Mitäs mieltä olette noin yleisellä tasolla Peliittojen nousuhaaveista? Kunnianhimoa pitää toki olla mutta tuleeko (mahdollinen nousu) vielä liian aikaisin? Entäpä miten nuo kokeneemmat ketut korvataan Suomi-sarjassa, sillä tuskinpa kovinkaan moni lähtee siihen pelirytmiin harrastamaan.
Joukkueella lienee suunnitelma (ainakin toivon) ja toivon toki, että se toteutuu halutulla tavalla.
Kiekkohuuma kylillä on kova. Katsotaan nyt miten loppukausi menee. Ei lipeksitä ennen kuin putoaa.
Seuran päällystössä ollaan onneksi jalat maassa ja kirstunvartijana istuu tarkka herrashenkilö. Tämän kun yhdistää taustajoukkojen innostuneisuuteen, niin uskon valmiuksien nousuun olevan kunnossa.
Nythän ei olla millään maailmanlopun "nyt tai ei koskaan" meinigillä tavoittelemassa nousua. Toisin sanoen kaikkia kolikoita ei ole taskun pohjilta kaivettu tätä kevättä varten hakien nousua hinnalla millä hyvänsä. Tulevaisuutta ja jatkuvuutta on mietitty pidemmällä tähtäimellä.
Sukupolvenvaihdos on joka tapauksessa edessä jatkoi sitten II-divisioonassa tai Suomi-sarjassa, ellei kokeneemmat halua olla Lasse Riitesoita tai Aki Nurmisia. (Suolahden Urhon Riitesuo 47 ja Nurminen 44-v).
Sarjanousu olisi varmasti enemmän kuin hieno kokemus heinolalaispitoiselle joukkueelle.
Uskon, että Suomi-sarja houkuttaa paremmin nuoria ja lupaavia pelimiehiä. Heinolalaiset pelaajat ovat kortilla, mutta onneksi U20 joukkueesta saadaan ajettua porukkaa sisään. Vielä kun onnistuisivat kovassa tavoitteessaan nousta U20 Mestikseen.
Suomi-sarjaan nousu toisi Heinolaan tuntemattomia muukalaisia muualta ja varmaan tunnettuja ja seurattuja nykyisiä pelaajia väistyisi takavasemmalle kovemman otteluruuhkan tieltä.
En jaksa kuitenkaan uskoa heinolalaisyleisön innostuksen säilyvän nykyisen kaltaisena kovin pitkään, jos II-divisioonaan asumaan jäädään. Suomi-sarjassa kiekkohuumalle nähtäisiin taatusti jatkoa ainakin ensimmäisten kausien aikana.
Pelillisesti hyökkäyspeli kyllä kulkee. Puolustuksessa parannettavaa piisaa kevättä ajatellen.
Edelleen voittaminen vaatii joukkuetta kuin joukkuetta vastaan töitä ja asennetta. Sitä on tällä kaudella riittänyt ihmeen hyvin, siksi sitä piikkipaikalla ollaankin.
Pitkä ja hikinen urakka pitää ykköspaikka loppuun asti. Runkosarjan lopun otteluohjelma on kova.