Palvelee ainakin Pelicansia. Kassatilanteen kannalta olisi ollut vielä surempi katastrofi, jos pelit olisivat päättyneet runkosarjaan.
Yleinen arvio on, että playoutit eivät kiinnostaisi ainakaan maksavia katsojia ja ainakin aikoinaan ilmoitetut katsojamäärät taisi pyöriä 1000-2000 välissä. Nähtäväksi jää, että kiinnostavatko nämä pelit yleisöä Lahdessa ja Mikkelissä.
Ottelun järjestämisessähän on tietyt kiinteät kulut. Hallivuokra, mainokset, matkakulut, henkilökunta jne. En osaa yhtään sanoa, että millaiset yleisömäärät/lipputulot tarvitaan break-even-tulokseen. Melko varmaa lienee kuitenkin se, että mitään rahasampoja nämä matsit eivät tule kummallekaan olemaan.
Vaikea myös varmasti hinnoitella lippuja, kun kiinnostuksesta ei ole kokemuksia. Jos pitää lipuilla normaalihinnat, niin ns. hc-fanit varmaan tulevat paikalle ja satunnaisemmat katsojat jäävät suosiolla kotiin. Mutta saisiko halliin isoa määrää katsojia näihin peleihin millään superhalvoilla lipuillakaan, ehkäpä ei.