Playoffs 2006 - 1.kierros

  • 3 269
  • 26
Black Adder kirjoitti:
Jos tulokkaalla, J. Jokisella, joka SM-Liigassa tuppasi hyytymään aina play offseissa, on saman verran pisteitä kuin kokeneella konnalla J. Lehtisella, niin jonkinlaisia johtopäätöksiä kai pelaamisesta voi tehdä?

Jos seurasit NHL:ää jo runkosarjan aikana, niin laitoit varmasti merkille, että Jokinen teki jo runkosarjassa enemmän pisteitä kuin Lehtinen.

Johtopäätöksiä toki saa tehdä, ovatpa ne sitten oululaisesta näkökulmasta tai eivät. Ja oikeastaan niitä kannattaa alkaa tekemään vasta, sanotaan vaikka ensimmäisen sarjan jälkeen.

Niin tarkoitukseni ei toki ollut dissata Lehtistä, Jokista tai oululaista mentaliteettiä.
 

Henkka

Jäsen
Suosikkijoukkue
Liiga, NHL, CHL, SHL
Black Adder kirjoitti:
Jos tulokkaalla, J. Jokisella, joka SM-Liigassa tuppasi hyytymään aina play offseissa, on saman verran pisteitä kuin kokeneella konnalla J. Lehtisella, niin jonkinlaisia johtopäätöksiä kai pelaamisesta voi tehdä?

Aivan, yksittäiset eurooppalaiset pelaajat ovat onnistuneet, mutta joukkueet, joiden - hieman liioitellen - runko koostuu euro-pelaajista ovat kyllä flopanneet järkeään. Voihan se tietysti olla tuuriakin. Runkosarjassa kuitenkin sekä Detroitilla, NYR:lla ja Dallasilla kaikki meni putkeen, joten tason pudotus siihen nähden on kaikilla ollut reilu.

No mites nuo Ottawa, Buffalo ja Montreal pystyvät nyt menestymään, molemmilla kun on enemmän eurooppalaisia mitä vastustajillaan? Turhan mustaa ja valkoista tämä vastakkainasettelu nyt.

Detroitin ylivoimaa runkosarjassa vääristi tuo helppo paikallislohko ja Dallasin tilannetta taasen useat rankkareilla otetut voitot. Mites on käynyt nyt kahdella jatkoajalla, kun idioottivarma Jussi jokinen ei enää ratkaisekaan pisteitä kotiin...?
 
Viimeksi muokattu:
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös