Huomioita:
- Taas se Niinisaari loistaa. Tässä on SaiPan ensi kauden joukkueeseen kyllä yksi top4-kulmakivi.
- Kousan ja Niemelän tilastot aivan karmeat. 10 ottelussa -11 kertoo siitä, että omassa päässä on todella suuria vaikeuksia. Kousa sentään kompensoi noita vähän tehopisteillään, mutta Niemelällä ei ole edes tuota puolustusta vaan Misen kohdalla hyökkäyspäässä ei tapahdu mitään ja omassa päässäkään ei peli tunnu sujuvan. Ovatko Kousan yv-tehot sen arvoisia, että tällaisia miinuslukemia katsotaan läpi sormien? Mitä mieltä olette pelaajan jatkosopparista? Itse en kuuluttaisia jatkoa mitenkään automaattisesti toivottavaksi.
Niemelän pieneksi puolustukseksi voidaan kuitenkin sanoa, että hän on yksi neljästä puolustajasta jotka pelaavat alivoimaa tasaisella vastuulla ja esimerkiksi helmi-maaliskuussa prosentti on 85% ja Liigan top4.Kousa sentään kompensoi noita vähän tehopisteillään, mutta Niemelällä ei ole edes tuota puolustusta vaan Misen kohdalla hyökkäyspäässä ei tapahdu mitään ja omassa päässäkään ei peli tunnu sujuvan
Eilisessä pelissä yksi puolustajakaveri näytti että antakaa vaan ne saappaat tänne.Kousa on ylivoimalla kyllä esiintynyt edukseen. Jatkon osalta varmasti vaikuttaa se, että onko tilalle saatavilla upgradea.
Juuri näin. Ja siksi hän saisi korvata Kousan yv:ssa.Eilisessä pelissä yksi puolustajakaveri näytti että antakaa vaan ne saappaat tänne.
Toisaalta jos katsotaan koko kauden pistesaldoja, niin Kousa on tehnyt 4+27=31 & -13 ja Santeri Airola merkittävästi heikommalla yv-vastuulla 8+17=25 & +4. Keke on pudotuspelien jälkeen 37 vuotta, eli taso voi laskea aika vauhdillakin lähivuosina. Airola täyttää kesällä 25 vuotta. Kyllä mie melkeinpä yrittäisin löytää jonkun uuden sepän Kousan tilalle ensi kaudeksi, vaikka Keke on ollut pisteitään arvokkaampi pakiston mentorina tällä kaudella. Ainakin miulla on luottoa, että Airola pelaa ensi kaudella 30 pisteen kauden nyt kun läpimurto on vihdoin tehty ehjän kauden myötä.Kousa on ylivoimalla kyllä esiintynyt edukseen. Jatkon osalta varmasti vaikuttaa se, että onko tilalle saatavilla upgradea.
Kousaa ei voi korvata millään rotaatiopuolustajalla. Mikäli tähän ruutuun sitten päätetään koittaa ECHL-arpaa, niin tämä ok. Meille kelpaisi oma D’Astous.
Noista miinuksista en ihan kaikkea kuitenkaan laske pelkästään Kousan piikkiin. Ollut pelejä, joissa kolissut pahasti omiin ja näissä sitten kollektiivisesti paskottu housuihin.
Toisaalta jos katsotaan koko kauden pistesaldoja, niin Kousa on tehnyt 4+27=31 & -13 ja Santeri Airola merkittävästi heikommalla yv-vastuulla 8+17=25 & +4. Keke on pudotuspelien jälkeen 37 vuotta, eli taso voi laskea aika vauhdillakin lähivuosina. Airola täyttää kesällä 25 vuotta. Kyllä mie melkeinpä yrittäisin löytää jonkun uuden sepän Kousan tilalle ensi kaudeksi, vaikka Keke on ollut pisteitään arvokkaampi pakiston mentorina tällä kaudella. Ainakin miulla on luottoa, että Airola pelaa ensi kaudella 30 pisteen kauden nyt kun läpimurto on vihdoin tehty ehjän kauden myötä.
Kousa on yv:n viivalla ollut omalla varmuudellaan rauhoittava elementti, mutta samalla on kyllä ongelma, että hänen kutinsa ei ole minkäänlainen peloite.Kousa on ylivoimalla kyllä esiintynyt edukseen. Jatkon osalta varmasti vaikuttaa se, että onko tilalle saatavilla upgradea.
Kousaa ei voi korvata millään rotaatiopuolustajalla. Mikäli tähän ruutuun sitten päätetään koittaa ECHL-arpaa, niin tämä ok. Meille kelpaisi oma D’Astous.
Noista miinuksista en ihan kaikkea kuitenkaan laske pelkästään Kousan piikkiin. Ollut pelejä joissa kolissut pahasti omiin ja näissä sitten kollektiivisesti paskottu housuihin.
Kalle Maalahti lienee ensi kauden SaiPa:n sopimuspelaajia, ellei sopimusta revitä... Siinä nyt olisi yksi aika looginen YV-pakki ja Airola toinen, jos Kousa ei jatka.Näinpä. Jos Kousalle tulee korvaaja, niin tämän paikkaa ei tule täyttää mikkoniemelällä.
Tuon verran jos viivalta poistuu tehopisteitä, niin kyllä korvaajan pitää pystyä samaan.
Kalle Maalahti lienee ensi kauden SaiPa:n sopimuspelaajia, ellei sopimusta revitä... Siinä nyt olisi yksi aika looginen YV-pakki ja Airola toinen, jos Kousa ei jatka.
Ei kai Kallella enää oo sopparia SaiPaan??Kalle Maalahti lienee ensi kauden SaiPa:n sopimuspelaajia, ellei sopimusta revitä... Siinä nyt olisi yksi aika looginen YV-pakki ja Airola toinen, jos Kousa ei jatka.
On viimeinen sopimusvuosi jäljellä ja ulkomaanoptiot on nyt käytetty kuluneina vuosina.Ei kai Kallella enää oo sopparia SaiPaan??
Ja Kousalla on johtajuutta aika suuresti porukassa. Sitä puolta ei ihan helpolla korvata kun muutenkin kokenutta kaartia tulee poistumaan. Mutta viisikkopelissä ei pitäisi peluuttajan laittaa samaan aikaan Niemelää ja Kousaa kentälle, väittäisin että todella iso osa niistä miinuksista on hankittu tuolla tavoin. Ja se on valmentajalta ylipäätään hyvä ratkaisu lähinnä jos halutaan maali omiin.Kousa on yv:n viivalla ollut omalla varmuudellaan rauhoittava elementti, mutta samalla on kyllä ongelma, että hänen kutinsa ei ole minkäänlainen peloite.
Siinä olen samaa mieltä, että millään rotaatiopuolustajalla häntä ei voi korvata, vaan jos vaihdetaan, on tulokkaan oltava myös profiililtaan sellainen, että häntä voi sijoittaa ykkös-ylivoimaan. Silloin puhutaan juuri näistä Irving/Kichton -tyypin pelaajista.
Jotkut Tarmo Reunanen tai Teemu Kivihalme olisi ykköspakkeja. Mutta sellaisista haaveileminen on varmaan turhaa.Ketkä voisi olla Kousan/Niemelän tyyppisiä kokeneita puolustajia jotka voisivat korvata heidät jos he eivät jatka?
Vaikea sanoa sopimuksenalaiselle pelaajalle ei kiitos :) Pitää vaan toivoa että löytää jonkun toisen palkanmaksajan.Nostalgia on kalleinta urheilussa.
Kaikki kunnia Kallelle, mutta ei kiitos.
Ei mun mielestä. Toiminu hyvin molemmat parit. Molemmilla pareilla kuitenkin omat hyvät puolensa. Ja Salmisenkin sanoi haastattelussa että Pysykin kanssa klikkaa ja ovat samanlaisia persoonia.Kannattaako "Pysyk" - Salminen sekä Niinisaari - Airola pakkiparit hajoittaa ensikaudeksi?