Taitaapa olla. Sentteri ja laituri.Jospa ei enempää uutiskynnyksen ylittävää olekaan kiinnitettynä.
Taitaapa olla. Sentteri ja laituri.Jospa ei enempää uutiskynnyksen ylittävää olekaan kiinnitettynä.
Saman kynnyksen kuitenkin ylittää kaiken maailman Leevi Tukiaiset ja Tuukka Tieksolat?Jospa ei enempää uutiskynnyksen ylittävää olekaan kiinnitettynä.
Auts. Nuohan nyt unohtaa niin äkkiä, että ei muista koko uutista. Hymiö.Saman kynnyksen kuitenkin ylittää kaiken maailman Leevi Tukiaiset ja Tuukka Tieksolat?
Ruohomaa tuon ikäisenä ykkösen veturina olisi toki eittämättä jonkin tason riskisiirto, mutta 2.ketjun keskelle taustatuen antajaksi mies olisi kyllä varmasti ollut - edelleenkin - kohtuu kova haku. Jos ensi kauden sentteristö tällä hetkellä näyttää mallia: XXX - Virta - Nikupeteri - Korpimäki, niin kyllä tuohon omasta mielestäni Ruohomaa menisi aivan heittämällä. Siis kirkkaasti. Tuon näköisellä keskikaistan tilanteella en ole varma onko 'ruohomaille' varaa sanoa "ei". Tuo keskikaista on - toistaiseksi - edelleen hyvin huolestuttavan näköinen, vaikka tuohon ykkössentteriksi olisikin kiinnitetty joku pelaajaa tyyppiluokkaa "Kovarcík"/"Marjala" etc.Eipä varsinaisesti haittaa. Samoja uran ehtoopuolella olevia pelaajia kuin moni muukin flopannut tai tasoaan laskenut pelaaja Kärpissä. Tuoreempaa ja näläkäsempää lihaa tilalle imo.
Tähän mun sydän haluaa sanoa, että Marjala ja Räty, mutta pää kertoo muuta.Taitaapa olla. Sentteri ja laituri.
Samaa mieltä. Ruohomaa on edelleen kova pelimies, ja meillä kun tuo hyökkäys on aika nuori ensi kaudella näillä näkymin, niin kyllähän tuollainen kokenut, mutta edelleen Liigatasolle kovan tason sentteri olisi lähes sitä mitä lääkäri määrää.Ruohomaa tuon ikäisenä ykkösen veturina olisi toki eittämättä jonkin tason riskisiirto, mutta 2.ketjun keskelle taustatuen antajaksi mies olisi kyllä varmasti ollut - edelleenkin - kohtuu kova haku. Jos ensi kauden sentteristö tällä hetkellä näyttää mallia: XXX - Virta - Nikupeteri - Korpimäki, niin kyllä tuohon omasta mielestäni Ruohomaa menisi aivan heittämällä. Siis kirkkaasti. Tuon näköisellä keskikaistan tilanteella en ole varma onko 'ruohomaille' varaa sanoa "ei". Tuo keskikaista on - toistaiseksi - edelleen hyvin huolestuttavan näköinen, vaikka tuohon ykkössentteriksi olisikin kiinnitetty joku pelaajaa tyyppiluokkaa "Kovarcík"/"Marjala" etc.
Ja, vaikka pääpiirteittäin olen viestisi ydinsanomasta samaa mieltä (=tuoreempaa verta sisään), niin jos joukkue on roolitettu oikein ja kasattu laadukkaasti, niin Ruohomaa voisi tuoda siihen "Top-6/Middle-6" osastolle kaivattu kokemusta, monipuolisuutta ja paineensietokykyä. Kunhan ei tehdä siis sitä virhettä, että kasataan koko joukkue (tai suuri osa) näistä jäähdyttelevistä kehäraakeista, kuten tehtiin pari vuotta sitten Marjamäen paluun yhteydessä.
Plus, vaikka Kärpät tuohon pyrkisi sen mystisen "XXX" ykkössentterin ohelle vielä tuomaan toisen laatusentterin, niin näissä ennalta tuntemattomissa hauissa on aina omat riskinsä. Myllykosken omien scouttausten osumaprosentti ei ole toistaiseksi ollut mikään kovin timanttinen, valitettavasti. Siinä vaiheessa jos sieltä tupsahtaa toiseksi kärkiketjun sentteriksi joku "Melnick 2.0", niin luulen, että tällöin Ruohomaa olisi kelvannut erittäinkin hyvin.
Sama täällä mutta toisaalta en haluaisi kuulla Marjalan olevan kiinnitetty ykköshepaksi, kun p-amerikan kutsuminen on hyvinkin todennäköistä.Tähän mun sydän haluaa sanoa, että Marjala ja Räty, mutta pää kertoo muuta.
Tottakai. Pointti ei ollu yleisesti se kuka maksaa helvetisti, tai onko joku tulossa Ouluun. Jo nuo puitteet mitä Tampereella on sekä Ilveksen kova nousu liigakartalla tekee omansa, kattoo vaikka tämän päivän rosteria. Ei ne pelkän rahan takia Tampereelle ole menny.Tampereelle on aina vetoa, niin Ouluunkin tai mihin tahansa hyvin maksavaan seuraan. Kärppien kovista hankinnoista ei ole vuotanut ulospäin kuin Rubin, Kantner ja Erholz. No, kyllä tuokin kolmikko vetovoimasta kertoo.
Minun pointti taas oli se, että erittäin usein raha lopulta määrittää pelaajan uuden seuran, ei puitteet tai uusi Areena. Valmennuksella iso merkitys myös, niinpä Schnarr tuttuun valmennukseen Ilvekseen ja Kantner tuttuun valmennukseen Kärppiin.Tottakai. Pointti ei ollu yleisesti se kuka maksaa helvetisti, tai onko joku tulossa Ouluun. Jo nuo puitteet mitä Tampereella on sekä Ilveksen kova nousu liigakartalla tekee omansa, kattoo vaikka tämän päivän rosteria. Ei ne pelkän rahan takia Tampereelle ole menny.
Veikkaan, että raha ja mahdollisuus menestyä on ratkaisevassa asemassa kun kärkihepat miettii missä pelaa.Minun pointti taas oli se, että erittäin usein raha lopulta määrittää pelaajan uuden seuran, ei puitteet tai uusi Areena. Valmennuksella iso merkitys myös, niinpä Schnarr tuttuun valmennukseen Ilvekseen ja Kantner tuttuun valmennukseen Kärppiin.
Voin tarjota vanhan oululaisen sananlaskun.Olisiko mitään huhuja heittää kellään?
Ettei vain oma mutuiluni osuisi oikeaan. Maistuisi !!Mutuilen Aku Rätyä "omat pojat takaisin" ajatuksella ensi kaudeksi. Tilastot tältä kaudelta ei mairittele ylöskutsuun AHL:stä, ja näyttäisi tulleen treidatuksikin.
Otetaan ilolla vastaan, kunhan ei tarkoita Turusen poistumistaEttei vain oma mutuiluni osuisi oikeaan. Maistuisi !!
@bkonna x.com "Aku Räty palaa kotikonnuille tulevalla kaudella."
Tapparaan menee kaikkiVoin tarjota vanhan oululaisen sananlaskun.
Tänne kettään tuu.
Varsinki valmennuksesta ja toimistolta poistujia kaivattaisiin pikaisesti että saadaan uskottavuus palautettua.Olisiko mitään huhuja heittää kellään?
Kyllähän Aku Räty on jättimäinen hauiksen näyttö Myliltä! Milloinkohan viimeksi on saatu Liigaan saati Kärppiin NHL:ssä piste per peli -tahdilla operoiva pelaaja.Ettei vain oma mutuiluni osuisi oikeaan. Maistuisi !!
@bkonna x.com "Aku Räty palaa kotikonnuille tulevalla kaudella."
Aku Räty lienee se pelaaja, kun Torso mainitsi aiemmin, että Kärpät rökitti Ilvestä siirtomarkkinoilla? Onkohan asia näin?Kyllähän Aku Räty on jättimäinen hauiksen näyttö Myliltä! Milloinkohan viimeksi on saatu Liigaan saati Kärppiin NHL:ssä piste per peli -tahdilla operoiva pelaaja.
Räty kelpaa kyllä erittäin hyvin.Tähän mun sydän haluaa sanoa, että Marjala ja Räty, mutta pää kertoo muuta.
Oli Ilveksessä todella hyvä. Lähtö oli vähän nihkeä ja playoffeissa olisi voinut pelata paremminkin, mutta kokonaisuus oli ihan loistava. Maalin edessä taitava, pystyy tekemään tilaa liikkeellään, syöttövalikoima laaja ja voittaa paljon kaksinkamppailuja. Mennyt varmasti pelkästään eteenpäin sen jälkeen.Aku Räty-huhut tuovat mieleen sen tilan missä Kärpät on ollut jo vuosia. Räty siirtyi Ilvekseen ja tuplasi pistemääränsä verrattuna edelliseen kauteen Kärpissä.
Hehe.... Hyvä haku kyllä.Kyllähän Aku Räty on jättimäinen hauiksen näyttö Myliltä! Milloinkohan viimeksi on saatu Liigaan saati Kärppiin NHL:ssä piste per peli -tahdilla operoiva pelaaja.