Naisten maajoukkue

  • 262 749
  • 1 079

JypFabu

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jyp
Ja joo, itseäkin harmitti ja huolestutti katsoa Naisleijonien Tšekki-ottelua, kun seuraavassa maajoukkuetapahtumassa pelataan jo MM-kisoja. Yritän silti välttää ylireagoimista. Viime kaudella oli aika lailla samat sävelet koko kauden ja silti Tšekki kaatui pronssiottelussa. Tuo ei ole tietenkään mikään tae, että tänä keväänä käy niin, mutta toisaalta ei kannata myöskään ripotella tuhkaa jo päälle etukäteen.

Rumiin lukemiin revennyt Tšekki-tappio ehkä peitti sen tosiasian, että Suomi voitti kuitenkin Sveitsin edellisessä ottelussa. Ruotsia ei päästy kohtamaan, koska länsinaapuri karsi olympiapaikasta samaan aikaan. Kaikista viime vuosien vaikeuksista huolimatta Suomi on lunastanut olympiapaikan jo viime vuosien arvokisaturnausten menestyksen perusteella. Eilen Suomen tytöt pelasivat EYOF-turnauksen loppuottelussa. Sielläkin Tšekki oli etevämpi, mutta alkolohkossa kaatui selvin lukemin Ruotsi ja välierätrillerissä Slovakia. Ihan kaikki ei ole siis pelkkää paskaa suomalaisessa naisten ja tyttöjen jääkiekossa.

Hyvä kirjoitus taas kerran lainatulta ja monesta ollaan samaa mieltä.

Tähän lainattuun tahdon omista horinoistani korostaa, että en minä kirjoita lainkaan siltä pohjalta näkemyksiäni, että siinä kaikki olisi paskaa, päinvastoin, kyvylläni yritän osua asioihin jotka mättää, ja joihin iskemällä jotain voisi paremmaksi muuttua, rajoitteina tietty oma maallikkous ja ulosannin taso. Kuitenkin ja rehellinen pitää olla jos alkuunkaan on tosissaan, ikävästi tuo trendi on naisten kiekon osalta sojottanut ihan väärään suuntaan ja aivan liian pitkään.

Voisin ostaa tuon kaatuihan edeltävässä sentään Sveitsi ajatuksen, jos peli olisi ollut jollakin tasolla dominointia, vaan kun ei ollut, enemmänkin pienten marginaalien otatus, jossa toisena päivänä olisi voinut olla eri tulos. Samoin on Tsekki tappiossa hyvä hoksata se, että oliko siellä 8 (?!) pwhl pelaajaa Tsekin rosterissa + Pwhl valkku penkin päässä. Asetelma oli kyllä hiukan väärät jaot osastoa ja tulos sen mukainen. Tämähän se tulee kuitenkin olemaan myös mm - kisoissa, että ei siinä. Myös Ruotsi veteli olympia karsintansa päästämättä maaliakaan omiin(vai muistanko väärin?), eli kertoohan se siitä missä mennään tämän hetken tasossa.

Johtopäätös trendin pohjalta on siis väkisin se, että Suomi on siirtynyt tasossaan siihen kakkoskategorian ryhmään, Missä pyörii nämä Japani, Saksa ym. joilla voi suonenvedon/tuurin osuessa olla mahkut mitallipeleihin, mutta ei haastaa pysyvästi kärkipäätä. Näin ei tietenkään tarvitsisi olla. Suomen resurssi ja tietotaito lajissa on sellaista luokkaa, että naisten kiekon tila on koko Suomikiekon häpeä. Eikä tässä syytetä heitä, jotka asian eteen tekemisensä laittavat, vaan niitä, jotka syystä toisesta ylenkatsovat ja tekosyillä ratsastavat, koska sukupuoli, tai joku muu uskottava selittely.

Takamatkalla siis ollaan kiitos peukalonsa pyörittelijöille, silti ei tähän pidä jäädä käsiään vääntelemään, vaan yrittää omalta osaltaan viestiä viedä, varsinkin niille jotka istuvat muunkin, kuin käsiensä päällä.

Oma ehdotukseni tuohon 3 - 3 peliin kumpusi siitä, kuinka varsinkaan pienemmillä kiekkopaikkakunnilla ei tyttöjä/naisia riitä koko joukkueiksi ja osalle ei tekeminen poikien kanssa maistu. Tällaiseen harrastajamäärään pitää vaan jokainen kivi kääntää, sillä ilman massaa ei synny tasoa, jolla esim. niissä turneissa leijonapaita herättää kunnioitusta.

Olematta tosiaan muuta kuin Suomalaisen kiekkokulttuurin kannattaja näen ne lähikeinot tuossa mahdollisuudessa kasvattaa pelaajia 3 - 3 kaikkialla missä koko joukkueisiin ei riitä, koska mikään ei estä valmentamasta yksilötaitoa tuolla tavoin riittäväksi kyetä ottamaan paikka kovatasoisista joukkueista. Sillä näinhän tuo käy, että joko niille pikkupaikoille syntyy buumi, joka johtaa alueelliseen tyttö/nais joukkueeseen valtakunnan sarjoihin, tai vähintään lajiin ihastuvat ja lahjakkaat kasvaessaan hakeutuvat sitten niihin Naiskiekon pääsarja kaupunkien joukkueisiin, aina tämä olisi mielestäni win win, niin seuroille, kuin lajille, kuin naisten kiekolle.

Toinen olisi yhdistää ringette ja naisten kiekko niillä paikkakunnilla, joissa mahdollisuus synergiaan on, siis aina niin, että molempia hyödyttäen eikä omia itsekkäitä etuja hamuten, Joukkue peli, joukkue laji. Tietenkään näiden pyrkimysten ei tule alleen jyrätä jo olemassa olevia polkuja naisten kiekkoon, päinvastoin niitä tarvitaan tukemaan olevaa.
 

lunde

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves, Chicago Blackhawks, naiskiekko
Voisin ostaa tuon kaatuihan edeltävässä sentään Sveitsi ajatuksen, jos peli olisi ollut jollakin tasolla dominointia, vaan kun ei ollut, enemmänkin pienten marginaalien otatus, jossa toisena päivänä olisi voinut olla eri tulos.
Koko naisten jääkiekko on edennyt tähän suuntaan, kun kansainvälisissä otteluissa ero ovat ainakin pohjoisamerikkalaisten takana kaventuneet muilla huippumailla. Vaikka tilanne on ehkä Suomen kannalta huono, niin laajemmalla näkökulmalla tuo on naisten jääkiekolle vain hyvä asia. Suomi on kuitenkin edelleen lähes poikkeuksetta voittanut Sveitsiä vastaan nämä tiukatkin väännöt, mitä trendiä tuonkin ottelun lopputulos noudattaa. Sveitsissä on tosiaan panostettu kotimaiseen sarjaan rahallisesti viime vuosina, mutta maajoukkueen osalta käyrä on ollut mielestäni vielä enemmän laskeva kuin Suomella. Tanskan MM-kisojen katastrofista huolimatta.

Samoin on Tsekki tappiossa hyvä hoksata se, että oliko siellä 8 (?!) pwhl pelaajaa Tsekin rosterissa + Pwhl valkku penkin päässä. Asetelma oli kyllä hiukan väärät jaot osastoa ja tulos sen mukainen. Tämähän se tulee kuitenkin olemaan myös mm - kisoissa, että ei siinä.
Tšekki tosiaan pelasi EHT-kotiturnauksen melkein parhaalla mahdollisella kokoonpanolla. Suomella tuosta oltiin hyvin kaukana. PWHL-pelaajista puuttui ykkössentteri Tapani, vaikka Savolainen ja Tulus olivat mukana. Jenni Hiirikosken piti ymmärtääkseni alun perin osallistua turnaukseen, mutta hänen tilalle valittiin lopulta Kuortaneen Tuuli Tallinen. Joukkueesta puuttui kaikki NCAA-pelaajat eli mm. maalivahti Sanni Ahola, Nelli Laitinen, Sofianna Sundelin, Siiri Yrjölä, Krista Parkkonen jne. Lähtökohdat eivät siis suosineet Suomea. Joka tapauksessa paikalle päässelläkin porukalla olisi pitänyt kyllä pystyä vähemmän sekavaan peliin. Ei kuitenkaan pystytty, kuten ei olla pystytty kovinkaan usein Toivolan valmennuskaudella.

Myös Ruotsi veteli olympia karsintansa päästämättä maaliakaan omiin(vai muistanko väärin?), eli kertoohan se siitä missä mennään tämän hetken tasossa.
Ihan oikein muistit. Tanska, Norja ja Alankomaat ei tehnyt viimeisessä karsintavaiheessa yhtään maalia Ruotsin verkkoon. Rehellisyyden nimissä kuitenkin todettakoon, että tuskin olisivat Suomenkaan verkkoon kovin montaa maalia pystyneet tekemään. Tanska olisi ehkä jonkinlaisen vastuksen pystynyt antamaan. Pöljänä päivänä ehkä jopa voittamaankin Suomen, mutta muuten ei ilman todella suurta yllätystä.

Johtopäätös trendin pohjalta on siis väkisin se, että Suomi on siirtynyt tasossaan siihen kakkoskategorian ryhmään, Missä pyörii nämä Japani, Saksa ym. joilla voi suonenvedon/tuurin osuessa olla mahkut mitallipeleihin, mutta ei haastaa pysyvästi kärkipäätä.
Minäkin näkisin Suomen kakkoskategoriassa, mutta en oikeastaan Japanin ja varsinkaan Saksan kanssa, vaan lähinnä Tšekin kanssa. Ykköskategoria on kirjoissani edelleen Kanada ja Yhdysvallat. Sitten tulee oikeastaan Tšekki ja Suomi. Sveitsi, Japani, Saksa ja Ruotsin alkavat olla enemmän jo seuraavaa ryhmää. Ainakin vielä. Toki makuasia. Voihan nuo kaikki laskea samaan ryhmään, mutta esim. Tšekin ero häntäpäähän alkaa olla sitten jo melko selkeä. Tai sitten Tšekki on yksin kakkoskategoriaa ja Suomi kolmoskategoriaa noiden muiden maiden kanssa.

Lasken Ruotsinkin edelleen hieman Suomen taakse, koska laadukkaasta kotimaisesta sarjasta ja pelaajamateriaalista huolimatta onnistuvat vuodesta toiseen sähläämään tosipaikassa, kuten viime keväänä hävisivät Saksalle ja menettivät mahdollisuuden pelata vitossijasta ja paikasta A-alkulohkossa. Kanadan voittaminen puolivälierässä ei ollut kovinkaan realistinen lopputulos. Ruotsin pelaamista näin joulukuussa Hakametsässä ja vaikka voittivatkin lopulta Suomen sijoitusottelussa, niin siinä pelissä tuo oli enemmän Naisleijonien sähläämisen ansiota kuin länsinaapurin ylivoimaista paremmuutta. Pelihän päättyi 2-1 Ruotsille ja tuo on myös voittojen lukema tämän kauden EHT-otteluissa.

Ehkä jo lähitulevaisuudessa järjestys kääntyy pysyvämmin Ruotsin eduksi, mutta ainakin vielä Ruotsin pitää todistaa arvokisoissa olevansa nykyään Suomea parempi. Se on totta, että Ruotsin maajoukkueen ikärakenne on nuorempi ja nuorten pelaajien osalta länsinaapurissa taitaa olla kovempia pelaajia. Suomen kokeneet pelaajat kannattelevat joukkuetta vielä ehkä seuraaviin olympialaisiin asti, mutta nuoremmista pitäisi alkaa hiljalleen löytyä maailmanluokan vastuunkantajia.
 

JypFabu

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jyp
Ehkä jo lähitulevaisuudessa järjestys kääntyy pysyvämmin Ruotsin eduksi, mutta ainakin vielä Ruotsin pitää todistaa arvokisoissa olevansa nykyään Suomea parempi. Se on totta, että Ruotsin maajoukkueen ikärakenne on nuorempi ja nuorten pelaajien osalta länsinaapurissa taitaa olla kovempia pelaajia. Suomen kokeneet pelaajat kannattelevat joukkuetta vielä ehkä seuraaviin olympialaisiin asti, mutta nuoremmista pitäisi alkaa hiljalleen löytyä maailmanluokan vastuunkantajia.

Jaan ajatuksiasi, mitta ihan kaikkea noista en allekirjoita. Nimittäin osin huoli jonka nostit on minullakin noussut esille ja nimenomaan se näitä omia ajatuksia kirvoittaa, se mikä on nyt ei kestä huomista pitemmälle, missä on se lahjakkuus potentti Suomella, josta ne Tapanit ja Hiirikosket nousee? Niihin toki on vielä mahdollisuus, mutta miten se kv - tason runko tuotetaan, jolla kokonaistaso nousisi riittävästi?

Tämän vuoksi olen yrittänyt katsastaa mitä kilpailijat ovat tehneet ja mikä on niiden prospekti tuottaa menestystä, Tsekin käenpoika taktiikka, vai Ruotsin kiekko on kaikille sukupuolesta riippumatta rakennetta. Myös Sveitsi kilpailukykyisemmällä sarjallaan on syytä huomata, Vaikka Ruotsi ei ole vielä tänään suomea ohittanut, en kyllä näe ikäväkseni mitään merkkejä asian pysyvyydestä. Minä pidän ajan kysymyksenä myös sitä, milloin ohittavat Tsekin hierarkiassa, niin paljon merkitsee jatkumoon se, että rakenne on kunnossa ja tuottaa massaa.

Ei Suomenkaan tilanne toivoton ole, mutta Aurora ei voi olla ainoa vastaus ja vastaukseen ei oikeastaan olisi varaa aikaa hukata, muut kirii kaiken aikaa ja kelkassa ei lasketellen pysy. Tällä laskettelulla en sitten tarkoita pelaajien tai valmennuksen asenteita, kyllä mun silmiin siellä tehdään kaikki mitä voidaan ja vähän enemmänkin, mahdollistajien, joilla se valta on luoda vastaus kapeaan harrastajapohjaan, tuottamattomiin rakenteisiin ja asiaan todella paneutuen, ihan kuten miestenkin kiekossa on tehty enemmänkin viittaan ja yrittänyt juuri tähän akilleen kantapäähän viesteissäni viitata.

Homma ei siis ole kiinni itse toimijoissa vaan on, voisiko sen laittaa, toimijoiden toimijoissa näin hauskasti.
 

obi-wan

Jäsen
Suosikkijoukkue
Hammarby IF, HC Andersen, HC Jatkoaika
Ruotsissa uusista, ensimmäisen lisenssin lunastavista pelaajista on jääkiekkoliiton luennon mukaan 40% tyttöjä.

Siellä on tajuttu, että jos jääkiekko halutaan pitää edes näennäisesti massojen harrastuksena, tarvitaan harrastajia. Rekrytoinnin kautta on nyt kerätty massaa sekä puhtaalle tyttöpolulle että myös poikapolulle.

Tämä tullee näkymään vuosien päästä myös naapurimaan naiskiekon tasossa.

Suomessa osa seuroista menee henkiseen solmuun jo siitä kun tytölle kysytään pelipaikkaa.
 
Suosikkijoukkue
HIFK - LA Lakers
Ruotsissa uusista, ensimmäisen lisenssin lunastavista pelaajista on jääkiekkoliiton luennon mukaan 40% tyttöjä.

Siellä on tajuttu, että jos jääkiekko halutaan pitää edes näennäisesti massojen harrastuksena, tarvitaan harrastajia. Rekrytoinnin kautta on nyt kerätty massaa sekä puhtaalle tyttöpolulle että myös poikapolulle.

Tämä tullee näkymään vuosien päästä myös naapurimaan naiskiekon tasossa.

Suomessa osa seuroista menee henkiseen solmuun jo siitä kun tytölle kysytään pelipaikkaa.
Ohhoh.. 40% on jo kova luku. Oliko tämä siis ruotsin jääkiekkoliiton luento?

Jos meidän oman pikku selkääntaputtelijoiden klubin kellot ei tästäkään ala soimaan, että pitäisi varmaan skarpata niin viimeinen voi sammuttaa valot naisten jääkiekon edistymiselle.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös