Pistetäänpäs vähän omaa pohdintaa runkosarjan lopusta, ja nimen omaa taistelussa neljän joukkoon.
Ässät olisi saanut tänään hävitä, sillä nyt se hiipi jo seitsemän pisteen päähän Lukosta. Ja kun tiedetään, että edessä on kaksi paikallista, niin huonoimmillaan tilanne on lauantai-iltana se, että Ässät on Lukosta pisteen päässä. Toki pelin enemmän pelanneena ja huonommalla 3 p saldolla ja maalierolla. Mutta aiheuttaisi kyllä sen, että Lukolle muodostuisi kolmesta viimeisestä ottelusta valtavia painepelejä, ettei sentään Ässät painelisi ohi viime metreillä.
Ottamalla vähintään kolme pistettä paikallisista, Lukko varmistaisi Ässien pysyvän varmuudella takana. Ässät päätynee 98-101 pisteeseen.
KalPa on minun laskuissani melko varma Lukon ohittaja, varsinkin kun menivät voittamaan Ilveksen. Se tullee keräämään lopuista peleistään 9-12 pistettä päätyen 107-110 pisteeseen.
SaiPakin on vielä paha pala, sanoisin. Mitä olisikaan, jos Lukko ei olisi hoidellut kaikkia keskinäisiä…Viime aikoina SaiPa on kääntänyt pelejä useamman maalin tappioasemasta voitoksi. Lopuista neljästä pelistään SaiPa voi hyvinkin ottaa vielä 7-10 pistettä päätyen 104-107 pinnaan. 3 p voitotkin ovat Lukkoon nähden aika tasoissa, tosin maaliero ei riitä.
Ilves raapii varmasti vähintään sen 3-6 pistettä päätyen 107-110 pinnaan.
KooKoolla on nyt 91 pistettä ja se tarvitsee varmuudella pisteen enemmän Lukon ohi mennäkseen. Loppuohjelma on melko vaativa, mutta jos meno jatkuu nähdyn kaltaisena, päätynee se lopulta 100-103 pisteeseen.
Ja vielä HIFK. Kolme peliä jäljellä, eikä 3 p voitot riitä Lukkoa vastaan tasapisteissä, joten tarvitsee myös pisteen Lukkoa enemmän, jos mielii Lukon ohi. 3-6 pinnaa realismia, jolloin se päätyisi 101-104 pisteeseen; enempäänkin voisi olla rahkeita. Tosin kaksi viimeisintä tappiota olivat iso kolaus HIFKin haaveille neljän joukossa pysymiseen. Varsinkin tämän päiväinen sulaminen juuri SaiPalle saattoi olla erittäin kohtalokas.
Nyt kun listasin nuo Lukon hätyyttelijät ja niiden pisteodotukset, niin näyttää juuri siltä, kuin joku yllä kirjoittikin, että pari kolme voittoa Lukon olisi vielä raavittava neljän joukossa pysymiseen. Jos Ässiltä irtoaa vähintään 3 pistettä, voi varovaisesti haaveilla yhä kakkospaikasta. Runkosarjan voitto vaatisi Lukolta melkeinpä perää umpeen eli 13-15 pistettä.