Onko kellään huhuja taikurista?
Eilen kummastelin kun ei rankkuja vetänyt, ja sitten aftergame haastattelussa veti vasurilla kuulokkeet päähän ja pois, käsittääkseni on oikeakätinen?
1+1..
Mutta ensi kauteen. Vaikka välillä fleguilu ärsyttää, niin varsinkin läsherin poissaollessa on noussut arvoonsa, niin toivon miehen meillä olevan. Nyt taas kunnon kesä alle ja jatketaan Kapsaisiinin alla syksyllä siitä, mistä 24 syksyllä aloitti.
Koko kauden ollut kenttäpelissä ihan karmeissa ongelmissa, satoja, siis kirjaimellisesti satoja kertoja kiekko on tullut pois hyökkäysalueelta Kangasniemen karmivan syötön tai syöttämättömyyden takia joku on riistänyt kiekon siltä, koko kauden highlight-kooste on heikoin miltään Pelicans-kaudelta, ei edes niitä maagisia hetkiä ole juurikaan tullut. Laschillä on sentään tullut edes hetkittäin sitä magiikkaa ja se mielestäni on oikeuttanut peliaikansa sillä.
Kangasniemi vaan ei ole voittavaa jääkiekkoa pelaava kiekkoilija eikä sen pitäisi olla kiekollisesti johtavassa asemassa missään joukkueessa. Vaikka se olisikin pelannut loukkaantuneena, samaahan mietittiin koko edellisen käynnin ajan joten vaikka se tekee aika täsmällisesti sen 0,70 pistettä per peli niin se ei mielestäni oikeuta olemaan täysin hyödytön kenttäpelissä, ei tuolla palkalla.
Aiemmin Taikuri oli ansainnut nimensä maagisilla suorituksilla ja vaikkei silloinkaan mikään viisikkopelin erikoismies ollutkaan niin sai paljon anteeksi niillä teoilla. Silloin oli tilannekova ja pelasi merkittävästi kovemmin kuin kroppa antoi olettaa mutta nyt ei siitä ole ollut tietoakaan.
Siksi mielestäni ei jatkoon, ennemmin ottaisin sen paikalle vaikka Josh Lawrencen joka pistäisi saman määrän pisteitä varmaan samalla palkallakin mutta Lawrence aiheuttaa vähemmän harmaita hiuksia ja vitutusta pelin aikana.