puupenkki kirjoitti:
Onnittelut täältä Heinolasta SaPKo:lle sarjapaikan säilyttämisestä jo tässä vaiheessa. 3-0 ei jätä selityksille sijaa. Ja tulihan se vierasvoittokin sieltä, ja tulikin hyvään saumaan. Tästä on hyvä jatkaa ensikaudelle kohti uusia pelejä.
Kiitokset Heinolaan ja todetaan tähän että kyllä HeKi ja SaPKo kuuluvat molemmat Mestikseen. Molemmat osoittivat kuuluvunsa tälle tasolle vaikka alkukaudesta epäiltiinkin joillain tahoilla ettei näin olisi.
Itse Savonlinnassa pelatusta kolmannesta pelistä täytyy ensin kehaista FPS:ää. Jos tuolla tasolla pelaavat Suomisarjalaisia vastaan ei tippuminen ole lähelläkään. Joukkue pelasi fiksusti ja loi epäilemättä vähemmän tekopaikkoja kuin SaPKo mutta aina aika vaarallisia. Tarkki pelasti kaksi todella pahaa forssalaishyökkäystä ennenkuin Piikkilä vapautti pässipaidat riehakkaaseen juhlintaan todella tarkalla laukauksella etupesään.
Kiitos SaPKolle....Jokainen pelaaja osoitti omaavansa pässisydämen. Varsinkin Antti Niemen juhlinta ratkaisumaalin synnyttyä oli hienoa katseltavaa. Niemi "kiipesi" pleksin päälle ja tuuletti niin että jäähallissa vaihtui ilma tehokkaalla tavalla katsojaystävälliseksi.
SaPKo tosiaan juhli voittoaan kuin Mestismestaruutta. Hieno joukkue joka pelasi sydämellä, ei voi muuta sanoa. Kiitos SaPKo! Ensi kaudella lisää.