Peliesitykset kaudella 2024–2025

  • 231 340
  • 2 536

Valle

Jäsen
Suosikkijoukkue
Helsingin Jokerit, SJK, Jussittaret
Runkosarja suoritettu kunnialla ja lyhyesti jos vetää yhteen, niin alku oli katastrofaalisen tuntuinen Määtän puikoissa, joka sitten jäikin vain yhden ottelun mittaiseksi tuskailuksi, jonka jälkeen hypättiin Riston traktoriin. Traktori ei ole miellyttänyt pitkin talvea, mutta on kuitenkin kyntänyt tarpeeksi hyvin tulosta ja sen tekemiseen hänet tänne hankittiin.

Loppua kohden on jo näkynyt tuon perusvarman pelaamisen päälle iloistakin hyökkäyspeliä ja Jokerit vaikuttaa todella dominoivalta joukkueelta tällä hetkellä kokonaisuudessaan. Kun playoffit alkavat, en usko ohipelejä tulevan ja tällä sapluunalla on erittäin hyvät lähtökohdat lähteä kohti kevättä ja mestaruutta. Karsinnat on sitten aivan eri keskustelunsa, enkä uskalla kyllä yhtään arvailla miten tulee käymään. Ainakin on erilainen ja jännä kevät tiedossa!

Loppuun vielä tarkalla kaavalla laskettu matemaattinen oma arvioni pelaajien suoriutumisesta runkosarjan aikana meidän riveissä. Kaavaan kuuluu siis suoritus ennakko-odotuksiin nähden, onnistuminen rooliin nähden, miellyttävyys omaan silmään nähden, kokonaisvaikutus joukkueeseen, taisteluilme, tärkeys seuralle, suoritukset alkulämmöissä, kommentit haastatteluissa… (eli kaavaa ei ole)

  1. Valtteri Filppula
  2. Riku Tuomola
  3. Jesse Liuksiala
  4. Rasmus Lahnaviik
  5. Teemu Henritius
  6. Sisu Heikkeri
  7. Teemu Suhonen
  8. Alexander Forslund
  9. Saku Forsblom
  10. Emil Kuusla
  11. Leevi Lemberg
  12. Rony Ahonen
  13. Ville Vainikainen
  14. Valtteri Jeskanen
  15. Arttu Lausniemi
  16. Onni Lind
  17. Santeri Lipiäinen
  18. Hugo Rikkilä
  19. Henri Risikko
  20. Santeri Salmela
  21. Antti Pihlström
  22. Otto Karvinen
  23. Maxim Eliseev
  24. Julius Saari
  25. Samuel Salonen
  26. Niks Fenenko
  27. Juhamatti Aaltonen
  28. Jaakko Heikkinen
  29. Oliver Suni
  30. Atte Vikla
  31. Lauri Saastamoinen
  32. Oskari Kalajanniska
  33. Santeri Haakana
  34. Aatu Wulff
  35. Ben Blood
  36. Jimi Jalonen
  37. Jonas Engström
Kiitos Jokerit! Tästä on hyvä jatkaa.
Ei taida Heikkinen tosiaan kuulua suosikkeihisi :) Onneksi valmennus on asiasta eri mieltä.
 

Shakermaker

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Ei taida Heikkinen tosiaan kuulua suosikkeihisi :) Onneksi valmennus on asiasta eri mieltä.
Joku siinä tökkii, mutta ei haittaa ollenkaan jos on meille tärkeä playoffeissa. Nostan mielelläni hänen sijoitustaan vaikka kuinka korkealle, jos näyttää minulle the munat of a närhi.

Oikeasti on hyvä ettei yksittäisen kirjoittelijan listat vaikuta pelaajiin mitenkään ja kaikki pistävät parastaan joka tapauksessa playoffeissa. Siellä mitataan, kenen taso tosissaan riittää.

Oliko muilta osin samaistuttavissa oleva lista :D
 

Konteksti

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Vaikeaa oli. Lopulta otettiin kuitenkin se tärkein: voitto. Paljon pitää silti tapahtua, että kuivin jaloin tästä selvitään. Avauspelaaminen ei toimi, ylivoima ei toimi, maalinteko yskii ja TuTon Vuoriotakaan ei voi vähätellä. Näyttäisi tulos "hiukan" eriltä jos omat paikat käytettäisiin. Ensi peliin varmastikin kokoonpanoa vispataan ja Saloset lienee ainut koskematon.
 

Kebis

Jäsen
Suosikkijoukkue
Helsingin Jokerit
Sinänsä tämäkin matsi noudatti ihan täysin runkosarjan sapluunaa.
Vaikeaa oli ja boksissa istuttiin liikaa.
Hävittiin paljon etenkin hyökkäyspään aloituksia.
Pyörittiin kulmissa.
Puskettiin laidoista peliä eteenpäin.
Kaveri sai tästä uskoa omaan tekemiseen ja peli oli tasaista.
Ei TuTolla kyllä mitenkään liikaa niitä kuuluisia Marjamäkeläisiä ollut.

Se voitto kaivettiin kuitenkin, mikä on toki tärkeintä ja saa mielen iloiseksi.
Uudella ilmeellä ja taktiikalla kohti keskiviikkoa.
 

Haastattelija

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit, Winnipeg Jets
Mä en tajua tuota pakonomaista kulmissa möyrimistä. Vaikka tultaisiin ylivoimaisena rintamana 100 lasissa sinisen yli, niin jotenkin siellä aina saadaan se kulmaralli käyntiin. Eikä siinä mitään jos se joskus johtaisi johonkin, mutta kun pakit pelaavat extrariskitöntä ja istuvat sinisellä niin vaikea sieltä on kolmen hyökkääjän saada mitään luotua puolustavaa viisikkoa vastaan.

Tuskainen peli kaikenkaikkiaan. Onneksi sentään voitettiin ja Bredu sai apinan auki ja ketsuppipullon selästä. Tosta ylivoimasta en edes viitti alottaa vaikka yksi nyt tehtiinkin.
 

Jopi

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Onneksi sentään tuli voitto, vaikeimman kautta mentiin. Niin kuin Salonenkin sanoi, av kannattaa ottaa mukaan tästä pelistä, muuten minkään hyvän löytäminen on vaikeaa.

Valmennukselle paljon risuja koko kauden ajalta aneemisesta ylivoimaista. Myös se, että jos heti ekassa matsissa pitää alkaa sotkemaan ketjuja, kertoo siitä, että hyviä yhdistelmiä ei juurikaan ole löytynyt. Tintit ja Forslundit pelasivat asiallisesti, Filppulan ja Heikkisen kentiltä todella synkeää.

Ja ne jäähyt... Matsissa oli yhteensä 13 kakkosta, tulikohan niistä ehkä yks maalipaikan estämisestä? Muut olivat täysin turhia. Viimeistään karsinnoissa nämä pitäisi jättää kokonaan pois, Liigajengit eivät ota ylivoimalla hyökkäyspään jäähyjä huvikseen. Sama kyllä jatkunut koko kauden, enpä siis pidätä hengitystäni. Ja oli toki melko erikoinen tuomarilinja tänään puolin ja toisin.
 

Mordjinn

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Jos vitutukseen voisi kuolla niin tänään se olisi tapahtunut pelin aikana. Aivan käsittämätöntä höntsäkiekkoa heikkoa vastustajaa vastaan. Tänään ei ollut TuTo hyvä, mutta Jokerit teki pelistä vaikean itselleen ihan itse. Näytti että siellä oli vähän jokainen kaveri jännityksestä tönkkönä, luistin ei kulkenut edes vähää alusta ja syötöt kikkaroitiin minne sattuu. Jatkuvasti isoja henkilökohtaisia virheitä joista onneksi TuTo ei pystynyt rankaisemaan.

Vaikkapa Kuusla ei onnistunut tänään yhtään missään. Suhonen täysin pihalla ja niin edelleen. Oikeastaan ainoat jotka olivat odotetulla tasolla olivat Heikkeri, Suni, nelosketju ja Salonen. Filppula teki ison duunin, mutta vaikeaa oli laitureiden kanssa puksutella.

Toivottavasti tämä nyt karisti sen Mestis-pleijari -jännitysapinan niskasta ja RD saan tuon porukan pelaamaan edes vähän varmemmin ja rauhallisemmin. Siellä tutisi kädet ja pää liian monella kaverilla.

Dumaritkin ottivat roolia, ei ollut mielestäni mitään playoff tuomarointia kyllä tänään.

Edit: Onnistujien listaa hiukan muoksattu.
 
Viimeksi muokattu:

Valle

Jäsen
Suosikkijoukkue
Helsingin Jokerit, SJK, Jussittaret
Positiivista että vietiin aloitukset selvästi. Heikkinen ainoa joka oli vaikeuksissa. Valle alkuun hävisi, mutta paransi pelin edetessä.
 

massaonvoimaa

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Jos vitutukseen voisi kuolla niin tänään se olisi tapahtunut pelin aikana. Aivan käsittämätöntä höntsäkiekkoa heikkoa vastustajaa vastaan. Tänään ei ollut TuTo hyvä, mutta Jokerit teki pelistä vaikean itselleen ihan itse.
Otetaanpa kiinni. Eri mieltä osittain tästä. TuTo lähes tuhosi karvauspelillään Jokereiden pelin avaamisen. Siellä oli todella voimakas jopa 4 miehen karvaus Jokerit kulmassa. Vain koska tiesivät, että Jokerit ei keskikaistaa saa käyttää. 3.erän vaarallisin rintamahyökkäys tuli siitä kun VF haki kiekon oman maalin takaa ja tultiin vauhdilla keskeltä ylös. Ei siis ollut höntsäkiekkoa vaan luistimet oli jalassa, mutta TuTo oli hiekottanut kentän.
Vaikkapa Kuusla ei onnistunut tänään yhtään missään. Suhonen täysin pihalla ja niin edelleen. Oikeastaan ainoat jotka olivat odotetulla tasolla olivat Heikkeri, Suni, nelosketju ja Salonen. Filppula teki ison duunin, mutta vaikeaa oli laitureiden kanssa puksutella.
Kyllä, tämäkin pitää kutinsa, samalla joutuivat pelaamaan paljon epämukavuusalueellaan ja kiekkoa työnnettiin ränniin aivan päättömästi.
Toivottavasti tämä nyt karisti sen Mestis-pleijari -jännitysapinan niskasta ja RD saan tuon porukan pelaamaan edes vähän varmemmin ja rauhallisemmin. Siellä tutisi kädet ja pää liian monella kaverilla.
Kyllä, mutta tutinan lisäksi pitää tehdä reilusti kotiläksyjä avauspelaamisen kanssa. Saako sentteri hakea keskelle ja uskalletaanko siihen antaa syöttö? En tiedä, keskiviikkona nähdään.
 
Suosikkijoukkue
Jokerit
Olipa varsinaista playoff-vääntöä, ei kaunista, mutta voitto kaivettiin kuitenkin.
Kuten monessa runkosarjan matsissakin, ei hyvää peliä, mutta lopulta tarvittava voittomaali.

Tuto pystyi pelaamaan paineettomasti. Jokainen voitettu tilanne oli heille voitto.
Maalivahti oli hyvä.
Tutolaisten fysiikka riitti.
Meidän ylivoima ei toimi siis viekäkään.
Ei olla harjoiteltu missään piilossa uutta ja ovelaa kuviota pudotuspeleihin. Hymiö.
Hermoilua ja huolimattomuutta. Samaa kuin viime viikon matseissa (vaikka niistäkin voitot tulikin)

Samaa hermoilua ja huolimattomuutta, play-off jännitystä oli tuomareillakin.
Toivottvaasti niin Jokereilla kuin tuomareillakin olis nyt ekassa matsissa karissut turha jännitys pois.
Voitto ekassa matsissa antaa vähän siimaa, rentoutta.
Tuto voi voittaa yhden matsin, mutta ei voita kolmea matsia.

Pelaajien onnistumiset ja epäonnistumiset spekuloin sit tän Tuto-sarja päätytty'.

Nordiksella hyvä, loistava tunnelma.
Jos katsomossa oli ilmaisilla lipuilla matsiin tulleita, niin saivat tunnelmaa koko skaalan verran.
Jännitystä, harmitusta, voiton huumaa ja Eteläpäädyn luomaa upeaa tunnelmaa.
Saattaa joku tulla toistekin. Maksamalla lipustaan. Pukeutuneena Jokerihuiviin.
 

Mordjinn

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Otetaanpa kiinni. Eri mieltä osittain tästä. TuTo lähes tuhosi karvauspelillään Jokereiden pelin avaamisen. Siellä oli todella voimakas jopa 4 miehen karvaus Jokerit kulmassa. Vain koska tiesivät, että Jokerit ei keskikaistaa saa käyttää. 3.erän vaarallisin rintamahyökkäys tuli siitä kun VF haki kiekon oman maalin takaa ja tultiin vauhdilla keskeltä ylös. Ei siis ollut höntsäkiekkoa vaan luistimet oli jalassa, mutta TuTo oli hiekottanut kentän.
Kyllä, tästä samaa mieltä. Mutta sen lisäksi että TuTo ihan oikein yritti tehdä meidän illasta vaikean yrittivät pelaajat tehdä itsensä ja toistensa illasta vaikean. Osittain syy tietty kiireessä, mutta kyllä varsinkin ekassa erässä helpot syötöt eivät jääneet lapaan, kaatuiltiin kummissa paikoissa ihan vaan jarruttaessa ja kiekko ei pysynyt millään mukana. Hermostunutta.

Tuo avaaminen on RD:n ja kumppanien pakko ratkaista. Toisaalta tänään luotiin tarpeeksi maalipaikkoja isompinumeroisempaankin voittoon, joten eiköhän Risto mene ihan samalla sapluunalla.

Se on jännä nähdä missä vaiheessa TuTo väsyy ja väsyykö. Mielestäni tänään kolmannessa erässä alkoi jo selvästi vähän painaa jaloissa ja nyt tulee vain yksi lepopäivä ja sitten kaksi peliä putkeen. Ovat kuitenkin pelanneet tosi tiukalla ohjelmalla. Toki valkkunsa Mestiksen haastattelussa sanoi että paljon on voimavaroja vielä jäljellä. Noinkohan?
 

One#8

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit, SoJy, ManU, Ac Milan, Barcelona
Lausniemi seuraavaan peliin ja kolmonen muotoon Vainikainen - Lausniemi - Pihlström. On ollut toimiva ja Lausniemi oli pirteimpiä viime kuukausina. Kuuslalle vielä peli ykkösessä. Jos ei ala maistumaan, niin poppareille.
 

massaonvoimaa

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Osittain syy tietty kiireessä
Tämän kun yhdistät siihen, että rännissä ei olekaan oma mies...
joten eiköhän Risto mene ihan samalla sapluunalla.
Samaa pelkään.
Se on jännä nähdä missä vaiheessa TuTo väsyy ja väsyykö. Mielestäni tänään kolmannessa erässä alkoi jo selvästi vähän painaa jaloissa ja nyt tulee vain yksi lepopäivä ja sitten kaksi peliä putkeen. Ovat kuitenkin pelanneet tosi tiukalla ohjelmalla. Toki valkkunsa Mestiksen haastattelussa sanoi että paljon on voimavaroja vielä jäljellä. Noinkohan?
En usko, että tässä vaiheessa ekassa sarjassa on kukaan väsymässä ainakaan fyysisesti.
 

Stolk

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Peli oli juuri sitä mitä koko pitkän runkosarjan, niin mihin se olisi muuttunut päivässä. Eikä se tule siitä muuttumaan. RD kiekon oppimäärä; Jos tehdään 2 ollaan todennäköisesti vähintään jatkoajalla tai jos yli 2 niin voitetaan.

- Kuusla oli surkea. Ihmettelin ettei penkitetty kokonaan ensimmäisen erän jälkeen. Joutunee katsomoon.
-Ahoselta & Suhoselta kauden heikoin esitys.
-Blood pelasi juuri miten hänen pitääkin. Hyvä esitys.
-Sunin paras ottelu, kun sitä eniten tarvittiin.
-Paljon olen Salosta kritisoinut, mutta tänään pelasti Jokerit. Hienoa!!
-Juhis oli hyvä. Tekee vielä maaleja.
-Vallelta heikoin esitys mitä olen nähnyt. Pleijareissa ollaan pelikunnossa jos kokoonpanossa. Ei voi selittää loukkaantumisella.
-Nelonen hoiti hommansa. Tehtaan takuu.
-TuTon karvaus pelasi Jokereiden hyökkäyspelin pois mikä ei ole uutta. Jokerit saivat pelattua rännikiekot paremmin yli viivan keskialueelle niin pahimmilta paikoilta säästyttiin. Näissä kunnostautui mm. Vainikainen, Karvinen, Blood. RD-kiekkoa.
-Keskiviikkona sama ralli jatkuu.
 

Magenta

Jäsen
Suosikkijoukkue
Helsingin Jokerit
Peli näytti playoff-kiekolta. Tutolta näennäistä hyperaktiivista pörräämistä kaksi erää, mutta ei siellä maalin eteen juurikaan päästy ja vedot tuli B-luokan sektoreilta muutamaa hyvää paikkaa lukuun ottamatta. Tuto ei tehnyt illasta helppoa Jokereille, mutta kyllä Jokerit tuolla oli selkeästi parempi jengi tänään.

Kolmannessa erässä tasoero tuli esille, kun Jokerit haki hieman vahtia pelaamiseen ja tuto jäi käytännössä täysin aseettomaksi. Tuto ei pystynyt enää aktiiviseen karvaukseen kun Jokerit käänsi nopeasti keskelle ja pystyyn. Maali käytännössä roikkui ilmassa koko erän, mutta viimein Salonen tyhjensi pajatson Sunin hyvästä esityöstä.

Parannettavaa jäi Jokereilla runsaasti kuten pitääkin. Nyt pölyt pyyhitty playoff-kiekosta ja voidaan alkaa pelaamaan. Henkilökohtaisesti toivoisin kolmikolle Kuusla-Filppula-Aaltonen lisää mahdollisuuksia kun potentiaalia aivan upeaan peliin on. Tänään peli rikkoutui Kuuslan heikkoon iltaan ja kahden ekan erän jäähyttelyihin.

Ei aiheuta paniikkia vaan playoff-juna on raiteillaan. Kentällä oli tänään tiukoista numeroista huolimatta vain yksi selkeä voittaja.
 

AC/DC MAN

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit, Manchester United
Alkuun oltiin aika hermostuneen oloisia. Taisi johtua ekasta playoff pelistä.
Jotenkin ei saatu heti koneita käyntiin.
Pelin rytmiin pääseminen oli haastavaa, runsaan jäähymäärien takia. Ei ollut pelissä selkeää linjaa.

Tuto laittoi ahtaalle meidät. Jokereiden pitää parantaa. Suoraviivaistaa peliä.
Sydän meinas pysähtyä , kun Tuton maalia käytiin katsomassa videolta vikalla minuutilla. Mutta tais olla tolppa kuitenkin.
Nyt painepeli ollaan saatu pois alta 1-0 johdetaan.
Toista kiinnitystä haetaan keskiviikkona.

Samuel Salonen näytti että hän haluaa ratkoa pelit. Pari nättiä byyriä. !!
Eteenpäin. Matka on kesken!!
 

FrenkieHKI

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit,LA Kings,Barca
Toi Heikkisen katras oli kyllä yössä. Lausniemi pelannut viimeset 10 pelii hemmetin hyvin. Heikkisel kaikki avut olla hyvä mut jotain puuttuu. Hyvä luistelee ja pitää kiekkoo pienes tilas mut ei vaan kundil onnistunu tänäänkään hommat. Ens pelissä pitäs olla Lausniemi pelaavas ja kattoo kummal synkkää paremmin.
 

Jokeriarska

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Maalipaikkojen luominen aika tuskan takana, mutta jos hyviä puolia haetaan, niin ei niitä saa kyllä vastustajakaan kovin paljoa. Näillä kai mennään. Ja on se vaakakuppi kallellaan meidän puolelle tällä(kin) tavalla.
 

JammeR

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Maalipaikkojen luominen aika tuskan takana, mutta jos hyviä puolia haetaan, niin ei niitä saa kyllä vastustajakaan kovin paljoa. Näillä kai mennään. Ja on se vaakakuppi kallellaan meidän puolelle tällä(kin) tavalla.
Mä sanoisin et maalipaikkoja oli aika paljonkin, mut viimeistely oli heikkoa. Tämä on edelleen mestistä ja se näkyy mielestäni muun muassa viimeistelyn heikkoutena.
 

hoedown

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Mä sanoisin et maalipaikkoja oli aika paljonkin, mut viimeistely oli heikkoa. Tämä on edelleen mestistä ja se näkyy mielestäni muun muassa viimeistelyn heikkoutena.
Komppaan.
Jo pelkästään maalikoosteen kun katsoo, on siihenkin kasattu useita hyviä maalipaikkoja, joista ei vaan tulosta tehty. Paremmalla viimeistelyllä peli olisi ollut kaikkea muuta kuin tiukka. Toki turkulaisillakin muutama läheltä piti -tilanne oli.
 

liigajyrä

Jäsen
Suosikkijoukkue
Helsinki Warriors
En tiedä miten TuTo on esiintynyt mutta ei olisi ollut väärin tasoitus ja jatkot.
Odotin itse että Niko Kivelän enemmän hämmentävän no ehkä huomenna?

Sarja on nyt avattu, yksi asia mikä pisti silmiin oli erien puolenvälin jälkeen surkea jää…
 

Kikkarelli

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Omaan silmään pisti myös pakkien katastrofaalistet putkuyritykset. Legendaarinen, silmät kiinni jäätä pitkin ränniin -metodi oli tiiviisti mm. Ahosella ja Forsblomilla käytössä. Miksi tätä viljellään vaikka ei ole kaveri edes iholla?

Yllättävän kipsissä oli pakisto. Ja montakohan peliä sitä viivasta tulevaa byyriä saa odottaa?
 

massaonvoimaa

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Kaukana ollaan karsinnoissa vaadittavasta tasosta, kun Tuto sai paineellaan pelin näin vaikeaksi. Kolmannessa erässä helpotti kun Tuto ei enää uskaltanut tai jaksanut pitää samaa moodia päällä.
Kaikki kulminoituu pakkien pelaamiseen ja lupaan pelata muuten kuin laitojen kautta. Koko pelin paras rintamahyökkäys syntyi kun Valle haki kiekon oman maalin takaa ja tultiin vauhdilla keskialueen yli. Päättyi Lahnan laukaukseen.

Tämä kaikki oli kyllä ennakkoon vähänkään lajista ymmärtävien tiedossa. Että tähän tullaan iskemään. Siis Jokereiden avauspelaamiseen. Sinälläänhän tämä on hullua kun keskikaista on Jokereilla luokkaa posketon Mestikseen ja nyt sentterit saa kiekon korkeintaan laitaan ilman muun viisikon tukea. Mutta näillä mennään ja muutoksia ei nähdä, jos Jokerit ei häviä.

Plussaa siitä, että ylivoimalla tehtiin käytännössä molemmat maalit ja ylivoiman sisääntuontia oli muutettu.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös