Sähköä, p*rk*l*!

  • 2 926
  • 42

Moto

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK
Kuinkas moni pääkaupunkiseudun jatkoaikalaisista ehti nauttia mukavasta sähköttömästä iltapäivästä?

Tämä on minun tarinani, kertokaa omanne:

n. 16.00 huomaan työpaikan ikkunasta, että alkaa sataa. "No, eiköhän se ehdi puolen tunnin kuluessa loppua, kun horisontissa näyttää jo kirkkaalta", ajattelen.

n. 16.20 valot välähtävät ja koneestakin menee hetkeksi virta.

16.34 lähden työpaikalta, kun sade näyttää hetkeksi rauhoittuneen. Pääsen noin puoleen väliin bussipysäkkiä, kun vettä alkaa tulla niin maan -keleesti ja ehdin kastua läpimäräksi. Suunnilleen samalla hetkellä koko pääkaupunkiseutu pimenee, "mut mä en vielä tiedä sitä".

n. 16.40 bussi kulkee hyvää vauhtia kohti keskustaa ja kiinnitän huomiota toimimattomiin liikennevaloihin. Jotain pielessä. Mutta sade on melkein loppunut, kiva!

16.45 jään Ruoholahdessa bussista pois ja vettä tulee taas kuin esterin -eestä. Kastun uudelleen läpimäräksi. Ruoholahden S-Market on pimeenä. Aha sähkökatko. No, onneksi metroaseman portaat toimivat ja valot on päällä, joskin himmeämmät kuin normaalisti. Ehkä metro sittenkin toimii. Metrokin on asemalla ja menossa Vuosaareen, kiva kiva! Vielä uusi metro, tämähän on yhtä juhlaa.

n. 16.50 kuljettaja kuuluttaa, että tässä saattaa vähän kestää, kun sähköt on poissa koko Helsingistä.

n. 17.05 metro lähtee vihdoin liikkeelle, Kampista lappaa väkeä jo valmiiksi täyteen metroon aivan pirusti. Metro seisoo asemalla vielä tosi pitkään ja kuski kuuluttaa, että koko radalla ei ole vieläkään sähköjä.

n. 17.15 metro lähtee vihdoin liikkeelle ja etenee kohtuullisen normaalitahtia, mitä nyt asemilla joudutaan seisomaan hieman pidempään, kun täyteen pakatusta metrosta yrittää väki epätoivoisesti ulos ja vielä suurempi väkijoukko sisään. Kaikkien tietysti täytyy mahtua juuri tähän metroon, vaikka kuski kuuluttaa, että seuraava tulee perässä suunnilleen minuutin kuluttua.

17.40 metro on edennyt jo suunnilleen Rastilaan asti. Rastilan ja Vuosaaren välille pysähdytään vielä viideksi minuutiksi.

17.50 vihdoin yli tunnin mittainen metromatka on ohi ja vaatteetkin melkein kuivat, ehkä tämä tästä.

17.51 yllättäen bussikin on aikataulussa ja kymmenisen minuuttia myöhemmin olen vihdoin kotona.


Miksiköhän minä tämänkin kirjoitin, en tiedä. Tulipa ainakin tutustuttua perusteellisesti upeisiin, uusiin metrovaunuihin....
 

JanJ

Jäsen
No joo.
Lähdin töistä vähän neljän jälkeen.
Oli kivat ruuhkat kun liikennevalot eivät toimineet.

Kotona sitten oli jääkaappi lämmin.
Ja jumankauta, mulla on pakastimessa mm. 6 kiloa lihaa.
Odottelin jännittyneenä että ehtiikö sulamaan (eli pilaantumaan).
No tulihan se sähköt vihdoinkin.... huh.
 

M@rko77

Jäsen
Suosikkijoukkue
LFC, FC Lahti ja Pelicans
Ihmettelen..

..miksi Helsingin sähkökatkoksesta tuli oikein ykkösuutinen tv-uutisissa ja etusivun juttu lehdissä? Sisä-Suomessa jos on sähkät poikki monta tuntia, niin ketään ei kiinnosta. Yhtä lailla pakastimet sulavat ja liikennevalot menevät pimeiksi kuin missä tahansa. Totta lienee, ettei kehä3:n ulkopuolella näytä olevan elämää..:D
 

vilpertti

Jäsen
Suosikkijoukkue
San Jose Chokes
ainakin pörssin pimeneminen vaikuttanee jopa lapin perukoilla asuvan osakesijoittajan elämiseen, ja olisihan se varmaan aika ihmeellistä, jos mediassa ei kerrottaisi tapahtumasta joka on vaikuttanut lähes joka viidennnen suomalaisen elämään päivän aikana.
 

Moto

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK
Miettikääpä myös tätä.

Pääkaupunkiseudulla asuu noin miljoona ihmistä. Se katkos vaikutti lähes kaikkiin heihin. Sitten vielä kaikki radanvarren paikkakunnat, joihin vaikutti sähköjunien pysähtyminen.

Näin ollen se katkos vaikutti todennäköisesti lähes joka viidennen suomalaisen elämään ainakin jonkin verran. Olisiko eilen ollut joku parempikin ykkösuutinen sitten. Iltalehtien mielestä ainakin, kun joku macaroni-jalkapalloilija oli kouraissut naista takamuksista ja saanut potkut joukkueestaan. Ehkäpä tv-uutisten olisi kannattanut siitä tehdä ykkösuutinen.

Niin kauan kun Suomessa on (lähinnä) valtakunnallisia tv-kanavia, julma totuus on se, että pääkaupunkiseutu saa erityishuomiota, kun täällä asuu eniten väkeä. Yhtään helsinkiläisyyttäni korostamatta, se on totuus.
 

vilpertti

Jäsen
Suosikkijoukkue
San Jose Chokes
Minä asun pohjoisella uudellamaalla ja lappeen Rannassa, enkä silti ihmettele tai kiroile pätkän vertaa suurhelsingin saamaa huomiota mediassa. 20% suomalaisista asuu siellä.
 

M@rko77

Jäsen
Suosikkijoukkue
LFC, FC Lahti ja Pelicans
Kummassa asuu..

..enemmän ihmisiä, Helsingissä vai kehäkolmosen ulkopuolella?
 
Suosikkijoukkue
Ilves
Ihan hirveetä

Kyllä on maailmankirjat sekaisin kun kaupunkilainen joutuu olemaan muutaman kymmenen minuuttia ilman sähköä.

Tätä voi vielä jatkaa Aamulehden jutulla, jossa kerrottiin, etteivät nykynuoret osaa enää sytyttää tulipesää tai nuotiota.

Eipä ole ihme, että näitä idiootteja sivarimiehiä tuntuu useimmiten löytyvän kaupunkilaispoikien joukosta. HUOM. Ei ollut tarkoitus osoittaa tekstiä suoraan kehenkään nimimerkkiin vaan aivan yleisellä tasolla kaikille.

t: vannoutunut eränkävijä, reservin ylikersantti ja kolmen lapsen isä
 

Moto

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK
Re: Kummassa asuu..

Viestin lähetti M@rko77
..enemmän ihmisiä, Helsingissä vai kehäkolmosen ulkopuolella?

Etkä tosiaan tiedä? Kehä kolmosen ulkopuolella.
 

vilpertti

Jäsen
Suosikkijoukkue
San Jose Chokes
Todentotta, 80%+20%=100%, eli kun 80>20, suurhelsingin ulkopuolella asuu enemmän ihmisiä kuin sen ulkopuolella.
mutta jos lappeen Rannassa sattuu salama pimentämään kaupungin puoleksi tunniksi, kuinka monta ihmistä tämä koskee? korkeintaan 70 000. jos moinen salma iskee vaikkapa tampereelle, ja hakametsästä sulaa jäät, tapahtuma ei silti liikuta kuin korkeintaan joka kymmenettä suomalaista. ja jos tampereelle iskee salama joka pimentää kaupungin, siitä todennäköisesti mainitaan uutisissa, mutta ei pääuutisena muualla kuin varusmiesten lempparissa, aamulehdessä.

en kyllä ymmärrä, miksi tästäkin pitää keskustella. jos helsingin asioista puhuttaisiin valtamedioissa yhtä vähän kuin vaikkapa salon tai kouvolan asioista, kenen etua se sitten palvelisi? ei uutisissa voida käydä läpi jokaisen paikkakunnan päivän tapahtumia, vaan niissä käydään läpi ne asiat jotka ovat koskettaneet suurinta osaa ihmisistä.
 

Suomi-Salama

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP
No joo, onhan se tapaus, kun Helsingissä sähköt katkeavat, mutta en silti voi olla hymyilemättä, kun uutisissa haastatellaan useaa helsinkiläistä tästä kauhean dramaattisesta tapahtumasta. Miten selvisit kaikesta tästä? Siis ei kerta kaikkiaan, mä myöhästyin kotiin tulemisesta 45 minuuttia tämän takia, tää on kauheeta! Hoh hoijaa, vaikka en kaiketi edes helsinkiläisnäkökulmasta käsin katsottuna asu aivan korvessa, jonkinlaisessa kaupunkilähiössä joka tapauksessa, voi vain kuvitella, miten jossain maaseudun rauhassa asuvat ovat naureskelleet partaansa helsinkiläisten hädälle. Siellä kun ei välttämättä mene yhtään bussia päivässä töistä kotiin ja kai se on maalaisellekin aikakäsite aivan samanlainen kuin helsinkiläiselle. Yhtä lailla maalaisjuntin lihat sulavat pakkasessa sähkökatkoksen aikana ja samanlaista se on odottaminen maaseudullakin. Eipä vain kukaan siitä tapausta tee. Ehkä elämän perusarvot ovat erilaisia eri puolella Suomea. Hätäilyä, kiirettä, uusavuttomuutta, mitä se on, en minä tiedä.

ps. tämäkään viesti ei ole suunnattu ketään vastaan, ihan vain yleisellä tasolla ihmettelen.
 

M@rko77

Jäsen
Suosikkijoukkue
LFC, FC Lahti ja Pelicans
Tsoukkimieltä mukaan

Moto: toi oli tuollainen tsoukki, mikäli et ymmärtänyt. Maantieto on 9, joten aivan tyhmä en ole. Harmi, ettei kukaan ymmärrä leikinlaskua. On ihan jees, että Yle ja Hesari noteraa sähkökatkon, mutta ei se välttämättä kiinnosta ketään muita kuin helsinkiläisiä. Työttömiä ei kiinnosta pörssit sun muut, ne saisivat ollakin kiinni vaikka tuomiopäivään..
 

Moto

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK
No hard feelings.

On vain niin v-mäinen homma menossa täällä töissä, että otin viestisi liian tosissani.

Ihmetytti vain, kun humoristinen(?) kotimatkakertomukseni meinasi taas kerran aloittaa vanhan Helsinki - Muu Suomi kädenväännön, johon olen kyllästynyt jo aikaa sitten.
 

Pitkä

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK
Ylittäähän uutiskynnyksen sekin, kun kolme Mukkulujärven asukasta järjestää keskenään talikon persiiseentyöntämisen maailmanmestaruuskilpailut. Ainakin Maikkarin kynnyksen, ihan joka ikinen vuosi.

On vaan hyvä, että jos salama iskee Turkuun, ja kaupunkiin saadaan hetkeksi sähköt, se ei ylitä uutiskynnystä. Sitä nyt ei kestäisi enää kukaan. Eikä sitä fanien laulantaa: "meillä on ny sähköt, meillä on ny sähköt..."

Kiva kun kauden alku lähestyy. Ei tarvitse edes yrittää pysyä housuissaan.
 
Viimeksi muokattu:

Viikate

Jäsen
Suosikkijoukkue
Diskos, JYP, KooKoo, HeKi
Väliaikaisesti kaupunkilaistuneena maalaisena (uh, mikä määritelmä!) jaoin eilen Suomi-Salaman mainitseman hyväntahtoisen hymyn, kun iltauutiset alkoivat. Mieleen tuli maalla asuva kaverini, jolta sähköt olivat olleet viime viikolla poikki liki vuorokauden ja myrsky kaatanut pihalta puita seuraavan talven polttopuutarpeiksi...

En minäkään halua hyökätä pääkaupunkiseutulaisia vastaan, mutta suurimpien tiedotusvälineiden helsinkikeskeisyys kyllä rasittaa etenkin silloin, kun se tarkoittaa suurpiirteistä suhtautumista muun Suomen asioihin. Esimerkiksi STT välitti tässä äskettäin uutista, jossa Kuusamo mainittiin osaksi Lappia, ja Lehtikuvan koko Suomen käyttöön tarjoamat valokuvat on lähes poikkeuksetta otettu kehäkolmosen sisäpuolelta.
 

Suomi-Salama

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP
Tarkennettakoon nyt vielä, että tietenkin se vaikuttaa laajemminkin koko Suomen elämään tuollainen sähkökatkos ja siten en ihmettele tai pidä yliampuvana, jos tapaus ylittää uutiskynnyksen. Mutta siis pointtini oli se, millä tapaa maikkari lähestyi aihetta. Haastatteli tavallisia työstä tulevia ihmisiä dramaattiseen sävyyn, ikään kuin taivas olisi tipahtanut niskaan. Siinä sitten jeesusteltiin ja ihmeteltiin, miten kukin oli selvinnyt. Juuri tuo lähestymistapa sai hymyn nousemaan suupieliin, kun väkisinkin tuli mieleen, että maaseudulla kukaan ei moisesta olisi haloota nostanut. Jos yleinen liikenneväline ei kulje niin ei kulje, sitten keksitään jokin toinen keino. Vaikkapa kävellään 10 kilometria kotiin. Enemmän minä sitä paitsi tykkään tsadilaisista kuin turkulaisista. :)
 

vilpertti

Jäsen
Suosikkijoukkue
San Jose Chokes
ite en edes nähny mitään televisiouutisia, kun oli parempaakin tekemistä. hesarista hokasin vaan aamulla, jotta iso juttu siihen oli tapauksesta painettu :)
 

M@rko77

Jäsen
Suosikkijoukkue
LFC, FC Lahti ja Pelicans
No..

..hard feeling Moto! Ei tämä mitään Helsinki vs. Muu Suomi -tappelua ole, ainakaan minun puoleltani. Ihmetyttää vain tämä uusavuttomuus.

Luen parhaillaan Vahasen-Fräntin Jolo -kirjaa ja täytyy sanoa, että aika järkyttävät olot pojilla siellä oli. Pienistäkin asioista nautittiin täysillä (katto pään päällä, ettei niskaan sada ja teetä silloin tällöin). Meinaan sitä, että 45 minuutin sähkökatkos on pientä siihen verrattuna, ettei toisilla ole sähköä lainkaan (tuskin ovat nähneetkään hehkulamppua). Välillä pitäisi ajatella, että meillä on asiat suhteellisen hyvin "pienistä" vastoinkäymisistä (sähkökatkot) huolimatta.

Eiköhän tämä riitä tästä aiheesta, ainakin minun kohdaltani. Hyvää työpäivää kaikille!
:)
 

ruoto

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät, Real Madrid,Skellefteå AIK
Mitenkäs sähkön varajärjestelmät on suunniteltu, ei pitäisi olla mahdollista koko kaupungin pimenevän salamasta.. Tai siis näköjään oli.. No toivottavasti ei tule koskaan sotaa kun tsadin virtakatkaisija on löytynyt;)
 

JanJ

Jäsen
Re: No..

Viestin lähetti M@rko77
Meinaan sitä, että 45 minuutin sähkökatkos on pientä siihen verrattuna, ettei toisilla ole sähköä lainkaan (tuskin ovat nähneetkään hehkulamppua). Välillä pitäisi ajatella, että meillä on asiat suhteellisen hyvin "pienistä" vastoinkäymisistä (sähkökatkot) huolimatta.

Ei tuollaista ajatusmallia voi aina sentään soveltaa.
Vaikka jalo ajatelma onkin niin kyseessä on kuitenkin
ns. tekopyhyys.

Samaa ajatelmaa noudattavat mm. suomalaiset rakentajat.
Kämpät homehtuu ja työn jälki on paskaa.
Mutta ei siitä sovi vissiin valittaa kun Afrikassa nähdään nälkää!
 

Moto

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK
Niin. Ei sitä kai pienestä sähkökatkoksesta kannata paljoa valittaa, kun maailmassa on suurempiakin ongelmia. Kävi kuitenkin aika lailla painokelvottomia ajatuksia mielessä, kun Metro oli kuluttanut matkaan Ruoholahdesta Kamppiin puoli tuntia (normaalisti minuutti). Tuo Itä-Helsinki, jossa itsekin asun on ilman sähköä melkoisessa motissa, kun sinne ei päiväsaikaan pääse kuin metrolla. No, noin kolmea eri bussia käyttämällä olisi päässyt, mutta aikaa siihen kikkailuun olisi varmaan mennyt silti tuplaten.

Pitäisi laittaa metroihin kunnon saunaklapeilla toimiva varajärjestelmä tuollaisten tilanteiden varalle. Pari ripeää nuorta miestä matkustajien joukosta laittamaan klapia pyttyyn ja kuski saa ajaa. Voisi tulla maanalaisilla asemilla aika tukalat oltavat tosin... :D
 

M@rko77

Jäsen
Suosikkijoukkue
LFC, FC Lahti ja Pelicans
No..

..toivottavasti ei tule sotaa, ainakaan pk-seudulle. Mitä tekopyhyyteen tulee, niin jokainen ajatelkoon, mitä ajattelee. Minä (kristittynä) ainakin tiedän rahan arvon ja sen, mitä on elää nk. köyhyydessä. Lisäksi armeijan käyneenä tiedän, millaista on eläminen ilman sähköä (teltassa) ja peseytymismahdollisuuksia (kahden viikon leirit).
 

JanJ

Jäsen
Re: No..

Viestin lähetti M@rko77
..toivottavasti ei tule sotaa, ainakaan pk-seudulle. Mitä tekopyhyyteen tulee, niin jokainen ajatelkoon, mitä ajattelee. Minä (kristittynä) ainakin tiedän rahan arvon ja sen, mitä on elää nk. köyhyydessä. Lisäksi armeijan käyneenä tiedän, millaista on eläminen ilman sähköä (teltassa) ja peseytymismahdollisuuksia (kahden viikon leirit).

No mutta.
Koitan vähän yksinkertaistaa tätä mallia:
Asut asunnossa johon tulee juokseva vesi ja sähkö.
Sitten niitä ei tulekaan.
Asiaan pitäisi reagoida tuntemalla myötätuntoa sellaisia ihmisiä kohtaan joille tilanne on normaali olotila.

Valitan, en pysty siihen.

Yksi asia muuten jäi askarruttamaan kirjoituksessasi.
eli lause "Minä (kristittynä) ainakin tiedän rahan arvon ja sen, mitä on elää nk. köyhyydessä. "
Nyt alkoi kiinnostamaan. Selvennätkö hieman?
Ovatko kristityt köyhiä tai askeetteja tms.?
 
Viimeksi muokattu:
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös