Uleåborgir kirjoitti:
No Suomea tietenkin, vaikka muodissa on olla Suomea vastaan. Tämän olisi pitänyt olla julkinen äänestys.
Eikö tässä ole joku ristiriita? Ensin olet sitä mieltä, että on "muodissa" olla Suomea vastaan ja sitten haluat (ilmeisesti?) paljastaa kaikki nimimerkit, jotka ovat äänestäneet jotain muuta kuin Suomea tässä äänetyskessä. Jos se Suomen vastustaminen niin "muodissa" olisi, niin eivätköhän kaikki muita maita kannustavat nimimerkit toisi omat preferenssinsä ihan vapaaehtoisesti esille. Ehkä eivät kuitenkaan halua sinunkaltaisten vainoajien takia.
Itse kannustan kyllä molempia kotimaitani, mutta toista kuitenkin selvästi enemmän kuin toista. Syyt tähän ovat moninaisia ja pikkumaisia, enkä ole niistä tilivelvollinen palstafasisteille. Joten se siitä. Näiden kahden lisäksi kannustan satunnaisesti myös Kanadaa ja ehkä tulevaisuudessa joissain peleissä myös Venäjää, sillä tämä uusi nuorten venäläispelaajien aalto (Ovechkin, Malkin, Frolov..) miellyttää kieltämättä kovasti.
Kaikkein eniten kannustan silti hyvää jääkiekkoa, yksilön mielipidevapautta sekä kykyä katsella asioita rationaalisesti/objektiivisesti.
Yleisesti ottaen minun ei ole kuitenkaan pahemmin tarvinnut tehdä valintoja tai päätöksiä sen suhteen mitä kannustaa, koska sydän/intuitio on tehnyt ne kyllä puolestani. Ikään kuin sillä edes mitään väliä olisi.