Mikä on mielestänne paras kasvattajaseura?

  • 2 969
  • 44
Suosikkijoukkue
Kookoo
Äänestystä en viitsinyt laittaa,koska mielipiteitä on paljon....
Itse sanon Tps,joka vuosi joukkue imetään tyhjäksi,mutta silti tulee uusia tilalle!!!
Mielipiteitä!
 
Viimeksi muokannut ylläpidon jäsen:

Arnold

Jäsen
Suosikkijoukkue
SM2013
JYP ja TPS, vaikka Tepsi varastaakin nykyään muista joukkueistakin junnuikäisiä. Ja tulevaisuudessa ehkäpä Lukko voidaan laskea hyväksi kasvattajaseuraksi.
 

acidjam

Jäsen
Suosikkijoukkue
AC Milan
parhaat

Paras kasvattajaseura on mielestäni KalPa.
Tähänkinhän joku voi taas sanoa, että ei ne kaikki
KalPan kasvatit ole sielä seurasta _lähtöisin_.
Sanokoot.

Jalostajaseuroina arvostan TPS:aa, HPK:a ja Tapparaa.
 

Pakki

Jäsen
Todellisia laadukkaita kasvattajaseuroja ovat ainakin Kiekko-Reipas, JYP ja Kärpät. Muita hyviä ovat ainakin KalPa, HPK ja TPS. Sittenhän näitä muita hyviä pelaajien "jalostajia" löytyy myös, mutta eivät ansaitse tässä mainintaa.
 

Suomi-Salama

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP
Kyllahan se taitaa niin olla, etta TPS, JYP ja Karpat tassa maassa erityisen hyvan kasvattajaseuran maineessa ovat.

Muista en tieda, mutta ainakin JYP:ssa seura on panostanut myos kiekon ulkopuoliseen elamaan. Tama tarkoittaa sita, etta nuorta kiekkoilijaa tuetaan koulutuksen saamisessa, jne. Kasittaakseni JYP:lla on myos erityisen hyvat ja toimivat suhteet alueen varuskuntiin harjoitusvapaiden saamiseksi. Junnukiekkoilu ihan korttelisarjoista lahtien elaa voimakkaana Jyvaskylassa. Kaikki tallaiset pienet tekijat tulee ottaa myos huomioon arvioitaessa HYVAA kasvattajaseuraa, lupaavien pelaajien lukumaara ei ole kaikki kaikessa.
 

Tunkki

Jäsen
Suosikkijoukkue
Flonaldo imee.
Kaikki seurat tekevät taitavaa kasvatustyötä. Kalpan ja TPS:n kasvatit ovat ehkä suurimmassa mittakaavassa ja laajimmalla rintamalla valloittaneet maailmaa viime aikoina. Kärppien rooli on enemmänkin ollut tuottaa liigajyriä, Jyp kasvattaa pelaajia Tapparalle, Ilves ei kasvata vaan käyttää vanhoja, jopa todella vanhoja pelaajiaan, HPK kasvattaa hyökkääjiä maajoukkueeseen, Lukko ja Saipa kasvattavat tasaista massaa, lahtelaiset eivät ole oikein onnistuneet sitten Laukkasen, Jokerit ottaa köyhiltä ja pitää itse ja heivaa omat kasvattinsa muualle, HIFK pyöriskelee kasvukivuissaan parasta aikaa, Ässät antaa mestisjoukkueiden hoitaa kasvatuspuolen, Bluesista ei vielä ole liigatasollekaan noussut kuin muutama pelaaja.

Maalivahtikasvatuksessa TPS ja tamperelaiset ovat omana lukunaan, Jokereilla ainakin Lehtonen hyvässä kuosissa, HPK:ssa tilanne on jopa säälittävä,
 

sniper2001

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
HPK hioo timantteja muitten jämämiehistä joka vuosi, paras kasvattaja seura on mielestäni TPS.
 

TwilightZone

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tampereen ILVES
Viestin lähetti Tunkki
Ilves ei kasvata vaan käyttää vanhoja, jopa todella vanhoja pelaajiaan

Tuota en kyllä voi allekirjoittaa .
Ilveksen edustusjoukkueessa on 12 pelaajaa, jotka ovat syntyneet -80 tai myöhemmin ja joista valtaosa on omia junioreita . Vain muutaman nimen mainitakseni : Tukio, Koistinen, Hirvonen, Snellman yms ...
 

Tommy

Jäsen
Suosikkijoukkue
#17
Espoolainen juniorityö jalostanut mm. seuraavat pelaajat:
- Juha Ylönen
- Teemu Selänne
- Antti Törmänen
- Jere Lehtinen
- Tero Lehterä
 

pXi

Jäsen
Suosikkijoukkue
Helsingin IFK, EPS
Koska olemme (äly)vapaan keskusteun puolella,niin vastaan Espoon Palloseura ja ko. seuran fudispuoli.Lisää perusteluja Unkarista:

"...mutta pallon pitäisi liikkua nopeammin kuin pelaajan.Nopeus on etu,mutta mieletön juokseminen paikasta toiseen pelkkää hulluutta.Pallo pitää panna liikkeelle nopeasti,mieluiten yhdellä kosketuksella.Sen kanssa juokseminen on arvokkaan ajan hukkaamista hyökkäsypeliltä"

-Ferenc Puskas-
 

King Harvest

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, Flyers, Seahawks, Die Mannschaft
Eiköhän se siellä Kuopiossa päin löydy.

Espoossakin on hyvä kasvattaja seura. (En tarkoita Bluesia.)

HPK ja HIFK myös hyviä.

TPS ja Pelicans varauksella.

Jalkapallossa HJK, FC Lahti (Entinen Reipas), VPS.
 

eagle

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tappara, Pittsburgh
eh TPS?

Miten joku voi tosissaan sanoa TPS:n parhaaksi kasvattajaseuraksi, kun seuran nostamista junioreista 95% on tullut Oulusta, Kuopiosta tai muualta, kuin Turusta(siis joskus b-juniori ikäisenä). Tuolla perusteella Jokerit olisi liigan paras kasvattajaseura. Sieltä on tullut esim. Mikko&Tuomo Ruutu, Eero Somervuori, Jani Rita, jnejne.

Olipas taas turha kysymys, kun on jo kysyjällä puurot ja vellit sekaisin.

Vakavasti jos yrittäisin vastata, niin Kärpät jalostaa hyvin pohjoisen pelaajia, tosin heistäkin se haalii vasta tietyn iän jälkeen lahjakkaimmat pois. Sama taitaa olla Kalpalla siellä omalla suunnalla. Harvat seurat taitavat kouluttaa junioreitaan nuoresta saakka täysin omien puitteiden kautta.
 

Jet-Ace

Jäsen
Re: eh TPS?

Viestin lähetti eagle
Miten joku voi tosissaan sanoa TPS:n parhaaksi kasvattajaseuraksi, kun seuran nostamista junioreista 95% on tullut Oulusta, Kuopiosta tai muualta, kuin Turusta(siis joskus b-juniori ikäisenä). Tuolla perusteella Jokerit olisi liigan paras kasvattajaseura. Sieltä on tullut esim. Mikko&Tuomo Ruutu, Eero Somervuori, Jani Rita, jnejne.

Olipas taas turha kysymys, kun on jo kysyjällä puurot ja vellit sekaisin.


Voisitko valaista, mistä olet nuo prosentit kaivanut? Minäkin tutustuisin mielelläni tuohon faktaan.

Minusta ainoa objektiivinen mittari on eri juniori-ikäluokkien menestys tai se, montako tulevaa huippupelaajaa seura on kasvattanut.

Kaikki muu menee erilaisten juupas-eipäs keskustelujen puolelle. Toki kunnia myös sellaisille seuroille, jotka tekevät hyvää työtä, mutta menettävät viimeistään B- tai A-juniori-ikäiset pelaajat suurempiin seuroihin.
 
Viimeksi muokattu:

mauri

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK
Arvaahan sen...

...että "oman" seuran sitä mielellään näkee parhaimpana tässäkin äänestyksessä. Tosiasia silti on, että Hämeenlinnan Pallokerho on vuosien varrella kasvattanut maailmalle paljon kykyjä, joista tulevaisuuden nimi voisi olla jo nyt nöyrästi puurtava Kasper Kenig. Toki on myös pelaajia, joita ei varsinaisesti olla kasvatettu junioritasolta saakka, mutta runsaan peliajan ja näytön mahdollisuuden myötä moni on saanut "puhjeta kukkaansa". Tämä ilmaisu ei tietysti raavaiden miesten kohdalla ole paras mahdollinen, mutta tulipahan jo kirjoitettua. Eero Somervuori lienee yksi esimerkki jälkimmäisestä tavasta erottua massasta osaajaksi. Maamme on tosin taitavia pelaajia "väärällään", joten miksipä tällaisten asioiden kanssa kannattaa kapeakatseinen olla.
 

eagle

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tappara, Pittsburgh
Ihan omien kokemuksien kautta.

Prosentit itsessään ihan mutua, kun ei ole mahdollisuutta perehtyä TPS:n juniorilistoihin. Itse vain seurasin monia vuosia juniorikiekkoa oman pelaamisen, kavereiden pelaamisen ja muutamien muiden seikkojen takia hyvin läheltä. Nyt armeijan takia olen ollut puolisen vuotta pimennossa, joten aivan tämän hetkiseen tilanteeseen en voi puuttua.

Kuitenkin faktaa on se, että Jokerit&IFK vie Uudenmaan lahjakkaimmat pelaajat, lukuunottamatta suurimmaksi osaksi Espoon pelaajia(jotka menevät Bluesiin), Bluesin kasvattajaseurat(kuten EPS&Jäähonka) saavat parhaat pelaajat, jotka eivät mahdu Jokereihin&IFK:n(+ne Espoon parhaat pelaajat). Näistä seikoista johtuen Jokereilla varsinkin on todella loistava junioriskavattamo(koko Uusimaa). Esim. KJT(eli Kerava, Järvenpää ja Tuusula tässä tapauksessa) ovat kasvattaneet lukemattomat määrät loistavia nuoria pelaajia Jokereihin, sekä IFK:nkin.

Mitä tulee TPS:n, se on tehnyt pitkään jo ns. ryöstökalastusta taas pohjoisen suuntaan, koska Kärpät oli turhankin kauan divarissa. Nyt Kärpät ovat saaneet juniorinsa pitää, koska ovat liigassa. Ja tulokset huomaakin(heti Kärppien A-juniorit ovat menestyneet). Onkin pakko huomauttaa, ettei TPS:n juniorimenestys ole ollut aivan samaa tasoa, mitä vielä muutamia vuosia sitten. Tosin TPS on paikannut Oulun jättämän aukon Kalpan junioreilla. Nyt TPS vie sieltä pelaajat, Jyp saa loput. Kalpa tosin vie itse ensin muilta pienemmiltä seuroilta parhaat päältä. Mukava kiertokulku...

Mitä TPS:n tulee, niin TPS ei ole ollut monenakaan kautena kovinkaan kummoinen esim. D-junioreissa, kuitenkin joukkueen materiaali on muuttunut kovasti heti C-junioreissa. Samoin menestys. Toki Turussakin osataan kasvattaa omia pelaajia, en sitä kiistä. Kuten en myöskään sitä etteikö esim. Jokerit kasvattaisi joitain ihan "alusta saakka". TPS:n ja Jokereiden tapa on kuitenkin fiksumpi, ei tarvitse niin suuria resursseja, kun on enemmän ns. kasvattaseuroja. En kuitenkin hyvä erotella kasvattaja- ja jalostajaseurat. TPS kuuluu selkeästi jälkimmäiseen, kuten suurin osa SM-liiga joukkueista.
 

Derby

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP, NJ Devils
Jokerit, JYP (Tuottaa jatkuvasti hyviä liigapelaajia), TPS, HPK, KalPa
 

HABS #11

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS, Pelicans, Antikale Lahko
Re: eh TPS?

Viestin lähetti eagle
Miten joku voi tosissaan sanoa TPS:n parhaaksi kasvattajaseuraksi, kun seuran nostamista junioreista 95% on tullut Oulusta, Kuopiosta tai muualta, kuin Turusta(siis joskus b-juniori ikäisenä). Tuolla perusteella Jokerit olisi liigan paras kasvattajaseura. Sieltä on tullut esim. Mikko&Tuomo Ruutu, Eero Somervuori, Jani Rita, jnejne.

Eagle kerroppas mistä Mistähän maakunnan seurasta on TPS:ään tulleet pelaajat:
Jani Hurme
Miikka kiprusoff
Marko Kiprusoff
Tomi Kallio
Sami Salo
Petteri Nummelin
Aki Berg
Mikko Eloranta
Saku Koivu

Ei muuta kun laitat faktat esiin!
 

Allu

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tappara
Kyllähän se seura tuolta Turusta taitaa olla.
 

Tunkki

Jäsen
Suosikkijoukkue
Flonaldo imee.
Viestin lähetti Tommy
Espoolainen juniorityö jalostanut mm. seuraavat pelaajat:
- Juha Ylönen
- Teemu Selänne
- Antti Törmänen
- Jere Lehtinen
- Tero Lehterä

Ja etenkin, kun kyse on kasvattajaseurasta, ylläoleva lista on täysin arvoton. Helsinkiläinen juniorityö on tuottanut vielä enemmän kokonaisuutena. Sitäpaitsi, Törmästä ja Lehterää ei mielestäni voi pitää juniorityön mittarina.
 

benicio

Jäsen
Suosikkijoukkue
Rauman Lukko
Ajatelkaa hyvät ihmiset nyt vähän millaisesta materiaalista niitä pelaajia kasvatetaan. Helppoahan se on Helsingissä ja Turussa jalostaa huippupelaajia, kun materiaalia on moninkertaisesti verrattuna pikkukaupunkeihin. Siis liigapelaajia per seuran "alue".
Paljonko Turussa on asukkaita, paljonko Raumalla? Montako pelaajaa TPS on kasvattanut, montako Lukko?
Aivan.
 

eagle

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tappara, Pittsburgh
Sanoinko että kaikki olisivat rosvottu?

Olenko sanonut että TPS saisi vain maakunnista? Juurihan korostin, että TPS, kuin myös esim. Jokerit kasvattaa aina muutaman tähden ihan alusta saakka, mutta ei läheskään sitä määrää, kuin yrittävät esittää omiksi pelaajikseen. Ihan samallatavalla löytyy nyt vaikka juuri Jokereilta noita ns. tähtiä.

Heti kun sanoo pari faktaa, niin vedetään Turussa herne nenuun. Vai voiko joku TPS:n kannattajista tosissaan väittää, etteikö Oulun&Kuopion tyhjennys(sekä muiden seurojen) ole ollut hyvin järjestelmällistä?

Edelleenkään TPS ei ole nuoremmissa junioreissa ollut dominoiva seura koskaan. Sekä Tampereen, että Helsingin seurat, sekä Oulun seura ovat pitäneet Turun takanaan.

Ja luulisi, että Turun kokeisesta alueesta tulisi enemmänkin pelkästään omia kasvatteja, kuin ei ole kilpailevaa seuraa(kuten muissa suurissa kaupungeissa, joissa on kiekkoperinteitä).
 

HABS #11

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS, Pelicans, Antikale Lahko
Re: Sanoinko että kaikki olisivat rosvottu?

Viestin lähetti eagle
Olenko sanonut että TPS saisi vain maakunnista? Juurihan korostin, että TPS, kuin myös esim. Jokerit kasvattaa aina muutaman tähden ihan alusta saakka, mutta ei läheskään sitä määrää, kuin yrittävät esittää omiksi pelaajikseen. Ihan samallatavalla löytyy nyt vaikka juuri Jokereilta noita ns. tähtiä.

Heti kun sanoo pari faktaa, niin vedetään Turussa herne nenuun. Vai voiko joku TPS:n kannattajista tosissaan väittää, etteikö Oulun&Kuopion tyhjennys(sekä muiden seurojen) ole ollut hyvin järjestelmällistä?

Edelleenkään TPS ei ole nuoremmissa junioreissa ollut dominoiva seura koskaan. Sekä Tampereen, että Helsingin seurat, sekä Oulun seura ovat pitäneet Turun takanaan.

Ja luulisi, että Turun kokeisesta alueesta tulisi enemmänkin pelkästään omia kasvatteja, kuin ei ole kilpailevaa seuraa(kuten muissa suurissa kaupungeissa, joissa on kiekkoperinteitä).

Mistä sait sen 95% prosenttia?
Vai etkö laske NHL:ssä pelaavia enää edes Suomalaisiksi?
Ja itse en asu Turussa ja en vetänyt hernettä nenuun... Kuitenkin sun pitäisi jollain itse osoittaa sen mitä kirjoitit todeksi!

Tarviiko minkään seuran menestyä B juniori sarjatasoa alempana? Mielestäni EI! Pelaajat ovat silloin vielä lapsia ja kiekon pitäisi olla hauskaa. Varmasti jokaiselle pelaajalle on juniorina koulu tärkeämpää kuin pelaaminen. Tai ainakin niin pitäisi olla. Aina kuitenkin löytyy "Härmän Mike Keananeita" jotka eivät ymmärrä lapsen parasta vaan tärkeintä on joukkueen pärjääminen ja valmentajan oman egon kohottaminen. Onhan se hienoa kauden päätteeksi valmentajien saunaillassa vetää pullo kossua kehua kuinka MINUN joukkue pärjäsi.
 

eagle

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tappara, Pittsburgh
En tarkoittanut, että joukkueiden pitäisi kilpailla ainakaan ennen C-junioreita. Kuitenkin on ollut selvästi huomattavissa, kun nuorten kiekkoa on tullut seurattua läheltä, että suuret seurat ottavat valmiit marjat itselleen pienemmistä seuroista. Tämän takia näkyy selvästi se, kuinka esim. TPS:n D-junioreista vain pieni osa pääsee C-junioreihin enään. Eikä todelliset kasvattajat saa, edes täällä, kiitoksen sanaa työstään. Kunnian vie suuremmat(sm-liiga) seurat, joiten juniorityötä sitten kehutaan. Toki seurat ovat hyvin jalostaneet(jos sallitaan raadollinen määre) pelaajia, mutta kuitenkin he ovat parhaat marjat poimineet puista. Kyllähän aika moni pystyy tuossa vaiheessa kouluttamaan lahjakasta pelaajaa, jos hän itse on vain halukas nousemaan korkealle tasolle.

Mitä tulee prosenttiin, et ole tainnut ottaa huomioon sitä että NHL:n pääsee vuosittain vain todella marginaalinen osa pelaajia. Sama pätee jo SM-liigaan. Otetaan esimerkki. TPS:ssä pelaa A-junioreissa n.25pelaajaa, joista 12-18 ovat vuosittain ns. viimeistä kauttaan A-junioreissa. Näistä pelaajista 3-5 pääsee kokeilemaan SM-liigassa, joista ehkä vain 1-3 jää TPS:n(tai muualle liigaan). NHL:n ei pääse TPS:n pelaajista edes joka ikäluokasta pelaajaa, ehkäpä voisi sanoa että joka kolmannesta ikäluokasta löytyy pelaaja joka on tarpeeksi hyvä NHL:n(siis että jää sinne). Tällöin saadaan ns. huippujen suhteeksi 1/75, tuokin on mairitteleva. Kyseessä siis pelkästään A-junioreista nousseet pelaajat. B-junioreissa on muutamia pelaajia lopettanut ja muualta on otettu lahjakkaita pelaajia. Jos siis TPS:sta nousee listasi mukaisesti 9 pelaajaa NHL:ään(tosin esim. Marko Kiprusoff ei ole koskaan vakiinnuttanut paikkaansa), joista suurin osa(en jaksa tarkistaa) ellei kaikki ole Turkulaislähtöisiä, niin he ovat hyvin hyvin marginaalinen osa vain juniorityön tuloksista. Pelaajia on haettu ympäri Suomen TPS:n junioreihin(joskus liigaan otettu jo taitonsa näyttäneitä junioreita tyyliin Niklas Hagman), joista sitten parhaat ovat lopulta pääsee liigaan. Tottakai Turun kokeiselta alueelta löytyy myös omia pelaajia, samoin vaikkapa Helsingista(esim.Jani Rita) tai Tampereelta(esim. Teppo Numminen). Aivan samassa suhteessa pienemmistä kaupungeista(vaikkapa Janne Niinimaa). Onko Turku kasvattanut kuitenkaan aivan nuorista saakka yhtään enempää suhteessa väkilukuunsa? Ei ole. C-junioreissa pelatessani TPS:n D-junioreista vain kaksi kentällistä pelaajia säilyi C-nuoriin. Jatkossa vielä vuosittain 2-3 pelaajaa lähti pois ja muutamia tuli lisää.

Toisekseen olisi hyvä muistaa, kuinka Turussa muut seurat kasvattavat TPS:lle pelaajia. Esim. Tuto ja Kiekko-67 ovat puhtaasti TPS:n farmeja(vaikka perjaatteessa kilpailevatkin keskenään). Jolloin jo Turussa on omasta takaa kasvattajaseuroja joista TPS voi ottaa parhaat päältä. Nämäkin(samoin kun Turun lähistöllä aloittavat pelaajat) tietenkin mielellään TPS:n kannattajat mieltävät omikseen, vaikka eivät sitä olekkaan.

Jokerit&IFK tekee aivan samaa omalla alueellaan, mutta he sentään myöntävät sen, TPS taitaa vaan olla liikaa juurtunut siihen omaan kuvaansa itsestään. "TPS pelaa vain omilla junioreillaan, eikä se ole riippuvainen muiden seuran työstä". Tämähän ei pidä ollenkaan paikkaansa, koska Turusta ei millään löytyisi tarpeeksi lahjakkaita junioreita täyttämään liigaseuran tarpeet, jos se tahtoo olla kilpailukykyinen seura puhuttaessa mestaruudesta.
 

Hartza

Jäsen
Suosikkijoukkue
K-Espoo
Kärpät on hyvä kasvattajaseura. Lapissa on paljon pelaajia, joista parhaat tulevat Kärppiin. TPS on organisoinut parhaiten junioreiden scouttaamisen, joten siinä mielessä TPS on hyvä kasvattajaseura.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös