NFL Season 2025

  • 6 629
  • 55

Flou

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ravens
Chiefsiä olisin itsekin juu ennakoinut Stanleyn kosijaksi, jos se mahdollisuus olisi tullut, mutta KC ei toki purkanut kenenkään sopimusta vaan kauppasi Thuneyn Chicagoon. Olisi pian pitänyt olla makselemassa jatkosopparia, vielä kun päättivät tägätä (sangen tyyriin) guardinsa Trey Smithin. Rahojen käyttö hyökkäyksen linjaan ei kuitenkaan ikinä ole huono investointi. Hyvä siis, että Ravens sai Stanleyn pidettyä ja vielä pilkkahintaan.

Legal tampering nyt on hassu käsite muutenkin. Leikitään, ettei fuskata, mutta esimerkiksi Haason Reddick oli ehtinyt kuudessa minuutissa neuvotella itselleen diilin Tampaan. :)
Ah, se olikin kauppa. En jaksanut kännykällä tarkistaa, että mitenkä meni.

Ravenssin osalta Marcus Williams sai odotetusti jatkaa matkaansa jonnekin ihan muualle pelaamaan palloa.

Michael Pierce sen sijaan ripustaa kengät naulaan ja jää viettämään eläkepäiviä. Liekkö tuumasi, että viime kautisen syötönkatkon jälkeen ei ole enää mitään tavoiteltavaa... Olisihan miestä katsonut mieluusti vielä ainakin kauden verran. Jos ei muuta niin Piercen ja Urbanin muodostama tandem on sivurajalla aina hupaisia kommentteineen. Näinköhän myös Brent Urban suuntaa muualle? Sääli kyllä, koska oli tosi pidetty pelaaja kopissa. Hyvän ura loi itselleen, vaikka tuli seuraan varaamattomana pelaajana.
 

Eager

Jäsen
Suosikkijoukkue
Flyers, Eagles, HPK ja Barça
Myös Eagles teki lopulta ensimmäiset free agent -hankinnat kun RB A.J. Dillon, Edge Joshua Uche ja TE Harrison Bryant laittoivat nimensä yksivuotisiin edullisiin sopimuksiin.

Dillonilta jäi niskavaivojen vuoksi kausi 2024 kokonaan väliin, mutta onhan tällä terveenä pysyessään edellytyksiä olla Gainwellia merkittävämpi RB2 tuoden samalla jo pidempään kaivatun ison voimarunnojan Eaglesin bäcki-huoneeseen, LeGarrett Blount oli se edellinen.

Uche on ainakin toistaiseksi näitä yhden huippukauden tapauksia, mutta eipä 26-vuotiaaana ole mitenkään iällä pilattu, joten katsotaan mitä Fangion johdolla tapahtuu?

Bryantista tuskin mitään kauheata heittotargettia tarvitsee odottaa, mutta vahva blokkaaja, jota aikanaan Brownsissa hyödynnettiin myös pallonkantajana lyhyissä juoksupeleissä.


Itse oli varma, että Eagles olisi pitänyt Rodgersin, mutta hänet päästettiin Vikingseihin.
Itse taas olen ihan tyytyväinen Rodgersin lähtöön ja etteivät ruvenneet maksamaan tälle sen enempää. Pysyihän mies mukavasti jalalla puolustettavien kyydissä, mutta koon puute ja liiallinen pehmeys vaivasivat, joiden myötä hävisi valtaosan 50/50 palloista. Kilpailutilannetta lisäävät vielä positiolle varmasti, ettei kukaan sentään kävele avaukseen pelkästään ilmestymällä paikalle, mutta jotenkin vain uskon vankasti Ringon olevan startterina syksyllä ja mikäli nuori mies sitten pettää ja vuotaa, niin ehtivät vielä hankkimaan kauden aikana tilalle jonkun kokeneemman nimen. Safety puolelle sen sijaan on varmasti se lähtökohtainen toinen startteri yhä haussa joko vapailta tai draftista.
 
(1)
  • Tykkää
Reactions: Daro

Köpi

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP, Buffalo Sabres, Green Bay Packers
Packersin osalta free agency oli ehkä odotetunkin hiljainen, ei tullut ykköskorin rissua eikä tullut ykköskorin edge rusheria. Toki siellä on vielä se Hendrickson-case ilmassa ja Packersin on huhuiltu olevan yksi niistä seuroista joka on vahvimmin Cooper Kuppin perässä, mutta yllätyn kyllä positiivisesti jos edes jompikumpi edellämainituista kantaa kamppeensa loppukesästä Lambeau Fieldin pukukoppiin.

Lähtijöitä oli puolustuksen linjasta TJ Slaton (Bengals), CB Eric Stokes (Raiders) ja koko viime kauden missannut RB AJ Dillon (Eagles)

Tulijoiden osalta Packers avasi lompakkonsa G Aaron Banksille ja CB Nate Hobbsille. En ole vielä oikein sisäistänyt täysin kumpaakaan kiinnitystä. Banksin kohdalla ajattelin ensin, kun kyseessä itselle aika tuntematon pelaaja että paikattiinko nyt isolla rahalla se linjan heikoin kohta, oikean puolen guardi. No ei, vaan Banks on LG ja Packersin all-pro LG Elgton Jenkins siirtynee sentterin paikalle. Jenkins pystyy pelaamaan sentteriä ja on sitä tehnytkin, mutta vahvistiko tämä nyt Packersin linjaa? Aika näyttää.

Hobbsin kohdalla ilmassa kysymysmerkkejä myös. Raporttien mukaan parempi slotissa kuin laidalla, mutta slottiin olisi jo Bullard ollut. Laidoille on tällä hetkellä tarjolla vain Nixon ja Valentine, olettaen tietysti että Alexander cutataan.

En nyt vielä tiedä mikä se Gutekunstin masterplan tässä on, kun joukkue pitäisi nostaa taistelemaan Lombardista. Kovasti jää paikattavaa draftiin kun DL kaipaa vahvistusta sekä interioriin että edgeen ja rissuosasto on edelleen vähän ohkainen kun Watson missaa leijonanosan ensi kaudesta.
 

Kulkija

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS
Chiesien rissut osaavat hakeutua vaikeuksiin off seasonilla ihan kiiitettävästi näköjään. Vuosi sitten Rice ja nyt viime kevään ykkös pickki Worthy.








Tämä on kyllä jännä tapaus. Mitä nyt lukenut eri paikoista Worthy on saanut morsiamen kiinni pettämisestä ja käskenyt lähtemään talosta. Nainen ei ole suostunut vaan alkanut hajoittamaan tavaroita ja kynsinyt Worthya ainakin kasvoista.

Lopputuloksena poliisit paikalle ja mies putkaan ja syytteet lähisuhdeväkivallasta. Nyt sitten syytteistä luovutaan, kun ovat todistajia kuullustelleet.
 
(1)
  • Tykkää
Reactions: Daro

Eager

Jäsen
Suosikkijoukkue
Flyers, Eagles, HPK ja Barça
Eagles jatkoi FA-signauksiaan:
  • LS Charley Hughlett
  • RB/KR/PR Avery Williams
  • OLB Patrick Johnson
  • TE Kylen Granson
Granson jatkaa TE huoneen täyttämistä Dallas Goedertin poiskauppaamista silmällä pitäen, mutta muutoin ovat vahvistuksia erikoisjoukkueisiin.

Aika selkeä "Zack Baun -linja" tässä nyt olisi havaittavissa. Kaikki FA-hankinnat on signattu yksivuotisilla ja halvoilla "näytä mitä osaat" -sopimuksilla, jonka lisäksi ovat LS Hughlettia ja CB Jacksonia lukuun ottamatta 26-vuotiaita 2 - 5 kierrosten varauksia eli eivät olleet aikanaan aivan draft-luokkansa kärkeä, mutta kelpo talentteja kutenkin, jotka nyt iän ja fysiikan puolesta käyvät/lähestyvät parhaita vuosiaan ja joiden läpimurron varmasti toivotaan olevan vielä tulossa uuden valmennuksen alaisuudessa kilpailullisessa kärkijoukkueessa. Johnson on vuorostaan Eaglesin oma seiskakierroksen varaus, jonka Giants viime syksynä poimi waiverseista.


Nyt kun isoimmat ja kiinnostavimmat nimet alkavat olla markkinoilta poispoimittuna, niin vanha kunnon Aaron Rodgers -saaga on noussut otsikoihin. Giants, Steelers ja jopa Vikings ovat pyörineet huhuissa, mutta erona aiempaan taitaa olla, että joukkueiden kannattajat yhtenä kollektiivina tuntuvat rukoilevan paskan osuvan jonkun toisen tuulilasiin. Apukuskin paikalta löytyy vuorostaan Russell Wilson, jonka kohtalo selvinnee suht nopeasti Rodgersin tilanteen ratkettua.


Seattlen tekemisen ja isot muutokset voisi vielä nostaa erikseen esiin. Eihän G. Smith, Metcalf & Lockett <-> Darnold, Kupp & Valdes-Scantling nyt puhtaasti paperilla tarkastellen näytä askeleelta eteenpäin, varsinkaan kun Darnold ja Kupp eivät millään polkuhinnalla seuraan tulleet, mutta eiköhän HC MacDonald ole vuoden touhua katseltuaan todennut, että Ravensin koppiin ja ilmapiiriin on eroa, joten tuuletusta tarvitaan. Lisäksi hankkivat puolustukseen isona kiinnityksenä ex-Cowboys DeMarcus Lawrencen, joka kävi X:n puolella "rakkauden täyteiset" läksiäismiekkailunsa Micah Parsonsin kanssa.
 
Viimeksi muokattu:
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös