Vai Tervonen ei muka olisi oikea valinta pitkäaikaiseksi päävalmentajaksi? Ollaan varmaan katsottu eri pelejä. Tervonen on ollut KalPan apuvalmentajana keskeisessä roolissa kehittämässä pelaajia ja pelitapaa jo usean kauden ajan. Lisäksi hänen maajoukkuekokemuksensa Nuorten Leijonien valmennuksessa puhuu puolestaan – tämä mies tietää, miten nuoria pelaajia kehitetään huipulle.
Onko moni tullut ajatelleeksi, kuinka moni KalPan nuori pelaaja on ottanut harppauksia eteenpäin viime vuosina? Tervosen kädenjälki näkyy erityisesti siinä, miten yksilöt kehittyvät ja pystyvät tuomaan osaamistaan joukkueen käyttöön. Hänen kokemuksensa Suomen U20-maajoukkueessa tuo arvokasta näkemystä myös siihen, miten lahjakkuuksia kasvatetaan pidemmällä tähtäimellä.
Se, että Tervonen on ollut Liigan parhaan alivoimapelin takana ja tehnyt pitkäjänteistä työtä KalPan pelitavan kehittämiseksi, on jo itsessään peruste pitkälle sopimukselle. Mutta lisätään siihen vielä hänen kykynsä valmentaa tulevaisuuden tähtiä – ja koko paketti alkaa olla aika selvä. Jos KalPa ei tee hänelle pitkää sopimusta, joku muu seura kyllä tekee, ja me jäämme nuolemaan näppejämme, kun Tervosen kasvatit dominoivat toisaalla.
Ehkä nyt olisi aika osoittaa seuran arvostus ja tehdä pitkä sopimus, jotta pelaajien kehitys ja pelitavan jatkuvuus eivät katkea. Tai vaihtoehtoisesti voidaan kaivaa Susipaita remastered ja lähteä kauden päätteeksi pelaamaan paikalliskamppailua liigapaikasta.