Ti 20.1.2009 HPK - Ilves

  • 7 385
  • 31

Edu99

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK, Chelsea FC
Jaahas, jälleen tulee sitten Tampereelta vieraita Hämeenlinnaan suuntaan Ilveksen muodossa. Ilveshän ei ole tällä kaudella Hakametsän ulkopuolella juuri juhlinut, joten ennakkokaavailut näyttävät vihreää valoa selkeästi Kerholle, vaikkei sekään liigan kärkipäätä ole kotiotteluissaan. Viimeiset kotiottelut ovat kuitenkin menneet ihan mukavasti, lukuunottamatta nyt viimeistä KalPalle hävittyä 0-3-ottelua. Tässäkin kuitenkin maalipaikkoja olisi riittänyt.

HPK:lta poissa Ilves-kamppailusta on ainakin Ville Hämäläinen. Janne Laakkosen paluusta ei ole vielä toistaiseksi tietoa ja myös Joe Rullier on mitä ilmeisimmin vielä katsomon puolella, vaikkakin Jatkoajan HPK-osiossa jotain jo miehen paluusta huhuiltiinkin.

Ilveksen sairasosastosta en osaa juuri mitään sanoa, joten jätetään se suosiolla manselaisille.

Viivoja ottelusta:

-Mäkelä - Nickerson? Haluaako Matt uudelleen turpaansa?
-Säilyttääkö HPK peli-ilon Oulusta Hämeenlinnaan?

Kerho heittää Toivosen taakse 3 kiekkoa, Lassila yllätetään kertaalleen.
 

Bronco

Jäsen
Ilvekseltä on loukkaantuneina käsittääkseni vain pitkäaikaispotilaat Marjamäki, Kuukka ja P. Järvinen.

HPK on JyPin ja KalPan ohella kyllä yksi ns. suosikkivastustajistani. Lukuunottamatta Ilveksen viimeisintä 0-6 perseilyä kotonaan, ovat Kerhon ja Mansen herrojen matsit olleet yleensä tasaisia sekä viihdyttäviä. Rinkelinmäki on ollut Ilvekselle 2000-luvulla, ei nyt kirous, mutta helvetin paha paikka, missä saa tehdä täyden iltapuhteen napatakseen edes yhden pisteen kotijoukkueelta. Monesti näiden seurojen välisiin kamppaluihin liittyy myös joko a) Ilveksen musta minuutti (HPK iskee 2-3 maalia noin minuutin sisällä) tai b) Ilveksen antautuminen salamamaaleille erien aluissa.

Paikan päälle en lähde, mutta innolla odotan matsia. Toivottavasti jätkät palaa Hakametsään kolme pistettä mukanaan.
 

Taklaus

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK
Fiilispohja huomiseen otteluun on kyllä aika erikoinen. Yleensä Ipa-höntsät ovat olleet melkoista pakkopullaa, mutta viime peli oli yksi viihdyttävimmistä Ilves-peleistä, jonka muistan. Uskon siis vakaasti, että Ilveksen vähän Pohjois-amerikkalainen pelityyli mahdollistaa korkean viihdearvon myös huomisessa matsissa.

Pahoja ovat Kerholle olleet tällä kaudella kotipelit ennakkoon heikompia joukkueita vastaan. Pakko olisi vaan näistäkin peleistä repiä pisteitä, jos halutaan kotietua tavoitella.
 

Hejony

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves, Suomi
Ilvekseltä on loukkaantuneina käsittääkseni vain pitkäaikaispotilaat Marjamäki, Kuukka ja P. Järvinen.

HPK on JyPin ja KalPan ohella kyllä yksi ns. suosikkivastustajistani. Lukuunottamatta Ilveksen viimeisintä 0-6 perseilyä kotonaan, ovat Kerhon ja Mansen herrojen matsit olleet yleensä tasaisia sekä viihdyttäviä. Rinkelinmäki on ollut Ilvekselle 2000-luvulla, ei nyt kirous, mutta helvetin paha paikka, missä saa tehdä täyden iltapuhteen napatakseen edes yhden pisteen kotijoukkueelta. Monesti näiden seurojen välisiin kamppaluihin liittyy myös joko a) Ilveksen musta minuutti (HPK iskee 2-3 maalia noin minuutin sisällä) tai b) Ilveksen antautuminen salamamaaleille erien aluissa.

Paikan päälle en lähde, mutta innolla odotan matsia. Toivottavasti jätkät palaa Hakametsään kolme pistettä mukanaan.
Sen verran täytyy korjata, että kyllähän esim. Pirin aikaan HPK:ta vastaan oli ihan helvetin vaikeaa. Esimerkiksi muuten ihan kelvollisella 05-06 kaudella pisteet 6-16 (mm. 1-6 ja 3-8) ja pleijareissa 4-0 turpaan. Seuraavalla kaudella Pirin matseissa pinnat 2-8 ja sitten Saken kanssa 6-0. Piri valmensi Ilvestä 10 kertaa Kerho-ottelussa ja kerran Ilves otti täyden pistepotin. Nämä murskatappiot ovat varsinkin aika hyvin muistissa kun yhteinen tuttu niistä jaksaa muistuttaa.

Saken kanssa on tosiaan ollut tiukkoja matseja Kerhoa vastaan, paitsi tuo tämän kauden alun katastrofi.
 

Kaukosäädin

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves 365 ja Real Madrid
06.01.09 SM-Liiga HPK vs. Ilves 3:2
04.12.08 SM-Liiga Ilves vs. HPK 3:2
11.11.08 SM-Liiga Ilves vs. HPK 0:6
29.01.08 SM-Liiga Ilves vs. HPK 4:3
19.01.08 SM-Liiga Ilves vs. HPK 6:4
20.12.07 SM-Liiga HPK vs. Ilves 2:4
25.10.07 SM-Liiga Ilves vs. HPK 4:3
20.10.07 SM-Liiga HPK vs. Ilves 2:4
18.09.07 SM-Liiga HPK vs. Ilves 3:2
27.01.07 SM-Liiga HPK vs. Ilves 2:4
23.01.07 SM-Liiga HPK vs. Ilves 1:2

Ilves 8-3 HPK

Kuten jatkoajan raportista voi lukea Ilves ei oikein syttynyt HPK:ta vastaan viime kohtaamisessa. Tällä kertaa asenne tulee olemaan toinen ja pisteet lähtevät Tampereelle jämäkällä esityksellä. Ilves on saanut keskialueen trapinsa toimimaan, tai oikeastaan alkanut vain pelaamaan keskialueen trapia sen sijaan, että ryntäävät vastustajan päähän taklaamaan ja pelaavat itsensä ulos. Muutenkin puolustus on kunnossa ja vaikka vastustaja pyörittäisi Ilveksen alueella pyörivät he kulmissa Ilveksen tyytyessä tukkimaan keskustan. Uskon kuitenkin suht tiukkaan peliin, jonka Ilves kääntää itselleen Hpk:ta terävämmän kärkensä (Platt ja Seikola) avulla.
 

Raymond Pearl

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves
Mäkelä - Nickerson? Haluaako Matt uudelleen turpaansa?

Toivotaan, että ei. Matt on ollut viimeisissä otteluissa Ilveksen parhaimmistoa ja hoitanut oman tonttinsa erittäin varmasti. Ilveshän olisi tuossa vaihtokaupassa joka tapauksessa häviäjä - oli otsaanlyöntikilpailun tulos mikä tahansa.
 

Siivu

Jäsen
Suosikkijoukkue
Habs, Ilves
Toivotaan, että ei. Matt on ollut viimeisissä otteluissa Ilveksen parhaimmistoa ja hoitanut oman tonttinsa erittäin varmasti. Ilveshän olisi tuossa vaihtokaupassa joka tapauksessa häviäjä - oli otsaanlyöntikilpailun tulos mikä tahansa.

Käsittämättömillä kierroksilla Matt vaan tuntuu aina Rinkulalla minuutista yksi alkaen käyvän. Kaipa tuo on perua Ässien finaalikaudelta, mutta luulisi ammattiurheilijan pystyvän itsensä kasaamaan ennen peliä edes kerran siihen malliin, ettei provosoituisi sikakatsomon huudoista alta minuutin - olivat päänhallintaongelmat kuinka tuskaisia tahansa. Kyllä Mattista Ilvekselle jäällä apua olisi, toivotaan että pipo pysyy tänään löysällä vaikka sitä vahvasti epäilenkin.

Ilveksen viime vierailusta lähihallissa jäi kovin paska maku pelin laadun osalta, vaikka kerhofanit omiensa peliä tuolloin ylistivätkin. Oikeastaan kaikki joulun jälkeen näkemäni pelit ovat olleet aika puuroa, liekö sitten kova treenipuserrus päällä kevättä varten vähän joka joukkueella.

Mahtaako Rajala olla Ilveksen kokoonpanossa? Olisi kiva viimein nähdä junnu jäällä.
 

Musta_Kyy

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK
Dodiin, illalla vuorossa tämä perinteinen hämäläisiloittelu HPK-Ilves. HPK on monen Ilves-kannattajan suosikkivastustaja, kuten ketjussa on saatu lukea. No, tässä sitten viestiketjun innoittamana lähdin jatkamaan vanhaa viestiäni pienestä tilastoinnista koskien kyseistä otteluparia eli miten joukkueet ovat männä vuosina keskenään pelanneet. Vertailuun olen ottanut, kiitos Ilveksen kotisivujen, kaikki SM-sarjassa tai SM-liigassa pelatut kaudet.

Kausi (sijoitus rukosarjassa, sijoitus play-offs:n jälkeen)
1988-1989 HPK (8,-), Ilves (2,3)
1989-1990 HPK (7,-), Ilves (2,2)
1990-1991 HPK (4,3), Ilves (10,-)
1991-1992 HPK (8,-), Ilves (9,-)
1992-1993 HPK (4,2), Ilves (8,8)
1993-1994 HPK (9,-), Ilves (6,7)
1994-1995 HPK (9,-), Ilves (12,-)
1995-1996 HPK (5,4), Ilves (8,8)
1996-1997 HPK (3,3), Ilves (4,4)
1997-1998 HPK (10,-), Ilves (3,2)
1998-1999 HPK (4,3), Ilves (5,6)
1999-2000 HPK (2,3), Ilves (8,8)
2000-2001 HPK (11,-), Ilves (5,4)
2001-2002 HPK (2,3), Ilves (7,7)
2002-2003 HPK (1,3), Ilves (13,-)
2003-2004 HPK (4,4), Ilves (6,6)
2004-2005 HPK (3,3), Ilves (7,7)
2005-2006 HPK (3,1), Ilves (6,6)
2006-2007 HPK (3,3), Ilves (9,8)
2007-2008 HPK (12,-), Ilves (8,8)


Vertailu:
HPK parempi < RS > 14 < PO > 12
Ilves parempi < RS > 6 < PO > 6

Runkosarja Ilveksen saldo HPK:ta vastaan (keskinäiset ottelut):
(Ottelua, voittoa - tasapeliä - häviötä, tehtyä maalia - päästettyä maalia, maalisuhde, pistettä, pistettä/ottelu)
119, 49 - 12 - 58, 392 - 434, -42, 124


Play-offs Ilveksen saldo HPK:ta vastaan (keskinäiset ottelusarjat ja ottelut):
(Ottelusarjaa, voittoa - häviötä tehtyä maalia - päästettyä maalia, maalisuhde, keskinäisen ottelusarjan voittoa)
4, 1 - 11, 19 - 45, -26, 0

Mitähän illalla. Innostuuko HPK pelaamaan, kun vastustaja ei ole kärkikuusikosta? Ilveksen motivaatio on varma, mutta pystyykö se kääntämään painetilan ja ikiaikaisen pikkuveli-syndrooman positiiviseksi energiaksi, joka siivittäisi joukkueen pisteille tänään? Tokkopa, vaan entinen taitokiekkojoukkue joutunee keskittymään loppukaudesta itsensä kymmenenen parhaan sakissa pitämiseen. Mielenkiintoista on myös nähdä pysyykö Nikke pystyssä 1 vai kaksi sekuntia ja estävätkö pleksit häntä käymästä kiinni katsojiin...

EDIT:Korjaus keskinäisiin tilastoihin
 
Viimeksi muokattu:

M10

Jäsen
Ei siellä mitään Mäkelä vs. Nickerson -tappelua nähdä. Turha odottaa tässä liigassa tuollaisia revansseja.

Hyvää peliä silti odotan. Jo viime ottelussa oli nähtävissä hyvää sähinää ja kovia taklauksia (Syväsalmi, Anttila etc.). Geoff Platt kävi aika kuumana edellisessä ottelussa. Häntä pitäisi hiillostaa tänäänkin, koska kyseessä on kuitenkin pelimise.

Laakkonen ei pelaa vieläkään, mutta näkeepähän sitten Muhosta. Se näytti ihan jääkiekkoilijalta niissä harjoituspeleissä mitkä minä näin.
 

Isle of Man

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK, TuTo
Ilveksen viime vierailusta lähihallissa jäi kovin paska maku pelin laadun osalta, vaikka kerhofanit omiensa peliä tuolloin ylistivätkin.
Eipä ehkä niinkään laadullisesti peliä kukaan saattanut kukaan ylistää, mutta peli-ilme oli tuolloin Kerholla pienen perseilyjakson jälkeen hyvä. Lähinnä siis asenteen ja yrittämisen tasolla. Pelillisestihän ottelussa tehtiin aika roimia virheitä puolin jos toisinkin, mutta olihan siinä silti omat hetkensä.

Joo, eiköhän sitä tänäänkin hallille tie vie. Jos nyt näkisi Kerholta sitä taisteluasennetta ja muutaman onnistuneen hyökkäyksen, jotka päättyvät maaliin niin ihan jees.
 

Ahde

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves
Mitähän illalla. Innostuuko HPK pelaamaan, kun vastustaja ei ole kärkikuusikosta? Ilveksen motivaatio on varma, mutta pystyykö se kääntämään painetilan ja ikiaikaisen pikkuveli-syndrooman positiiviseksi energiaksi, joka siivittäisi joukkueen pisteille tänään? Tokkopa, vaan entinen taitokiekkojoukkue joutunee keskittymään loppukaudesta itsensä kymmenenen parhaan sakissa pitämiseen. Mielenkiintoista on myös nähdä pysyykö Nikke pystyssä 1 vai kaksi sekuntia ja estävätkö pleksit häntä käymästä kiinni katsojiin...

Juuri tällaisten viestien ansiosta oma innostukseni näihin Jatkoajan ketjuihin on lähes kokonaan lopahtanut. Valitettavasti tiettyjen seurojen kannattajat pyrkivät olemaan muka-hauskoja ja heittämään jatkuvia provosointeja. Jos oikeasti olisi kiinnostunut asemista ennen ottelua ja itse pelin jälkeen haluaisi käydä täällä lukemassa, mitä KAUKALOSSA oikeasti tapahtui, niin se on lähes mahdotonta.

Jos vierasjoukkue voittaa, on kotijoukkue pelannut jälleen kauden huonoimman pelinsä. Näitä "kauden huonoin kotiottelu" -juttuja saa lukea joka kierroksen jälkeen, joten niiltäkin lähtee pohja pois.

Rehellisesti sanoen harmittaa tämä Jatkoajan palstan suuntaus. Asiallisuus on hyvin kaukana, mutta se lienee moderaattoreiden päänsärky. Itsehän tästä ongelmasta pääsee eroon sillä, ettei enää käy täällä lukemassa tai kommentoimassa, ja sen taidan tehdäkin.
 

M10

Jäsen
Kun ei edellä mainitulla kirjoittajalla ollut juuri sanottavaa itse pelistä, niin laitetaan nyt Kertsin ketjut esille

Sailio-Makkonen-Karaija
Mäenpää-Laamanen

Salonen-Viitaluoma-Virta
Tuulola-Tikkanen

Kolehmainen-Kemppainen-Vihko
Mäkelä-Syväsalmi

Muhonen-Loikas-Karevaara
Korhonen-Andersson (13. hyökkääjä)

Jäämise Lassila


Nickerson ja Mäkelä kolmosketjuissa, joten aika paljon ovat yhtä aikaa jäällä.

Harmi kun Marjamäki on klesana.
 

Pörö

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK
Juuri tällaisten viestien ansiosta oma innostukseni näihin Jatkoajan ketjuihin on lähes kokonaan lopahtanut...

Minua kyllä henkilökohtaisesti jurppii enemmän nämä, jotka eivät ottelukirjoituksissa kirjoita peleistä mitään...

Ilvestä katsastamaanhan se taas illalla tie vie. Lauantain Kärpät-pelin jälkeen on taas odotukset aika korkealla HPK:n pelin tason suhteen, mutta niinhän se on ollut aika usein tämän kauden aikana ja lähes yhtä usein joutunut pettymään. Muutenkin aika pahalla päällä tänään, joten nyt olisi vihdoin HPK:nkin onnistuttava sarjataulukossa alempana olevaa vastaan. Toivottavasti lauantain Steven kaksi syöttöpistettä tarkoittaisi sitä, että pitkä kuiva kausi olisi viimein ohitse ja niitä pisteitä ropisisi. Maalintekijöillä ei niin väliä kunhan niitä tulee enemmän kuin Ilvekselle.
 
Viimeksi muokattu:

Woofer

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves, Barca, Rory McIlroy
Ilves tänään:

Torkki-Määttänen-Männikkö
Kantee-Seikola

Platt-Niinimäki-Kauvosaari
Tukio-Milam

Järvinen-Keinänen-Anttila
Lehtivuori-Nickerson

Korhonen-Uusivirta-Roppo
Niemi(7.pakki) Rajala(13.hyökkääjä)

Toivonen
Pätsi

Mielenkiintoista nähdä Platt ja Niinimäki samassa ketjussa. Torkin paikkaa ykköskentässä en ymmärrä. Jos peli ei siellä kulje, niin ei muutakun rohkeesti Rajala Torkin tilalle. Voitto pitäisi tästä napata jos kuuden joukkoon hamutaan tai vähintään 2 pistettä.
 

kananlento

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves, Pittsburgh Penguins, ManU, NP Ice Hawks
No niin, nyt on Platt laitettu siihen Niinimäen rinnalle. Nähtäväksi jää, että vastaako tämä kaksikko fanien odotuksia. Uskoisin, että Platt sopii Uunon rinnalle joka tapauksessa paremmin kuin Anttilan vierelle. Ainakin turhautumisasteen voisi kuvitella olevan huomattavasti alempana. On myös hyvä, että näiden kahden rinnalla on Kauvosaari, joka tasapainoittaa ketjun kahdensuunnan peliä.

Viime peli Hämeenlinnassa oli ensimmäinen pelini pitkää aikaan, eikä siitä ainakaan itselleni jäänyt hirveän positiivista fiilistä. Periaatteessa oltiin pelissä ihan hyvin mukana, mutta aika kaukana oltiin siitä että voitosta oltaisiin oikeasti taisteltu.

Toivottavasti tänään homma toimii paremmin ja pisteet lähtevät Tampereelle. Sitä kolmen pisteen voittoa edelleen odotellaan.
 

Mortal

Jäsen
Suosikkijoukkue
ILVES
Minä vaihtaisin välittömästi Sami Torkin ja Toni Rajalan paikkoja.
Torkki on ollut kuin koukuton onki - mukana ollen, mutta ilman saalista jääden.
 

puuha-pete

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kerho, Minnesota, Hollanti
Jostain syystä on järjetön luotto Kerhoon tälle illalle. Voisi laittaa vaikka noinkin pienellä panoksella suuria summia. Lassila maalilla on aina hyvä lähtökohta ja vaikka aikaisemmin vaadin Strömbergille peliaikaa kovaankin ääneen, ei enää ole niin väliä. Olisi kyllä kiva saada Mikollekin yksi voitto kauteen.

Mäkelä-Nickerson tuskin tapahtuu, varmaan huutelua kummemmaksi ei touhu mene. Ei epäilystä, että tekisi mieli mutta eiköhän ole valmennukselta pientä jarrua laitettu. Toisaalta jos Rullier palaa kokoonpanoon torstaiksi, voisi Mäkelä huilin ottaa. Samapa tuo, hyvää kiekkoa odotellessa!
 

Takkuturkki

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kalervo Kummola
ikiaikaisen pikkuveli-syndrooman

Tämä heittohan nyt lähinnä huvittaa. Kuten tässä ketjussa jo aiemmin selviää, on Ilves voittanut viimeisestä yhdestätoista keskinäisestä ottelusta kahdeksan. Asema mestaruussarjajoukkueena on myös vähän toista kuin kunniakkaasti vuodesta 1988 mestaruustason kiekkoa pelanneella Kerholla.

Tän illan pelistä sen verran, että en usko Mäkelän ja Nickersonin yltyvän muita pelaajia intensiivisempään kanssakäymiseen. Vaikka viihdyttäväähän tuo toki lopputuloksesta huolimatta olisi.

Platt on käynyt suht kuumana muutamassakin viimeaikojen pelissä. Toivottavasti mies Uunon vierellä voi keskittyä kiekkojen maaliin laukomiseen.

Viimeisen neljäntoista liigakierroksen ajalla Ilves on muuten koko sarjassa toiseksi eniten pisteitä kerännyt joukkue.
 
Juuri tällaisten viestien ansiosta oma innostukseni näihin Jatkoajan ketjuihin on lähes kokonaan lopahtanut. Valitettavasti tiettyjen seurojen kannattajat pyrkivät olemaan muka-hauskoja...

Minua taas henkilökohtaisesti ärsyttää se että tällä palstalla harvemmin enään näkee kärkkäitä kommentteja jotka oikeasti kolahtavat ja pistävät miettimään. Pitkään aikaan en ole tällä palstalla nauranut samaan tapaan kuin ennenmuinoin. Aina ollaan taputtelemassa selkään ja kilpaa kehumassa kuinka hyvä vastustaja on ja oli vain ihme että oma joukkue sattui nyt voittamaan.

Kun voitetaan silloin juhlitaan ja kun hävitään silloin vituttaa, niin sen pitäisi mennä... tunnetta peliin perkele! Tietysti asia pitää kertoa suurinpiirtein niinkuin meni, mutta pieni värikynä on aina plussaa.. kunhan ei millään telalla maalaile stooria. Ihmisten persoonat ja mielipiteet ovat keskustelupalstojen suola ja ilman niitä olisi aivan sama kuin lukisi puolueettomasta lehdestä poliittisesti korrektin raportin siitä miten peli on mennyt. Ja kuten itse sanoit, jos ei kiinnosta, voi lähteä litomaan. Ei siitä tarvitse tehdä isoa numeroa. No offence, mutta ketään täällä tuskinkaan kiinnostaa jos lakkaat postaamasta...

Ja tuossa lainaamassasi viestissähän oli juurikin noita hakemiasi ennakkoasetelmia ainakin meikäläisen mielestä hyvin tehdyssä tilastossa. Tekemiseenkin varmaan pieni hetki vierähtänyt... propsit siis Mustalle Kyylle tästä.

No niin ja itse pelistä. Tänään näkisin hyvät saumat kotivoitolle. Valitettavasti en paikan päälle pääse joten täytynee tyytyä joksivisionin puolueettomaan selostukseen. HPK:lla hyvä peli alla ja viimeksi meni aika tiukoille tupsukorvia vastaan joten tuskin siellä kukaan odottaa helppoa peliä. Rullier ei valitettavasti pelaa vielä tänään, mutta paluuta uumoiltiin tälle viikolle tuolla kerhopuolella. Seurailkaapas joku hallille lähtijöistä Risto Korhosen otteita. Omasta mielestäni pelannut muutaman viime pelin aivan pirun hyvin ja uskonkin että tästä kaverista on paljon iloa keväämmällä.

Hyökkäys toimi Oulussa yllättävänkin hyvin ilman Laakkosta ja toivottavasti se toimii tänäänkin. Kariyakin pääsi pitkästä aikaa oikein kunnolla pisteiden makuun kahdella syöttöpisteellään, toivottavasti sama vauhti jatkuu tänään.

Ilvekseltä mielenkiintoista nähdä(kuulla) kuinka Platt ja Niinimäki pelaavat yhteen. Niinimäelläkin vähän kone yskähdellyt loistavan alun jälkeen, vai olenko ymmärtänyt väärin? Näillä näppäimillä siis kaatamaan Ilvestä. Veikataan ujoa parin maalin voittoa kotijoukkueelle.
 

Musta_Kyy

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK
Jos oikeasti olisi kiinnostunut asemista ennen ottelua ja itse pelin jälkeen haluaisi käydä täällä lukemassa, mitä KAUKALOSSA oikeasti tapahtui, niin se on lähes mahdotonta.
Jos oikeasti haluaa käydä lukemassa, mitä kaukalossa tapahtui, kannattaa se tehdä pelin jälkeen. Ja mitä itse olen aikojen saatossa huomannut, sama tapahtuma saattaa olla hyvin monella tapaa värittynyt, johtuen katsojan sijainnista hallilla. Jopa useasta kulmasta moneen kertaan kuva kuvalta tarkastellut tapahtumat on täällä JA:ssa nähty ja raportoitu mitä erilaisimmin, riippuen ilmeisesti värilasien vahvuuksista ja humalatilastakin. Otteluennakko voi sisältää haastatteluja ainakin lehdissä, mutta keskustelupalstalla pohditaan taasen yleensä kokoonpanoja, joukkueiden historiaa, joukkueiden keskinäistä historiaa, ennakko-odotuksia, loukkaantumisia, lopputulosveikkauksia yms. Tai mikä minä olen näitä tänne määrittelemään, mutta halusin esittää ensimmäisen viestini sisältämät asiat ja jotakin tältä listalta tulee itseni sisällytettyä viesteihin, joita ennen ottelua näihin ketjuihin kirjoittelen.
Tämä heittohan nyt lähinnä huvittaa. Kuten tässä ketjussa jo aiemmin selviää, on Ilves voittanut viimeisestä yhdestätoista keskinäisestä ottelusta kahdeksan. Asema mestaruussarjajoukkueena on myös vähän toista kuin kunniakkaasti vuodesta 1988 mestaruustason kiekkoa pelanneella Kerholla.
Melkein yhtä mairitteleva tilasto, kuin keskinäisten pelien voittoprosentti SM-liigan play-offeissa. Merkityksellisten otteluiden voittoprosenteista SM-liigassa puhumattakaan. Kyyyllähän tuo on totta, että Ilves on eteläpuistossa kohkannut tulipalopakkasilla niihin aikoihin, kun Hämeenlinnaa edusti pääsarjatasolla vain Tarmo ja joskus muuloinkin. Meitä molempia varmasti lämmittää se, että jo vuonna 1952. Sinänsä kommenttisi ei kulje samaa matkaa totuuden kanssa, että tilastoni [Runkosarja Ilveksen ottelut HPK:ta vastaan] sisälsi kuitenkin ottelut niiltä kymmeneltä sarjakaudelta, jolloin HPK jo ammoisina aikoina pelasi taivasalla takkuturkkeja vastaan. Tuolta ajalta en kuitenkaan tehnyt ensimmäisenä esitettyä tarkastelua, sillä niin erilaiset sarjasysteemi ja säännöt tuolloin olivat.

Haluan nähdä tänään, että Anttilaa taklataan yhtä kovaa kuin viimeksikin.
 

Siivu

Jäsen
Suosikkijoukkue
Habs, Ilves
Taas olisi ollut kaikki saumat, mutta...

Mitenkähän tuota purkaisi näin tuoreeltaan. Yritetään nyt vaikka plussilla ja miinuksilla.

+ Nickersonin kasetti kesti ihan koko pelin Rinkelissä ja mies pelasi hyvin. En huomannut virheitä, päin vastoin tarkkaa pelaamista ja hieno syöttö puolittaiseen läpiajoon, joka jäi hyödyntämättä. Siivosi myös maalinedustaa mukavasti, erityisesti Sailion tämän pyyhittyä lumet Toivosen naamalle.

+ Plussa myös Niinimäelle. Pelasi etenkin ensimmäisen erän hienosti, upeita ja vaihtelevia kuvioita Plattin kanssa ja hieno takakarvaus, jolla pelasti todennäköisen maalin Kerhon 2-1 tilanteessa. Hiipui toisessa erässä kuvasta, ei tosin saanut paljon peliaikaakaan alivoimien vuoksi. Kolmannessa erässä taas vaarallinen Kerhon maalilla

+ Kauvosaarelle kaksi maalia, sovitaan vaikka että ansiokkaasta kahteen suuntaan pelaamisesta, maalit eivät niin mairittelevia olleet

+ Lehtivuori - Hyvää luistelua, varmaa ja rauhallista pelaamista. Pari syöttöä ei niin häikäisevistä suorituksista kiitokseksi.

- Määttänen. Kiva ranne ja mukavasti kilahtanut YV-maali, mutta tasaviisikoin ei mitään annettavaa. Hataria syöttöjä, hitaita päätöksiä ja surkeita aloituksia. En laskenut, mutta Männikkö tuskin oli syyttää suotta ketjun pääasiallinen aloittaja ottelun puolenvälin jälkeen.

- Anttila ei saanut käytännössä mitään aikaiseksi. Puolityhmä jäähy Kerhon muutenkin pitkän ylivoima-ajan pätteeksi selästä tuuppaamisesta ja paljon kiekonmenetyksiä. Missä se kropan käyttö on?

--- Sami Torkki - Arastelee kentällä sekä kiekkoa että kontaktia. Joka ainoa Torkin kautta kulkenut hyökkäys pysähtyi siniviivalla, myös herran itsensä puolittainen läpiajo, konkreettisesti. On vitun ikävää, jos vammat ovat miehen vieneet tuohon tilaan, mutta mitä helvettiä tämä mies tekee tämän, tai minkä tahansa liigajoukkueen ykkösketjussa?

--- Uusivirran piti vissiiin olla köyhän miehen versio Rajamäestä, mutta kaverista ei ole yhtään mihinkään. Ei kerta kaikkiaan. Ei pelota ketään, ei (ehdi) taklata ketään, eikä osaa tehdä kiekon kanssa yhtään mitään. Bravuurina saatanan huono AV-purku omasta päästä toisen pään katsomoon, jolla Kerho päästettiin toiseen perättäiseen 5-3 ylivoimaan, 2-1 johtoon ja sitä kautta koko pelin hallintaan

-- Toivonen - Ei tämän iltainen Toivonen kyllä NHL-ykkösveskan paikasta taistelisi, hyvä jos AHL:n. Epävarmaa peliä ja pari helpompaa imutusta, eikä yhtään loistotorjuntaa. Ei kannattele tuolla tasolla Ilvestä yhtään mihinkään.

Vastustajalle on helppo jakaa pari isoa plussaa, Mäenpää ja Kariya olivat molemmat helvetin hyviä tänään. Mäenpään laukaus on tunnetusti vaarallinen, mutta mies pelasi tänään muutenkin tosi hyvin. Kariya taas oli Ilveksen kankealle puolustukselle aika-ajoin pelottava pideltävä, eikä ollut paljosta kiinni, ettei pistesaldo olisi tuplaantunut tuosta.

Rajala päästettiin irti heti kohta 50. minuutilla ja korvasi viimein täydessä koomassa pyörineen Torkin. Tuloksena pari vaarallista hyökkäystä, joista toisesta tulikin maali, olkoonkin, että tuurilla. Peliaikaan nähden varmaan sama saldo, kuin mitä Torkilta on joulutauon jälkeen.

Summa summarum, Ilveksen touhu ei fainin silmiin kovin lupaavalta näytä, jos ykköskenttä miehitetään pelitemposta ja -intensiteetistä täysin pudonneilla Määttäsellä ja Torkillla ja yhdelle Suomen lupaavimmista junioreista annetaan muutamien pelaajien totaalisesti epäonnistuessa sellainen pari minuuttia peliaikaa. Todellinen ykkössentteri, vammaisen (?) veteraanin ja hakuammunnan heivaus ja junnujen sisäänajo peliä tuskin pahentaisi millään lailla.

No onhan se kesä tulossa taas...
 
Viimeksi muokattu:

tuuski

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pallo-Kärpät
Plussat on helppo etsiä tästä pelistä:
+ Kariya, oli helvetin terävä koko pelin, mutta ei saanut ketjultaan tarpeeksi tukea. Olisiko se Laku kuitenkin se viimeinen silaus tuohon?
+ Ylivoimapeli, varsinkin pakkien osalta. Pelattiin suurimmaksi osaksi kolmella pakilla (Mäenpää vuorotteli Laamasen ja Tuulolan kanssa). Juuri näin sen pitääkin mennä, siinä ovat ne pakit, joilla ylivoimaan annettavaa on, pelatkoon muut sitten av:t yms.
+ Tuulolan huikea sisäterällä suoritettu läpiajoon vapautus, joka päättyi voittomaaliin.
 

d2uce

Jäsen
+ Nickersonin kasetti kesti ihan koko pelin Rinkelissä ja mies pelasi hyvin. En huomannut virheitä, päin vastoin tarkkaa pelaamista ja hieno syöttö puolittaiseen läpiajoon, joka jäi hyödyntämättä. Siivosi myös maalinedustaa mukavasti, erityisesti Sailion tämän pyyhittyä lumet Toivosen naamalle.

Hanska tippui jo ensimmäisessä vaihdossa!

Itse bongasin mieheltä muutaman virheen, mm. oma maali ja aivan naurettava poikittaissyöttö hyökkäyspään siniviivan päällä, josta HPK karkasi helposti 2vs1 hyökkäykseen. Sailion nakkaaminen pois maalilta oli toki hyvä suoritus, tilanteessa olisi keskiverto liigapakki todennäköisesti kurvannut vain vaihtoon.

Plussat on helppo etsiä tästä pelistä:
+ Kariya, oli helvetin terävä koko pelin, mutta ei saanut ketjultaan tarpeeksi tukea. Olisiko se Laku kuitenkin se viimeinen silaus tuohon?

Kariya oli kyllä selkeästi paras pelaaja kentällä tänään. Samaa mieltä myös siitä, ettei apuja ketjukavereilta tullut tarpeeksi. Makkonen oli ihan ok, mutta Sailiolta varmaan kauden huonoin peli. Pari typerää jäähyä hyökkäyspäässä, ei taklauksia ja muutenkin pysyi näkymättömissä.

***

Anttila pelasi yllättävän heikon pelin, yleensä juuri HPK:ta vastaan on totuttu näkemään tehoja.

Lassilalle meni pari helppoa, ilmeisesti melko hyvin scoutattu tuo torjuntatyyli. Toivonenkin pomputteli etenkin maalia kohti tulleissa purkukiekoissa kummallisesti, joskin se yksi pomppu oli kyllä täysin odottamaton.

Ylivoimapeli toimi muikeasti, paitsi siinä vaiheessa, kun tarjottiin saumaa lyödä viimeinen naula arkkuun. Onneksi Tuulola heitti ronaldinhomaisen sisäsyrjän puolustuslinjan taakse ja Viitaluoma veivasi rystyltä sisään.

Muhonen oli energinen ja erottui kentältä erinomaisella liikkeellään, josta paras osoitus upea esityö Laamasen maaliin.

Mäkelä-Korhonen, kulttikamaa.
 
Voittohan sieltä tuli vaikka ilmeisen vaikeaksi se taas tehtiin. Mikäs siinä Kemppaisen kuudennessa maalissa oli kun ei hyväksytty? Yllättäen Joksi ei osannut kertoa syytä, totesin vain että "nythän se myrkyn lykkäs". Ajattelivatko tuomarit tehdä pelistä jännittävän vai kävikö se edes lähellä maalia?

Kariyalle tärkeitä pisteitä kuten tuossa ylempänä vähän uumoilinkin. Myös Mäenpää onnistui pisteiden valossa loistavasti ja nousikin jo 1(yhden) pisteen päähän puolustajien pistepörssiä johtavasta ex-kepalaisesta Seikolasta. Ei muuta kun vilkkua päälle ja ohi...

Hieno muuten nähdä että Viitaluomakin osaa maaleja tehdä kunhan vain saadaan kunnon keskitykset toimimaan...
 
Suosikkijoukkue
HPK, Chelsea
Voittohan sieltä tuli vaikka ilmeisen vaikeaksi se taas tehtiin. Mikäs siinä Kemppaisen kuudennessa maalissa oli kun ei hyväksytty? Yllättäen Joksi ei osannut kertoa syytä, totesin vain että "nythän se myrkyn lykkäs". Ajattelivatko tuomarit tehdä pelistä jännittävän vai kävikö se edes lähellä maalia?
Salonen oli maalivahdinalueella, joka takia maali kaiketi hylättiin. Mitään muuta selitystä en keksi.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös