carr kirjoitti:Tietysti aikaa on mutta odotukset oli hieman korkeammalla.
Lukon pakka on täysin sekaisin tällä hetkellä. Näennäistä yritystä löytyy ... Joukkue on kyllä yrittänyt täysillä joka matsissa mutta taso ei vaan riitä.
Juu. Tässä se sitten oli, mitään ei ole enää tehtävissä. Odotukset on romahtaneet ja katse vaan seuraavaan kauteen. Kyllä vituttaa, kun kausikin on jo melkein loppu.
Haluaisiko joku kaivaa tähän vertailuksi Jypin harjoitusotteluiden tulokset Dufvan ensimmäiseltä kaudelta? Tuskin sielläkään ihan voitosta voittoon on kuljettu.
Uraman Lukko taas taisi hävitä lähes kaikki harjoituspelit, ja aloitti liigan 14 pelin voittoputkella taannoin. Ei noista harjoituspeleistä kannata liikaa huolehtia, niitä kutsutaan harjoituspeleiksi aiheesta.
Uraman Lukko taas taisi hävitä lähes kaikki harjoituspelit, ja aloitti liigan 14 pelin voittoputkella taannoin. Ei noista harjoituspeleistä kannata liikaa huolehtia, niitä kutsutaan harjoituspeleiksi aiheesta.
Tuo ei valitettavasti pidä paikkaansa. Ralen ekalla kaudella Lukko hävisi kaikki täysmittaiset harjoitusottelut, paitsi yhden Ruotsissa. Runkosarja sen sijaan alkoi neljällä voitolla ja kaikki varmaan muistavat miten kausi päättyi.
Seuraavalla (Durdenin maitsemalla) kaudella Lukko oli harjoituspeleissäkin varsin voittoisa.
E: Hidas, toivottoman hidas
Ok, muistin väärin. Pysyn silti kannassani, että harjoitusotteluista ei kannata turhan paljon johtopäätöksiä vetää, puhumattakaa paniikkihankinnoista niiden perusteella.
Kertokaas paikallaolleet rapsaa. Mites Azevedo pelasi? Joko lantio liikkuu?
Kertokaas paikallaolleet rapsaa. Mites Azevedo pelasi? Joko lantio liikkuu?
Ilomäki pelasi puolestaan tänään aika heikosti, ja kun toista erää oli jäljellä viisi minuuttia otti Pesonen hänen paikkansa kokoonpanossa. En sitten tiedä, että tuliko loukkaantuminen vai eikö RD ollut tyytyväinen hänen otteisiinsa. Itse veikkaan penkitystä, mutta täysin varma en tästä ole.
Joka tapauksessa tästä on hyvä jatkaa. Maalivahti- ja puolustuspeli alkavat olla kunnossa.
Azevedo voitti lähes kaikki aloitukset
Juu, hyö alottaat nyt toisen kautensa Elitserienissä.En nyt jaksa googlettaa, mutta Roku tai joku muu pitkän muistin kirjoittanut, oliko se juuri Växjö joka nousi edelliskaudella Allasvenskanista Elisterieniin?
1936 kehuu joka ketjussa Växjö-peliä hyväksi, mutta kolmas erä oli kaikkea muuta. Puolustuskannalla kokoajan eikä omista hyökkäyksistä tullut mitään valmista.
Mutta kiva että vihdoinkin tuli voitto myös täysimittaisessa treenipelissä, myös se lämmittää että vain yksi tehtiin omiin tällä kertaa. Tosin sekin jostain pakin sekoilusta ilmeisesti tullut, ihan samoin kuin viikko sitten Pelicansin voittomaali. Niistä nyt pitäisi sitten päästä vielä eroon, muuten ei ole valittamista.
Azevedon pelisilmä oli kyllä ihan Lindgrenin luokkaa. Tosin nyt meni hukkaan, kun laiturit eivät saaneet niistä passeista mitään aikaiseksi.
Tähän sama, taidetaan minun haparan muistin mukaan mennä Petri Pakaslahden aikoihin, kun Lukossa on viimeksi ollut näin hyvä aloittaja? Toistaiseksi pesee jopa Pakaslahden. Viimeisen minuutin omanpään aloituksessa, missä Växjöllä oli kassari pois, kaapaisi Azevedo hienosti tärkeän aloituksen 100-0 omille. Komiaa.
Naurettavaa asioiden aliarviointia.Palanen kerrallaan. Nyt on tärkeää hioa viisikkopuolustus kuntoon. Sillä otetaan jo monta pistettä. Hyökkäyspelin hienoudet sitten myöhemmin.