierasottelussa. Turkulaisille varoituksen sanana todettakoon, että Anderssonin rannari on helvetin äkäinen ja Hietasen Juuson tulivoima viivalla yhtä kova kuin Kiprulla silloin, kun tukka vielä kasvoi. Lisäksi Pihlström-Vihko kaksikko on liian nopea Aki-Petterille.
 

Juippi

Jäsen
Suosikkijoukkue
Turun Palloseura
TPS Tänään:

Juho Santanen, Maalivahti
Jani Hurme, Maalivahti AK

1. kenttä

Aki-Petteri Berg, Vasen puolustaja AK
Marko Kiprusoff, Oikea puolustaja AK
Ville Vahalahti, Vasen laitahyökkääjä AK
Layne Ulmer, Keskushyökkääjä AK
Kent McDonell, Oikea laitahyökkääjä AK

2. kenttä
Vladimir Sicak, Vasen puolustaja
Juho Jokinen, Oikea puolustaja
Kai Nurminen, Vasen laitahyökkääjä
Ivan Huml, Keskushyökkääjä
Marko Mäkinen, Oikea laitahyökkääjä

3. kenttä
Mikko Pukka, Vasen puolustaja
Simon Backman, Oikea puolustaja
Joni Yli-Torkko, Vasen laitahyökkääjä
Mikko Rautee, Keskushyökkääjä
Tomi Sykkö, Oikea laitahyökkääjä

4. kenttä
Teemu Ramstedt, Hyökkääjä
Tuukka Pulliainen, Hyökkääjä
Tuomas Suominen, Vasen laitahyökkääjä
Jussi Makkonen, Keskushyökkääjä
Mika Alatalo, Oikea laitahyökkääjä

Rautee palaa kehiin ja kokoonpanotkin sen myötä jälleen tutussa muodossa.
 

Duvel

Jäsen
Suosikkijoukkue
Turun Puuhasteluseura
Juippi kirjoitti:
Rautee palaa kehiin ja kokoonpanotkin sen myötä jälleen tutussa muodossa.

Eipä tuo paljon ilonkiljahduksia saa aikaiseksi. No, toivotaan että jonkinlaista heräämistä tapahtuisi maalinteon suhteen vaikkei Jore ketjuja miksikään muuttelekaan.

Nyt pitää varmaan lähteä kohti Turkua, että ehtii syömään ennen matsin alkua - sen verran sumppuinen ajomatka tiedossa...
 

jtuominen

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS(+Länsirannikko)
Kotivoittoa odotan..

..ja on aivan yks hailee miten se sieltä saadaan aikaiseksi, kunhan saadaan.

Vastus on vaikeimmasta päästä ja kaiken lisäksi hallitseva mestari, jota vastaan ei vähään aikaan ole päästy juhlimaan. Mielenkiintoinen ottelu todellakin.
 

Rontti

Jäsen
Suosikkijoukkue
paska kiekko
Vaikka joku on joskus sanonut, että aina ei voi voittaa, niin itse olen silti sitä mieltä, että: voipas. Toisaalta HPK kyllä todennäköisemmin jossain vaiheessa ottelun häviääkin varsinaisen peliajan puitteissa ja siinä onkin se TPS:n mahdollisuus.

Toni Mäkiaho pelaa viidennensadannen SM-liigaottelunsa.

Nurminen kylmäks ja 0-7. Siis Kai.
 

peksa

Jäsen
Ludek kirjoitti:
TPS ei ole Hurmeen tultua tilkitsemään maalinsuuta hävinnyt vielä yhtään kotiottelua. Sen sijaan vieraissa on mennyt paljon kehnommin.

Toivon mukaan ketjukoostumusten suhteen ei lähdetä sooloilemaan samaan malliin kuin mitä Tapparaa vastaan. Ne kokeilut tiedettiin jo ennalta hudeiksi.

Vieraspeleistä ei ainakaan Tappara-pelin perusteella tule pisteitä jatkossakaan.
Ihmeteltiin siinä kaverin kanssa Turkulaisten ylivoiman pelaamista missä ei ollut järjen hiventä, ei vetoja eikä kunnon pyöritystäkään, se pitänee saada kuntoon mikäli pisteitä halutaan edes kotikaukalossa. Tsemppii matsiin ja sissiryhmälle plussat tampereen kannustuksesta
 

Isle of Man

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK, TuTo
Jaa tänään lätkitään lentokentällä kiekkoa. Joutunee paikkalle siis vaivautumaan, kun kerran oikein jääkiekkojoukkuekin on kylässä.

Aika ruppaisia nysväys-pelejä olleet Turussa näiden joukkueiden ottelut jo parina kautena ja taitaapi sama linja jatkua. Surffaillaan ja heitellään käsittämättön paskoja lättyjä. Siinä silmä lepää.

Mutta kyllähän tässä vierasvoitto haisee, vaikka Tepsi on terästäytynyt viime aikoina. Hämeenlinnan peliin tuskin tarvitsee illan mittelöä verrata, kun kumpaisellakin joukkueella on nyt maalivahdit, jotka jopa torjuvat päin ja vähän sivummallekin meneviä kiekkoja.

Verkko pullistelee siis vain kuusi kertaa tänään ja maalit jakautuvat epätasaisesti 2-4. Mäkinen pääsee suihkuun ja Vihko istuu nyt ennätysmäiset 5 kakkosta vääristä vaihdoista.
 

John Shaft

Jäsen
Suosikkijoukkue
Teeee Peeee Äs ja Alexander The Great
Perkeleellinen tuisku täällä.Toivotaan että Pukka ajaa ojaan myrskyssä hallin ohi niin pysyisi peli tasaisena.

Faktahan ettei Hurme hävinnyt kotona peliäkään.Otteet pitäisi kyllä parantua viime ajoista jotta taika säilyisi.Halli joo varmaan aika täynnä TOK isännöidessä peliä.Ramstedille antaisin pientä näytönpaikkaa.Mutta Jortikan mukaan A-junnut eivät pärjää ammattilaisliigassa.Pukka kyllä pärjää kun on ammattilainen. Munia saa puristella jotta pisteet jäävät Turkuun...
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös