Sarjataulukkolaskuri – runkosarjan sijoitusten loputonta spekulointia

  • 16 229
  • 44

Mazaa

Jäsen
Suosikkijoukkue
Karsinnat
Sain liigajoukkueiden voimasuhteet ketjusta ajatuksen antaa kaikille mahdollisuuden arvioida SM-liigan runkosarjan loppukauden otteluiden tulokset haluamallaan tavalla.

Sarjataulukon luominen omien ottelutulosten perusteella onnistuu nyt kohtalaisessa ajassa, kun runkosarjasta on enää pelaamatta kolmasosa.

Tästä muodostuu sitten lopullinen sarjataulukko ja voimme aloittaa playoffien spekuloinnin etuajassa.

Sarjataulukkolaskuri löytyy täältä ja sen tarjoaa liiga.fi.

Liitteenä omien arvioideni perusteella muodostunut sarjataulukko kuvana.
 

Liitteet

  • Sarjataulukko.jpg
    Sarjataulukko.jpg
    230,2 KB · kertaa luettu: 912

33720

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jauhojengi
Tuskin sinne sääleihin noin alhaisilla mennään, mutta pirun vaikea on laittaa näissä niitä joitakin "pakollisia", joissa bottom7 voittaa top8-joukkueita :)
 

Liitteet

  • totuus.png
    totuus.png
    48,9 KB · kertaa luettu: 783

Walrus21

Jäsen
Suosikkijoukkue
Lukko
Aika työläs tuo oli tehdä, joten osa matseista tuli täytettyä aika mekaanisesti. Lopputuloksen perusteella annoin paljon luottoa niin Kärpille, Tapparalle kuin yllättäen Ässillekin. Jypin suhteen olin aika kyyninen, kuten myös HPK:n, jolle laitoin aika paljon tasuripelejä.

Omassa versiossani TPS jää niukasti pudotuspelien ulkopuolelle, sillä KalPa ja Ässät kiristävät tahtiaan ja rykäisevät viiden pinnan eron.

Kuuden joukosta tipahtavat JYP ja HPK selkeällä erolla.
 

Liitteet

  • arvio.png
    arvio.png
    54,6 KB · kertaa luettu: 735

magnum37

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tulevaisuuden Sport
No innostuinpas kanssa hassuttelemaan totuuksia. Luotin selvästi Kärppien pysyvän piikkipaikalla. Myös KooKoon ja JYPin rutiiniin uskon. Samoin Lukon keväisiin ongelmiin näköjään, koska Raumalla haetaan lisälämpöä sääleistä :) Ässät häviää Tepsille kymppipaikan.
 

Liitteet

  • Screenshot_34.jpg
    Screenshot_34.jpg
    121,3 KB · kertaa luettu: 650

Hamu

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK
Joko silmäni harittavat, matemaattiset totuudet ovat muuttuneet, tai noissa taulukoissa on virheitä runsaasti. Voitettujen otteluiden, tasureiden ja häviöiden summa näyttää olevan jotakin muuta kuin 60 kaikissa tapauksissa, jotka satuin katsomaan.
 

Nakkimuki

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät, Montreal
Taistelu kympin sakkiin käy kovana, mutta Ässät tekee tarvittavan pesäeron Tps:iin ja Kalpaan keskinäisissä otteluissa. Tps parantuneella vireellä vie kymppipaikan pisteen erolla.
 

Liitteet

  • SARJATAULUKKO.PNG
    SARJATAULUKKO.PNG
    68,1 KB · kertaa luettu: 628

Mazaa

Jäsen
Suosikkijoukkue
Karsinnat
Joko silmäni harittavat, matemaattiset totuudet ovat muuttuneet, tai noissa taulukoissa on virheitä runsaasti. Voitettujen otteluiden, tasureiden ja häviöiden summa näyttää olevan jotakin muuta kuin 60 kaikissa tapauksissa, jotka satuin katsomaan.
Tämä johtuu siitä, kun jatkoajalle menevistä laskuriin merkaistuista peleistä tulee merkintä tasapelisarakkeeseen, sekä myös tämän lisäksi merkintä voitto- tai tappiosarakkeeseen.

Pisteet laskuri laskee kuitenkin oikein.
 
Viimeksi muokattu:

badgeri

Jäsen
Suosikkijoukkue
KooKoo, Detroit Red Wings
En tiedä vedinkö KooKoon, Kalpan ja Jukurit alakanttiin ja IFK:n, Tepsin ja Sportin sit yläkanttiin. Sportillahan pitäis olla vaa 1% mahkut Veikkauksen asiantuntijoiden mukaan sääleihin.
 

Liitteet

  • Screenshot_20200121_234932_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_20200121_234932_com.android.chrome.jpg
    387,4 KB · kertaa luettu: 743

rolston

Jäsen
Suosikkijoukkue
KalPa
En tiedä vedinkö KooKoon, Kalpan ja Jukurit alakanttiin ja IFK:n, Tepsin ja Sportin sit yläkanttiin. Sportillahan pitäis olla vaa 1% mahkut Veikkauksen asiantuntijoiden mukaan sääleihin.
Ilman muuta saat olla sitä mieltä että KalPa saa lopuista 20 pelistä 12 pistettä. Joku toinen voi olla toki eri mieltä.
 

ernestipotsi

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK
Tottakai IFK-lasein laskettu. Vähän siltä kantilta, että miten joukkue pystyisi kerämään pisteitä jos suoritus olisi pelaajamateriaalin edellyttämällä tasolla.

Sanotaan vielä sen verran, että sijojen 9-15. joukkueiden keskinäisiä otteluita en miettinyt yhtään vaan laitoin sen 3-0 suoraan kotijoukkueelle.
 

Liitteet

  • sarjataulukkoaaa.PNG
    sarjataulukkoaaa.PNG
    38,6 KB · kertaa luettu: 811

Pluton

Jäsen
Suosikkijoukkue
Venäjä, Lukko
Tottakai IFK-lasein laskettu. Vähän siltä kantilta, että miten joukkue pystyisi kerämään pisteitä jos suoritus olisi pelaajamateriaalin edellyttämällä tasolla.
Aikalailla taitaa pieleen mennä tuo laskuri.
Heitän tästä oman huonon arvauksen, onkohan arvaukset yhtään parempia. Nyt otteluita noin 1/4 jäljellä.
Epäilen että ei tuo kärki noin pisteitä kerää mutta järjestystä ajattelin lähinnä että voisi ollakkin.

1.Kärpät6043118163828142
2.Tappara6037141115810110129
3.KooKoo60351515145988119
4.Ilves603414171671216116
5.Lukko6032181515010511116
6.HIFK603017181421168109
7.HPK60271322136130798
8.JYP6030526155137395
9.KalPa60211228130147479
10.Ässät60211130109138478
11.TPS60181132123160368
12.SaiPa6018537101157261
13.Pelicans60111040102170750
14.Sport6012840103162246
15.Jukurit6091239103163544
 

Samppakalja69

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tampereen ILVES
Omaan silmään loput pelit menisi niin, että lopullinen taulukko näyttäisi tältä:
Top6 erottuisi selvästi omaksi yli 110 pisteen joukoksi ja Tepsi kairaisi itsensä vielä poffeihin mukaan. Jännäksi menee joka tapauksessa..
 

Liitteet

  • nimetön.png
    nimetön.png
    42,5 KB · kertaa luettu: 526

Blackie

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät
Top6 erottuisi selvästi omaksi yli 110 pisteen joukoksi ja Tepsi kairaisi itsensä vielä poffeihin mukaan. Jännäksi menee joka tapauksessa..
Se on hyvä, että joku tällä palstalla uskoo edelleen Tepsiin. Vaikea itse uskoa, vaikkakin esim. KalPalla on selvästi pahempi loppuohjelma. 12 pistettä on kuitenkin paljon tässä vaiheessa.
 

12961

Jäsen
Se on hyvä, että joku tällä palstalla uskoo edelleen Tepsiin. Vaikea itse uskoa, vaikkakin esim. KalPalla on selvästi pahempi loppuohjelma. 12 pistettä on kuitenkin paljon tässä vaiheessa.

Tepsi on jo luovuttanut ja tulee olemaan loppukauden pisteautomaatti.
 

Samppakalja69

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tampereen ILVES
Kalpalle 3 pistettä viimeisistä 11 pelistä?

Siinä ei ennuste paljon armoa tunne :)

No, Kalpan ohjelmaa kun katsoo niin Pelsut ehkä se ainoa kenestä voi suora voitto irrota. Ässiltä ehkä piste, mistä näitä ennakkoo tietää vaikka voittaisivat koko top6-porukan joka on vielä vastassa myös ;)
 

33720

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jauhojengi
No, Kalpan ohjelmaa kun katsoo niin Pelsut ehkä se ainoa kenestä voi suora voitto irrota. Ässiltä ehkä piste, mistä näitä ennakkoo tietää vaikka voittaisivat koko top6-porukan joka on vielä vastassa myös ;)

No juu, mutta joka pelissä on joku todennäköisyys voittaa, ja äärimmäisen epätodennäköistä on, että voittavat vain yhden. Sinänsä surkealla piste/peli -tahdillakin keräisivät vielä 11 pistettä.
 

Samppakalja69

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tampereen ILVES
No juu, mutta joka pelissä on joku todennäköisyys voittaa, ja äärimmäisen epätodennäköistä on, että voittavat vain yhden. Sinänsä surkealla piste/peli -tahdillakin keräisivät vielä 11 pistettä.

Totta, katsoinkin lähinnä joka pelin läpi sillä oletuksella, että nykyesityksillä tuo ja tuo joukkue voittaa tuon ja tuon varsinaisella tai rajatapauksessa jatkoilla jne. En sen enempää verrannut nykytaulukkoa tuohon ennusteeseen.

Mutta kaikki on mahdollista, katsoo vaikka Ipan kauden 15-16 kymmenen vikaa peliä (ei oo pakko) :)
 

-pasi-

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP
No juu, mutta joka pelissä on joku todennäköisyys voittaa, ja äärimmäisen epätodennäköistä on, että voittavat vain yhden. Sinänsä surkealla piste/peli -tahdillakin keräisivät vielä 11 pistettä.

Joo toisaalta keräsihän JYPikin jokin aika sitten 11 matsiin 3 pistettä ja Ilves 11 ekassa ottelussa 9 pistettä niin äkkiähän siinä 10 matsin aikana kaikenlaiset mahdollisuudet kumpaakin suuntaan on :)
 

33720

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jauhojengi
Joo toisaalta keräsihän JYPikin jokin aika sitten 11 matsiin 3 pistettä ja Ilves 11 ekassa ottelussa 9 pistettä niin äkkiähän siinä 10 matsin aikana kaikenlaiset mahdollisuudet kumpaakin suuntaan on :)

On on, mahdollista on kaikki väliltä 0-33 pistettä, mutta hyvin epätodennäköistä, että osuu ihan liki kumpaakaan päätä :)

Mutta onhan tuo hankala täyttää laskuria realistisesti, tiedän omasta kokemuksesta. Kun täytetään yksittäisiin peleihin tuloksia, niin automaattisesti tulee laitettua lähes järjestelmällisesti voittoja paremmille joukkueille ja tappioita heikommille. Hyvin tietää, että ne heikommatkin tulevat todennäköisesti napsimaan pisteitä sieltä ja täältä, kärkijoukkueiltakin, muttei niille oikein voi heittää summan mutikassa pisteitä kärkijoukkuetta X vastaan, kun sekin väärentää ennustetta sitten X:n tapauksessa.

Itse tein ennusteen aiemmin ja siitä huomasi heti, että kärkipäälle tuli pisteitä kaiken kaikkiaan aivan liikaa ja peräpäälle liian vähän.
 

-One-

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves
On on, mahdollista on kaikki väliltä 0-33 pistettä, mutta hyvin epätodennäköistä, että osuu ihan liki kumpaakaan päätä :)

Mutta onhan tuo hankala täyttää laskuria realistisesti, tiedän omasta kokemuksesta. Kun täytetään yksittäisiin peleihin tuloksia, niin automaattisesti tulee laitettua lähes järjestelmällisesti voittoja paremmille joukkueille ja tappioita heikommille. Hyvin tietää, että ne heikommatkin tulevat todennäköisesti napsimaan pisteitä sieltä ja täältä, kärkijoukkueiltakin, muttei niille oikein voi heittää summan mutikassa pisteitä kärkijoukkuetta X vastaan, kun sekin väärentää ennustetta sitten X:n tapauksessa.

Itse tein ennusteen aiemmin ja siitä huomasi heti, että kärkipäälle tuli pisteitä kaiken kaikkiaan aivan liikaa ja peräpäälle liian vähän.
Se on just näin. Itse teinkin ennusteen excelillä niin, että arvioin jokaiseen otteluun pisteodottaman kummallekin joukkueelle. Ne kun ynnätään, niin lopputulos on seuraava:

1. Kärpät 130
2. Tappara 122
3. Ilves 116
4. KooKoo 114
5. Lukko 112
6. HIFK 107
7. HPK 103
8. JYP 95
9. Ässät 81
10. KalPa 80


Veikkaillaanpa tähän vielä pudotuspelien kulku:

HPK - KalPa 2-0
JYP - Ässät 1-2
---
Kärpät - Ässät 4-0
Tappara - HPK 4-3
Ilves - HIFK 4-3
KooKoo - Lukko 4-2
---
Kärpät - KooKoo 1-4
Tappara - Ilves 3-4
---
Ilves - KooKoo 4-2

Se on siinä, torin voi varata.
 

sknul

Jäsen
Suosikkijoukkue
montreal canadiens,
suolahden urho.
Se on just näin. Itse teinkin ennusteen excelillä niin, että arvioin jokaiseen otteluun pisteodottaman kummallekin joukkueelle. Ne kun ynnätään, niin lopputulos on seuraava:

1. Kärpät 130
2. Tappara 122
3. Ilves 116
4. KooKoo 114
5. Lukko 112
6. HIFK 107
7. HPK 103
8. JYP 95
9. Ässät 81
10. KalPa 80


Veikkaillaanpa tähän vielä pudotuspelien kulku:

HPK - KalPa 2-0
JYP - Ässät 1-2
---
Kärpät - Ässät 4-0
Tappara - HPK 4-3
Ilves - HIFK 4-3
KooKoo - Lukko 4-2
---
Kärpät - KooKoo 1-4
Tappara - Ilves 3-4
---
Ilves - KooKoo 4-2

Se on siinä, torin voi varata.
Tämä kelpais todella hyvin. Mutta skeptisesti suhtaudun KooKoon play off seikkailuun. Pessimisti ei pety.
 
Vaihteeksi Ilvesläiset varailee toria ke
Se on just näin. Itse teinkin ennusteen excelillä niin, että arvioin jokaiseen otteluun pisteodottaman kummallekin joukkueelle. Ne kun ynnätään, niin lopputulos on seuraava:

1. Kärpät 130
2. Tappara 122
3. Ilves 116
4. KooKoo 114
5. Lukko 112
6. HIFK 107
7. HPK 103
8. JYP 95
9. Ässät 81
10. KalPa 80


Veikkaillaanpa tähän vielä pudotuspelien kulku:

HPK - KalPa 2-0
JYP - Ässät 1-2
---
Kärpät - Ässät 4-0
Tappara - HPK 4-3
Ilves - HIFK 4-3
KooKoo - Lukko 4-2
---
Kärpät - KooKoo 1-4
Tappara - Ilves 3-4
---
Ilves - KooKoo 4-2

Se on siinä, torin voi varata.

Että Ilves veisi sarjan Tapparaa vastaan.

There's always the first.

Dostal olisi kyllä MVP potenssiin 3

Jos sarja venyisi noin pitkälle.....sanoisin, että highly unlikely
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös