Millä ihmeen vähäisillä pelimäärillä? Luka on pelannut läpi uransa semmosella n. 68 pelin keskiarvolla eli yli 80% kauden runkkarimatseista, mikä on nykyajan NBA:ssa käytännössä ne maksimit mitä kukaan superstara tuolla pelaa.
Kyllähän Dallasin kannalta tässä on nimenomaan kyse samantien menestymisestä, koska AD ei ainakaan nuorenemassa ole ja tämän tempun myötä ei helpotu superstarojen sitouttaminen seuraan jatkossakaan. Myös omat pickit taitaa muistaakseni olla syöty, eikä niitä kylkiäisinäkään tullut käytännössä ollenkaan. Se on sitten toinen keskustelun aihe, että onko ylipäätään tämän treidin myötä mahdollisuudet menestyä paremmin edes lähitulevaisuudessa, kuin ilman kauppoja. Itse en moiseen usko.
Tämä oli kyllä oikeasti huonoin kauppa, mitä olen missään urheilusarjassa omana elinikänäni nähnyt. Jos kerta oikeasti Dallasissa ei haluttu sitoutua Lukaan (aivan järjetöntä. 25v sitoutunut liigan top5 pelaaja) niin fine, mutta olisivat nyt herranjumala hommanneet kunnollisen vastineen edes. Siellä on ainoastaan Pelinkalle ilmoitettu asiasta ja Pelinka on vienyt Nicoa kuin pässiä narussa. Shoppaamalle edes alustavasti yhtä ostajaa pidemmälle olisi vastine ollut aivan järkyttävän paljon kovempi, kuin mitä nyt saatiin.