Viestin lähetti Köpi
JYP:n johto on jälleen osoittanut, että se välittää ulkomaalaisistaan. Angel Nikolovin lapsuudenystävä ja pelaajatoveri Tomas Zelenka on JYP:n ja Nikolovin vieraana Jyväskylässä kymmenen päivän ajan. Kyseinen Zelenka halvaantui Tshekin kakkosliigan ottelussa viime keväänä.
Koko juttu löytyy osoitteesta:
http://keskisuomalainen.net/urheilu/1538782.shtml
Nikolov pukee Baltika-turnauksessa jälleen Tshekin paidan päälleen. Saman tekee toinen JYP-puolustaja, Martin Cech. Jälleen voisi kysyä, mitä ihmettä Augustalla on Petr Tonia vastaan..:mad:
Liigaa välillä seuratessa tulee mieleen, että milloin jotain vakavaa tapahtuu. IFK-pelissä tapahtui, ajattelen vaan mitä Suutarinen vanhempien mielissä liikkui, kun näkivät tv:ssa poikansa verissään. Tapausta on puitu ihan riittävästi, mutta ei tahallinen vahingoittamisyritys, tulos oli vain paha. 8 ottelua oikeus.
Mutta esim. Ilkka Pikkarainen on erikoistunut näihin erittäin pahan näköisiin taklauksiin. Zelenkan pitäisi mennä hänen puheilleen kertomaan miten voi käydä.
Tosin meitin Pihlmanilla on välilllä samanlaisia otteita, onneksi on karsinut niitä. Yleensä laidan lähellä olevat taklaukset pitäisi karsia kokonaan pelaajien itsensä toimesta ja tuomareiden. Jyp ei taida olla sen huonompi tai parempi näissä tilanteissa kuitenkaan.