"Sikakatsomo"

  • 8 538
  • 39
Tarkoitin Lelu tuolla vastustajien suoritusten arvioinnilla mm. sitä, että sikakatsomolla on käsitykseni mukaan ollut suuria vaikeuksia tottua ns. oman joukkueen saappaat jalassa kaatumiseen. Kun tulee tai on tulossa turpaan, annetaan usein puukkoa selkään omille, mollataan tuomareita ja heitetään henk.kohtaisuuksiin menevää herjaa. On vaikea kuvitella, että sikakatsomon vakiojäsen hallista poistuessaan toteaisi, että matsi oli hyvä, nähtiin upeaa viihdettä ja parempi voitti.

...että oli Sikakatsomon hommana on auttaa omaa joukkuettaan kaikin säädyllisin tavoin. Omalle joukkueelle yritetään huutaa mahdollisimman monta ylivoimaa. Omia yritetään kannustaa, varsinkin pahoissa paikoissa, joissa apua tarvitaan. Tämän avun toimivuuden ovat myöntäneet kaikki ne Kerhon ukot, joiden kanssa olen jutellut. Myös vastustajan pelaajien henkisen tasapainon horjuttaminen kuuluu hommiin. Kyllä se on moneen kertaan nähty kuinka vastustajan parhaimman pelaajan päässä naksahtaa, kun kaveri vihdoinkin kyllästyy Sikakatsomon piinaamiseen. Seurauksena ko. herroille ulosajoja ja kymppejä roppakaupalla vuosien saatossa. Onpa heitelty mailoja katsomoon yms.

- niin, tuossahan sen itse sanot, ettei tarkoitus ole tietääkään mistään muusta mitään. Tuosta säädyllisyydestä sopii olla eri mieltä. Sen kuitenkin selvästi sanot, että ainoastaan HPK merkitsee jotain. Ei siis itse peli, viihde, vastustajien kyvyt ym. Juuri tämä on syy näille ylilyönneille.
 

pokki

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK, Minnesota Wild, Manchester United
Siinä se!

Viestin lähetti NiK#91
Ei helsingissä ole yhtään väkivaltaisempia faneja kun muilla paikkakunnillakaan,jokaisella paikkakunnalla löytyy joitakin idiootteja.Semmoisita pelleistä ei kannata välittää.


Ei Hämeenlinnassa ole yhtään rääväsuisempia faneja, kun muillakaan paikkakunnilla - jokaisella paikkakunnalla löytyy joitakin idiootteja. Niistä pelleistä ei kannata välittää.

Törkeitä huutoja tai väkivaltaisuuksia on turha suurennella, mutta ei niitä myöskään sovi vähätellä. Tämä ketju on mielestäni hyvä esimerkki yleistyksestä, joka ehkäpä turhaakin suunnataan pelkästään Hämeenlinnan pahamaineisen Sikakatsomon harteille. Oli miten oli, mutta näin on! :)

Ainoa kysymys lankeaakin koko Sm-liigan harteille: Miten tästä kaikesta päästään eroon?
 

mauri

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK
sikakatsomosta...

kerhon kannattajana oon sitä mieltä, että sikakatsomo on hengenluojana ok, puhumattakaan arjen purkautumispaikkana, mutta kaikenlainen asiattomuus, jolla yritetään murtaa vastustajan psyykettä esimerkiksi rasistisesti tai henkilökohtaisia ominaisuuksia (esim. ulkonköä) pilkaten on mielestäni halpamaista ja luokatonta meininkiä. lajin innokkaana seuraajana totean; joku taso puheissakin pitää olla!!!
 

frank

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK
Viestin lähetti Svante
frank
Suosikkiseura: HPK
Ei ihme, että IFK:lla on mennyt päin sanonko-mä-mitä koko Frankin "uran" aikana.

Kauampa teiltä meni sen selvittämiseen. :D
 

stones

Jäsen
Re: Siinä se!

Viestin lähetti ThaSpot


Ei Hämeenlinnassa ole yhtään rääväsuisempia faneja, kun muillakaan paikkakunnilla - jokaisella paikkakunnalla löytyy joitakin idiootteja. Niistä pelleistä ei kannata välittää.

Törkeitä huutoja tai väkivaltaisuuksia on turha suurennella, mutta ei niitä myöskään sovi vähätellä. Tämä ketju on mielestäni hyvä esimerkki yleistyksestä, joka ehkäpä turhaakin suunnataan pelkästään Hämeenlinnan pahamaineisen Sikakatsomon harteille. Oli miten oli, mutta näin on! :)

Ainoa kysymys lankeaakin koko Sm-liigan harteille: Miten tästä kaikesta päästään eroon?

Rääväsuita löytyy varmasti joka paikkakunnalta, mutta missään muualla en ole havainnut, että katsomo antaa suurimmat aploodit, kun vastustajan pelaaja saa pelitilanteessa kiekon kasvoihin ja loukkaantuu!
 

ervatsalo

Jäsen
Suosikkijoukkue
ХПК ja Tuukka "T-73" Mäkelä
Yleistyksistä

Niin, näinhän se on että kaikki jokerifanit ovat väkivaltaisia järkkärinhakkaajia, joista pieni jäävuorenhuippu aiheutti joukkotappelun Valkeakoskella, saapa nähdä uskaltaako tässä lähteä ilman pippurisuihketta tzzadiin peliä katsomaan tiistaina.

Samoin kaikki tapparafanit on nurkkiinkuseskelijoita, yksi jätkä kasteli tässä taannoin Rinkelimäen kivijalkaa, muut teki sen sitten huomaattomammin ilman että itse huomasin.

ifk-fanit on vittuilijoita jotka saa aina tappelun aikaan Rinkulan lauantaipeleissä.

Ässäfanit on maansa myyneitä luusereita, yksi jätkä kerran huusi ässille Rnkelinmäellä: Haistakaa luuserit p....a, muut oli takuulla samaa mieltä.

Bluusilla on rumat naisfanit.

Kaikki lätkänpelaajat käyttää biittiä.

Kaikki eläkeläiset pelaavat rahapelejä.




Eli, sattuuhan näitä ylilyöntejä, mutta turha siitä on koko Hämeenlinnan heimoa syyttää!



Täältä tähän
 
Viimeksi muokattu:

KlapKlap

Jäsen
Suosikkijoukkue
NoMoreHockey
Viestin lähetti Flonaldo
Valitettavasti olin/mme sen verran kaukana ettei lentopallomailat ulottuneet kyseiseen hemmoon asti eikä edes kaverin tunnistaminenkaan mahdollisia jatkotoimenpiteitä varten onnistunut. Jos minä sattuisin tällaisen hemmon viereen, niin joko puuttuisin asiaan välittömästi itse tai marssisin saman tien järkkäreiden puheille ja sen jälkeen seurajohdon puheille, jotta tuollaiset idiootit tosiaankin saataisiin jäämääm sinne kotisohvalle - vaikka sitten porttarin avulla.

Niin asiankuulumaton huuto kun se on ollut, niin valitettavasti meillä suomessa on toistaiseksi sananvapaus, joten seuralla & järkkäreillä ei ole (juuri) keinoja poistaa katsojaa katsomosta pelkkien huutojen vuoksi. Eri juttu, jos alkaa rikoksen (selvät uhkaukset) merkistöt täyttymään.
 

pokki

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK, Minnesota Wild, Manchester United
Re: Re: Siinä se!

Viestin lähetti stones


Rääväsuita löytyy varmasti joka paikkakunnalta, mutta missään muualla en ole havainnut, että katsomo antaa suurimmat aploodit, kun vastustajan pelaaja saa pelitilanteessa kiekon kasvoihin ja loukkaantuu!



Tämäkin on juuri tätä! Rääväsuita olen minäkin joka hallissa tavannut, mutta missään muualla, kun Helsingissä, en ole havainnut, että vastustajien faneja hakataan niin futiksen, kuin lätkänkin puolella. En halua puolustella joitakin idiootteja, mutta mielestäni ennen kuin huutelijoita aletaan katsomosta karsimaan, niin nämä väkivaltaiset idiootit pitäisi saada pannaan keinolla millä hyvänsä!

Kyllä niitä ylilyöntejä sattuu varmasti, joka paikkakunnalla ja voin sinulle "stones" vakuuttaa, että en ole koskaan käynyt hallissa, jossa joku mulkvisti ei olisi taputtanut / huudellut vastustajan pelaajan loukkaannuttua! Minun mielestäni Hämeenlinnan ja Sikakatsomon yleistys on tässä viestiketjussa täysin turhaa, koska ongelma on koko Suomessa ja jokaisella paikkakunnalla, valitettavasti.

Yksikään muuten ei ole pystynyt vielä vastaanmaan kysymykseen "Miten tästä kaikesta päästään eroon?"


EDIT: Ja vielä mitä tulee väkivaltaisuuksiin futis- ja lätkäkatsomoissa: Minua suoranaisesti Vi***taa seurojen käsienpesu tyyliin: "Ne (huligaanit) eivät kuulu meihin!"
Ja tuolla tavallako asia saadaan järjestykseen? Ei perkula, kyllä seurojen pitää pystyä puuttumaan näinkin vakavaan asiaan kovalla kädellä, eikä vain jättää asiaa sikseen. Raivostuttavaa toimintaa!
 
Viimeksi muokattu:

ervatsalo

Jäsen
Suosikkijoukkue
ХПК ja Tuukka "T-73" Mäkelä
Läimäytysterapiaa rökälehtijöille?

Viestin lähetti ThaSpot


Yksikään muuten ei ole pystynyt vielä vastaanmaan kysymykseen "Miten tästä kaikesta päästään eroon?"



Niin, itse ehdottaisin lempeää läimäytysterapiaa joka suoritettasiin ns. kollektiisesti, eli kaksi pitää kiinni ja kolmas livauttelee avaria molemmille poskille.

Samoin jalkapuun käyttöönotto saattaisi hillitä pahimpia purkauksia, siinä olisi kölvillä miettimistä kun istuu jalkapuussa hallin edessä kun otsassa lukee mitä tulikaan huudettua.

Keskiajassa oli omat hyvät puolensakin... ;)


Täältä tähän
 

Luiro

Jäsen
Keskiajassa oli myös muita hyviä puolia...
... tosi mieshän ei peseydy kuin kerran vuodessa...

Jos sikakatsomo on siis asiantuntematon ja typerä katsomo, niin mistä johtuu, että arvioni mukaan n. 80 % Jatkoajan Hämeenlinnassa asuvista HPK:n kannattajista katselevat pelejä sikakatsomosta? Tästäkin ketjusta sen voi päätellä, että kuka pelit sikakatsomosta tiirailee.

Voisin melkein tämän sikakatsomon haukkumisen kuitata lausahduksella:

Kateellisten panettelua.
 

c'elysee

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS
Ei tule kovin usein Hämeenlinnassa käytyä, mutta viime lauantaina tuli oltua Rinkulalla. Katselin ympärille ja yritin hahmottaa, missä se kuuluisa sikakatsomo sijaitsee. En päässyt siitä koko pelin aikana selville. Sen sijaan Tepsin piskuinen faniporukka piti parempaa meininkiä yllä kuin koko kotikatsomo.
 

Timbit

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK, BC Lions
Viestin lähetti Luiro
Jos sikakatsomo on siis asiantuntematon ja typerä katsomo, niin mistä johtuu, että arvioni mukaan n. 80 % Jatkoajan Hämeenlinnassa asuvista HPK:n kannattajista katselevat pelejä sikakatsomosta?
Ennen kuin nimiä aletaan mainita, niin ilmoittaudun tuohon joukkoon kuulumattomaksi. Asun Tampereella, ja Kerhon pelit katson eteläpäädyn lippa-katsomosta. Mutta minähän en ole asiantuntematon enkä typerä :cool:
 

ks

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät,HPK
Porilaisetkaan eivät sentään aina ole olleet luusereita eivätkä ole välttämättä nytkään.Kaunkos se HPK rämpikään siellä alasarjoissa?

Nyt näytätte myös futiksessa nousevan.Hämeenlinna on nyt kova palloilukaupunki.

Porissa käytiin molemmissa lajeissa konttaamassa uutta vauhtia noin kymmenisen vuotta sitten.Sieltä selvittiin sitten mitaleille.

Sitä vanhaa koskenkorvakatsomoa jää kyllä Porissa kaipaamaan.

Keskiaika tulee kyllä joskus mieleen jatkoajankin sepustuksia lukiessa.Vai olisiko fundamentalistinen toissilmäisyys jotenkin ajankohtaisempi vertaus.

Tervetuloa HPK Poriin sitten maaottelutauon jälkeen.Ehkäpä jo silloin on Isomäessä se vanha tunnelma.
 

Master God

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pallokerho
Sikakatsomohan on ollut käsitteen alkuperäisessä merkityksessä kuollut ja kuopattu jo monta vuotta. Edelleen sama seisomakatsomo sijaitsee vastustajan vaihtoaition takana, mutta sen merkitys on muuttunut. Aiemminhan se toimi suurella volyymillä merkaten joitakin vastustajan ratkaisupelaajia ja järisyttäen näin heidän keskittymistään hyvin usein siinä myös onnistuen. Muunmuassa Ilpo Kauhanen, Raimo Summanen, Peter Ahola sekä monet muut olivat sikakatsomon "suosikkeja." Ilpo taisi jossakin playoff-sarjassa hermostua ko. katsomon osaan siinä määrin, että kävi kesken pelin huutelemassa rivouksia ja pelin jälkeen heitti kiekon kohti sikakatsomoa.

Joka tapauksessa suurin syy huutelemiseen ei ollut v****ilu vaan oman joukkueen auttaminen keinolla millä hyvänsä. Nykyään nämä katsojat ovat joko siirtyneet muualle tai muuten vain hiljentyneet, sillä yksittäiset kommentit eivät varmasti auta ketään - varsinkaan mauttomat. Sikakatsomon painoarvo on kutistunut liki olemattomaksi viimeisten 2-3 vuoden aikana, joskin "sikakäyrä" on ollut laskussa jo pidempään. Se alkoi menettää hohtoaan siinä vaiheessa, kun media huomasi sen merkityksen; olisiko ollut 91-92. Tämä on hyvin valitettavaa, sillä juuri sikakatsomon ansiosta Rinkelinmäki oli vastustajalle vaikea, sillä se onnistui hyvin usein sekoittamaan koko vierasjoukkueen konseptit. Nykyään en usko, että vastustajan on Hämeenlinnassa yhtään sen vaikeampi pelata kuin millään muullakaan hyvän joukkueen kotiareenalla.
 

Daespoo

Jäsen
Suosikkijoukkue
Hameenlinna Moderators
Vaikka syvästi halveksunkin Tepsiä ja kaikkea siihen liittyvää niin tuo menee kyllä pahasti yli...Saku on jo legenda suomalaisessa lätkäkulttuurissa nuoresta iästä huolimattaan ja uskomattoman suosittu myös pohjois-amerikassa, noin vakavalla asialla vittuilu vieläpä Sakun nuoremmalle veljelle on todella halpamaista.

Sikakatsomo voisi tehdä kulttuuriteon ja teloa tuon kusipään höpöttimen siihen kondikseen että ei kuulu kuin vähäistä ininää seuraavan pari kuukauden ajan.

Tsemppiä Sakulle. Niin ja toivon myös ruusuista tulevaisuutta Mikolle.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös