Olipa mainio tuo tervetuliais video YouTubeen, juuri ladattu. Napsahti kantapäät yhteen kotikoneen äärelläkin tossa 1min30sek eteenpäin. Hieno mies!
Luulen, että Matikaisella on hieman erilainen käsitys myös "jämäkästä puolustamisesta" kuin Mäntymaalla.Oli kyllä hieno video! Kyllä tuo auktoriteetti vaan paistaa jopa puhelimen ruudun läpi. Ulosanti pikkusen eri tasoa kuin ”tota noinniin….eka erässä pelattii ihan hyvin ja ja tota noinniin sitten tuli yksi hupsista maali vastustajalle ja tota noinniin..”
Jäitä hattuun. Joukkue on edelleen huonosti treenattu ja samat tunarit siellä viipottaa kentällä. Valitettavasti aikaa on todella vähän jäljellä ja pelitapaa ei ole.Petun johdolla voi tulla vaikka mestaruus.
Osaisko joku kertoa mikä on tää moottorisaha juttu jota Matikaisen yhteydessä viljellään?
Väitän Kärppien jäävän joka tapauksessa tavalla tai toisella plussalle tämän vaihdoksen ansiosta.Jos Petri Matikainen valmentaa Kärppiä vain 5 matsin ajan, niin Matikainen on ottelut palkkaan suhteutettuna takuulla SM-liigahistorian kallein valmentaja!
Epäilen, että 10 000 € per peli ei riitä.
Ja tuohon viiteen peliin monikin olisi jo tyytyväinen tätä edeltävään kauhukertoimeen verrattuna.
![]()
Mikä on totuus - toiko Petri Matikainen moottorisahan pukukoppiin?
Legenda kertoo, että valmentaja Petri Matikainen on ajanut pelaajiinsa virtaa tuomalla mottorisahan koppiin.www.is.fi
Sissääntulobiisinä tai vähintään eka katkolla tämä niin lupaan ostaa pleijarikausarin..Ei muuta kun Maukka Perusjätkää soimaan.
Kyllä mä ainakin ihan mielellään muistelen Petunkin kohdalla tuon ajan saavutuksia ja joukkueidensa henkeä. Sitä nyt tarvitaan meidänkin koppiin.
Ja Marleauhan on jo käytännössä yksi meistä. Punaisen rotsin alla taitaa ollakin kätkettynä keltamusta skjorda!
Onneksi tämä ei meitä haittaa, Tommi raottaa kukkaroaan. Itseaiheutettua, kun on keskitytty Ihkuihin ja Qstockeihin, ja ajettu urheilupuoli hunningolle. Toivottavasti Petu saa kunnon korvauksen tekemästään työstä.Jos Petri Matikainen valmentaa Kärppiä vain 5 matsin ajan, niin Matikainen on ottelut palkkaan suhteutettuna takuulla SM-liigahistorian kallein valmentaja!
Epäilen, että 10 000 € per peli ei riitä.
Ja tuohon viiteen peliin monikin olisi jo tyytyväinen tätä edeltävään kauhukertoimeen verrattuna.
Jutun lopussa oli myös tärkeä huomio (ainakin omasta mielestäni) seuran pelillisestä identiteetistä tulevaisuutta ajatellen; ettei vaan poimita huippupelaajia sieltä täältä ja toivotaan että se riittää.Pekka Virralta kova povaus Kärpistä: ”Minä uskon, että näin tapahtuu”
Pekka Virran ajatuksia Kärppien valmentajapotkuista ja Matikaisesta valintana.
Tuossa on pointtinsa, mutta nuo tähdet on pelannu urallaan oikean vaatimustason omaavan valmennuksen alaisuudessa, joten ei pitäis lähtökohtasesti tuottaa harmaita hiuksia, jos Matikainen siellä alkaa jöötä pitämään.Ettei lisäpuristaminen eli vanhan liiton kouluttaminen välttämättä ole voittava arpa.
Matikainen on kuitenkin niin kokenut ja maailmaa nähnyt valmentaja, että eiköhän vuosien aikana ja matkan varrella ole kertynyt mittava työkalupakki ihmisjohtamiseen ja pelaajien käsittelyyn.
Ei myöskään ollut kovin voitollinen arpa seisoa 55 peliä tumput suorina ja odotella että ykköskenttä tekee joka ilta ne voittoon tarvittavat 6-7 maalia. Sitten kun peli ei kulkenut niin ainoa asia mitä Havu pystyi tilanteessa tekemään oli tyyliin Heikkalan siirtäminen ykköskenttään. Kyllä nuo tähtipelaajatkin kaipaavat pitkän kauden aikana herättelyä, ravistelua ja ennen kaikkea työkaluja valmennukselta pelaamisen tueksi.Ihan asiallinen nosto Nättiseltä Liigapodissa, että on tavallaan turhan kärjistettyä nostaa tiettyjä kärkipelaajia tikunnokkaan, jotka on jossain määrin oirehtineet joukkueen tilaa ja olosuhteita, kuitenkin tulosvastuuta kantaen. Ettei lisäpuristaminen eli vanhan liiton kouluttaminen välttämättä ole voittava arpa.
Uskon, että pelaajat itsekin jopa toivoisivat perseellepotkimista. Silloin heidän ei tarvitse itse kaivaa sitä yrittämistä omista voimavaroistaan, kun valmentaja sytyttää heidät puolestaan. Joko sitten viltittämällä ja muuten vaan antamalla palautetta. Tämä on aina energian siirtämistä valmennukselta pelaajille ja päinvastoin. Ja Matikaisella sitä energiaa riittää. Toteemipaaluilla ei.Kyllä nuo tähtipelaajatkin kaipaavat pitkän kauden aikana herättelyä, ravistelua ja ennen kaikkea työkaluja valmennukselta pelaamisen tueksi.