Peliesitykset kaudella 2024–2025

  • 770 546
  • 18 339

Leipuri

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS, Posipetterit
Oli jotenkin odotettavissa tämä tulos. Tuli mieleen Kallion aikainen Tepsi, kun hävittiin aina sata nolla kotona Tapparalle. Lisäksi Tapparakin ollut odottamaan nähden suht tehoton niin nyt aukesi. Keskiviikkoon!
Kallion aikana voitot kotona 4-2 yks murskatappio ja yksi murskavoitto.
 

Kultalehvä

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS
No, ei siihen toisen erän noloon retkahtamiseen ja selkärangan naksumiseen yrittänyt kukaan oikein mitenkään puuttuakaan. Tämmöstä se on kun joukkue on tottunut häviämään, ei se kestä yhtään vastoinkäymistä.
Mun mielestä toi ei pidä paikkaansa edes tän kauden otannalla. Joukkue on kyllä tarvittaessa osoittanut sitkeyttäkin.

Omaan silmään toinen erä kaatui pariinkin asiaan. Ensinnäkin Tappara sai kovan vaihteen päälle ja ei pystytty siihen vastaamaan riittävästi. Toiseksi joukkueella tuntui näkyvän pientä hermojen menetystä siihen, että siinä taisi jäädä pari jäähyä viheltämättä ja jos näin oikein niin pari pitkääkin kun vähän oltiin saatu kiekkoa.

Sitten joo Tappara pääsi aivan liian helposti vetämään hyviltä paikoilta Valille ylös, joka on myrkkyä, mutta Tepsillä oli lähes jokaisen maalin jälkeen hyvä paikka kaventaa/tasoittaa ja näistä 100 % tyrittiin. Vähemmästäkin katkeaa selkäranka.
 

LUHGUNITED

Jäsen
Suosikkijoukkue
Omaan pussiin pelaavat palkkasoturit
Nyt vasta näin nuo Tapparan toisen erän maalit. Molarin piikkiin ihan jokainen. Miten voi maalivahti tehdä itsestään noin pienen ja jo valmiiksi alistuneen näköisen...?
 

ÅBO

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS
Kyllä tässä antamisen makua oli, että annettiin Tapparalle tämä voitto. Miten hitossa tuo peli voi hajota näin pahasti käsiin? Se on totta, ettei Vali tänään pelannut unelma peliään, mutta kyllä koko joukkue vaan oli tosi huono tänään. Käsittämätöntä.
 

mikkelson

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS
Oli jotenkin odotettavissa tämä tulos. Tuli mieleen Kallion aikainen Tepsi, kun hävittiin aina sata nolla kotona Tapparalle. Lisäksi Tapparakin ollut odottamaan nähden suht tehoton niin nyt aukesi. Keskiviikkoon!

Puhutaanko nyt siis Kallion jälkimmäisen stintin ajanjaksosta? Tuolla ajanjaksolla runkosarja-pelit tapparaa vastaan Turussa:

2-7
1-0
1-2
2-1
6-2
3-1

E: @Leipuri nopeampi
 

ÅBO

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS
Valin torjunta-% alle 65. Kyllä Vali petti tänään ja oli iso syy suurinumeroiselle tappiolle.
Ainakin osittain samaa mieltä tästä. Ei Vali säkenöinyt, se on täysin selvää. Silti myös meidän harvinaisen huono viisikkopeli nosti Tapparan peliin mukaan. Valin olisi varmaan pitänyt pelata vielä eilistäkin peliä paremmin, jotta edes jotenkin oltais päästy jaoille, mikä olisi ollut jo aika kova vaade.
 

SirBallWax

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS
El Classico: mökki täyteen ja jätkät neppailee kaks erää <3

Kuulinko väärin, ymmärsinkö väärin vai tulkitsinko tatti ottassa omiani, mutta sanoiko haastateltavat 4. erässä, että toiseen erään tultaessa muutettiin peliä eilisestä ja ekasta erästä?
 
Suosikkijoukkue
TPS
Jääkiekko on ihmeellinen peli. Ekalla erätauolla Mal`s Cornerissa ihmeteltiin, kuinka heikko on Tappara ja pelissä ei mitään hätää. Loppupelin saikin ihmetellä, että miten heikko TPS voi olla.

No tärkeää oli ottaa tästä viikonlopusta 3 pistettä. Todella tärkeätä. Plus tänään muut tulokset meni aivan nappiin. Sport oli Hämeenlinnassa todella lähellä tasoitusmaalia. Keskiviikkona taas uudella ilmeellä Kespoon kaatoon.

Jos joku jäi katsomaan Alumni-peliä, niin voisi raportoida, miten Aki Uusikartanon luistin kulkee nykyään? Itsellä jäi valitettavasti tämä, Tapparan seitsemännen maalin lisäksi, näkemättä.
 

sunnuntai

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS, Newcastle united
Eihän sitä nyt aina voi voittaa edes Miettiskiekolla...

Mutta harmittavaa on jotta kun tulee alamäen kohta niin reagointi ei oikein onnistu. Ainoastaan laitetaan pakaroita vähän parempaan asentoon ja lisätään öljyä.

Ja ehkä vähän harmittavaa jotta vittuttaa jos Tappara löysi tästä jonkun jyväsen...
 
Viimeksi muokattu:

Knutsen

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS, Kings
Neljä erää jyräystä Tapparaa vastaan. Sen jälkeen ihan kuin jostain kytkimestä puolilta kavereista virrat pois. Voidaan toki kirjoitella kuinka miettiskiekko sitä tätä, mutta jumalauta miten heikkoja ratkaisuja yksilöiltä. Jos pari pelaajaa on menossa vaihtoon, niin ei vaan voi yrittää mitään sankarisyöttöä poikki kentän. Tai jos ei ole mitään oikeaa yritystä saada kiekkoa viivan yli muutakuin vähän miekkailla siellä laidassa. Vierumäkeläisten luulisi olevan tyytyväisiä kun viivaa puolustettiin aivan helvetin passiivisesti ja vetäydyttiin kilppariin useasti, ei todella ole tyypillistä miettiskiekkoa.

Tässä joukkueessa on kyllä melkoisen monta pelaajaa, joilla ei ole minkäänlaista pelikäsitystä kun ollaan pois hyökkäysalueelta. Valitettavasti Aatos Koivu on yksi parhaista esimerkeistä, siinä on kyllä isän ja enon nämä geenit hypänneet sukupolven yli. Valin kanssa ei ole mitään palaa missään jatkopeleissä, kun kaikki ylös tulevat laukaukset menevät, jos eivät mene yli.

Noin muuten voisi jatkossa rajoittaa, että kuinka paljon näitä itäsuomen mongooleja päästää tänne ruotsinsukuisen herraskansan palatsiin. En ehtinyt edes halliin sisälle niin ensimmäinen juntti ehti sylkäisemään pohkeeseen, toki vahingossa, mutta meillä päin näitä ei tapahdu edes vahingossa. Jotain mynämäkeläisiä oli ilmeisesti myös Mutkassa, kun joku turvenuija siellä keksi heittää jotain kentälle, älä tule enää hallille pliis, vaan kiukuttele vaikka täällä netissä ja uhkaile maikkarin kanavien katkaisulla.

Kaikesta huolimatta oli ihan kiva tapahtuma! Täysi mökki on aina täysi mökki ja sentään eka erä ihan dominanssia.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös