Viestin lähetti gilbert
Hieman pehmoinen pelicans on kyllä kohteliaasti sanottu.
Kotijoukkue oli kuin ryynisäkki josta oli naru hukkunut.
Alan pikkuhiljaa ymmärtämään Hirpan ympäripyöreät lausunnot pelityylistä, kun sitä ei ole. Ei ole systeemiä ei viisikkoa ei yhteispeliä eikä oikein enää kai joukkuehenkeäkään.
Ilves aloitti pelin kuten arvata saattoi pelaamattomuus näkyi ja joukkueelta ei oikein onnistunut mikään. Pelikaanit saivat kohtuu helpolla maalinsa, joskin Paappasen maali oli jälleen hieno.
Tähän loppuikin Kotijoukkueen peli. Toisessa erässä Ipa vei ja me vähän katseltiin muodon vuoksi vierestä. Ilman Kuivalaista ja kaverin huonoa sihtiä olisi allekirjoittanut voinut hylätä Tiimariareenan jo hyvissä ajoin.
Alakerrassa viisikko hajoaa täysin eikä kukaan auta ketään.
Missä mättää Hirppa on jo nyt pulassa eikä kautta ole pelattu kuin pari kierrosta.
Ainoat positiiviset asiat kotijoukkueella ovat Kuivalainen sekä pakkipari Cech ja Paapanen, joka pelaa hyvin yhteen ja on myös vaarallinen hyökkäyspäässä.
Tällähetkellä näyttää siltä, että Kososelle tulee kallis "omat pojat" / talouden tervehdyttämis projekti.
Kun miehiä aletaa marraskuussa vaihtelemaan alkaa myös pankkitilillä käydä tuuli.
Yleisöä oli enää 2900 ja ensi kerralla vielä vähemmän. Lahtelaiset reagoivat nopeasti kun tuote on kuralla.
P.S Nemirowsky on huippuvireessä kaveri kaatoi lähes yksin Pelikaanit, vaikka siihen nyt ei olisi tänään muita tarvittukaan.
Olen samaa mieltä siitä, että Hirppa joutuu jo kovasti lahjetta ravistelemaan, kun on siellä persauksien puolella jo täytettä.
Eilinen oli oiva osoitus siitä, kuinka pahasti koko porukan peli on hakusessa. Jos ei ole selkeää systeemiä, on sitä vaikea myöskin toteuttaa. Jos ei valmentaja ole varma asiastaan, niin se varmasti heijastuu pelaajiin ja jos pelaaja ei luota valmentajan luomaan pelitapaan, ei hän sitä myöskään noudata. Eilinen kiekon perässä juokseminen ja epätoivoinen roiskiminen indikoi puhtaasti sitä, että kun ei ole havaintoa mitä siellä kentällä pitäisi tehdä, alkaa paniikki iskeä ja kaveri pääsee jauhamaan omia kuvioitaan.
Mielestäni olisi parempi vaihtoehto, että todella olisi joku juttu, vaikka paskakin, mitä siellä kentällä haetaan. Nyt ei ole mitään muuta kuin päätöntä kohellusta.
Toinen ikävä seikka on koko 1. saamattomuus ja haluttomuus. Kannattaako porukkaa pitää kasassa, jos homma ei toimi ?? 3. kentässä on Sainomaata jne. joita voisi hyvinkin kokeilla 1. kentässä. Pääasia olisi edes yrittää jotain. Jotenkin tuntuu, että ensin piti hyökätä ja rymistellä, kun homma ei toiminut, niin sitten todettiin että otetaas takaisin, jonka seurtauksena ei sitten liiku sen paremmin ukko kuin kiekkokaan. Jos puolustetaan, niin puoleustetaan, mutta ei saakeli sentään seisoskella ja perseillä !! Porukassa on ihan tarpeeksi taitoa kisata pleijaripaikasta ja valmentajan tehtävä on rakentaa joukkueen roolitukset sellaisiksi, että jokaisesta pelaajasta otetaan ulos se maksimaalinen teho. Eli on korkea aika Hirpan mennä peilin eteen ja miettiä, että mitäs nyt. Jos mies on pitänyt silmänsä auki Pirin kaudella, luulisi hihaan tarttuneen edes jotain. Mitä väliä sillä on plagioiko jonkun toisen systeemiä ?? Pääasia on, että homma toimii ja tulee pisteitä. Jos itsellä ei ole (niinkun ilmiselvästi ei ole) kompetenssia kasata kokonaan omaa juttua, niin kehittäisi sitten jotain valmista hivenen muunnelle. Kun kokemusta karttuu, niin sitten muokkaamaan pelityyliä mieleisekseen. Realiteetit pitää tunnustaa, niinhän meidän Jormakin on tehnyt.
Saipalta on PAKKO niistää ainakin piste. Muuten syöksykierre pysähtyy ja koko kaanipakka lätsähtää siellä jyrkänteen juurella olevaan paskakasaan, pysyvästi........ Keväällä sitten mietitään, kuka huolisi Kauppilan ja Kuivalaisen jne.
Onhan tämä perin pessimistinen katsantokanta, mutta kun huomioi kuinka paljon huonompaan suuntaan ollaan menty niin peluutuksessa kuin muussakin, ei paljoa voi positiivisia asioita maalailla. Omaa porukkaa pitää toki tukea ja kannustaa, mutta vaikeaa se on, jos paatin suuntaa ei edes yritetä muuttaa, vaan sahataan sillä samalla systeemillä kuin punakone ikään, tosin vaan ihan toisenlaisella menestyksellä. Alkaa hiljalleen tuntua siltä, että aikanaan kun parjasin Piriä siitä, ettei pelin sisällä tehdä muutoksia, niin syyllinen olikin Hirppa, joka peluutti mm. hyökkääjät. Toivottavasti ei.
Nyt ahdistaa, mutta ei auta. Ettepäin ja kattotaan mistä itsemme löydämme.
- enemmän maaleja tehnyt joukkue voittaa