Veikkauksella Lukko 1,80 ja Kärpät 4,05. Molemmilta sivussa 1 avainpelaaja, Turunen sekä Gelinas. Lukko on selkeä suosikki, kuten kertoimet näyttävät.
Kärppien sauma on ykkösketjussa, joka on hyökkäyspäässä ehkä Liigan paras ja laittaa kiekkoa pussiin paikoista. Clara vs Ortio myös mielenkiintoinen taistelupari, nuoruus vs kokemus. Ennakkoon tuossa etu Lukolla, vaikka Ortio ei ole vielä parastaan Lukon paidassa esittänyt.
Kärpillä selvästi kovemmat paineet, vaarassa joutua karsintoihin. Lukolla top 4 sija on aika lailla varma. Lämsält pientä reagointia silti, tosipelit lähestyvät ja Lukon peli ei ole ollut parhaimmillaan. Muutamilla pelaajilla on ollut turhautumista, kun peli ei kulje ja ei tule onnistumisia.