Ti 14.11. KooKoo - Jukurit

  • 3 624
  • 32

Tuusa

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jukurit
Maaottelutauko on "kärsitty" ja taas päästään tositoimiin. Molemmilla joukkueilla on alla ottelu HeKiä vastaan, eikä lopputulos ollut kummallekaan kovin mairitteleva (KooKoo 3-3, Jukurit 2-3). Tältä pohjalta molemmilla on varmasti taas hirvittävä halu näyttää, mihin pystyy.

Jukurit pääsee Kouvolaan parhaalla miehityksellään, kun taas KooKoo joutuu antamaan hieman "tasoitusta" muutaman pelaajan loukkaantumisen vuoksi. KooKoo-Jukurit on kuitenkin ollut aina henkien taistelua, missä ei parin pelaajan puuttumiset välttämättä vaikuta. Maalivahtipeli noussee taas arvoon arvaamattomaan. KooKoolla aloittanee Heinonen, Jukureilla Reunanen.

Jukurit on pelannut vierasottelut paremmin kuin kotipelinsä. Sama trendi jatkunee Kouvolassa (hope so). Samanlaisella pelillä kuin HeKiä vastaan kotona tulee Jukureille kuitenkin oikein kunnon selkäsauna. Toivottavasti tauko on käytetty hyödyksi.

N. 30 Jukurifania suuntaa huomenna Kouvolaan katsomaan Jukureiden voittoa. ;)
 

Ice Hockey

Jäsen
Suosikkijoukkue
KooKoo
pekutti kirjoitti:
Jukurit pääsee Kouvolaan parhaalla miehityksellään, kun taas KooKoo joutuu antamaan hieman "tasoitusta" muutaman pelaajan loukkaantumisen vuoksi. KooKoo-Jukurit on kuitenkin ollut aina henkien taistelua, missä ei parin pelaajan puuttumiset välttämättä vaikuta. Maalivahtipeli noussee taas arvoon arvaamattomaan. KooKoolla aloittanee Heinonen, Jukureilla Reunanen.


Poissa taitaa vaan olla Somppi ja Silvennoinen + pari junnua eli ei hirveästi siltä rintamalta tasoitusta tule. Maalissa voi aloittaa kuka vaan kolmikosta Heinonen, Ore tai Palmu. Kaikki ovat terveenä. Toivottavasti pystyttäisi nyt kunnon vastus Jukureille antamaan, ettei eroa tulisi enää kärkeen.
 

Everton

Jäsen
Suosikkijoukkue
KooKoo
Eipä tässä oikein tiedä mitä odottaa. Onhan Jukurit ollut tällä kaudella selvästi KooKoota varmempi joukkue, mutta ei siinä sellaista Dufvan/Mansikan-ajan kirousta tunnu enää olevan.

Johonkin vähämaaliseen tasuriin tai kaiken natsatessa voittoonkin KooKoolla voisi olla saumoja. Toisaalta taas esim. Jokipojat ja TuTo on päästetty täällä heti alussa karkuun, mistä Jukurit varmasti kurittaisi rumasti.
 

jesse72

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jukurit, MP, E. Frankfurt, hyvä MJE!
HeKi-peli oli toivon mukaan kauden pohjanoteeraus. Enpä muista vähään aikaan nähneeni niin huonoa ja halutonta sarvipäälaumaa. Kotona jostain kumman syystä peli on takkuillut pahasti.

Vieraissa Jukureiden peli oln kulkenut hyvin ja ainostaan Hokki-pelissä pisteet jäivät vieraspaikkakunnalle. KooKoolla on miehiä sairastuvalla ja onneksi monesti Jukureita kiusannut Teemu Somppi ei pelaa. Iivo Hokkanen olisi ollut kiva nähdä Jukureita vastaan. Hokkasella olisi varmasti ollut näyttöhaluja kasvattajaseuraansa vastaan..

Jukurit runttaa väkisin voiton. Veikataan nyt se tuttu ja turvallinen 1-4. Antti Laakso on perinteisesti usein kyykyttänyt KooKoota, joten eiköhän Ana taas kaksi kaappia heitä Heinosen taakse.
 

koukou

Jäsen
Suosikkijoukkue
KK
Kerrankin on KooKoolla pitkävedon kertoimet kohdallaan kotiottelussa ja joudun ilmeisesti luopumaan periaatteesta, että omaa suosikkia ei veikata.
Noin suuri suosikki viimeisimmät keskinäiset huomioon ottaen Jukurit ei kuitenkaan vieraskentällä ole. Mietin ennen kertoimien tuloa, että 2.3 - 4.4 - 1.95 olisi suunnilleen ollut odotettu, mutta tuo KK:n 2.9 on pelattava, silläkin uhalla, että pisteet lähtevät mikkeliin ja rahat oopperan tukemiseen.

Näin selkeä altavastaaja KooKoo ei mielestäni Jukureita vastaan ole ollut koskaan kotonaan.
Nyt on pojilla selkeästi näytön paikka, yleisöä tullee n.1400, joten siinäkin mielessä nyt olisi tärkeä paikka pelata viihdyttävä ja mieluiten voitokas peli niin Sapko pelissäkin päästään vielä keskiarvoon.

5-4ja.
Liukkonen 2+1 ja Sundin 3+0
 

Tuusa

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jukurit
koukou kirjoitti:
Näin selkeä altavastaaja KooKoo ei mielestäni Jukureita vastaan ole ollut koskaan kotonaan.

Liukkonen 2+1 ja Sundin 3+0

Aika outo väite. Aika tasapäin lähdetään mielestäni illan peliin, vaikka sarjataulukko kertookin ihan jotain muuta. Veikkauksen kertoimet on kieltämättä vähän hakusessa. Noista pisteveikkauksista tuo jälkimmäinen tuntuisi luontevammalta..........
 

koukou

Jäsen
Suosikkijoukkue
KK
pekutti kirjoitti:
Aika outo väite. Aika tasapäin lähdetään mielestäni illan peliin, vaikka sarjataulukko kertookin ihan jotain muuta. Veikkauksen kertoimet on kieltämättä vähän hakusessa. Noista pisteveikkauksista tuo jälkimmäinen tuntuisi luontevammalta..........
Noiden kertoimien mukaan tuon selkeän altavastaaja aseman nappasin. Tietysti voinut lisätä siihen "veikkauksen mielestä".
 

koukou

Jäsen
Suosikkijoukkue
KK
Kolehmainen, Hilpas, Silvennoinen, Somppi ja Ilola poissa Finhockeyn kokoonpanosta. Mikä Hilppaalla ja Ilolalla on? Eikö Kolehmaisen pitänyt pelata tänään?
 

jesse72

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jukurit, MP, E. Frankfurt, hyvä MJE!
koukou kirjoitti:
Kolehmainen, Hilpas, Silvennoinen, Somppi ja Ilola poissa Finhockeyn kokoonpanosta. Mikä Hilppaalla ja Ilolalla on? Eikö Kolehmaisen pitänyt pelata tänään?

Ennakossa lukee että Kolehmaisen pelaaminen ratkeaa maantai-illan harjoituksissa.

Jukurit mukana terveellä joukkueella. HeKi-peliin muutos että pappa-ketju on kasassa taas. Kanerva palaa siis ykköseen ja Tikkanen Pellisen vitjaan.
 

koukou

Jäsen
Suosikkijoukkue
KK
jesse72 kirjoitti:
Ennakossa lukee että Kolehmaisen pelaaminen ratkeaa maantai-illan harjoituksissa.
Kyllä, mutta muiden ennakoiden mukaan pitäisi olla pelikunnossa. Kouvolan sanomien jutussa ei ollut mainintaa, etteikö pelaisi ja kookoo.fi ennakossa oli 'positiivisia asioita' kohdassa Kolehmaisen pelikunto.
No toivotaan, että kyseessä on virhe, kun noin monta on yllättäen poissa tai sitten joku taktinen veto saada Jukurit takki auki kouvolaan... =)
 

siffa

Jäsen
Suosikkijoukkue
Sport, Kärpät, Detroit Red Wings
Kookoon puolustajista ovat poissa Kolehmainen ja Hilpas. Tilalle nostettu Jesse Lustberg ja Simo Miettinen. Lustberg on Gärdströmin pakkipari Skytän kentän takana. Miettinen aloittaa 7. puolustajana. Kovaan paikkaan pojat joutuvat, mutta tarkkaan puolustuspeliin keskittymällä koko viisikon voimin saattaa tulos olla hyvä.
Kolek jatkaa kentällisten sekoittamista. Ainoastaan Saarela-Skyttä-Lampinen on entisellään. Hyökkääjistä poissa ovat Silvennoinen, Ilola ja Somppi.
Tänään KooKoon voiton mahdollisuudet lepäävät tarkassa koko kentän viisikkopuolustamisessa ja Heinosen onnistuneessa maalivahtipelissä. Vähämaalinen ottelu on tulossa.
 

hil

Jäsen
Suosikkijoukkue
West Bromwich Albion, Primeira Liga e Segunda Liga
pekutti kirjoitti:
Veikkauksen kertoimet on kieltämättä vähän hakusessa.
Koodi:
Veikkaus 	2,90	4,85	1,70
Expekt  	2,60	5,05	1,95
Unibet  	2,65	4,85	1,95
Nordicbet 	2,55	5,30	1,90
Bet24    	2,40	5,00	2,05
Betsafe 	2,60	5,00	1,90
Veikkaus on omilla linjoillaan Jukurien puolesta. Veikkauksen ykkönen ja Bet24:n kakkonen on arvioitu "lähes" pelattaviksi.
 

Fordél

Jäsen
Moni KooKoo-fani vois sanoa katsellessaan KooKoon ja Jukureiden kokoonpanoja, että "Pojat, me ollaan hävitty tää peli"... Kuitenkin KooKoolle ominaista on se, että mitä toivottomammalta tilanne näyttää niin sitä paremmin joukkue ylitää itsensä. Veikkaan siis, että peli voi olla joko vähämaalinen äärimmäisen tiukka KooKoon puolustustaistelu tai sitten Jukurit vie kun pässiä narussa lukemin 1-8.

Todella hienoa nähdä, että Emppu on nostettu ykköseen. Nyt annat mennä sitten sata lasissa ja annat laitojen paukkua! Ryminää Emppu! Ja Lussen pelaaminen on ehkä vieläkin positiivisempi asia. Kovaan paikkaan on poju joutunut, mutta peruspelillä klaaraa sen aivan varmasti. Kyllä siellä Jukurit-paidan allakin asustaa kaikesta huolimatta vain ihminen...Paitsi Kovasen; se on kone!
 

KooPee

Jäsen
Suosikkijoukkue
KooKoo
Voi varmaan aika huoletta laittaa Jukurit varmaksi pitkävetoon. KooKoolla ei ole edes täyttä neljää kenttää, joten eiköhän Jukurit luistele KooKoolta jalat alta. Heitetään nyt veikkauksena että 0-8 Jukureille. Surullista läppää tuo KooKoon pelaajien asettama tavoite kotiedusta. Ainakaan tähän asti otteet eivät ole olleet sitä luokkaa että tavoite saavutettaisiin. No jos tauolla olisi tapahtunut ihmeitä.

PS. Jos KooKoo voittaa lupaan juoda itseni humalaan.
 

Jape

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jukurit
KooPee kirjoitti:
Voi varmaan aika huoletta laittaa Jukurit varmaksi pitkävetoon.
En taida uskaltaa Jukureita pelata noin pienellä kertoimella. Sitäpaitsi viime viikon HeKi-matsin alla tilanne piti olla vielä selvempi Jukureille, mutta kuinkas kävikään.. Nyt ollaan vieraskentällä ja pisteiden eteen pitää Jukurien tehdä varmasti täysi iltapuhde. Kokoonpanoja katsellessa tilanne tosiaan näyttää hyvältä Jukurien kannalta, mutta siinäpä se vaara taas piileekin.
 

Wilzu

Jäsen
Suosikkijoukkue
Charlestown Chiefs
Jotenkin tänään herätessä oli semmoinen tunne, että KooKoo veisi pelin. Alunperin ajattelin katsoa pelin teksti-tv:ltä, mutta lähdenpä sittenkin ajelemaan Kouvolaan. Pitäähän se nyt tietää, oliko tuntemukseni oikea..

Jukureilta odotan pelistä lähinnä sitä, että jämpti työnteon asenne löytyy jälleen. HeKi-pelin jälkeiset jokseenkin oudot puheet ja palstakirjoitukset muun muassa valmennusjohdon ja pelaajiston välisestä luottamuspulasta ja vastakkainasettelusta tuskin ainakaan hiljenevät, mikäli tänään jäällä nähdään viimeviikkoiseen tapaan laiska viikinkipaitojen lauma.

Jukureista on turha tehdä otteluun ylivoimaista ennakkosuosikkia, vaikka kotijoukkueella onkin paljon poissaoloja. Fordélin tapaan en yllättyisi yhtään, vaikka KooKoo voittaisikin. Minusta on ihan turha puhua siitä, että KooKoolla olisi jonkunlainen "jukurikammo". Ainakin itse näkemieni pelien perusteella Jukurit on vaan onnistunut olemaan tähän asti parempi tai ehkä jopa vähän onnekkaampikin.

Kukaan tuskin on vielä unohtanut edellistä ottelua, jossa KooKoo oli erittäin lähellä ottaa vierasvoiton Mikkelistä? Katsotaan, mitä tuleman pitää.
 

Everton

Jäsen
Suosikkijoukkue
KooKoo
Fordél kirjoitti:
Kyllä siellä Jukurit-paidan allakin asustaa kaikesta huolimatta vain ihminen...Paitsi Kovasen; se on kone!

Kanki siellä on. Yhtä kova ja taipuisa.

Wilzu kirjoitti:
Kukaan tuskin on vielä unohtanut edellistä ottelua, jossa KooKoo oli erittäin lähellä ottaa vierasvoiton Mikkelistä?

Paino sanalla lähellä. Niin monta kertaa, aina lähellä mutta kaukana.


Laakson ohella KooKoon kaatajana on yleensä kunnostautunut Jormakka. Toivottavasti ei tänään. Yllättävät poissaolijat voisivat viitata flunssaan joukkueessa? Toivottavasti kaikki kokoonpanoon nimetyt äijät olisivat kuitenkin täydessä tikissä. No, eipä tää nyt vielä ole tilanne eikä mikään verrattuna esim. erääseenkin itsenäisyyspäivän matsiin Mikkelissä.
 

John Lidgett

Jäsen
Suosikkijoukkue
KouPa ( Kouvolan Paska)
Ensimmäistä kertaa elämässäni lähdin jääkiekko-ottelusta kesken pelin. Ei tollasta vaan jaksa katella. Paikkoja oli, mutta maalinteko oli todella vaikeaa. Ihan turhaan tehtiin Reunasesta sankari.
Kärkijoukkueiden voittaminen on näköjään todella vaikeaa.

Vittu kun vituttaa!


Kiitos hienosta kiekkoillasta!
 

Rankkari

Jäsen
Vauhtia ja yritystä oli. Jukurit oli parempi, muttei noin selkein numeroin. Maalinedustapelaamiseen se homma lopullisesti kaatui. Jukureilla oli ajoittain todella hienoja ja vauhdikkaita avauksia. Muutamassa sekunnissa omasta päästä hyökkäysalueelle. Kookoon nuoret pelaajat saivat vastuuta, ja selviytyivät hyvin.

Mitähän on tapahtunut Mikkeliläisille faneille. Muistan kun aikaisemmin he olivat hyväkäytöksisiä ja kannustivat omiaan. Nyt oli välillä pilkkahuutoja ja kettuilua Kookoolle. Onkohan jokin neste noussut alkoholin lisäksi päähän???
 

jesse72

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jukurit, MP, E. Frankfurt, hyvä MJE!
Ossi Pellinen ja Andreas Sundin ehdottomat hahmot. Pellinen parhaimmillaan tekee kentällä mitä haluaa. Jumakauta se 0-3 maali oli jäätävä suoritus. Tällä kaudella on monesti nähty kuinka Pellinen ja Sundin dominoivat pelejä kun pelihuumori on parhaimmillaan.

Ari Reunanen otti alussa hyviä ja tärkeitä koppeja. Reunasesta Jukurit on jälleen saanut ns. voittavan maalivahdin. Reunanen-Heinonen 6-0.
 

Pingu

Jäsen
Suosikkijoukkue
SaiPa, Jukurit
Pakkohan Pellistä on kehua, hirmuisen nopea kaveri. Ja Taurua lainatakseni, Ossin toinen maali oli ihana maali. Kaunista.
Ennakko-odotukset pelistä oli aika sekavat juttujen perusteella HeKi-tappion jälkeen, mutta kyllähän Jukurit varsin ryhdikkäältä jengiltä näytti.
Nollapeli on hieno asia, mutta toisaalta olisin toivonut tasaisempaa ottelua, mutta tälläkertaa kävi näin.

Ja sitten kitinäosasto... Harmittaa kun ihmiset eivät voi odottaa pelikatkoja katsomoon mennessä tai pois lähtiessä. Meinasi jäädä ensimmäinen maali näkemättä kun muutama heppu pyöri edessä ja mietti mille riville menevät istumaan, sain kuitenkin jostain välistä kurkittua pelitapahtumia. Noita seilaajia oli joka erän aikana.

Kiitokset vielä raportin kuvakoosteesta, siellähän oli hauskoja kuvatekstejä.
 

Everton

Jäsen
Suosikkijoukkue
KooKoo
Eipä tossa mittään. Normimatsi Jukureita vastaan.

Jukurit (miksi pelasi keltaisissa?) oli tosi hyvä ja KooKoo sinnitteli sen minkä pystyi. Eipä mitään loppukirejä ole ennenkään pystytty ottamaan mikkeliläisiä vastaan.

0-2-maali oli aika harmillinen juttu ja siihen peli oikeastaan ratkesi. KooKoollahan ei käynyt vastaavaa flaksia missään vaiheessa, mutta ehkäpä se ei olisi sitä ansainnutkaan.

Kyllä näillä otteilla pitäisi SaPKon kaatua, vaikka kolme kenttää aika koville joutuikin.
 

teroz

Jäsen
Suosikkijoukkue
KooKoo, KPU, Eno Jets & Jan Lundell
KooKoo oli huono. Eniten häiritsee totaalinen yrityksen ja selkärangan puute. Olisikohan aika vaihtaa kapteenistoa, koska he tuntuvat olevan koko joukon väsyneinpiä äijiä.

Ottelun palkinnot ovat seuraavat:

Kultainen banaani: Teppo Numminen. Tosin myös kunniamaininta Koskelaiselle, joka sentään yritti.

Nihkeä rypäle: Liukkonen, vaikka tekikin pari hyvää katkoa alivoimalla. Kannattaisi heräillä jos halajaa tosiaan ensi kaudeksi parempiin ympyröihin.

Köyhä ritari: Kolekin pelisilmä.

No niin ja ei tässä sitten muuta. Aletaan latautumaan torstain peliin, joka kenties vastaa enemmän KooKoon tasoa.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös