Miro Keskitalo #3

  • 11 618
  • 68

Suomen Polak

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät, Maple Leafs, Seattle Seahawks.
Jatkohoito voi tarkoittaa esimerkiksi leikkaushoitoa. Toivotaan, että saadaan Miro entistä ehompana takaisin.
Sen verran huolestuttavan näköinen tilanne oli, ja läheltä on saanut todistaa samanlaisen tilanteen päättyvän huonosti että tuo K-Espoon IG päivitys tilanteesta kuulosti todella huojentavalta. Toivottavasti Keskitalo palaa ensi kaudella entistä ehompana. Törkeä, törkeä temppu ja aika pysäyttävä sellainen.

Mikäli tuo jatkohoito tosiaan on leikkaus, kuulostaa vähän siltä että leuka otti isoimman osuman. Tässä tilanteessa jopa toivotaan niin ja pysyviltä vaikutuksilta säästyttiin. Se siitä, eihän asia minulle kuulu. Tsempit täältäkin.
 

boerje

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kiekko-Espoo
On kyllä kauniisti sanottuna perseestä tämä homma. Kyseessä on kuitenkin Kiekko-Espoon uuden tulemisen aikana merkittävän määrän otteluita pelannut, ja kahtena kautena kapteeninakin toiminut. Vammahistoriaa Mirolla on aiemminkin riittänyt aivan liikaa.

Saataisiinko vaikka virallisen kannatusyhteisön kautta välitettyä parane pian -viesti halukkaiden nimien tai nimimerkkien kera? Viestin toimitus seuran kautta eteenpäin.
 

kiljander

Jäsen
Suosikkijoukkue
Espoo. Susijengi. LAL. UTA. SoJy.
On mitä ilmeisimmin tosiaan aivotärähdys ja kasvojen alueen luunmurtum(i)a. Todennäköisimmin kasvo/leukaluun alueella osumasta päätellen. Onneksi noista ainakin tervehtyy vaikka voi vaatia titaania korjaamiseen.

Olisi hienoa jos jotenkin yhteisönä toivottaisimme paranemista Mirolle.
 

Karitsa

Jäsen
Suosikkijoukkue
K-Espoo, Honak, Rangers
Tsemppiä Mirolle parantumiseen, todella paskamainen homma ja vielä jonkun hessun totaalisen aivopierun toimesta.

Miro on ehdottomasti meidän uuden tulemisen ajokoiria. Toivon todella ettei jää mitään pysyvää vaan ensi kaudella nähdään mies taas askissa. Voisi olla jopa pienen tifon paikkakin.
 

Vilivilperi

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät & Chicago
Pahoittelut vieraaseen pöytään huutelusta, Mirolle isosti tsemppiä toipumiseen, itse hyvin samankaltaista vammaa kokeneena voin kertoa et on ihan helvettiä toipua noista 9 murtumaa itellä sillon kasvoissa ja kallossa + paha aivotärähdys, toivottavasti selviää ja pystyy jatkamaan uraa vielä. Kylmä hiki nousi eilen kun tapahtui tuo. Tsemiä!
 

Steril

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kiekko-Espoo
Liiga näköjään päästäisi Nykäsen jo seuraavaan sarjaan mukaan. No, otetaan oikeus omiin käsiin ja pidetään huolta että ennen syksyä ei kaverin tarvitse pelipaitaa päälle pukea vaan loma alkaa huomenna!
 

Vepa

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kiekko-Espoo
Siis mitä mä oikein luin? Kokonaista 4 peliä kakkua pahoinpitelystä joka pani Mirolta kauden ja mahdollisesti koko uran pakettiin !! Nää Liigan herrat ei kyllä ole paskaakaan kiinnostuneet pelaajien turvallisuudesta ja terveydestä. Johan sen näkee siitäkin että pannaan joukkueet pelaamaan 4 peliä viidessä päivässä. Ihme ettei enemmän tule näitä pahoja loukkaantumisia kun väsyneinä pelataan. Ihan amatöörien puuhastelukerho koko liiga.
 
Suosikkijoukkue
HIFK - LA Lakers
Mikäli tuo jatkohoito tosiaan on leikkaus, kuulostaa vähän siltä että leuka otti isoimman osuman. Tässä tilanteessa jopa toivotaan niin ja pysyviltä vaikutuksilta säästyttiin. Se siitä, eihän asia minulle kuulu. Tsempit täältäkin.
Tämä itsellenikin tuli mieleen ja vaikka sairaalta kuulostaakin niin toivottavasti kyseessä jokin muu kuin aivo- tai selkäydin peräinen ongelma.

4 ottelun pelikielto oli täysin naurettava. Kurinpidosta pitäisi koko vitun pellelauma heittää pihalle.

Toivottavati mies palaa täyteen kuntoon ennemmin tai myöhemmin.
 

Suomen Polak

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät, Maple Leafs, Seattle Seahawks.
4 ottelun pelikielto oli täysin naurettava. Kurinpidosta pitäisi koko vitun pellelauma heittää pihalle.
Täysin samaa mieltä. Ensimmäistä kertaa tuli oikeasti vihaiseksi tuon HessuHopo-teamin päätöksestä. Niinkuin sanottu niin kun on nähnyt hyvin samanlaisen tilanteen päättyvän vielä huonommin niin se pisti tämän itsellä vähän erilaiseen, kenties puolueelliseen valoon.

Ostan Keskitalon paidan ensi kaudeksi, ei se paljoa ole mutta kyllähän pelaajille menee siitä osa.
 

samsi

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kiekko-Espoo, Jokerit, Detroid, Florida
Kurinpito veti aivan vihkoon tämän Nykäsen tuomion. Änärissäkin oli saanut isomman tuomion. Uskomatonta, että teossa ei nähty tahallisuutta.
Tässä osittain varmasti se ongelma, kun pelaajaa/(seuraa) kuullaan ennen kurinpidon päätöstä, jolloin tuomiot voi olla ihan mitä tahansa, jos uskovat pelaajan(seuran) selityksiä
 

Siimen

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit, JoKP
Siis mitä mä oikein luin? Kokonaista 4 peliä kakkua pahoinpitelystä joka pani Mirolta kauden ja mahdollisesti koko uran pakettiin !! Nää Liigan herrat ei kyllä ole paskaakaan kiinnostuneet pelaajien turvallisuudesta ja terveydestä. Johan sen näkee siitäkin että pannaan joukkueet pelaamaan 4 peliä viidessä päivässä. Ihme ettei enemmän tule näitä pahoja loukkaantumisia kun väsyneinä pelataan. Ihan amatöörien puuhastelukerho koko liiga.
Puuhasteluahan tämä suomikiekko on ollut jo monta vuotta katsoi asiaa miten päin tahansa. Ja nämä tällaiset tilanteet (tottakai peli on nopeaa ja aina ei ehdi reagoida oikealla tavalla) yksinkertaisesti oksettaa. Jossain takaraivossa pitäis olla se toisen ihmisen kunnioitus puhuttiin urheilusta tai ihan ylipäätänsä elämästä. Päävammat. Vaaratonta iskua päähän ei ole. Näitä ei vaan yksinkertaisesti halua nähdä. Pääasia että Miro toipuu eikä ole loppuelämä pilalla.
 

W124

Jäsen
Tuomioilla voitaisiin vaikuttaa tuleviin tapahtumiin. Nyt kurinpito antaa signaalin että tällainen toiminta on suht ok. Tämä vaikuttaa suuremmin lajiin. Haluaako ihmiset ottaa lapsia mukaan hallille tai pitää tv tä auki niin että lapset näkevät, haluanko itse katsoa tällaista. Olen murheellinen ja syvästi pettynyt.
 

Pärrefani

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS,Leijonat,Colorado,TuTo
Onhan tuo nyt aivan naurettava tuomio esim verrattuna Teissalan kolmen ottelun pelikieltoon! Vastustaja luistelee teissalan selkään ja saa 3 peliä.Tuossa yksi vetää kyynärpäällä suoraan tauluun niin että kasvoihin tulee murtumia ja saa 4 peliä! Ei helevetti mitä pelleilyä! Jotenkin tuntuu että kurinpito pelkää antaa tapparalle kovempia rangaistuksia.Tietysti silläkin saattaa olla osansa että Metroareenaan mahtuu katsojia n.7000 ja Nokiaareenalle se liki 13000(on muuten ahdas halli). Mirolle paranemisia ja paluuta ensi kaudelle!
 

TotenHosen

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK
Mirolle tsemppiä ja paranemista. Toivottavasti peleissä mukana taas ensi kaudella.
Lainaus:
"Kurinpidon mukaan Nykäsen teossa ei ollut tahallisuutta.
– Delegaatio katsoo, että Nykäsen kyynärpään osumisessa vastustajan päähän ei ole tahallisuutta, vaan käsivarren heilahdus on seurausta Nykäsen omasta mailan jäämisestä Nykäsen ja laidan väliin."
Kelailin tilannetta hidastettuna monta kertaa, mutta en käsitä, miten maila tuollaisen kyynärpääswingin olisi aiheuttanut? Maila ei edes näyttänyt taipuvan, vaan Nykänen tempaisi kätensä takaviistoon suoraan Keskitalon kasvoihin.
En ymmärrä enkä hyväksy kurinpidon ratkaisua!
Pistäkäähän Tappara kesälomille!
 

Raitakalsari

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kiekko-Espoo | Boston Bruins
Tämmöiset kurinpitopäätökset siirtävät jossain vaiheessa kurinpidolliset toimet kaukaloon, kun rangaistukset ovat yhtä tyhjän kanssa on parempi vetää vaan päin naamaria nyrkillä ja vastaanottajahan on yleensä vähän parempi pistemies.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös