Puolivälierät 2007: Sport - Kiekko-Vantaa

  • 6 636
  • 35
Suosikkijoukkue
Vaasa
MS kirjoitti:
Kuvastaa vaan sitä, että Vantaalla on normaalia parempi halli, jos siellä kyetään järjestämään jääkiekon ulkopuolisia tapahtumia.
Aina puskista nousee tämä Sportin ja Vaasan vihaaja, joka näkee jokaisessa Sportin opponentin toimessa jotain mainiota. Poro.

Castillo kirjoitti:
Jos ihan totta puhutaan ylläolevan lisäksi, niin tästä siirrosta hyötyi muuten Sport. Vantaa menettää sen edun, minkä kotipeli monesti play-offseissa antaa. Joukkue joutuu lähtemään keskiviikon pelin jälkeen kotiin kun Sport saa syödä ja vetää normaalit iltarutiinit.
Kyllä näin, jos Sport voittaa 1. osaottelun. Mutta Jos K-Vantaa onnistuisi ensimmäisen pelin voittamaan, toinen tulee "liian äkkiä", jotta Sportissa pääkopat saadaan kuntoon. Muuten olen samaa mieltä hyötyjästä.
 

mendieta

Jäsen
Suosikkijoukkue
Carlo Grünnin ja Juhani Tammisen FB-päivitykset
K-Vantaa-faneille kysymys: Onko Jani "Södö" Södö pelikunnossa playoffeissa?
 

cleanhit

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, Flyers, Ducks
Tässä ketjussa ollaan ihan hakoteilla kun puhutaan jostain vanhojen tansseista ja hallivarauksista.

Pääasiaan eli veikataan mitä sarjassa tapahtuu: Sport vie 3-0 yht.maalein 15-5.
 

Milou45

Jäsen
Suosikkijoukkue
Vaasan Sport
Ei tämä ottelusarja nyt välttämättä ole mikään kirkossa kuulutettu Sportin hyväksi. Tokihan paperilla Sportin pitäis viedä suoraan 3-0, mutta mutta...
saas nähdä, jotenkin mieleen nousee viime vuoden Salamat-sarja. Tosiasia nimittäin on että mikäli ensimmäinen ottelu pysyy pitkään nolla nollassa niin alkaa Sportilla paineet kasvamaan.

Jotenkin tuntuu että jo ensimmäinen erä ensimmäisessä ottelussa näyttää suunnan. Mikäli Sport saa pari maalia aikaan, paineet putoaa ja lukemat voivat olla melko rumatkin. Toisaalta jos KiVan viiden miehen puoluslinja toimii + Kokkonen ja siihen päälle taitavat yksilöt iskee pari reppua vastaiskusta voipi tulla hankalaa. Mutta veikataan ja toivotaan kuitenkin että Sport vie suoraan 3-0. Mikäli liigakarsinnoissa meinataan pärjätä niin ei tällä kierroksella saisi tulla yhtään ns. ylimääräistä peliä.

Avainasia on se että Sport pitää paketin kasassa joka matsissa täydet 60 min ja että yhtäkään ukkoa ei enään loukkaantuisi. Suonpää olisi kyllä tärkeä saada rosteriin.
 

Afan

Jäsen
Sport vie sarjan jopa yli 90 prosentin todennäköisyydellä. Todennäköisimmin suoraan 3-0.

KiVan pakisto ei yksikertaisesti riitä, jos ja kun sieltä puuttuu kolme avainmiestä. Vantaalla olisi pari ketjullista erinomaisia hyökkääjiä, jotka voivat juonia vaikka mitä, mutta sen lisäksi vaadittaisiin koko joukkueen onnistunutta puolustuspeliä, kuumaa maalivahtia ja pakeilta avauksia omille.

Puolustuspelaaminen toimi Kirkkonummella, jossa Vantaa ratkaisi pleijaripaikan itselleen, mutta vastuskin oli helpompi. Kuuman maalivahdin suhteen ei ole ainakaan toistaiseksi kuin kysymysmerkkejä ilmassa ja ne pakiston vähäiset kädet ovat sairaslistalla.

Jos tähän sarjaan jännitystä haluaa, Vantaan on onnistuttava iskemään heti ensimmäisessä pelissä. Jos Sport vie ensimmäisen ja saa pelinsä vapautumaan, vaikea sitä enää on pysäyttää.
 

Rocco

Jäsen
Tulee tästä parista vähän mieleen viime vuoden Salamat-sarja. Mutta vain aika vähän.

Vantaalla ei ole Vehviläisen tasoista maalivahtia. Lisäksi pakiston miesvajaus tuo paljon ongelmia, varsinkin kun Sportilla on neljä kentällistä kohtalaisen kovia pelaajia. Nyt näyttää siltä ettei edes kuuma maalivahti pysty pitämään Vantaata mukana taistelussa.

Vantaa voi voittaa yksilöiden avulla kenties yhden ottelun, ja se on mielestäni tämä avausottelu, mutta kolmen ottelun voittamiseen, tai edes kahden, en usko että Vantaa siihen voisi venyä.

Tosin taisin sanoa samaa viime vuonna Salamoita vastaan...

Uskon silti että 3-0, ja erot kasvavat joka ottelussa.
 

Klinga

Jäsen
Voitot 1-0 Sportille ja tänään jatketaan.

Paremmalla viimeistelyllä K-Vantaa olisi päässyt tasoihin, mutta kerrankin onni oli meidän puolella.

Mitä parannettavaa olisi.
Sporti pääsi hyökkäämään ensimmäisessä erässä hyvin ja K-Vantaa tyytyi vastahyökkäyksiin. Jäähyt sotkivat peliä, joten niistä on päästävä eroon. Varsinkin nämä kiekko katsomoon turhaakin turhemmat ja ärsyttävät jäähyt.

Viivalla pelattiin hieman liian rohkeasti ja vedot osuivat ensimmäiseen vastustajan pelaajaan, joten malttia sielä. Erholtzilta tuli eilen se yksi munaus, jonka kaveri kyllä paikkasi sellaisella jäähyllä, jota voisi melkein pitää oikeana ratkaisuna. Muutoin olisi ollut kaveri läpi. Nii noh, tulihan se K-Vantaan kaveri vielä sieltä jäähyltä samaan tilanteeseen, mutta ei onnistunut.

K-Vantaan kärkkyjät pitää ottaa paremmin kiinni ja muutenkin keskialueella tulisi olla jo häiritsemässä kiekon ylöstuontia. Monta kertaa sai Oikarinen tuoda kiekon rauhassa Sportin päätyyn.
Miron kentällinen ei oikeen toiminut eilen. Toivottavasti oli vain playoff jännitystä.
Molemmat pelasi fyysistä peliä, mutta K-Vantaa veti useammin taklaustilanteet loppuun ja sai sillä ehkä hieman pehmitettyä Sportilaisia kulmaväännöissä. Kolmannessa erässä vierasjoukkue vei ja Sporti puollusti. Toivotaan, että Mamba löytää lääkkeet tasapainoisempaan suoritukseen.

Toivotaan, että lauantaina on sarja katkolla yli kolmituhatpäisen yleisön edessä.

Toivotaan, toivotaan...
 

Rocco

Jäsen
Klinga kirjoitti:
Miron kentällinen ei oikeen toiminut eilen. Toivottavasti oli vain playoff jännitystä.
Miron ketjun laitaan pitää Koistisen tilalle saada Oksa takaisin. Kun Oksa lähti pois, ketjun peli hajosi totaalisesti. Kiku ja Miro ovat pidemmänpäälle taitopelaajia, joita ei ole koolla tai fyysisyydellä pilattu, joten Oksa on ollut se tasapainottava tekijä tuossa ketjussa. Nyt ketjuun heitettiin kolmas ei-fyysinen taitopelaaja Koistinen, joten arvatahan sen saattoi ettei välttämättä toimi.

Oksa muuten nelosessa taklauksellaan hankki jäähyn Vantaalle. Meni vauhdilla taklaamaan Kauttoa, ja Kautto pisti kiekon katsomoon. Hyvä peli Oksalta. Muutenkin pelasi viisaasti eilen ja oli yksi parhaista. Kaikki syötöt käytännössä omille, myös kiekonriistojen jälkeen. Ainut missä mokasi selkeästi oli siinä kun sai kiekon omalla sinisellä alivoimalla, Erholtz pääsi jäähyltä mutta syöttö viipyi ja lopulta menivät kaksistaan paitsioon. Ja Oksa haki aina kovia taklauksia.
 

Winger

Jäsen
Suosikkijoukkue
Sport
Jatkoajan ennakossa: "Sport saa otteluun mukaan pelikiellosta vapautuneen Kim Nabbin. Kotiin jäävä pelaaja eilisestä kokoonpanosta on mitä ilmeisimmin toipilas Pete Suonpää, joka pelasi eilen vain muutaman minuutin ylivoimalla."

Minkä vuoksi Pete jää kotiin? Oliko sittenkin liian aikaista ottaa mukaan peliin? Eikö nivuset kestäny vai miksi nyt sitten mies jätetään kotiin?
 

SPORTTIKOTKA

Jäsen
Suosikkijoukkue
Vaasan Sport
Winger kirjoitti:
Minkä vuoksi Pete jää kotiin? Oliko sittenkin liian aikaista ottaa mukaan peliin? Eikö nivuset kestäny vai miksi nyt sitten mies jätetään kotiin?

Jonkun hyökkääjän piti jäädä pois. Pete ei ole vielä täysin kunnossa ja on mielestäni viksuutta antaa jampan tulla joukkueeseen rauhassa sillä jos parista jatkoon mennään niin pelit ja panokset kovenevat. Eihän Lainekaan palannut loukkaantumisensa jälkeen heti siihen rooliin mikä hällä oli ennen loukkaantumista.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös