Kyllä Vantaakin ... ansaitsee? vol. 2
Viestin lähettänyt käyttäjä tiki10
Oletko siis eri mieltä siitä, että Vantaalle mahtuisi 1kpl liigajengi?
Vantaalle oma jengi liigaan!!!
Kyllähän Vantaalle liigajengi voisi mahtua, joskus. Vielä kuitenkin puuttuu liigakelpoinen jäähalli ja ennen kaikkea näytöt siitä, että homma Vantaalla toimii ja pysyy asiallisesti pystyssä.
Jos Vantaalle nyt perustaisi uuden joukkueen (tai lähtisi oikein voimalla kehittämään jo olemassa olevaa Kiekko-Vantaata), joka ilmoittaisi tavoitteekseen pelata joskus liigaa, menisi aika monta vuotta, ennen kuin tällä joukkueella olisi oma, riittävä kannattajapohja. Suuri osa Vantaan aktiivi-ikäisestä väestöstä on muualta hiljan (1-15 vuotta) muuttaneita, jotka eivät välttämättä tuosta vaan rupea vantaalaisuuttaan osoittamaan tämän uuden joukkueen kannattajina ja katsojina. Pääkaupunkiseudulta kotoisin olevista jääkiekkoa seuraavista vantaalaisista, näin luulisin, aika iso osa kannattanee Jokereita tai IFK:ta eikä vaihda joukkuettaan vain vantaalaisuuttaan (vrt. espoolaisten ihmettely tällä palstalla siitä, miksi Espoossa kannatetaan Helsingin joukkueita.).
Uusi, laaja kannattajapohja kasvaa vain ajan myötä ja nuorten ja juniorien kautta. Tätä kannatuspohjan kasvua ja muiden näyttäjen riittävyyttä pitää jaksaa odottaa. Oma lukunsa on myös se, miten tällainen joukkue löytäisi tukijansa. Toki Vantaalla toimii paljon valtakunnallisen tason firmoja, mutta mikä olisi niiden motiivi lähteä mukaan tällaiseen projektiin.
Atlantis on jalkapallon puolella kiinnostava esimerkki. Iso firma on takana, mutta joukkue ei oikein tiedä, ollako vantaalainen vai ei, eli tietty epävarmuus on heilläkin, pystyykö "uutta" vantaalaista menestystarinaa polkaisemaan pystyyn tuosta vaan. Niinpä Atlantis on edelleen virallisesti helsinkiläinen joukkue.
Pointtini (vihdoinkin): Ei Vantaa sen takia liigajoukkuetta ansaitse, että se on Suomen mittakaavassa iso kaupunki. Ei uutta joukkuetta tarvitse eikä minun mielestäni voikaan tuoda liigaan niin, että ajatellaan tyyliin "eihän noilla nyt ole vielä mitään, mutta jos ne saa viisi vuotta aikaa, niin ehkä niillä sitten on jotain, ja jos ei ne saa meiltä aikaa, niin eihän tohon kaupunkiin ikinä voi mitään joukkuetta tullakaan". Noin paljon liiga ei vantaalaista joukkuetta kaipaa. Perinteilläkin saa olla painoarvoa. Eli näytöt ensin pöytään, halli pystyyn ja katsellaan.
Tiki10: mainintani siitä, että ehdit ensin, viitasi vain Vantaan mainitsemiseen tässä viestiketjussa. Taidamme siis olla asiasta kuitenkin vielä eri mieltä.