Tuli 90-luvun alku ja puolivälikin mieleen, jolloin JYP tuli yleensä valmiiksi hävinneenä Äijänsuolle, niin kummallisen flegmaattinen JYP tänään vastassa oli että enpä ihan viime vuosilta tällaista Jyväskylän vierailijaa muistakaan.
Lukko oli kyllä alussa (ja oikeastaan koko pelin ajan toisen erän jälkimmäistä puoliskoa lukuunottamatta) erinomaisen hyvin liikkeessä. Heti pelin alkuun kovaa prässiä JYPin maalille, Sinuhe ehti siinä kolme-neljä koppia ottamaan kunnes JYP joutui alivoimalle ja heti perään kolmella viittä vastaan kun #5 laukoi kiekon Lukon vaihtopenkille. Kovasti siinä miehet rotestoivat tuomarille tätä jälkimmäistä jäähyä, tiedä sitten osuiko kiekko matkalla Lukon Strakaan vai miksi mutta suoraan se kyllä näytti lankin yli menevän... Joka tapauksessa JYP selvitti 3-5 alivoiman, mutta vain neljä sekuntia sen jälkeen kun neljäs mies lootaan hyppäsi JP Haataja nosti maalin edestä kiekon Sinuhen olkapään yli.
Kovin kauaa ei siinä ehditty peliä jatkaa kun numerot olivat jo 2-0. Mikko Viitanen laukoi Strakan passista, Straka otti irtokiekon kulmasta, kiersi maalin ja juuri ehti ennen Sinuhen venytystä pistämään vanhanaikaisen sisään. Hiukan jo siinä näytti siltä että peli ratkeaa, mutta sitten Pekka Saarenheimo otti jäähyn. Tiedä sitten tuota rikettä, maalin edessä se tapahtui ja JYPin mies oli nokikkain Lawsonin kanssa kun Saarenheimo hänet kaatoi: jos vertaa tilannetta torstain Ässä-pelin rankkariin oikeuttaneeseen tilanteeseen niin sama tuomari olisi varmasti tästä JYPillekin pilkun antanut. Nyt tuli vain kakkonen, ja hyvinhän Lukko sen kesti kuten sitten erän loppupuolella Yli-Junnilan jäähynkin. Straka varsinkin kunnostautui alivoimassa tänään, samoin Haatajakin.
Puolisen minuuttia ennen taukoa Lukko siirtyi kolmen maalin johtoon. Ylivoimalla taas, ja hiukan puolihuolimattoman näköinen tilannehan se oli kun Otto Honkaheimo haki laidasta kiekon, otti pari potkua keskemmälle ja pisti ranteella yläkulmaan. Erän lopulla vielä Jyri Marttinen niittasi Lammassaaren oikein kunnolla, mutta pikku puhalluksella se vaiva korjautui.
Toinen erä alkoi jäätävästi. Alta minuutin kiekko oli neljännen kerran JYPin verkossa, kun Dahlman jätti Strakan syötöstä kiekon siniviivalle ja Kari Martikainen niittasi 4-0. Tämä maali meni kyllä minun paikaltani katsottuna äärimmäisen helposti Sinuhelle. Ja kun parin minuutin päästä Ilkka Heikkinen pisti ylivoimalla 5-0 komealla lämärillä niin Sinuhe oli valmis vaihtoon. Jotain ihme rituaaleja hän siinä penkille luistellessaankin teki, Myllyniemikin säikähti kun nuokkui siinä laitaa vasten ja Sinuhe oli sinne päin hiukan mailallaan huitaisevinaan... Vaihtopenkillä saivat sitten omat pakit kuulla kunniansa maalivahdilta.
Siinä meni pitkän aikaa ennen kuin tilalle tullutta Myllykoskea päästiin kunnolla edes testaamaam. Vähän erän puolivälin jälkeen Miika Tuomainen sai Eepi Hämäläisen hyvän syötön lapaansa, punnersi maalille ja tyypilliseen tapaansa meni loppuun saakka ja sieltä jostain se kiekkokin maaliin meni. Videoltakin sitä katsottiin, en tiedä syytä mutta eipä se tuomiota miksikään muuttanut: 6-0.
Tämän jälkeen Lukko sitten antoi ohjat JYPille, mutta Tom Lawson oli onneksi hereillä.
Kolmas erä oli sitten semmoista pelailua. Kovaa vauhtia Lukko tosin silloinkin jaksoi pitää, mutta näki selvästi että nyt säästellään torstain peliä varten. Nelosketjukin pääsi pelaamaan ylivoimaa, ja pojille olisi kyllä onnistumisen suonut mutta eipä tällä kertaa.
Lukosta ei tällä kertaa heikkoa lenkkiä löydy. Tom Lawson pelasi kauden ensimmäisen nollansa, ja peli oli hänelle varmasti vaikea kun pitkiä aikoja mentiin niin - varsinkin 1. ja 3. erässä - että töitä ei ollut lainkaan mutta sitten yhtäkkiä tuli pari-kolme vetoa peräkkäin. Hyvin Tom hommansa hoiti, palkintoja en kuunnellut josko hän jotain sai. 6-0 on selvä peli, mutta kuten sanottua, Lawsonille ei peli ollut kuitenkaan helppo.
Heikkinen ja Honkaheimo sekä Viitanen pakeista olivat eniten esillä, mutta eivätpä Eepi ja kummpanitkaan paljon heistä jälkeen jääneet. Hyökkääjistä Josef Straka oli varsinkin avauserässä pitelemätön, hyvin häntä säestivät Haataja ja Saarenheimo sekä eritoten Miika Tuomainen, jonka maaliputki kotipeleissä sai jatkoa. Saas nähdä mitä tosta Tuomaisen akan pojasta vielä isona tulee... Tero Koponenkin sai vastuuta enemmän kuin aiemmin tällä kaudella ja oli tietysti sen myötä enemmän esilläkin kuin kertaakaan aiemmin tällä kaudella.
JYP tosiaan vaikutti jo etukäteen lyödyltä, mutta mistä sitä tietää millainen peli olisi tullut jos joukkue olisi kestänyt tuon alun kahden miehen alivoiman? Tai saanut kavennuksen ensimmäisessä ylivoimassaan? Selvästi Lukkoa kehnompi JYP kuitenkin oli. Vaihdettu Sinuhe Wallinheimo päästi tuon neljännen hiukan helposti, muuten hän ei osumille mitään voinut.
Niin. Torstaina on vastassa TPS. Toivottavasti tämä hyvin sujunut kenraaliharjoitus tietää myös hyvää peliä silloin.
Kiitos Lukko.