FutureHockey

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS, NYI, Junnut ja Tilastot
Tälläinen ketju on muistaakseni ainakin KHL:n alkuvuosina avattu vuosittain, mutta viimeisin meikäläisen löytämä ketju oli kuitenkin kaudelta 2015–2016, joten eiköhän se olisi jo aika avata uutukaista ketjua aiheelle – onhan kyseessä kuitenkin maailman kakkosliiga ja jo pelkästään siitä syystä kiinnostuksen kohteena monelle. Otan nyt Jokereidenkin pelaajat mukaan, koska mielestäni heidätkin lasketaan niihin suomalaisiin ihan siinä missä esimerkiksi Avangard Omskinkin suomalaiset.

PELAAJAPELIPAIKKAJOUKKUE 2020–2021OTTELUT (KHL, runkosarja)MAALITSYÖTÖTPISTEETTEHOTILASTOPIM
Aaltonen, MiroCSKA St. Petersburg1654965114+768
Anttila, MarkoRWHelsingin Jokerit223393271+3112
Friman, NiklasDHelsingin Jokerit
Granlund, MarkusC/WSalavat Yulaev Ufa
Haapala, HenrikLW/RWHelsingin Jokerit5662329+416
Halme, AleksiPLWHelsingin Jokerit2031406
Hartikainen, TeemuC/WSalavat Yulaev Ufa378116151267+46197
Hietanen, JuusoDDinamo Moskva48674161235+52221
Hirvonen, KonstaC/WHelsingin Jokerit5000-10
Ikonen, HenriLW/CHelsingin Jokerit123131932+1885
Joensuu, JesseLWHelsingin Jokerit2736572137+39403
Jokipakka, JyrkiDSibir Novosibirsk152165167-768
Junttila, JuliusLW/RWHelsingin Jokerit5000-20
Karjalainen, JereRWHK Sochi
Kaski, OliwerDAvangard Omsk
Kemppainen, JoonasCSKA St.Petersburg2305056106+2183
Kivistö, TommiDHelsingin Jokerit28862430-3200
Lammikko, JuhoCMetallurg Magnitogorsk
Lehterä, JoriCSpartak Moskva22970113183+60142
Lehtonen, MikkoDHelsingin Jokerit60173249+2620
Manninen, SakariC/LWSalavat Yulaev Ufa118304979+1236
Mäenalanen, SakuRW/LWHelsingin Jokerit26549-78
Nättinen, JoonasC/RWSeverstal Cherepovets104252449-1869
Ohtamaa, AtteDLokomotiv Yaroslavl252164157+42127
Pakarinen, IiroRW/LWHelsingin Jokerit82231336+88
Pesonen, HarriLWMetallurg Magnitogorsk
Pihlström, AnttiLW/RWHelsingin Jokerit3706760127+30150
Pokka, VilleDAvangard Omsk12382230+2626
Pulkkinen, TeemuRWDinamo Moskva100383068-766
Puustinen, JuusoRW/LWSibir Novosibirsk111393473-634
Rantakari, OtsoDNeftekhimik Nizhnekamsk
Ruohomaa, MikaelCSibir Novosibirsk110225577+652
Savinainen, Veli-MattiW/CHelsingin Jokerit205443983-46140
Vittasmäki, Veli-MattiDSeverstal Cherepovets

PELAAJAPELIPAIKKAJOUKKUE 2020–2021OTTELUT (KHL, runkosarja)W – L – TSVS%SO
Metsola, JuhaGSalavat Yulaev Ufa249110-106-25.92926
Olkinuora, JuhoGMetallurg Magnitogorsk3113-13-3.9293
Ortio, JoniGBarys Nur-Sultan5224-22-42
Säteri, HarriGSibir Novosibirsk17573-73-20.92311
(Mukaan en ole listannut Jokereiden junnuja, joilla ei vielä ole KHL-pelejä tilillään)

Mielenkiintoinen kattaus kaikkinensa ja nimiä saattaa hyvinkin vielä ilmaantua lisääkin listalle. Tällä hetkellä siis 34 kenttäpelaajaa ja 4 maalivahtia, joille voi odottaa pelejä tulevalla kaudella KHL:ssä.

Syy kuitenkin miksi välttämättä halusin ketjun avata on herra nimeltä Markus Granlund. Viimeiset seitsemän kautta P-Amerikan kiekkokaukaloissa viilettänyt 27-vuotias sentteri-laituri nimittäin 17. heinäkuuta Salavat Ufan kanssa kaksivuotisen sopimuksen ja täten ura NHL:ssä on ainakin toistaiseksi ohitse. Jonkinasteisen läpimurron Granlund kirkkaimmassakin pystyi tekemään, etenkin Vancouver Canucksin riveissä, mutta enimmäkseen hän profiloitui kuitenkin työmyyränä, joka pelasi puolustusvoittoista peliä. Kuitenkin etenkin AHL:ssä Granlund pystyi pelaamaan hyökkäysvoittoisempaa peliä ja sitä myös Salavat häneltä halajaa.

Hieno on Granlundin alku myös ollut. Hänet on istutettu samaan ketjuun yhdessä Teemu Hartikaisen sekä Sakari Mannisen kanssa ja olkoonkin, että on vasta pelattu harjoitusotteluita niin onhan se jälki ollut kerrassaan tuhoisaa tuolla triolla!

PVMOTTELULOPPUTULOSGRANLUNDMANNINENHARTIKAINENYHT
02.08.2020Salavat Yulaev Ufa - Avtomobilist Yekaterinburg6-40+2Ei pelannut1+11+3
03.08.2020Salavat Yulaev Ufa - Avtomobilist Yekaterinburg1-3Ei pelannutEi pelannutEi pelannut
10.08.2020Salavat Yulaev Ufa - Traktor Chelyabinsk3-4 OT0+01+00+01+0
11.08.2020 *Salavat Yulaev Ufa - Neftekhimik Nizhnekamsk8-31+01+10+12+2
13.08.2020Salavat Yulaev Ufa - Severstal Cherepovets2-1 OT1+0Ei pelannut0+01+0
19.08.2020Metallurg Magnitogorsk - Salavat Yulaev Ufa5-40+21+02+03+2
20.08.2020Salavat Yulaev Ufa - SKA St.Petersburg2-41+01+10+22+3
22.08.2020Ak Bars Kazan - Salavat Yulaev Ufa3-4 SO2+00+10+12+2
YHTEENSÄ3-3-27. 5+4=95. 4+3=77. 3+5=8YHT
* Ensimmäinen peli, jossa kasassa ketju Manninen - Granlund - Hartikainen

– Kokoaikaa ei siis suomalaisketju ole ollut kasassa, mutta sen jälkeen kun se kasattiin, on lopputulos ollut varsin tehokkaan oloista.
 
Reijo Mäki kertoi, että aikanaan Turun Palloseurassa pelannut Mal Davis harrasti seksiä naisen kanssa kun muut juhlijat olivat lyöneet ympärillä tahtia. Aktin jälkeen Davis oli siirtynyt suoraan katsomaan videolta omia maalejaan.

@Kahvaajapakki - "Ei Per niin huono ollut kuin tilastot näyttävät. Oli ihan vitusti huonompi. #88"

Jomppa_Koo

Jäsen
Suosikkijoukkue
Modet taikka Moderaattorit
- Seuraavilta suomalaisilta kenttäpelaajilta (pl. Jokereiden ukot) lienee aiheellista odottaa kovaa jälkeä, eikä mitään floppaamista: Aaltonen, Granlund, Hartikainen, Hietanen, Kaski, Kemppainen, Lammikko, Lehterä, Manninen, Nättinen, Pesonen, Pokka, Pulkkinen, Puustinen, Rantakari, Ruohomaa..

- Seuraavien ukkojen taso on tiedossa enkä usko näiden floppaavan: Aaltonen, Hartikainen, Hietanen, Ohtamaa, Kemppainen, Lehterä, Manninen, Pokka, Pulkkinen, Puustinen sekä Ruohomaa..

- Granlund, Kaski, Lammikko sekä Pesonen omaavat erittäin hyvät mahdollisuudet onnistua. Kasken täytyy painaa kunnon tehot tauluun, miten homma lähtee kulkemaan? Pieni kysymysmerkki heitetään ilmoille. Ei siis hätää Granlundilla, suomalaisketjuun voinee luottaa myöskin kun aletaan pelaamaan pisteistä, tämä selvä. Miten Lammikko onnistuu? Liigassa kovaa jälkeä, mutta nyt siirrytään astetta kovempaan liigaan. Aika näyttää. Harri Pesosen taso tiedetään ainakin siitä, että mies hakkaa kovalla prosentilla kiekkoja sisään siitä sota-alueelta eli maalinedustalta. Hän on yksi Euroopan parhaista siinä maalinedustalla, todellinen maalivahtien painajainen on kyseessä.

- Maalivahtien suhteen ei nähdäkseni ole mitään hätää, noilla ukoilla kiekot kyllä tarttuu ja jos/kun ei sit välillä tartu, niin eikös se niin mene että hyvissä joukkueissa puolustus hoitaa loput. Metsolan ja Säterin tason tietävät kaikki KHL:ää seuraavat fanit. Mielenkiintoista on että nyt Olkinuora pääsee pelaamaan hieman tasokkaampaan joukkueeseen, Admiralissa veti jo noin huikealla torjuntaprosentilla. Tästä on hyvä jatkaa nähdäkseni.

EDIT: Ohtamaa toki hoitaa tonttinsa, kuten plusmiinus-tilastosta huomaamme. Seura toki vaihtuu viime kaudesta, mutta varmasti sama luotettavuus on edelleen hänen kohdalla tallessa. Ei hätää valmennuksella sen suhteen.
 
Viimeksi muokattu:
Hyvää puuta, ilman muuta.
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy