Tampere ja nollatoleranssi.

  • 3 190
  • 27
Tila
Viestiketju on suljettu.

Gagarin

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tappara
Eihän tämä nyt niitä suurimpia vääryyksiä maailmassa ole, mutta:

1) Olen kyllä eri jäähallien anniskelupaikoissa nähnyt ihmisiä sellaisessa koomassa että oksat pois. Ja niille on myyty vielä lisää kaljaa.

2) Sitä vartenhan ne järkkärit siellä hallissa ovat, että voivat poistaa paikalta häiritsevästi käyttäytyvät ihmiset. Eli jos joku alkaa olla pahassa kännissä niin ulos vaan, sama se missä se on kaljansa juonut.

3) Ihmettelen edelleen miten seurauksena on voinut olla päiväsakkoja, ihan juridisestikin.

4) Mielestäni olisi ollut reilua, jos ihmiset käyttäytyvät asiallisesti, takavarikoida kaljat ja sanoa että älkää toiste tehkö tämä on meillä kiellettyä.

5) Pienenä pointtina vielä, jos henkilöt olisivat menneet omaan autoonsa sisälle juomaan, niin olisiko se ollut julkista juopottelua?

6) Ei Tampereella ole mitään erityistä ongelmaa tässä asiassa ollut.
 

hjalmar

Jäsen
Suosikkijoukkue
Juutinrauman Lukko ja Unajan Urheilijat.
Mielettettömät sakot

Aika mielenkiintoisen debatin sai JZZ sai aikaan. Kuten kirjoitin, Suomessa ollaan valovuosien päässä eurooppalaisesta sakotusjärjestelmästä ja eritoten suhtaumisessa olueeseen ja viiniin.

Tampereen kaupunki näyttää olevan mustaa aluetta tässä suhteessa. Valtuusto ne järjestyssäänöt laati, joten eikä mm. K. Kummola voisi panna tuulemaan, jotta Hakametsä ainakin välttyisi näin typerältä sakotuskäytännöltä.

Noissa 400 mk sakoissa yhden kaljapullon hörppimisestä ei ole mieltä eikä rajaa. Sellainen ei tulisi kuuloonkaan monissa Keski- ja Etelä-Euroopan maissa.

Vertailun vuoksi: ajoin tässä taannoin 170 km/h Ranskan moottoritiellä 130 km:n alueella ja sain 800 frangin sakot (=720 FIM)! Siinä on teille vähän vertailupohjaa, mikä on kohtuu ja mikä ei!

Herää Suomi, herää Tampere!
 

tsei_tsei

Jäsen
Re: Mielettettömät sakot

Viestin lähettänyt käyttäjä hjalmar

Noissa 400 mk sakoissa yhden kaljapullon hörppimisestä ei ole mieltä eikä rajaa. Sellainen ei tulisi kuuloonkaan monissa Keski- ja Etelä-Euroopan maissa.

Vertailun vuoksi: ajoin tässä taannoin 170 km/h Ranskan moottoritiellä 130 km:n alueella ja sain 800 frangin sakot (=720 FIM)! Siinä on teille vähän vertailupohjaa, mikä on kohtuu ja mikä ei!

Herää Suomi, herää Tampere!

Siis noi ylinopeussakothan ovat ihan hevetin korkeat. Olin kaverin kyydissä, kun se ajoi 124km/h 70km/h alueella. Sakkoja tuli 700mk, eikä lähtenyt kortti kuivumaan. Virallisiin papereihin poliisisetä ja poliisitäti (kyllä!) kirjasivat kuitenkin vain 100km/h. Joten kyllä poliisiltakin joskus löytyy ymmärtämystä. Inttikuteet tosin taisivat antaa armon käydä oikeudesta.

Unohdin tuossa aikaisemmassa viestissä kertoa, että Tampereella alettiin viime kesänä sakottamaan pyöräilijöitäkin jalkakäytävällä ajamisesta keskustan alueella. Tampereellahan ei tunnetusti ole kunnollista pyörätieverkostoa varsinkaan keskustan alueella. Kovasti ollaan huolissaan, että autolla ei pääse pian keskustaan, mutta nyt se on pyörällä mahdotonta. Autojen seassahan ei kukaan tervejärkinen pyöräile. Bussikuskeillakin menisi hermot, jos pyöräilijät alkaisivat poljeskelemaan Hämeenkadulla bussikaistalla.

Ohhoh, nyt menee aika kauaksi jääkiekosta. Siirtänen tämän viestiketjun päivällä Vapaa Keskustelu -alueelle.

EDIT: Kopion ketjun vapaa keskustelu alueelle, ja kokeilen sulkea sen täällä. Harjoittelen siis kokeilevaa moderointia, kun uusi palstaformaatti ei ole täysin hallussa :)
 
Viimeksi muokattu:
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Tila
Viestiketju on suljettu.
Ylös