Lohien pelin taso on kyllä vaihdellut ihan älyttömän paljon pitkin pudotuspelejä, toivotaan että tänään ollaan taas hereillä. Illan peliltä odotuksena lähinnä hyvää vääntöä, katsotaan mihin riittää.
Edeltävään Vantaan lätkäkulttuurikeskusteluun sanon sen verran, että Tikkurila on tosiaan hieman hankala "kotipaikka" joukkueelle. Länsi-Vantaalta ja kuten joku jo totesikin Itä-Vantaan päädystäkin on vaikea mieltää joukkuetta omakseen. Vielä muutama vuosi sitten kaavailtiin Aviapoliksen lähettyville hallia, joka olisi kyllä tarpeeksi neutraali ja helposti saavuttava paikka lähes kaikille Vantaalaisille (Ratikkakin tulossa). Ei muutakun Finnair pääsponsoriksi, F-siivet luistimiin ja lentokentälle brändiä ja pelaajien kuvia esille.
Oli miten oli, ennustan et Kiva ja sen fanikulttuuri ottaa isoja loikkia tässä 5 vuoden akselilla. Onhan tämän kauden tekeminen jo askel oikeaan suuntaan ja hallilla kun maanantaina katsoi junnuja niin suurimmalla osalla lohibrändiä päällä. Murroksessa ollaan.
Let's go Vantaa Let's go.