Mielikuvia muista Mestis joukkueista

  • 5 975
  • 47

Dynamite

Jäsen
Suosikkijoukkue
KooKoo
Viestin lähetti Sumu

KooKoo
Kahva. Maila kainalossa. Niukat tappiot. Aktiiviset fanit jotka riitelevät keskenään.
[/B]

Tähän täytyy kyllä lisätä että en ole ainakaan Kouvolassa enkä myöskään vieraspeleissä KooKoo-fanien havainnut riitelevän keskenään. Ehkä täällä foorumissa KooKoo-faneilla on vain erilaisia näkemyksiä ja mielipiteitä asioista ja hyvä niin, hommahan olisi h*lvetin tylsää jos kaikki olisivat kaikista asioista samaa mieltä.

Ja siirrä nyt tuo kahva ja maila kainalossa sinne Sport-nimisen joukkueen alle ainakin Kouvolassa pelattujen pelien perusteella :)
 

Sumu

Jäsen
Suosikkijoukkue
Sentteri Jumalan armosta Patrik Westerback
Viestin lähetti Dynamite
Tähän täytyy kyllä lisätä että en ole ainakaan Kouvolassa enkä myöskään vieraspeleissä KooKoo-fanien havainnut riitelevän keskenään. Ehkä täällä foorumissa KooKoo-faneilla on vain erilaisia näkemyksiä ja mielipiteitä asioista ja hyvä niin, hommahan olisi h*lvetin tylsää jos kaikki olisivat kaikista asioista samaa mieltä.


Joo tuo mielikuva keskenään riitelevistä faneista on juuri näistä näkemyseroista täällä keskustelupalstalla.
 

Ice Hockey

Jäsen
Suosikkijoukkue
KooKoo
Viestin lähetti Rooster
Arvon KooKoo-toverit Fordél ja Ice Hockey. Tämän ketjun tarkoitushan on kertoa MIELIKUVIA muista joukkueista eli sanoa rehellisesti, mitä tietystä joukkueesta tulee mieleen. Ei tässä kannata pahastua toisten mielikuvista.

Sitä paitsi minäkin uskon, että KooKoon peli ei vieraissa aina välttämättä ole ollut kaunista katseltavaa. Toisaalta voi olla, että nuo kahvaussyytteet ovat jo menneet vähän överiksi. Tässäkin ketjussa Sport-fani(!) Marcus sanoi KooKoon kahvauksen olevan hänen mielestään ylimainostettua.

Joo joo tottakai. Toi mielikuva mullekkin syntyi Sportista ei sille mitään voi. Ja ei tästä mitään pahastuta, jos Sporttifanit on totamieltä niin sitten on mielipiteitähän on monia ja saa ne esittää. Itselle tuli Sportista toi mieleen niin heitin sen.
 

cock

Jäsen
Suosikkijoukkue
KooKoo
Viestin lähetti Rooster
Sitä paitsi minäkin uskon, että KooKoon peli ei vieraissa aina välttämättä ole ollut kaunista katseltavaa. Toisaalta voi olla, että nuo kahvaussyytteet ovat jo menneet vähän överiksi. Tässäkin ketjussa Sport-fani(!) Marcus sanoi KooKoon kahvauksen olevan hänen mielestään ylimainostettua.

Joo juuri näin. Ja kuten esimerkiksi Wilzu kertoo tässä ketjussa:

Kahvamaineensa uhri, vaikka todellisuudessa peli ei sen rumempaa ole kuin muillakaan.

Uskon että KooKoo pelaa eri tavalla vieraissa kuin kotona. Kotiotteluissa KooKoo on ainakin pääsääntöisesti aina aktiivisempi osapuoli ja kotiotteluissa ei ainakaan kahvaamista ole esiintynyt. Kyllä nuo Vaasan Sportin pelaajatkin ainakin Kouvolan peleissä ovat osanneet tuon kahvaamisen mutta varmasti hekään eivät kotona niin pelaa.
 
Suosikkijoukkue
TuTo
Täällä tosiaan kysyttiin mielikuvia, joten ei saa hermostua. Muistutetaan nyt kuitenkin, että Tuto ei ole TPS:in farmi. Yhteistyötä kyllä tehdään, olisi aivan järjetöntä jättää se mahdollisuus käyttämättä.

Huomattava osa Tuton "kovan ytimen" kannattajista ovat kaikkea muuta kuin sympaattisia TPS:in suuntaan. Mikäli Tuto muodostuisi TPS:n farmijoukkueesksi, palaisi minun fanipaitani roviolla.

TPS:n ja Tuto:n taustat ja historiat ovat sellaiset, että farmisopimus on minusta sula mahdottomuus. Vaikka politiikka onkin menettänyt merkitystään jopa Turun jääkiekkokuvioissa, on minusta varmaa, että kokoomus ei montaa ääntä Kupittaan vakiokatsojilta kerää. Siellä istuvat ovat sydänjuuriaan myöten tutolaisia, eivätkä purematta nielisi farmisopimusta.

Enkä millään jaksa uskoa, että Tuton johtoporras edes toivoisi farmisopimusta. Omilla mennään eteenpäin, niinkuin aina ennenkin.
 

magnum37

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tulevaisuuden Sport
Cock sen sanoikin. Aika usein vieraspeleissä kaikki puolustavat ja kahvaavat tavallista enemmän, ihan selvä juttu, joskaan ei suotava.

Eiköhän nyt olisi todella meidän vaasalaistenkin aika unohtaa kevään karvas KooKoo-häviö. Välieräpaikka oli viidennessä ottelussa täysin Sporti käsissä, 2-0 johto onnistuttiin ryssimään á la Karhula ja muukin joukkue. Ihan turha valittaa KooKoon mahdollisesta kahvakiekosta tai filmillä hänkituista jäähyistä. Ei se homma siihen kaatunut vaa omilta loppu usko ennen aikojaan. Piste.
 

kakes

Jäsen
FPS

Paljon pieniä, vihreitä miehiä pyörii kentällä pikkumustan perässä. Takavuosien maali-iloittelu on taantunut takuuvarmaksi mestispeliksi.

Haukat

Järvenpäässä. Missä? Vilenin Jaska päälimmäisenä mielessä. Siinä kova pelimies.

Hokki

Farmijoukkue, pikku-kärpät. Veivät meiltä Koivun,prkl. Suoraviivaista kiekkoa, tosin peli jotenkin muuttui viime keväänä Hermeksen käsittelyssä. Ei ollenkaan tsekkityyppinen pelitapa??

Jokipojat

Oon jostain kuullut että Mäkkeli olis hyvä maalivahti?

Jukurit

Niin harmaata, että. Syksyjoukkue. Ei maaleja kumpaankaan päähän. 0-0. Diktaattori valmentajansa näköinen joukkue.

K-Vantaa

Nostaa jostain syystä karvat pystyyn ainakin täällä Kokkolassa. Suu käy joka miehellä, enkä nyt tarkoita tuolla purkan jauhamista. En mä mitään tehny... Fanit (kaikki 5 kpl) ihan ok.

Sport

Rakas vihollisemme. Tami on koonnut ympärilleen todellisen ostojoukkueen ja rahaa on poltettu surutta. Hirvittävät odotukset, kun ei vaan kävisi niinkuin muutamana vuonna aiemmin. Paljon puheita, vähän villoja. Fanit aika ylimielisiä, poikittaista sanaa Vaasasta ei rankaisematta hyväksytä. Viime kaudella koettiin sellainenkin ihmeellinen asia kun Hermes fc lauloi red armyn hiljaiseksi Vaasassa. Toivotan kuitenkin heille menestystä maailmanvalloituksessaan. Tai Mestiksen, What ever...Kalpan ykköshaastaja.

Kalapa

Kova joukkue. Selvä suosikki kilpajuoksussa liigaan. Kaikki toimii. Halli, junnut, talousalue, dollareita on. Mikä enää voisi mennä vikaan? Ostomiehiä epätavallisen paljon. Fanit parhaasta päästä.
Tuokaahan kalakukko seuraavalla Kokkolan käynnillä mulle.;)

Kookoo

Mitä !! Maila kainalossa? Ei,mä otin vaan vähän vauhtia...
Mitäs Kookoosta nyt muuta sanois, hmm...No fanit tottakai todella mukavia. Kouvolan halli pitäisi katsastaa ensi talvena, saa nähdä toteutuuko.

Salamat

"Salamit".Team- Selänne.

Tuto

Rahaa näyttää näemmä työväen luokalla vielä riittävän. Ikämiesjoukkue, ikaa myöten. Riittääköhän kolmen kentän peluuttaminen Mestiksessä pitkälle?
 

Ihmemies

Jäsen
FPS:
- Vihreät pelipaidat jääneet mieleen. Yleensä häntäpään joukkueita.

Haukat:
- Taitaa olla nuori joukkue. Ei mitään erityistä mielikuvaa

Hermes:
- Paikallisvastus. Hyvä tunnelma peleissä aina kun Sport vastassa, tosin Red Armyn toimesta. Muutama hyvä pelaaja joka vuosi.

Hokki:
- Yksi eniten mielenkiintoa nostattavista joukkueista. Usein tapahtuu kun Hokki vierailee Vaasassa. Chicken Pare...

Jokipojat:
- Kiva lisä mestis kartalle. Helposti aliarvioitava.

Jukurit:
- Tylsää jääkiekkoa pelaava joukkue. Aina kärkipään porukoita.

K-Vantaa:
- Fyysinen pelityyli. Käyn katsomassa jokaisen K-Vantaan Vaasan vierailun. Joskus hieman kuritonta.

Kalpa:
- Etukäteen suurin ehdokas liigaan. Mikki-Hiiri kokoinen joukkue jossa tullaan varmasti näkemään liikettä ja taitoa. Kova luu.

KooKoo:
- No joo... Kärkipään joukkueita. Aktiivisimmat fanit Jatkoajalla. Ilmeisesti ihan ok meininki kotipeleissä. Joukkue josta en erityisemmin pidä.

Salamat:
- Mitään sanomaton joukkue pääkaupunkiseudulta. Viime vuonna kuriton joukkue, tosin ei haittaa minua. Lisää vain tapahtumia otteluissa.

Sport:
- Oma suosikkini. Toivottovasti nähdään liigassa. Pieni pelko vain joukkueen hinnan suhteen, että mitä jos ei noustakkaan... Todella kova ja laaja roosteri.

TuTo:
- Lehkonen. Seuraan mielenkiinnolla joukkueen edesottamuksia kauden edetessä. Saattaa olla yllätys valmis.
 

Sumu

Jäsen
Suosikkijoukkue
Sentteri Jumalan armosta Patrik Westerback
Viestin lähetti kakes
Sport

Viime kaudella koettiin sellainenkin ihmeellinen asia kun Hermes fc lauloi red armyn hiljaiseksi Vaasassa.



Onneksi tämä on vaan mielikuva... (hymiö)
 

RooHoo

Jäsen
Suosikkijoukkue
KooKoo, KalPa, rullakiekko, tuomarit
Jos minäkin kantaisin korteni kekoon tähän keskusteluun...

FPS
Perinteikäs seura, vihreitä miehiä kenttä täynnä. Tuottanut mm. Laaksosen veljessarjan, josta nuorin menestynein. Fanina halli paha paikka.

HAUKAT
Vanha logo upea (t-paita saatu joskus Rindeliltä KooKoon turnauksen jälkeen muistoksi). Vuosi vuodelta sarjan keskikastia, osaa myös yllättää.

HERMES
Tiukka vastus monena vuonna. Osaa aina yllättää, hyvä joukkue vaikkei paperilla siltä aina vaikuta.

HOKKI
Pohjoisen yllättäjä. Ensimmäisellä kaudella ei suostunut heittopussiksi. Mielenkiinnolla tulee seurattua, joukkue vaikuttaa kovalta.

JOKIPOJAT
Nousija idästä. En ole paremmin tutustunut joukkueen kokoonpanoon. Muistikuvat jostain kaukaa: risteilyn jälkeen Kouvolassa KooKoo-JoKP, pohjoiskarjalaisilla räikkiä -> hirveä jysäri...

JUKURIT
Paikallisvastustaja vailla vertaa. Jostain syystä aina tappio niskassa Kalevankankaalta kotiin. Henk.koht viime kaudella ensimmäinen vierailu sarvipäiden kotikoloon.

KALPA
Suosikki jo lähes 15 vuotta, tulosveikkaukset aina pieleen. Ennakkosuosikin viittaa harteille asetellaan, miten pitää savolainen menttaliteetti?! Savolaisten kaikkia puheita ei kannata uskoa... jos luulee ymmärtävänsä... Fanikulttuuri taas nousemassa.

KIEKKO-VANTAA
Yllättäjä taas kerran, ns. pääkaupunkiseudun joukkueista kovin. Ruutanat aktiivinen faniporukka.

SALAMAT
Mistiin jäänyt tapaus Heili ja valmentajat. Ei oikein sykähdytä.

SPORT
Logon lintu uljas, muistan jo parin kymmenen vuoden takaa. Paha joukkue joka vuosi. Yksi tulevan kauden suosikeista. Red Army jyrää...

TUTO
Paikkansa säilyttänyt monta vuotta. Suuret odotukset, pienet tulokset. Parhaiten taidan muistaa joukkueen Kuopiosta liigan nousukarsinnoista: yllättäjä-TuTo tiputti Kärpät divarin (?) nousukarsinnoista ekalla kierroksella voittaen 3 ottelua Oulussa.


Ei uskoisi, että kauden aikana tulee seurattua kaikki ottelut Kouvolassa. Mitään ei jää mieleen... olisiko syynä tuo, että pelit menee työn merkeissä...
 

Ice Hockey

Jäsen
Suosikkijoukkue
KooKoo
Viestin lähetti magnum37
Cock sen sanoikin. Aika usein vieraspeleissä kaikki puolustavat ja kahvaavat tavallista enemmän, ihan selvä juttu, joskaan ei suotava.

Eiköhän nyt olisi todella meidän vaasalaistenkin aika unohtaa kevään karvas KooKoo-häviö. Välieräpaikka oli viidennessä ottelussa täysin Sporti käsissä, 2-0 johto onnistuttiin ryssimään á la Karhula ja muukin joukkue. Ihan turha valittaa KooKoon mahdollisesta kahvakiekosta tai filmillä hänkituista jäähyistä. Ei se homma siihen kaatunut vaa omilta loppu usko ennen aikojaan. Piste.

Erittäin hyvin sanottu kyseessä on kuitenkin Sportfani=). On teitä näköjään vähän järjelläkin ajattelevia, ketkä on päässy yli tästä häviöstä.
 

Sumu

Jäsen
Suosikkijoukkue
Sentteri Jumalan armosta Patrik Westerback
Viestin lähetti Ice Hockey
Erittäin hyvin sanottu kyseessä on kuitenkin Sportfani=). On teitä näköjään vähän järjelläkin ajattelevia, ketkä on päässy yli tästä häviöstä.

Tosiasiahan on ettei hyvistä häviäjistä tule koskaan voittajia.

Onneksi uusi kausi edessä ja uudet ottelut. Kaikki voi taas muuttua.
 

Castillo

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kaikki jotka Sport kaudella 2015-2016 voittaa.
Viestin lähetti magnum37
Cock sen sanoikin. Aika usein vieraspeleissä kaikki puolustavat ja kahvaavat tavallista enemmän, ihan selvä juttu, joskaan ei suotava.

Eiköhän nyt olisi todella meidän vaasalaistenkin aika unohtaa kevään karvas KooKoo-häviö. Välieräpaikka oli viidennessä ottelussa täysin Sporti käsissä, 2-0 johto onnistuttiin ryssimään á la Karhula ja muukin joukkue. Ihan turha valittaa KooKoon mahdollisesta kahvakiekosta tai filmillä hänkituista jäähyistä. Ei se homma siihen kaatunut vaa omilta loppu usko ennen aikojaan. Piste.
Kyllä ainakin minun mielissäni on enemmänkin se runkosarjan 0-1 -ottelu. Sieltä olen tämän oma mielikuvani saanut. Viimeisessä pelissähän Sport teki sen itse kuten sanoit ja kuten myös minä olen sanonut. 2-0 -johto ryssittiin ihan itse 2-3 -tilanteeksi ja tuolloinkin mm. Pete Suonpää rynnisti hienosti yksin läpi. Mutta kahvaamista ei tuossa pelissä ollut tavallista enempää, eli siihen ei todellakaan kaaduttu tuolloin.

Ja joku totesi, että Sporttikaan ei kotona kahvaa. Sport pelaa kyllä ainakin mun mielestä aivan samalla tavalla kotona kuin vieraissakin. Ainut muutos tulee Vaasan pienestä kaukalosta lähdettäessä mm. Niiralan, Kalevankankaan ja Kouvolan lentokentille. Sportti ei pahemmin joukkueena kahvaa, mutta yksilöt, kuten Kalle ja muutama pakki antavat keppiä aika surutta. Toisaalta en ole koskaan nähnyt esim. Vesa Myllyahon tai Kim Nabbin käyttävän mailaa muuhun kuin pelaamiseen.

Se siitä. Kakesin mielikuville (lue: haaveunille) ei voi muuta kuin nauraa. Olettekos joskus olleet porukalla Vaasassa?
 

Icepowerman

Jäsen
Suosikkijoukkue
KalPa, Hifk , HPK; KuPs, Zulimanit ...
KalPa
Mestarit areenalla. Hyvä porukka tälläkin kaudella. Melkolailla valmiit puitteet nousuun.

Jukurit
Tasainen play-off porukka, Opittu kiistelty pelityyli.

KooKoo
Hyvä nippu. Itse pidän tämänkauden sensaationa. Erinomainen liikkuvuus ja joukkueessa paljon nuoria nälkäisiä pelaajia. Kesän aikana hommannut kehittyviä pelaajia

Sport
Pahin kilpakumppani, Fanduls, J Tamminen, laaja pelaajarinki, Uho

Hermes
Jyrää tälläkin kaudella, hyviä hankintoja, Uski ja Kotajärvi

Hokki
Laadukas ryhmä, jossa paljon potentiaalia. Kärppäyhteystyö. Jarkko Heikkinen. Missä oman kylän pojat ?

Fps
Hajuton mauton ilman Willmania. Divarin vakioporukka

TUTO
Lehkos ipe ja oman kylän pojjaaat. Paluumuuttajat & tulevat kyvyt . Turun 2 porukka tois puolel jokkee.

Salamat
Teukan joukkue, ainakin osaksi, Pääkaupunkiseudun pelaajien jätemylly.

Haukat
Asikainen , muut neverhöööööörd

Jokipojat
Hyvä ykköskenttä ja kokenut pakkipari , kokemus liian pitkälti 1 kentän varassa. Pysyy kuitenkin mestiksessä.

K-Vantaa
Nikoskelainen ja Kainulainen, yleensä melko kookas joukkue, jolla on myös taitoa. Pahimpia vastustajia hyvänä iltana.
 

Vousku

Jäsen
Suosikkijoukkue
Soprt
FPS

Raunio. Bar 54. Pirullinen, usein tehokaskin pelitapa.

Haukat

Nimetön, mutta aina vaarallisia kavereita. Hyvä puolustus jäänyt mieleen.

Hermes

Menneiden vuosien osto- ja myyntiliike. Omat junnut harvassa. Uski (josta mielikuva Rautakruunu). Kylmä, mutta symppis halli. Glory Hunter fanit.

Hokki

Happo (josta mielikuva Big Mac). Hyvässä asemassa Kärppien kaverina. Hyvät kotisivut. Vaikea voitettava Kajaanissa.

Jokipojat

Lisää väriä Mestikseen. Kiusaa keskikastia, ja hyvänä päivänä kärkijengejä.

Jukurit

Dufva. Robotit. Karhula. Ei paljoa Mikkeliläisiä joukkueessa. Aina kova, niin kotona, kuin vieraissa.

K-Vantaa

Isoja pahoja setejä. NoNeck-Hakkarainen. Ailahteleva joukkue, mutta hyvänäpäivänä äärettömän kova. Vahvistunut viimekaudesta ja tulee puskista.

KalPa

Kapaset. Filmit. Kova jengi, joka tähyää liigaan. Taitava ja liikkuva joukkue. Hassut fanit.

KooKoo

Kahvaus. Soijärvi. Kukko. Oranssi peruukki. Pirullisen hyvä siinä mitä tekee. Osaa voittaa ottelun kun ottelun. Ei tarvitse edes paikkoja tehdäkseen maaleja. Paha, paha vastus aina.

Salamat

Semir Ben-Amor. Hagman. Eipä muuta.

Sport

Suuri asia elämässäni. En ole ainoastaan Sport-fani. Sport on elämäntapa.

TuTo

Forsell. Kärppä pleijarit!! Paitsiomaali. Pelaaja Aitio. Lähinnä muistoja TuTo:n paremmilta vuosilta. Harmittavan huono viimekausi. Parantaa varmasti.
 

dali

Jäsen
Suosikkijoukkue
Lamoriellon Enkelit, the Spirit of CBA
FPS

Sumppupuolustus. Kokoonpanoa ei koskaan tiedä etukäteen; sen verran suuri vaihtuvuus porukassa on. Pieniä ärhäköitä vihreitä miehiä. Aki Kemppi ei taida olla edes maalin korkuinen!


Haukat

Joukkueen peli on kehittynyt parissa vuodessa reippaasti. Ailahtelee liikaa ollakseen kärkijoukkue. Jaska Vilen.

Hermes

Jani Uski pyytämässä itselleen syöttöpistettä. Hienoinen alisuorittaja. Paha vastus varsinkin Kokkolassa.

Hokki

Paha paha vastus. Happo, Pare ja Tuppurainen. Todella vahva ensi kaudella.

Jokipojat

Susirajan tuolla puolen. Perinteikäs seura, joka on sarjan jokerikortti.

Jukurit

3+1.

K-Vantaa

Iso ja ruma. Olli Julkusen lämäri. Pelaajien pinna palaa helposti. Nousee usein viime hetkillä pisteille.

KalPa

Verivihollinen. Paljon puheita; pikkuhiljaa on nähty tekojakin. Kiekon ohessa on usein puhuttu myös lihapiirakoista. Jotkut fanit hieman ahdasmielisiä. Severi Suhonen ja Hupsis-Pasi.

KooKoo

Kukkopojat. Paskamainen vastus. Onneksi ei osaa voittaa Jukureita.

Salamat

Ylijäämäpelaajista koottu muukalaislegioona. Hajuton ja mauton. Peluuttivat naista nelosketjussa parin vaihdon ajan.

Sport

Uho-Suomen lippulaiva. Vaasan faneilta ei suuta tukita koskaan :D Patrik Westerback lopettaa aloittaakseen uudelleen. Kalle Mattila kaataa pelkällä läsnäolollaan puolet kentällisestä jäähän.

TuTo

Oli joskus sarjan ykkösseura. Tero Forssell. Varsin tasapaksu seura. Ei herätä intohimoja entiseen malliin.
 

Castillo

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kaikki jotka Sport kaudella 2015-2016 voittaa.
Viestin lähetti Vousku
Sport

Suuri asia elämässäni. En ole ainoastaan Sport-fani. Sport on elämäntapa.
Onneksi ei silti suurin, sillä Jantteria suurempaa asiaa ei kenenkään elämässä voi olla ;)
 

Börje

Jäsen
Suosikkijoukkue
R.I.P Hermes, sympatiat JHT:lle
FPS, pienet vihreät miehet. Ikävä pelityyli vuodesta toiseen. Vastustajalle Forssa on erittäin ikävä paikka pelata. Pieni kaukalo.

Haukat, hyvä junnutyö mutta edustus aika nimetön nippu. Jaska Vilen, joka painaa 110 lasissa illasta toiseen.

Hokki, Kärppien farmi. Monta hyvää pelaaja. Hermeksestä tutut, Koivu, Räikkönen ja Papinaho. Ensi kauden musta hevonen.

Jokipojat, Pohjois-Karjalan ylpeys. Perinteikäs seura jolla tulee olemaan vaikea kausi edessä.

Jukurit, 3 mestaruutta ja yksi hopea ei oo häpeä. Ostoryhmä. Kuulapää Dufva.

K-Vantaa, paljon Jokeri-kasvatteja. Hieno pieni modeerni halli. Erittäin epätasaista peliä. Joku ilta voittaa kenet tahansa ja sitten häviää rumasti seuraavana iltana.

KalPa, seuraava liigajoukkue. Junnutyö liigatasoa, iso halli, loistava joukkue ja ennen kaikkea Timosen ja Kapasen miljoonat.

KooKoo, kukko kiekuu! Sumpputtaa ja hakkaa mailalla. Paha vastus joka vuosi. Juudas-Kaukokari.

Salamat, Selänne ja Hayley. Pääkaupunkiseudun liigajoukkueiden farmi.

Sport, rakas vihollinen numero.1. Red Army, yksittäiset fanit joilla on aivan liian suuri ego. Fanien Jumala "sairaslistalla" Westerback. Tamin suuret puheet saas nähdä miten käy. Erittäin iso pelaajarinki ehkä liian suurikin?

TuTo, taitavia ja lupaavia pelureita. Forsell, Marre ja kuulapää Ika.
 

Winger

Jäsen
Suosikkijoukkue
Sport
Mistä te savolaiset saitte taas päähänne tuon uhon liittyen vaasalaisiin??? Melkein voisi sanoa, että voitte liittää sen uhon omaan savolaiseen egoon, koska tuntuu siltä, että jos yksi vaasalainen on "uhonnut" niin kaikki muutkin ovat näin tehneet ja tekevät.
 

Sumu

Jäsen
Suosikkijoukkue
Sentteri Jumalan armosta Patrik Westerback
Viestin lähetti Winger
Mistä te savolaiset saitte taas päähänne tuon uhon liittyen vaasalaisiin??? Melkein voisi sanoa, että voitte liittää sen uhon omaan savolaiseen egoon, koska tuntuu siltä, että jos yksi vaasalainen on "uhonnut" niin kaikki muutkin ovat näin tehneet ja tekevät.

Nämähän on näitä mielikuvia...ei sen vakavampaa. Kyllähän savolaisistakin on mielikuvia yhtä sun toista.
 

The Johtaja

Jäsen
Suosikkijoukkue
KalPa, Jokipojat, Tommy Kilponen
Löytyyhän niitä meistäkin, varsinkin nyt kun savolaisuus on edelleen muodissa. Taisi alkaa Asterixin savonnuksesta kai tässä joku 4-5 vuotta sitten.
Myöhemminhän murre-buumi saanut aikaiseksi muun muassa pohojalaasia versioita.
 

Rocco

Jäsen
Viestin lähetti The Johtaja

Myöhemminhän murre-buumi saanut aikaiseksi muun muassa pohojalaasia versioita.

Julkaisuita ei ole tosiaan pohojammaan kielelle käännetty paljoakaan. Sensijaan Rehupiikles niminen bändi on kohta 10 (?) vuoden ajan ihastuttanut soittamalla klassisia rokkikappaleita pohjanmaan murteella ja vetänyt lavashowt heinäpaalien seassa.

www.rehupiikles.com
 
Suosikkijoukkue
IFK, respektit suomalainen Jokerit
Tovereita

Viestin lähetti Kaukalon laidalla

TPS:n ja Tuto:n taustat ja historiat ovat sellaiset, että farmisopimus on minusta sula mahdottomuus. Vaikka politiikka onkin menettänyt merkitystään jopa Turun jääkiekkokuvioissa, on minusta varmaa, että kokoomus ei montaa ääntä Kupittaan vakiokatsojilta kerää. Siellä istuvat ovat sydänjuuriaan myöten tutolaisia, eivätkä purematta nielisi farmisopimusta.

Kuva TuTosta on varmasti kärsinyt TPS-yhteistyöstä. Ellei K-67 olisi pudonnut I divisioonasta samoihin aikoihin kuin TuTo liigasta, ei yhteistyö olisi varmasti tullut kysymykseenkään. Vielä 1997 tunsin suurta sympatiaa TuToa kohtaan: Pienin varoin pyöritetty laadukas duunariseura. Uskomattomat fanit, joitten seurauskollisuus ja rakkaus kiekkoa kohtaan vetää vertoja IFK:n extreme-faneille. Fanien osalta tilanne on epäilemättä muutamaa ikävää poikkeusta lukuunottamatta (, joiden kääntymisen TPS-********* valitettavasti olen joutunut todistamaan) edelleen samankaltainen. Kupittaa on extreme-fanien paikka.

Organisaation puolella onkin sitten harjoitettu paljon negatiivista, TPS-henkistä kansitakkikokoomuslaisuutta (käsite Oloneuvokselta), mikä on syönyt pahasti TuTon uskottavuutta. TuTo-henki elää katsomossa, muttei kaukalossa.

Vaikka virallista farmisopimusta ei ole, on TuTo saanut kokea (ulkopuolisen silmin tarkasteltuna) kaikki farmisopimuksen huonot puolet: Parhaat pelaajat imutetaan surutta TPS:ään kuin farmista ja rosteriin lykätään junnut kehittymään ja hylätään sinne, jollei pelit luista.

TPS:n touhu muistuttaa hyvin paljon toimintaa, jolla IFK onnistui tuhoamaan helsinkiläisseura Pitäjänmäen Tarmon v. 1998. (Putosi II div.)

Pitäkää huolta, ettei TuTolle käy samoin.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös