Naurattaa myös että silti Grealish > Coutinho, Bailey, Buendia ja Ings. Jokohan alkaisi olla yksi mies korvattu.Valioliigan ylivoimaisuutensa taas selvä merkki. Liigan 13:sta nappaa Barcelonalta sadan miljoonan miehen lainalle.
Nöyryytys.
Naurattaa myös että silti Grealish > Coutinho, Bailey, Buendia ja Ings. Jokohan alkaisi olla yksi mies korvattu.
Niin, jos vain Coutinho olisi 100 miljoonan euron mies, mutta kun nykyinen arvo on alle 20 miltsiä.Valioliigan ylivoimaisuutensa taas selvä merkki. Liigan 13:sta nappaa Barcelonalta sadan miljoonan miehen lainalle.
Nöyryytys.
Joo uhkaavasti näyttää, että ei millään pysy ehjänä. On näistä kolmesta kesän hankinnasta ollut lupaavin.Se vaan, että toi Bailey on kyllä niin lasinen, hyvä kun saa 10 peliä täyteen tällä kaudella. Onko pelannut vielä yhtään 90 minuuttista?
Anteeksi, mutta miten saat Romanon twiitin käännettyä noin?Seurajohdon mukaan kyseessä backup, jos Vlahovic lähtee nyt tammikuussa. Kesällä tulee sitten uusi hyökkääjä.
No huonon kunnon näki jo kauden alussa, kun silmämääräisesti oli ainakin sellaiset kymmenen kiloa ylimääräistä vatsan seudulla. Jos motivaatiota löytyy, niin Newcastlessa voisi olla hyvä projekti tiedossa Roselle. Tällä kaudella keskittyisi treenaamaan ja pääsemään urheilijan kuntoon, ensi kaudella saisi hakea vauhtia sarjatasoa alempaa ja hyvällä tuurilla sitten parin vuoden päästä saisi tehdä paluun Valioliigaan maailman rikkaimmassa seurassa.Watford käskenyt Danny Rosen pakata tavaransa ilmeisesti huonon kunnon takia. Taitaa kaverin viimeiset motivaatiorippeet olla mennyttä, joten rohkenen epäillä ettei AC Milanilla ole vieläkään kiinnostusta.
Anteeksi, mutta miten saat Romanon twiitin käännettyä noin?
"Lähteet Fiorentinasta vahvistavat, että Krzysztof Piatekista ei kaavailla Dusan Vlahovicin korvaajaa tässä siirtoikkunassa. Piatek liittyy seuraan lainalle siirto-optiolla Herthasta - ei pysyvällä siirrolla. Medical-tarkastus huomenna. Vlahovicin osalta tilanne on vielä toistaiseksi hiljaista tammikuun osalta."
Näin vapaasti käännettynä. Vai onko joitain muita lähteitä, jota et tuossa maininnut?
Joo Rosehan lähti aikanaan Spursista intoa täynnä Newcastleen lainalle. Tuossa kolmen minuutin jälkeen tulee tuo keskustelu.Jos motivaatiota löytyy, niin Newcastlessa voisi olla hyvä projekti tiedossa Roselle.
Mutta hei se on nyt maailman rikkain seura, johon kaikki haluavat siirtyä.Joo Rosehan lähti aikanaan Spursista intoa täynnä Newcastleen lainalle. Tuossa kolmen minuutin jälkeen tulee tuo keskustelu.
"Onkos sieltä Milanosta kuulunut"
"Eeeii mutta Newcastle on kiinnostunut..."
Mutta hei se on nyt maailman rikkain seura, johon kaikki haluavat siirtyä.
Mikä tuossa sitten ärsyttää?En tiedä teistä muista, mutta itseäni ärsyttää, että pelaajat siirtyvät niin paljon lainalle. Minusta tuollainen hörhöily pitäisi kieltää lain ja asetuksin niin, että vain junioritason pelaajat voisivat siirtyä lainalle. Nämä Coutinhot sun muut vakiintuneilla ammattilaisstatuksilla pelaavat vanhat pierut pitäisi voida ostaa ja myydä. Oppisivatpahan seuratkin olemaan antamatta aivan typeriä sopimuksia.
Joku sellainen "Kolmannen sopimuksen jälkeen lainasiirto ei ole mahdollinen ilman kauden jälkeistä ostopakkoa. Sopimuksen viimeisen kauden aikana lainasiirtoa ei sallita".
Se, että joukkueissa häärii tuollaisia puolen vuoden tai muutaman kuukauden varamiespalvelu-pelaajia. Tarvitseeko olla tämän parempaa perustelua? Ärsyttää kun ärsyttää. "Jos minä olisin diktaattori..."Mikä tuossa sitten ärsyttää?
En tiedä teistä muista, mutta itseäni ärsyttää, että pelaajat siirtyvät niin paljon lainalle. Minusta tuollainen hörhöily pitäisi kieltää lain ja asetuksin niin, että vain junioritason pelaajat voisivat siirtyä lainalle. Nämä Coutinhot sun muut vakiintuneilla ammattilaisstatuksilla pelaavat vanhat pierut pitäisi voida ostaa ja myydä. Oppisivatpahan seuratkin olemaan antamatta aivan typeriä sopimuksia.
Joku sellainen "Kolmannen sopimuksen jälkeen lainasiirto ei ole mahdollinen ilman kauden jälkeistä ostopakkoa. Sopimuksen viimeisen kauden aikana lainasiirtoa ei sallita".
Se, että joukkueissa häärii tuollaisia puolen vuoden tai muutaman kuukauden varamiespalvelu-pelaajia. Tarvitseeko olla tämän parempaa perustelua? Ärsyttää kun ärsyttää. "Jos minä olisin diktaattori..."
Mietin tätä omasta näkökulmasta, en joidenkin seurojen, pelaajien tai muiden kuriositeettien kannalta. Oikeat siirrot, joista maksetaan oikea siirtokorvaus, ovat paljon mielenkiintoisempia, kuin jotkut lainat. Ne ovat aina vähän sellaisia kädenlämpöisiä ähellyksiä. Ja sekin niissä ottaa päähän, että eräs Woodward on ajanut suosikkiseurani sellaiseen jamaan, jossa ainoa mahdollisuus päästä eroon surkeista sopimuksista on kaupitella kehäraakkeja lainalle.Okei...En ymmärrä, mikä näissä lainoissa on ongelma. Isommat seurat saavat karsittua kuluja, emoseurassa umpikujaan ajautuneet pelaajat saavat uusia mahdollisuuksia ja pienemmät seurat saavat mahdollisesti laadukkaita pelaajia ilman valtavaa taloudellista riskiä. Aikalailla win-win-win-tilanne kaikkien näkökulmasta. Hyvin kummallinen ärsytyksen kohde sulla.
Ööö...Eiks se ole nimenomaan vain hyvä asia, että sunkin suosikkiseura saa lisää resursseja käyttöönsä, kun on mahdollisuus lainata pelaajia. No joo, ehkä tästä ei kannata keskustella enempää, on sen verran omituinen ärsytyksen kohde.Mietin tätä omasta näkökulmasta, en joidenkin seurojen, pelaajien tai muiden kuriositeettien kannalta. Oikeat siirrot, joista maksetaan oikea siirtokorvaus, ovat paljon mielenkiintoisempia, kuin jotkut lainat. Ne ovat aina vähän sellaisia kädenlämpöisiä ähellyksiä. Ja sekin niissä ottaa päähän, että eräs Woodward on ajanut suosikkiseurani sellaiseen jamaan, jossa ainoa mahdollisuus päästä eroon surkeista sopimuksista on kaupitella kehäraakkeja lainalle.
Olin tulossa just kirjoittamaan, että yllättyneet parijonoon. Kun nyt ei vain tarkoittaisi Pochettinoa Unitediin. Ei jotenkin sytyttäisi yhtään.Zidanea tulossa PSGhen sisään. Todnäk kesällä.
Olin tulossa just kirjoittamaan, että yllättyneet parijonoon. Kun nyt ei vain tarkoittaisi Pochettinoa Unitediin. Ei jotenkin sytyttäisi yhtään.
Edit. Sikäli hyvä hankinta PSG:ltä, että Ligue 1 nyt pitäisi voittaa vasemmallakin kädellä ja Zidanella oli aika taikurimainen kosketus tuohon isokorvaiseen liigaan. Jos sellaiseen haluaa uskoa.
No onhan se. Ja tuollainen nimi oli omiaan houkuttelemaan Woodpeckeriä, mutta aina tuli jotain tielle. Nyt kahvassa ovat toiset miehet, jotka toivottavasti ajattelevat fiksummin, datan kautta ja todisteiden pohjalta. Henry Winterhän kirjoittikin jo, että ten Hag olisi Unitedin ykkösvaihtoehto. Toivottavasti on.Eikös se Poch ole pyörinyt siellä OT:n tuulikaapissa vähän väliä? On saattanut jopa lähettää kirjepostia tai jopa sähköpostia tästä mahdollisuudesta...