Lukko-Tappara 15.9

  • 2 104
  • 30

Metalwarrior

Jäsen
Suosikkijoukkue
Lukko
Elikkä tähän kommentteja illan pelistä. Monikaan tuskin ketuille voittoa tänään povaa, mutta taistelua varmasti löytyy. Lukon pakkitilanteen huomioon ottaen tulee varmasti aikamoisia mylläköitä raumalaisten maalille, kun Tapparan korstot jyräävät.
Toivottavasti Lukon molaripeli onnistuu.

Alustavat kokoonpanot:
Lukko:

Jämsä-Uusikartano-Saarela
Koivisto-Kaipainen-Lätti
Vidman-Viinanen-Normio
Lotila-Hyvärinen-Siivonen
Hagelberg


Lehtonen-Purontakanen
Niskala-Harikkala
Piekkola-Laaksonen


Vehanen/Lundell


Tappara:

Marko Ojanen-Barkov-Tarvainen
Pirnes-Janne Ojanen-Hassinen
Alanen-Sjögren-Uhlbäck
Reijonen-Kuki-Mäkinen
Venäläinen


Grönvall-Mäntylä
Välivaara-Luoma
Kangasniemi-Puistola
Saravo


Draper
 

jarppi

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tappara
Tasaista

Ilmeisesti ottelu olikin kaikinpuolin tasainen ja tiukka vääntö. Jo tuloskin sen tietty näyttää, mutta pelitapahtumia ainakin radiosta kuulleena tuntui olevan vuoronperään molemmissa päissä.

Tuomaritoiminta ei sit kai ollut ihan kohdallaan? Paha lähtee itse arvostelemaan kun ei ole kyseistä peliä paikanpäällä nähnyt...
 

Metalwarrior

Jäsen
Suosikkijoukkue
Lukko
Melko tasainenhan tuo matsi oli. 0-2- tilanteessa alkoi näyttää pahalta, mutta onneksi pojat taistelivat loppuun asti. Tappara kahvasi jälleen viime kauden malliin ja muutama koukku jäi tuomareilta viheltämättä. Vehanen maalissa oli hyvä, ensimmäinen maali meni vähän helpohkosti, mutta vastapainoksi tuli tukku hyviä torjuntoja. Pelistä jäi Lukkolaisittain hyvä maku suuhun. Tästä on hyvä jatkaa huomenna Porissa.
 

TiDo28

Jäsen
Suosikkijoukkue
Rauman lukko,Toronto Maple Leafs
Vähintään oikeutettu tulos!

Lopputulos 2-2 ja ensimmäinen piste lukolle.Lukko piti hyvällä liikkeellään peliä hyvin hallussaan ja tappara joutui yllättävän paljon käyttämään vääriä konsteja lukon poikien pysäyttämiseksi.Olikohan jäähyt tappara 8,lukko 2 tai jotain sinne päin.Lukon kohtalaisen huonon ylivoiman ansiosta peli pysyi tasaisena.Tapparan päästessä ensi kerran ylivoimalle niin heti lukon päässä reppu heilui.Tappara ehti jo 2-0 johtoon mutta sitten iski Pahi.Todella kaunis maali purjehduksen ja röyhkeän maalille ajon päätteeksi ylämummoon.Viinasen tasoitusmaali oli enemmän yhteistyömaali (Pahi,Niskala) ja vähintäänkin oikeutettu.Todella loistavasti taisteltu lukolta.Teemu Kesäkin pääsi jo peliin vaikka hieman ehkä kesken kuntoisena mutta klaarasi tonttinsa ihan ok.Itseäni jäi ihmetyttämään se ettei tappara kaikesta huolimatta päässyt lukon maalin edessä sähläämään kovinkaan paljoa vaikka juuri nyt olisi ollut hyvä tilanne käyttää kokoa hyväksi.Lukon maalissa Pete Vehanen pelasi kelpo ottelun,venyi jopa muutamiin loisto pelastuksiin.Kun vielä Uusikartano joutui suihkuun ennen aikojaan niin Kaipainenkin pääsi kelpo peliminuuttilukemille Akia tuuratessaan.Pelin loppuvaiheilla lukko oli hiukan pinteessä omassa päässä mutta roiski kiekkoa vaan pois omasta kenttäpäädystään ja siten varmisti ainakin yhden pisteen itselleen.Jatkoajalla molemmilla oli omat tilanteensa mutta pisteet tasattiin.Lyhyesti sanottuna lukko taisteli pisteen itselleen mutta samalla tuhlasi maalipaikkoja ja tappara käytti maalipaikkansa paremmin.Lukko hyvä,tappara ehkä hieman vaisu.
 

Hearsay

Jäsen
Suosikkijoukkue
Lukko
Mukavaa, kun SM-liiga on niin tasainen, että ennalta tiedossa olevat mestari ja jumbo pelaavat tasapelin vielä niin, että mestarin maalivahdille kertyy enemmän torjuntoja.:D
 

Eisenhower

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pelicans, sympatiat myös Ilvekselle
Hyvin sanottu, Hearsay:D
 

omaha

Jäsen
Suosikkijoukkue
Lukko
Kyllähän se Tappara jyrää... mutta yllättävästi Lukko pisti kampoihin. Lukolla oli jopa enemmän maalipaikkoja joten ei se nyt ihan sattuma ollut, (heh). Christian Sjögren Tapparasta istui neljästi jäähyllä ja oma mielipiteeni pelaajasta on että possu koko mies!!! Ja isolla P:llä!

Lukolla on kova peli huomenna (tai koko kaudella siis) Ässiä vastaan. Ässillä näes on tiukka paikka näyttää kotiyleisön puolesta ... itse asiassa helvetin kova ...
 

eagle

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tappara, Pittsburgh
Mestari?

Miten Tappara voi olla tuleva mestari(tai edes vakava ehdokas), kun joukkueen pelastaja Jussi Markkanen lähti NHL:ään ja tilalle tuli umpisurkea, laiska ja ylikallis imuri Bluesista, niin ja paras puolustaja(Alain Cote) lähti pois, samoin paras hyökkääjä(Timo Vertala)? Taitaa olla aika puppua siis tuo tuleva mestari...
 

The Hawks

Jäsen
Suosikkijoukkue
Porin Ässät, FC Jazz, SBS Masku
Eagle heitti aika rankan kommentin Draperista. Ei se nyt mielestäni noinkaan ole. Viime kausi meni heikohkossa Bluesissa ja motivaatio oli varmasti alhaalla. Miehen todelliset kyvyt nähtiin Lukossa toissa kaudella, uskonkin että kaveri nousee ainakin lähelle ko. tasoa.
 

vision

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Tosiasiahan on ettei Draper ollut tasollaan edes ennen loukkaantumistaan, joka sitten pilasi kauden lopullisesti. Toinen pointti on se, että hyvässä joukkueessa jokainen pelaa paremmin ja vastaavasti bluesissa ei onnistunut mikään viime kaudella, ei Draperikään noussut tasolle jota johto ja fanit odotti.

Monta kertaa tuli revittyä hiuksia päästä kun Draper heilui maalilla ja kaikki kiekot tuntui menevän sisään. Hanska kyllä toimi, mutta vähänkin matalammat vedot polven korkeudelle tuntui olevan aina repussa.
Eiköhän Draper kumminkin halua näyttää kaikille olevansa vielä kunnon veska ja torju tapparan korkealle.
 

omaha

Jäsen
Suosikkijoukkue
Lukko
"Meidän" "vanha" kunnon Tomppa pelasi hyvän ottelun. Jos Tappara kompastuu johonkin mestaruusjahdissaan niin se ei ole Tom, vaan... (pakkien hitaus?...ym. saas nähärä). Tomppa ei ole imuri, mielestäni hän on parempi kuin Markkanen. Markkasta en hauku, mutta kärjistäen(!) sanottuna hänen viime kautensa oli hyvä sattuma.

ps. ei siirretä paineita. Tappara on mestaruussuosikki.
 

TiDo28

Jäsen
Suosikkijoukkue
Rauman lukko,Toronto Maple Leafs
omaha puhuu asiaa!

"Meijän""vanhaa" Tomppaa ei sovi syyttää kummastakaan maalista.Pahin ylämummo nostolle ei kovinkaan moni liiga-mokke olisi voinut yhtään mitään ja toinen maali tuli lukon ollessa kahden miehen ylivoimalla.Jos kyseisissä tilanteissa puolustus olisi pelannut niinkuin olisi pitänyt niin maaleja ei olisi...ehkä nähty.Pakkien piikkiin eikä Tompan.
 

eagle

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tappara, Pittsburgh
Kärjistystäminen on aina mukavaa...

Ihmetyttää niin suuresti sekä tällä kaudella, että edellisillä aina se kun Tapparasta tehdään mestarisuosikkia. Varsinkin kun saa kuulla juttua kauden kuluessa "Tapparaa koko kauden rummuttaneet Tapparafanit saivat nolon tuntuman todellisuuteen, kun heittopussina pidetty Hikiän Tarmo voitti Tapparan 1-0".

Eli lähinnä hain takaa sitä, että turha Tapparaa nostaa kauheasti ennakkosuosikiksi, liikaa kysymysmerkkejä, kun joukkue on kriittisiltä osilta uusittu ja nuoria pelaajia on nostettu rinkiin. Samoin maalivahti ns. floppasi viime kaudella.

En siis tarkoittanut syyttää ketään tappiosta, mutta kummasti vain ensin haukutaan kaikkia Tapparassa ja sitten kuitenkin nostetaan mestarisuosikiksi kun oma joukkue ei voitakkaan(oli sitten kyse mistä vain joukkueesta) tai vielä useammin kun voittaa. Eli usein muuttukin asiat muotoon "meidän kylän joukkue vei tulevaa mestaria 10-0, ei taidetakkaan olla niin paskoja, hähhäh?".
 

axe

Jäsen
Olipahan taas Tapparalta heikko esitys. Tappara vähätteli selvästi vastustajaansa eikä ollut kunnolla asennoitunut. Se näkyi juuri siinä liikkumisen puuttumisena, paljoina jäähyinä ja ettei loppua lukuunottamatta Lukon maalille saatu edes painetta. Puolivauhdilla surffaillen meni liian moni Tappara. Tahtoa maalintekopaikoille ei ollut.

Vaan samaahan tuo oli viime kaudellakin. Ei Tappara Lukkoa vastaan runkosarjassa innostunut näyttämään silloinkaan parastaan, mutta kun oli tosi kyseessä playoffeissa, niin voitot oli 3-0. Varmasti Lukko pelasi tänään ihan ok pelin jne. mutta Tappara oli puolet siitä mitä esim. torstain avauksessa.

Christian Sjögrenin kanssa repii hiuksiaan vielä moni Tapparan vastustajan fani tällä kaudella. Tällä hetkellä mies on Matti Kaipainen ja Jani Kiviharju potenssiin kaksi. Sillä erolla, että Sjögrenistä oli tänään omalle joukkuelleen pelkkää hallaa, joten rauhoittua mies vähän saisi. Täysin turhia jäähyjä. Uusikartanon ulosajo oli ihan oikein. Mies veti samanlaisen poikittaisen mailan kuin Joni Lius finaaleissa ja suoraan Sjögrenin kasvoihin. Kai se oli taas "ansaittua", mutta ansaittu oli myös ulosajo. Tahallinen maila nassuun ja nassu auki, niin ei kai siinä tuomarilla ole vaihtoehtoja?

Mites muuten on, olisiko tuomarilla ollut Lukon tasoitusmaalissa toinenkin vaihtoehto eli pistää peli poikki? Saarelan maila katkesi, mies luisteli puoli kaukalonmittaa rikkinäinen maila käsissään vaihtoaitiolle, yritti heittää sen sinne onnistumatta ja sai uuden kepin käteensä, palasi ylivoimapeliin ja syötti Lukon tasoituksen. Tokihan Saarela ei peliin osallistunut katkenneen mailansa kanssa, mutta mun ymmärtääkseni rikkinäinen maila pitää pudottaa heti niille sijoilleen tai tulee jäähy? Noita sm-liiga.fi:n sääntöjä yritin tulkita mutta en oikein vastausta löytänyt. Sanamuoto kun oli se, että peliin ei saa osallistua rikkinäisen mailan kanssa ja sitähän Saarela ei siis periaatteessa tehnytkään vaikka sen mailan kanssa kymmeniä metrejä luistelikin.

Ikävästi muuten siinä Tapparan pelatessa viidellä kolmea vastaan Barkov katkaisi oman mailansa jo ekoilla sekunneilla. Siellä Tappara sitten yritti puolustaa maaliaan kahdella miehellä eikä onnistunut kun Barkov ei päässyt uuttakaan keppiä hakemaan. Mailattomasta miehestä ei tuossa tilanteessa juuri hyötyä ole.

Draper on hyvä. Olen tässä ihmetellyt jo pitkään Blues-fanien porua miehestä ja harjoituspelit + 125 tosiminuuttia vain vahvistaa kummastusta. Tämäkö on se umpisurkea veskari, jolle kaikki siniviivan takaa ilman maskia tulleet kudit menee?

Aloitussääntö on susi. Miten se nopeuttaa peliä, kun vähintään joka toisessa aloituksessa jompikumpi aloittaja vaihdetaan? Ja kun se aloittaja on vaihdettu, niin uudella miehellä on sitten kaikki haluamansa aika maleksia aloituspisteelle ja asetella itsensä sopivaan asentoon. Lukko käytti monesti silloin kun Kaipainen ei ollut jäällä sitä, että Jämsä meni vain huitaisemaan Tapparan aloittajan mailaa ja joutui vaihdetuksi pois. Siinä meni se viiden sekunnin sääntö ja eikun seuraava mies arpomaan.

Ja nähtiin heti se ainakin mun epäilemä siirtynyt jatkoaikakin. Lukko ei edes yrittänyt hyökätä viimeisen 7-8 varsinainen peliminuutin aikana, kunhan vaan puolusti ja varmisti tasapelipisteen. Tappara kyllä haki vahvasti voittoa loppuun asti, veti hetken ajan jopa kahdella ketjulla. Voitto kariutui sitten Vehasen kilpikäteen, kun mies venytti hienosti alkukauden suurtuhlarina kunnostautuneen Hassisen kutiin.

Jatkoajalla sitten taas seilattiin. Neljällä neljää vastaan peli on karmeaa katsottavaa. Ei se edes viihdytä oikeasti. Ei se ole jääkiekkoa.

Joo, mutta se oli se peli eikä siitä tapparalaisittain paljon kertomista jäänyt. Viimeinen 10 varsinaista minuuttia ja jatkoaika olivat jo ihan hyviä ja jättivät taas miettimään, miksei Tappara voinut yrittää samalla lailla alusta lähtien. Oli melkein kuin yksi-yhteen sen viime kauden 1-1 tasurin kanssa Raumalla. Silloinkaan Tappara ei tehnyt mitään, kunnes yhtäkkiä Lukon tasoitettua viimeisellä minuutilla Tappara-luistin alkoi liikkumaan ja jatkoajalla voittoa haettiin jatkuvasti.

"5% pois asenteesta, 50% pois jäältä!"
 

Dexu

Jäsen
Suosikkijoukkue
Suomen mestari 2021
Viestin lähetti axe
Mites muuten on, olisiko tuomarilla ollut Lukon tasoitusmaalissa toinenkin vaihtoehto eli pistää peli poikki? Saarelan maila katkesi, mies luisteli puoli kaukalonmittaa rikkinäinen maila käsissään vaihtoaitiolle, yritti heittää sen sinne onnistumatta ja sai uuden kepin käteensä, palasi ylivoimapeliin ja syötti Lukon tasoituksen. Tokihan Saarela ei peliin osallistunut katkenneen mailansa kanssa, mutta mun ymmärtääkseni rikkinäinen maila pitää pudottaa heti niille sijoilleen tai tulee jäähy? Noita sm-liiga.fi:n sääntöjä yritin tulkita mutta en oikein vastausta löytänyt. Sanamuoto kun oli se, että peliin ei saa osallistua rikkinäisen mailan kanssa ja sitähän Saarela ei siis periaatteessa tehnytkään vaikka sen mailan kanssa kymmeniä metrejä luistelikin.

Niin no jos se Lukon tasoitus olisi pitänyt hylätä niin samalla oltaisiin sitten voitu hylätä Tapparan molemmat maalitkin, sillä molemmissa maaleissa oli Tapparan mies maalivahdin alueella silloin kuin kuti lähti.
 

axe

Jäsen
Siis en minä purnaa lainkaan siitä Lukon tasoitusmaalista, kunhan nyt kysyn. Mun mielestä "tyhmiä" sääntöjä pitääkin saada kiertää ja jos Saarela olisi sääntöjen mukaan jäähyn ansainnutkin, niin se olisi jotenkin väärin. Mies kun ei tosiaan pelissä ollut mukana lainkaan ja muutenkin olisihan se kaikille turvallisempaakin, jos mies kantaisi rikkinäisen keppinsä sinne aitioon eikä heitä jäälle.

Mutta eipä pidä paikkaansa tuokaan, että Tapparan miehet olisi maalien aikana olleet molarin alueella. Urheiluruutu tuli kyllä kelattua edestakasin jo ja ei ne siellä olleet.
 

Roku

Jäsen
Suosikkijoukkue
Rauman Lukko
Tätä rikkoutunut maila-sääntöä pitää kysyä thereffiltä. Eikös se nämä sääntöasiat tunne parhaiten meistä, jotka tänne kirjoittavat? Itse en ole koskaan asiaan kiinnittänyt huomiota.

Sitäkin olen usein ihmetellyt, että kun niitä tuomareita on neljä kappaletta kentällä, niin miksei kukaan niistä voi nostaa sitä jäällä lojuvaa rikkoutunutta mailaa pois ihmisten jaloista? NHL-kaukaloissakin niin tehdään, miksei siis Suomessa? Kysyn sitäkin thereffiltä vaikka yv:llä.

Mutta vielä siihen Uusikartanon tapaukseen. Osuiko se maila Sjögrenin naamaan?

Itse olin nimittäin semmoisessa kulmassa, etten nähnyt tapausta. Sjögren irvisteli pahasti, kun luisteli vaihtoon ja piteli kättään, niin kuvittelin sen osuneen johonkin käsivarteen.
 

eagle

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tappara, Pittsburgh
ainakin ennen...

...jäähy tuli jos ei rikkinäistä mailaa heti heittänyt pois(tai tiputtanut siis), itsekkin olen saanut tuon säännön tuntea nahoissani. Ei ollut kovinkaan kivaa saada jäähy tuollaisesta, kun yritin kiltisti laittaa mailan kaukalon laidan yli.

Dexulle vielä. Axe ei todellakaan itkenyt menetetyn pisteen perään tuossa, ei ole ollut ja tuskin tulee olemaan Axen tapaista(jos saan yleistää sen verran). Hän asiallisesti kysyi säännöstä, jonka jälkeen turhaan alkaa heti sitä "jos meillä tehtiin jotain väärää teillä tehtiin enemmän", se vaikuttaa aina niin lapselliselta.
 

ipa rules

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves, Packers
Nytkö vasta Tapparan kannattajat alkavat huomamaan millainen pelaaja Sjögren oikeasti on? Johan se Tampere cupissa nähtiin, että kaverista ei ole kuin ronkkimiseen ja roikkumiseen.

Parhaana esimerkkinä tapaus jossa Sjögren ensin hakkasi käsille ja sitten käksin käsin repi Viitakosen nurin. Aivan seepra seiso parin metrin päässä eikä viheltänyt joten niillä säännöillä pelataan mitä tuomarit sallivat, mutta jääkiekkoilija se mies ei ole.
-ipa rules
 

axheart

Jäsen
sjögrenistä

Siis hetkinen... eiköhän tässä tapparalaiset ole yhtä mieltä siitä sjögren on hyödyllinen pelaaja roolissaan (niin kuin vaikka hilden ipalla) kunhan pysyy poissa jäähyltä ja täytyy kyllä sanoa että hiukan olin lukko pelissä näkevinäni sellaista että "tieto" christianista oli kyllä jo kiirinyt molemmille tuomareille, sen verran tarkasti miehen edesottamuksia seurattiin. Ja yllättävää kyllä siitä miehestä ihan kiekkollista taitoakin löytyy kunhan pääsee ketjunsa kanssa sinuiksi.
 

TM

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tappara
Sjögren on hyvä pelaaja ja onnistunut hankinta Tapparaan. Monipuolinen pelaaja jolle löytyisi käyttöä varmasti jokaisessa SM-liigassa pelaavassa joukkueessa, nyt Tapparassa. Kummallista että tässä ketjussa taas muutama katkera Ipan mies itkee, no sehän on heille tyypillistä.

Eilinen peli Raumalla on tasainen vääntö tosin tuomareiden hyvällä avustuksella Lukko pysyi pelissä mukana. En millään jaksa uskoa että viikon kuluttua Porissa sama kaksikko viheltää mutta jos viheltää niin siinä tapauksessa on kyllä rannikon joukkueet saaneet aikamoisen lahjan sillä tuomarit todellakin eilen näyttivät siltä että Lukon fanipaita olisi sopinut heille paremmin kuin se raitapaita.
 

Hearsay

Jäsen
Suosikkijoukkue
Lukko
...tuomareiden avustuksella...

Tulihan se sieltä. Kun Lukko hävisi Jyväskylässä, media totesi Lukon sortuneen jäähyihin.
Arvasin kyllä sen (jo kuunnellessani Radio 957:n selostusta), että täällä joku tamperelainen vetoaa "tuomaripelin" osuuteen pelin lopputuloksessa.
Oma käsitykseni on se, että Lukon vauhti oli ajoittain liikaa Tapparalle.
Kannattaisi ottaa huomioon sekin, että kettupaitaiset tuomarit "uskalsivat" viheltää tappelun aloittaneelle Lukon pelaajalle 2+2 min., Tapparan pelaajan saadessa vain 2 min. Kun 957:n selostaja Lindgren veikkaili Uusikartanolle 2+2:ta, pamahtikin 5+20. Ja Sjögren oli jo seuraavassa vaihdossa kentällä!

Itsekin olen vahvasti sitä mieltä, että on lopulta kohtalaisen typerää laittaa kolmeatoista joukkuetta järjestykseen ennen kautta. Se ei ainakaan Tapparan peliä helpota, kun vähän väliä toitotetaan mestari! mestari! Toisaalta Lukon tilanne on ihanteellinen: jumboksi veikattu joukkue, jossa potentiaalia on enemmän kuin monessa keskitason liigaporukassa. Yllätyksiä tulee...

No, se peli pelattiin eilen ja vajaan puolen tunnin kuluttua kiekko putoaa jäähän Porissa.
 

TM

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tappara
Niin, veikkauksia ennen kauden alkua voi laatia kuka vain mutta sarjan alussa yksittäisten pelien tulokset voivat olla yllättäviäkin. Lukko tuli kovaa kotonaan ja kun kyseessä oli kauden ensimmäinen kotiottelu niin arvaahan sen että joukkueessa virtaa riitti. Piste kuitenkin tuli Raumalta mukana Tampereellekin ja nyt vähitellen se alkaa kelvata kun muistissa on esim. toissa kaudelta vierailu Lahteen jossa Pelicans pelasi ensimmäisen ottelunsa liigassa hurmiossa jolloin Tappara joutui todistamaan sitä hurmiota. Omassa runkosarjan veikkauksessani en sijoittanut Lukkoa jumboksi.
 

Henkka

Jäsen
Suosikkijoukkue
Liiga, NHL, CHL, SHL
Tulikos Lukon molemmat maalit ylivoimalla? Kun SM-Liigan tilastoissa ei mainita Saarelan 1-2 osuman olleen ylivoimamaali. Näin ollen Tappara ei olisi vielä päästänyt yhtään maalia tasakentällisin. Mutta mielestäni Saarela teki maalinsa tasavajaalla ja kyllähän silloin miinuksia jaetaan. Tapparalla ei kuitenkaan ole kellään miinuksia kontollaan. :confused:
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös