Ti 26.9 Kalpa - Pelicans

  • 6 458
  • 31

TmiT

Jäsen
Suosikkijoukkue
<Your ad here>
Voe voe voe. En tiedä mitä pitäisi ajatella. KalPa hakkaa päätänsä seinään ylivoimalla, ja ottelu ratkeaa siihen, kun kaveri pääsee täysilukuiseksi ja Sipe pistää bulgarialaisen syötön suoraan lapaan ja kaveri kuittaa voittomaalin. Voin kertoa, että oli palkitseva tunne.

Ylivoimasta ei tule yhtään mitään. Yhdeksän kakkosta Pelsulle ja ratkaisuja ei saada. Koskelan ja Kaartisen pyörittelyt olivat mukavaa katseltavaa, mutta pakeille kiekkoa ei pitäisi antaa missään nimessä. Peto yllätti kerran täysin ainakin meikäläisen ampumalla suoraan syötöstä viivalta. Jekellä ei tee mitään ylivoimalla. Vajaalla mies täytti paikkansa hyvin, mutta ylivoimalla mies on lähinnä riski. Mihin niitä vetoja oikein säästellään? Allullakin olisi pari kertaa ollut paikka täräyttää, mutta vielä piti arpoa. KalPasta tuntuu tulevan oikea av-maalispesialistijoukkue. Maali olikin Koskelan loistava oivallus, Niemi olisi ehkä kerennyt kiekkoon, mutta Taavitsaisen Matti upotti nätisti maalin.

KalPasta maininnan arvoisia ovat ehdottomasti Koskela, Huohvanainen, Kiiskinen ja Tuppurainen. Koskelalta oikea-aikaisia syöttöjä, katkoja ja hyvää pelinrakentelua. Henkka veivaili uskomattoman pehmeillä käsillään loistavasti kiekkoa ja osoitti olevansa pelipaikkansa arvoinen. Kiiskinen vauhtiin päästyään esitti todella ennakkoluulotonta peliä ja ei osoittanut alistumisen merkkejä. Allu ei ollut ihan parhaimmillaan, mutta työmoraali on ylempänä mitä puolella joukkuella yhteensä.

Mutta sitten nämä meidän sankarit. Salonen ja Vidgren. Sipe syötti ottelun voittomaalin ja puri tuppea ansaitusti loppupelin ajan. Salonen antoi ehkä 2 hyvää syöttöä, ja loppuaika menikin muiden vauhtia ihmetellessä. Millä helevetin perusteilla nämä jannut saa pelata?

Sorakangas oli seeprana hyvä. Jäähyt tulivat aiheesta, mutta mies taisi katsella peliä digiboksin välityksellä, sillä pari kertaa käsi nousi aika pitkällä viiveellä. Pari jäi viheltämättä ja pari Pelsu-jäähyä tuli aika kevyesti.

Lopussa suututti KalPan munattomuus. Mihin niitä vetoja säästellään? Parin viimeisen minuutin aikana olisi pitänyt rynniä vaikka väkisin maalille. Kovin oli hidasta ja vaikeaa. Pelsun kunniaksi on sanottava aktiivinen karvaus ja hyvä ohjauspeli alivoimalla. Se teki KalPan pelistä vaikeaa. Silti tietynlainen voittamisen halu puuttui KalPalta. Nyt saa nähdä, mitä tällä viikolla tapahtuu joukkueessa. Itse en potkisi Mikua pellolle vielä, ennemminkin ne kaverit, joilla paitaa koristaa 17 ja 42.

Ps. Kerrassaan hauskaa seurattavaa, kun Helenius ollessaan ylivoimalla maskimiehenä taisteli Kuusiston kanssa maalin edessä. Kuusisto selkä suorana hakkasi poikkaria ruman Samin perseelle... Sopusuhtainen pariskunta.
 

Zorba

Jäsen
Suosikkijoukkue
KalPa
Olipahan taas peli. Loppua kohti onneksi parantui.

Mistä ihmeen syystä Jermu Pisto pelaa? Jopa tämä paljon parjattu Hansson oli parempi. Jekellä jäätyy kädet jatkuvasti, laukaus on kamala, liikkeessä ei pärjää eikä peliälykään päätä huimaa. Ja kaiken kruunaa se, että mies seisoo jatkuvasti puujaloillaan täysin liikkumatta. Noh, onhan ne mailan heilauttelut kiekon päällä viihdyttäviä...

Huohvanainen oli loistava. Kovaa duunia, ja uskalsi ottaa kiekollista vastuuta kun muut eivät kyenneet siihen. Myös Davidson pelasi hyvin, etenkin ylivoimalla ihan järkevää pelaamista. Peto alkoi esittää vahvistuksen elkeitä, tosin avata hän ei osaa vieläkään, pleksin kautta se on vähän vaikeaa.

Melkoinen nallipyssyketju oli tämä meidän kakkosketju. Mistähän syystä ketjusta otetiin pois sen pelin sielu Koskela, ja tilalle laitettiin Kenig? Röyhkeys ei riitä luomaan tilanteita, eikä Koskelan vaihdon myötä pelikäsityskään. Aivan turha ketju.

Niin hyökkäykseen kuin puolustukseen voisi kokeilla uutta metodia. Kehäraakit tyyliin Pisto, Vidgren, Salonen tylysti penkille ja omia junnuja Pekkarinen ja Kiiskinen suurempaan vastuuseen. En usko, että joukkueesta löytyy huonompaa miestä ylivoimalla ainokaiseksi viivamieheksi kuin Pisto (pl. Hansson). Samoin kakkosketjuun voisi Kiiskistä laittaa, uskaltaa sentään tehdä muutakin kuin siirtää kiekkoa kulmassa toisella hyökkääjälle.
 

Stranger

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pelicans
Todella tasaista on ollut peluutus Pelsuilla.
Pitkässä juoksussa hyvä, ettei ketään polteta loppuun.
Tässä Pelicansin pelaajat jotka pelasivat yli 15 min:

44 Salmela, Anssi 20.43
25 Helenius, Sami 17.40
94 Koivunen, Toni 17.33
4 Saksinen, Esa 16.15
90 Jantunen, Marko 16.11
5 Loppi, Matias 15.22
92 Kakko, Erik 15.02

Kalpalta mm. Matti Kuusisto on pelannut 29.35, ja Jermu Pisto 26.24.
Lähde: sm-liiga.fi
 

ilman sukkia

Jäsen
Suosikkijoukkue
KalPa
Noppel kirjoitti:
Summa summarum (Kalpan näkökulmasta):

+ Positiivisia yllätyksiä mm. Davidston ja Huohvanainen, ja Pistokin pelasi tänään ihan mukiin menevästi.

- Vidgren munasi ainakin yhden sarjapisteen lahjoittamalla Pelicansille voittomaalin. Oli jälleen totutun sysipaska. Ei kerkeä tällä tasolla yhtään mihinkään. Osittain samaa voi sanoa Salosen pelistä.

Jermun mukeista en tiedä mutta uskomattomia syöttöjä/purkuja mies yritti. Vidgren oli huono mutta kyllä Salonen jää jälkeen, pahasti.

Jalasvaara pelasi suht ok ja Sonni aherti tehottomasti. Koskelalle 4 miestä kaveriks ylivoimaan joilta kuti lähtee niin alkaa verkko heilumaan! Tuppurainen viivalla ja kiekon ylöstuojana täysi nolla!
 

Brian Glough

Jäsen
Suosikkijoukkue
KalPa, Valioliiga, KuPS, Mike Patton
Kaksi paskaa pyöri ja sohi 60 min. Todella surkeaa viihdettä, ei voi muuta sanoa. Jantunen nyt on niin legendaarinen kaveri, että sen takia jaksoi istua koko pelin. Peli olisi voinut mennä miten vain. Tottakai just KalPa olisi se joka hävisi.

Yleisöä: 2600 ja rapiat. Viime kaudella jaksettiin edes 3000 verran käydä Pelicansiakin vastaan. Synkkää on.

Pelejä on ihan liikaa, ei jaksa..
Eipä muuta.
 

Noppel

Jäsen
ilman sukkia kirjoitti:
Jermun mukeista en tiedä mutta uskomattomia syöttöjä/purkuja mies yritti. Vidgren oli huono mutta kyllä Salonen jää jälkeen, pahasti.
No joo, Jermulla ei kyllä tosiaan esim. ylivoimassa, voittavan ketjun rooleissa ole mitään käyttöä.
 
Suosikkijoukkue
Liigan kärki ja jumbo
Mielestäni Jermu pelaa ihan hyviä matseja, mutta ylivoimaan hän ei kuulu missään nimessä. Löysä rannevippi maalia kohti tarvitsee sen ruotsalaisen flipperin maalin edessä jos kiekko haluaa löytää tiensä verkon perukoille.

Pakko nostaa vielä esiin pelistä Marko Jantunen, sitä kun ei täällä hassummin ole mainittu. Näkikö joku mieheltä harhasyötön? Kerrassaan loistavaa peliä, todella vähän kiekonmenetyksiä ja hyviä passeja toiseen aaltoon. Tällainen pelaaja KalPalta tuntuu puuttuvan.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös