maitojunamiehet hakevat "nostetta" sm-liigasta

  • 5 408
  • 37

mixu

Jäsen
Suosikkijoukkue
Hifk
On mennyt tää homma aika erikoiseksi kun kaveri pelaa yhden kauden Nhl:ssä ja jos ei heti pääse vakituiseen ykköskokoonpanoon niin tullaan muka hakemaan nostetta liigasta.He ovat saattaneet pelata jo vuosikausia tässä "noste"liigassa muutta yhden farmikauden jälkeen sillä sitä nostetta vasta onkin.Missä ovat tämän päivän Ville Niemiset jotka taistelevat pelaamalla tiensä ylös.Takaisin on tullut jo monta miestä Pärssisestä ja Hyväsestä alkaen ja nyt on mukaan liitetty myös nimiä Kapanen,Hentunen,Vertala ja Järventie.Kaikki yhden kauden siellä olleita.
Selkärankaa hieman enemmän ja Suomalaista Sisua niin kyllä se paikka sieltä aukee.
 

Aksu

Jäsen
Joitakin vuosia sitten pelaajat vakuuttivat, että ovat valmiita taistelemaan paikastaan änärissä vaikka farmin kautta eivätkä aio luovuttaa, mutta tämä ei tunnu pätevän enää tänä päivänä. Tosin täytyy ottaa huomioon rapakon taakse lähtevien pelaajien muuttuminen eli nuorten lisäksi sinne menee myös paljon ns. valmiita pelaajia (eli kokeneempia ja iäkkäämpiä), jotka eivät kenties halua parhaita vuosiaan kuluttaa epävarmuuden tilassa farmin ja NHL:n välillä. Eli osa muutoksesta selittyy tällä. Onhan siellä noita nuorempia hurjia farmeissa edelleenkin ja harva heistä takaisin on näillä näkymin tulossa.
 

harva

Jäsen
Maitojunakaan ei ole enää niin maito

Toisaalta liikenne kulkee nykyisin NHLän ja liigan välillä aiempaa paremmin. Liigasta pääsee aiempaa helpommin änäriin, ja esim. Pärssisen puheet paluun tilapäisyydestä ovat realistisia.
 

Jakub

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK
Perheellinen kaveri ei välttämättä jaksa olla koko kautta farmin ja NHL:n välillä epätietoisuudessa,koko ajan hotellielämää viettäen.Yhdeksi kaudeksi kannattaa lähtä hakemaan rahat pois mutta pidemmän päälle ei se rahakaan kaikkea merkitse.
 

Oloneuvos

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS, ÄTPPOMK,Ottawat Senaattorit
Kyllä tähän asiaan vaikuttaa se, että Atlantin taakse on lähdetty viime kaudelle huonoilla sopimuksilla ja kun pelipaikka ei ole auennut ylhäällä, on taloudellinen tulos pelaajan vinkkelistä ollut oletettua huonompi.

Olisin ollut yllättynyt, jos paluumuuttajia ei nyt olisi. Suurin syy tässä on agenttien touhuilu, jolla on saatu kavereita lähtemään liikkeelle ylisuurilla toiveilla ja vähillä rahoilla.
 

ace

Jäsen
Viestin lähetti mixu
On mennyt tää homma aika erikoiseksi kun kaveri pelaa yhden kauden Nhl:ssä ja jos ei heti pääse vakituiseen ykköskokoonpanoon niin tullaan muka hakemaan nostetta liigasta.He ovat saattaneet pelata jo vuosikausia tässä "noste"liigassa muutta yhden farmikauden jälkeen sillä sitä nostetta vasta onkin.Missä ovat tämän päivän Ville Niemiset jotka taistelevat pelaamalla tiensä ylös.Takaisin on tullut jo monta miestä Pärssisestä ja Hyväsestä alkaen ja nyt on mukaan liitetty myös nimiä Kapanen,Hentunen,Vertala ja Järventie.Kaikki yhden kauden siellä olleita.
Selkärankaa hieman enemmän ja Suomalaista Sisua niin kyllä se paikka sieltä aukee.


Meinasin jo aikaisemmin kirjoittaa samasta aiheesta, mutta ajattelin että oonko ainoa joka ajattelee näin. Suomalaiset tosiaan antavat liian nopeasti periksi jos paikkaa NHL:ssä ei aukea ekana vuonna. Kyllähän nykypäivänä myös SM-liigasta voi ponnistaa takas jenkkilään, mutta onhan se ihan selvä asia että helpommin NHL:n pääsee jos pelaa samalla mantereella.
Juttelin viikko sitten erään NHL joukkueen farmissa pelaavan hemmon kanssa, ja hän kertoi että niissä ala sarjoissa pelaaminen on välillä todella raskasta, ja ymmärtää täysin jos siellä ei joku kestä. Mutta hän myös sanoi että omalta kohdaltaan homma menee niin, että hän on itse osansa valinnut, ja on valmis tekemään mitä vaan unelmansa eteen. Ilmeisesti kaikilla suomalaisilla jääkiekkoilijoilla tätä kunnianhimoa ei löydy.
 
Suosikkijoukkue
Hifk
Vain hullu jättää ottamatta NHL-seuran tarjoaman rahamäärän,vaikka ei sitten koskaan farmia pidemmäksi pääsisikään. Kun näin katsojan näkövinkkelistä katselee näitä Suomalaisia nimiä mitä viimevuosina on sinne lähtenyt on kyllä useasti täytynyt ihmetellä että mitä ne siellä NHL-jengeissä tekee näillä tusina miehillä. Sinne ei ole viimevuosina montaakaan sellaista Suomalais nimeä lähtenyt jolla olisi ollut edes realistisia mahdollisuuksia siellä pärjätä. Heidän paikkansa olisi ollut ehdottomasti kotoinen liiga. Eikä se, että mies on käväissyt haistelemassa vuoden rapakontakaista farmi-ilmaa tee tästä paluu muuttajasta yhtään sen kovempaa pelaajaa kun ennenkään. SM-liiga tason pelaaja on SM-liiga tasonpelaaja ja palaa takaisin . SM-liigassa pelaava NHL-tasonpelaaja ei palaa maitojunalla takaisin SM-liigaan.
 

JanJ

Jäsen
Viestin lähetti Rekisteröitynyt
Vain hullu jättää ottamatta NHL-seuran tarjoaman rahamäärän,vaikka ei sitten koskaan farmia pidemmäksi pääsisikään.

Ota huomioon, että kaksisuuntaisessa sopimuksessa farmipalkka voi olla pienempi kuin SM-liigassa maksettava palkka. Että silleen.

Eikä se, että mies on käväissyt haistelemassa vuoden rapakontakaista farmi-ilmaa tee tästä paluu muuttajasta yhtään sen kovempaa pelaajaa kun ennenkään.
Voi tehdä. Oppii erilaista peliä, maalinedustapeliä, taklausten antamista ja vastaanottamista, tappelemista, parempaa luistelun tasapainoa jne. jne.

SM-liiga tason pelaaja on SM-liiga tasonpelaaja ja palaa takaisin . SM-liigassa pelaava NHL-tasonpelaaja ei palaa maitojunalla takaisin SM-liigaan.

Onhan noita esimerkkejä.
Tosin osa on pirun kaukaa.
Kuten Hannu Virta, Buffalon parhaita puolustajia.
Tai Tapio Levo, New Jerseyn parhaita pakkeja mutta pelityyli ei kiinnostanut.
Entäs Marko Kiprusoff? Sai kohtuullisesti peliaikaa, mutta pelityyli ei kiinnostanut.
 
Viimeksi muokattu:

Daespoo

Jäsen
Suosikkijoukkue
Hameenlinna Moderators
Nostan hattuani pelaajille kuten Helenius ja Nieminen jotka tekivät pyyteetöntä duunia farmissa niin kauan että pääsivät ylös. Arvostan sitä helvetisti.
 

Kopteri

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves, Bruins
Viestin lähetti JanJ

Entäs Marko Kiprusoff? Sai kohtuullisesti peliaikaa, mutta pelityyli ei kiinnostanut.

Nyt lensi juhlamokat näppikselle!!
Vai tarkoititko että Islandersia ei Markon pelityyli kiinnostanut?
 

Daespoo

Jäsen
Suosikkijoukkue
Hameenlinna Moderators
Oli ihme että Kiprusoffia yleensä pyydettiin NHL:ään kun mies oli melkein liian heikko Suomenkin sarjoihin...Haluaisin nähdä sen tilanteen kun Takatukka yrittää pitää jotain Proberttia tai Tkachukia pois maalinedustalta...
 

Killeri

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tappara
Taitaa olla myös allekirjoitus bonukset sitä luokkaa, että ukot(ainakin osa) menevät siinä retkuun ja osa varmaan ajattelee, että otetaan hillot pois kuleksimasta ja palataan himaan jos ei peliaikaa ylhäältä löydy.
 

Nikke

Jäsen
Suosikkijoukkue
Sinivalkokeltainen
Viestin lähetti Daespoo
Nostan hattuani pelaajille kuten Helenius ja Nieminen jotka tekivät pyyteetöntä duunia farmissa niin kauan että pääsivät ylös. Arvostan sitä helvetisti.

Daespoon kanssa täysin samaa mieltä. Piru vie, Daespoo, mehän ajattelemme paljonkin samalla tavalla. Ei olisi viime syksynä uskonut kun case Hedbergiä käsiteltiin :D

Mutta aiheeseen. Lisäisin vielä Laaksosen Antin tuohon listaan. Tämä kolmikko saa kyllä minun puolelta todella paljon kunnioitusta. Bussissa istumista,pitkiä matkoja ja paljon töitä.

Yksi syy miksi nyt tullaan takaisin saattaa myös olla MM-kotikisat. Kuten kaikki tiedämme varsinkin Arajuuri näyttää pitävän liigaa parempaa näyttöpaikkana kuin farmia. Eli jos saat 2-suuntaisen paperin ja olet farmissa kun Ara tekee yhden ja ainoan tarkkailureissunsa rapakon taakse niin sinulla ei ole näyttöpaikkaa ja olet ulkona (poikkeuksena case Kapanen).

Se että Hyvönen palaa(siis jos jää Suomeen) on minulle yllätys. SJ:ssä miestä kehuttiin ja muutenkin Hannes on sorttia jonka luulin taistelevan itselleen paikan auringosta vaikka väkisin. Mutta saas nähdä...
 

JanJ

Jäsen
Viestin lähetti Helinkopteri


Nyt lensi juhlamokat näppikselle!!
Vai tarkoititko että Islandersia ei Markon pelityyli kiinnostanut?

Ai siellä ollaan NIFOTC.

No niihän se Marko sanoi. NHL:n pelityyli ei kiinnosta.
 

Kopteri

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves, Bruins
Viestin lähetti JanJ


Ai siellä ollaan NIFOTC.

No niihän se Marko sanoi. NHL:n pelityyli ei kiinnosta.

Eiku aamukahaveella :D

Tottahan Marko puhui, NHL:ssä kun pitää taklata, lämätä ja painaa täysillä joka vaihdossa!
 

Muksu

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK
[metakeskustelumoodi]Jännittävää! Otsikko, jonka alla on ihan oikeaa keskustelua![/metakeskustelumoodi]
Mixun kanssa yleisesti samoilla linjoilla. Minua lähinnä huvittaa tämä "nosteen hakeminen." Ei sillä, etteikö ihmisillä olisi oikeus tehdä mitä haluaa - päinvastoin - mutta tuo nyt alkaa olla jo niin kulunut fraasi, että kenties ensi kaudella SM-Liigaan paluuta sitä seuraavaksi kaudeksi suunnittelevat pelaajat voisivat pitää vaikka saunaillan ja keksiä uuden kliseen.

Sinällään tässä on jonkun verran silmänlumettakin. Suomalaiset farmin kautta tiensä NHL:ään raivanneet pelaajat ovat hyvin vähissä - kaikki on taidettu mainita jo Jarkko Ruutua lukuunottamatta? Kyseessä ei siis ole mikään uusi ilmiö: Aiemmin suomalaiset eivät vain kiinnostaneet niin paljoa, että marginaalisia pelaajia olisi vetten taa raahattu farmiin, josta olisi sitten voinut palata.

Kun Suomi 1995 voitti Maailman Mestaruuden tahkosi lakon takia pitkittynyttä NHL:ää kokonaiset seitsemän suomalaista pelimannea ja kaikki he joko entisiä tai silloisia suuruuksia tai vähintään avainpelaajia joukkueissaan. Ei siellä mitään farmin läpi enemmän tai vähemmän kirjaimellisesti verissäpäin tiensä raivanneita Heleniuksia ja Ruutuja ollut silloinkaan. Suomalaisten yleisen kiinnostavuuden lisäksi asiaan vaikutti myös se, että suomalaisilla oli paljon muita eurooppalaisia edullisempi sopimus NHL:n kanssa, joka takasi suomalaiselle seuralle aika huomattavan tukun rahaa NHL:ään lähtevästä pelaajasta. Niissä olosuhteissa tietysti mieluummin otettiin marginaalinen tsekkikiekkoilija kuin suomalainen farmia tahkoamaan.

Kaikkiaan minusta pelaajat tekevät viisaasti lähtiessään maailmalle. Nuorna se on vitsa väännettävä ja niin päin pois. Sen sijaan sitten kun tullaan takaisin, kannattaisi keksiä vähän uusia selityksiä - tai kenties olla selittämättä sen enempää. Sen ymmärtää, jos vaikka Mikko Koivu tulee ensi kauden jälkeen takaisin vielä pariksi vuodeksi kehittymään Eurooppaan, kun ei ollutkaan valmis (tosin farmi ei olisi huono vaihtoehto), mutta jonkun yli 25-vuotiaan pelaajan suusta tuo on aika korni selitys. Minusta 25000$ palkka farmissa on aivan pätevä syy tulla Suomeen ja tienata neljä kertaa enemmän, jos paikka NHL:ssä on kovin epätodennäköinen.
 

Patarouva

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät
Muksu:"Minusta 25000$ palkka farmissa on aivan pätevä syy tulla Suomeen ja tienata neljä kertaa enemmän, jos paikka NHL:ssä on kovin epätodennäköinen."

Totta, mutta kun rehellisyys ei aina ole muiden silmissä suotavaa. Ei parane mennä sanomaan, että menen nyt sinne, missä on mielestäni mukavinta ja ehkä myös helpointa pelata niin palkan kuin muiden asioiden suhteen.

Pitää olla korkeita päämääriä kuten NHL, uusi noste uralle, seura, joka taistelee mestaruudesta tai joukkue, joka on nuori ja nälkäinen. Harvalla on pokkaa sanoa, että ei huvita tapella kynsin ja hampain pelipaikasta, kun täällä saa pelata ykkösketjussa niin paljon kuin huvittaa ja palkkakin on ihan hemmetin hyvä.
 
Viimeksi muokattu:

Kossu

Jäsen
Suosikkijoukkue
PARAS SEURA
NHL:n koukerot ovat käsittämättömiä, kuten Juhani Tamminen prinsiippi II:ssa Janne Heikkilän haastattelussa totesi. Joku Timo Pärssinen tai Tony Virta voivat turhaan hakata päätään seinään, kun taas Riku Hahl veivaa säännöllisiä peliaikoja yhdessä NHL:n parhaassa joukkueessa. Samoin Alpo Suhonen saattaa päästä valmentamaan jääkiekkoilijan taivaassa, kun Suomi on pullollaan vastaavan tasoisia tai parempia koutseja.

Kaikki on niin käsittämättömistä asioista kiinni Ameriiiikassa. Läntinen Neuvostoliitto, kuten moni on sanonut. Näkeehän tuon maanosan kansalaisten järjenjuoksutason kaikista niistä saippuaoopperoista, avioliiton perustamis- ja hajottamis viihdeohjelmista yms. skeidasta, mitä Yleisradiokin rahoillamme tekee (pääsääntöisesti tosin Nelonen ja MTV3 oma huom.).

Jos nyt tuossa maassa sitten härmän jätkä ei saa peliaikaa, vaikka Euroopassa on hirveä starba, se ei tarkoita välttämättä sitä että hakee uralleen "nostetta", johon ketjun avaajaa ilmiselvästi ivallisesti viittaa.

Osa kyseisistä herroista huomaa, että tämä juttu ei ollut minua varten ja väärä paikka väärään aikaan tms. Omasta mielestäni Hahlia ei voi kuuna päivänä verrata "milkkis-pelaajiin" Pärssinen, Peltonen, Nurminen eikä hän ole esimerkkinä ainoa. Toivon kuitenkin Rikulle kaikkea hyvää, enkä tällä kirjoituksella hae tarkoituksella enkä tarkoituksettomasti mitään Hahl-vastaisuutta. Edelleenkin mielestäni NHL:ssä pelaaminen tai valmentaminen ei ole mikään menestyksen mittari. Siellä menestyminen sen sijaan on.
 

axe

Jäsen
Suomalaiset lähtevät NHL:ään agenttiensa hämääminä ja dollarinkuvien sokaisemina liian aikaisin. Nuorena lähtemisessä ei ole yhtään mitään vikaa, jos on valmis kulkemaan Ville Niemisen ja kumppaneiden tien ja kehittyä ensin farmissa. Mutta jos aikomuksena on pelata vain NHL:ssä ja farmi on hurja pettymys, joka sytyttää heti halun palata takaisin kotiin, niin miksei jäädä jo alunperin kotimaahan ensin ottamaan kunnon paikka kiekkokartalta täällä ja lähteä sitten valmiimpana ottamaan sen NHL-paikkansa.

Joku Riku Hahl näyttää onnistuneen kerrasta nousemaan SM-liigan marginaalipelaajasta suoraan NHL:ään, mutta sellaiset on hyvin harvinaisia tapauksia. Kyllä sitä pitää olla tähti kotimaassa ja maajoukkueessa ennen kuin voi realistisesti edes odotella varmaa NHL-paikkaa. Eikä sekään välttämättä riitä, kuten tässä on Pärssisen ja N. Kapasen kanssa nähty. Puhumattakaan sitten jostain Timo Vertalasta, joka on urallaan pelannut yhden huippukauden ja yhden hyvän kauden ennen lähtöään. Jos nuo kaudet olisivat edes menneet toisin päin, eli se huippukausi viimeisimpänä, niin koko lähtö olisi tapahtunut varmasti onnellisempien tähtien alla.

Saku Koivu ja Teemu Selänne olisivat varmasti päässeet NHL:ään jo aikaisemmin. Kumpikin oli Suomessa kuitenkin "vielä yhden vuoden" ja lähti rapakon taakse entistä valmiimpana ja parempana pelaajana. Ei se yhden tai kahdenkaan vuoden odotus 21-vuotiaalle pelaajalle ole yhtään mikään, jos vaa'an toisessa kupissa on pelaajaura NHL-palkoilla 33-35-vuotiaaksi.

Sen myönnän kyllä, että tässä itse kunkin silmät varmaan sokaistuisivat ja järki sumentuisi, kun seuran edustajat ja agentit kuiskailevat makoisia korvaan ja edessä olevassa paperissa näkyy $ ja hurja rivi nollia perässä. Ja kun koskaan ei tiedä, mikä mahdollinen loukkaantuminenkin siellä voisi lurkkia seuraavan kauden aikana, niin ehkä kannattaa tarttua siihen tarjottuun heti eikä harmitella jälkeenpäin. En minä siis ketään moiti, jos lähtevät ja sitten palaavat näyttämättä edes yrittävän, mutta jos tosissaan haluaa pelata NHL:ssä eikä ollenkaan farmissa, niin miksi edes lähteä ihan raakileena.
 

Abu

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pittsburgh Penguins, Jokerit
Nostettahan tulivat aikanaan hakemaan myös Berg ja Jokinen, jotka nyt ovat vakiopelaajia. Berg tosin olisi voinut pelata kyseisen kauden myös NHL:ssä, jos olisi halunnut, mutta ei jäänyt huonolla sopimuksella. Jokinen ei halunnut farmiin ja koko draftin kolmosvarauksen toiveita kuunnellaan. Kyllähän Olli Hifkissä ja sekä nuorten, että miesten maajoukkueessa kehittyikin.

Tuomainen on myös esimerkki nosteen hakijasta, tuli Hifkiin pariksi kaudeksi ja sai NHL-paikan, jota ei monen Amerikan vuoden aikana saanut kuin kokeilla. Ei saanut pelata kuin yhden kokonaisen kauden, mutta olisiko saanut pelata sitäkään, ellei olisi tullut Westerlundin ja Summasen valmennukseen kahdeksi vuodeksi?

Vanhemman pelaajan ei kannata jäädä farmiin. Jos yli 25-vuotias eurooppalainen tulee joukkueeseen, hänen on oltava heti NHL-tasoa. Nuorille ja lupaaville pelaajille annetaan mahdollisuuksia näyttää, vanhemmille ei. He yleensä joko ovat, tai eivät ole NHL-pelaajia. Hahl, Rita ja Dahlman ovat sen verran nuoria, että voivat jäädä farmiin pariksi kaudeksi, mutta Hyvösen ja Pärssisen tapauksessa ymmärrän, ettei kiinnostaa jäädä Amerikkaan ellei varmuutta pelipaikasta ole. Tuon ikäisellä pelaajalla jokainen ikävuosi lisää heikentää mahdollisuuksia. Nieminen tuli joka vuosi kypsemmäksi NHL:ään ja pääsi sinne 23-vuotiaana. Pärssiset ja Hyvöset ansaitsevat Euroopassa paremmin kuin farmissa, Hahlit ja Ritat tienaavat farmissakin paremmin kuin tienaisivat liigassa.
 

Dieppe

Jäsen
Suosikkijoukkue
SaiPa
NHL-"kokeilut" täysin perusteltuja

Mielestäni on erittäin järkevää lähteä "Änäriin" kokeilemaan heti, kun sopivan kokoinen allekirjoitusbonus tarjotaan nenän eteen. On hyvä muistaa, että useiden Suomalaispelaajien palkka pyörii ensimmäisenä vuonna allekirjoituspalkkion kanssa kahdessa miljoonassa vanhassa markassa ja tällöin kyllä kannataa käydä hakemassa rahat pois ja palata vaikka seuraavalla kaudella kotimaahan, mikäli näyttää siltä, että joutuu pelaamaan farmissa huonolla palkalla.

Katsomosta käsin on pirun helppo sanoa, että kannattaa jäädä Suomeen kehittymään siksi aikaa että on "valmis" pelaajana. Entäs jos paikat hajoaa tai uutta tarjousta ei tulekaan. Kysynkin nyt muilta kirjoittajilta: Kuinka moni teistä olisi valmis kieltäytymään esim. kahden miljoonan palkasta ja ottamaan riskin ettei toista vastaavaa tilaisuutta saata tulla enää koskaan. En minä ainakaan. Lähtisin tukka putkella myymään luureja sillä liksalla vaikka Alaskaan.
 

Pressiboxi

Jäsen
Suosikkijoukkue
Rauman Palloseura
Viestin lähetti mixu
On mennyt tää homma aika erikoiseksi kun kaveri pelaa yhden kauden Nhl:ssä ja jos ei heti pääse vakituiseen ykköskokoonpanoon niin tullaan muka hakemaan nostetta liigasta.He ovat saattaneet pelata jo vuosikausia tässä "noste"liigassa muutta yhden farmikauden jälkeen sillä sitä nostetta vasta onkin.Missä ovat tämän päivän Ville Niemiset jotka taistelevat pelaamalla tiensä ylös.Takaisin on tullut jo monta miestä Pärssisestä ja Hyväsestä alkaen ja nyt on mukaan liitetty myös nimiä Kapanen,Hentunen,Vertala ja Järventie.Kaikki yhden kauden siellä olleita.
Selkärankaa hieman enemmän ja Suomalaista Sisua niin kyllä se paikka sieltä aukee.

Ensi kevään kotikisat painavat varmasti myös vaakakupissa. Hiukan raaistaen Arapuuron NHL-scouting on sitä ettei sitä ole olemassakaan ja AHL:sta kaveri ei ilmeisesti ole koskaan kuullutkaan. Parempi siis olla näkyvästi esillä SM-liigassa, jonka matseissa Ara sentään joskus vierailee.
 

Cobol

Jäsen
Suosikkijoukkue
Suomalainen jääkiekko
Re: NHL-"kokeilut" täysin perusteltuja

Viestin lähetti Birkku
Katsomosta käsin on pirun helppo sanoa, että kannattaa jäädä Suomeen kehittymään siksi aikaa että on "valmis" pelaajana. Entäs jos paikat hajoaa tai uutta tarjousta ei tulekaan. Kysynkin nyt muilta kirjoittajilta: Kuinka moni teistä olisi valmis kieltäytymään esim. kahden miljoonan palkasta ja ottamaan riskin ettei toista vastaavaa tilaisuutta saata tulla enää koskaan. En minä ainakaan. Lähtisin tukka putkella myymään luureja sillä liksalla vaikka Alaskaan.

Justiinsa näin! Jos on takana vain enemmälti jääkiekko- kuin muu koulutus, vaihtoehtoja ei kannata edes harkita. Tosin se on sanottava, että onneksi eivät ole alhaalle lähetettäessä joutuneet sentään luureja myymään Alaskaan - vaikka ymmärrän hyvin vertauksesi -;)
 

Pressiboxi

Jäsen
Suosikkijoukkue
Rauman Palloseura
Viestin lähetti Oloneuvos
Kyllä tähän asiaan vaikuttaa se, että Atlantin taakse on lähdetty viime kaudelle huonoilla sopimuksilla ja kun pelipaikka ei ole auennut ylhäällä, on taloudellinen tulos pelaajan vinkkelistä ollut oletettua huonompi.

Olisin ollut yllättynyt, jos paluumuuttajia ei nyt olisi. Suurin syy tässä on agenttien touhuilu, jolla on saatu kavereita lähtemään liikkeelle ylisuurilla toiveilla ja vähillä rahoilla.

Jo vain, tässä on eittämättä toinen potentiaalinen syy paluuaaltoon. Täytyy muistaa että kehnot farmitason liksat eivät välttämättä riitä edes kunnolliseen elintasoon. USA:ssa esim. asuminen on todella kallista. Whopper ei Burger Kingissä paljoa maksa mutta kiva olisi olla kattokin pään päällä!
 

palle fontän

Jäsen
Suosikkijoukkue
RDS
Viestin lähetti Kossu
NHL:n koukerot ovat käsittämättömiä, kuten Juhani Tamminen prinsiippi II:ssa Janne Heikkilän haastattelussa totesi. Joku Timo Pärssinen tai Tony Virta voivat turhaan hakata päätään seinään, kun taas Riku Hahl veivaa säännöllisiä peliaikoja yhdessä NHL:n parhaassa joukkueessa. Samoin Alpo Suhonen saattaa päästä valmentamaan jääkiekkoilijan taivaassa, kun Suomi on pullollaan vastaavan tasoisia tai parempia koutseja.

Mitä Pärssisellä ja Virralla on annettavana NHL-joukkueen neloskentälle? Varsinkin Pärän puolustusasenne oli kerhossa välillä kyseenalainen. Molemmat ovat mielestäni kahden ensimmäisen kentän pelaajia, ja sitä roolia on NHL:ssä todella vaikea saavuttaa. Hahl on ilmeisesti hyvä neloskentän mies, ja siitä kunnia hänelle.
Vielä asiaa pelaajien lähtemisestä/jäämisestä nuorena. Kuinka moni muistaa Peter Forsbergin? Monta vuotta ihmeteltiin miksi äijä ei lähde, ja sitten kun viimein lähti, niin jälki on ollut melkoisen kovaa.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös