Lukko-Ilves 4.12 Äijänsuo

  • 3 650
  • 41

Pluton

Jäsen
Suosikkijoukkue
Lukko, Venäjä<=ei lue Putin, Ukrainan sota, Ässät
Tämän tappion myötä saa alkaa jo pikkuhiljaa haudata pleijari paikkaa. On sen verran kovaa tuo taistelu tuolla viivalla.

Kyllä lukko on tällä hetkellä munaton.....
 

Siirappi

Jäsen
Suosikkijoukkue
Rauman Lukko, Tampabay Lightning, Kotiteollisuus
Toivottavasti näemme jo huomisessa Blues matsissa Lukon penkintakana jonkun muun valmentajan kuin Ismo Lehkonen. Ika ei tuota joukkuetta saa tuosta enää mihinkään nostettua joten eiköhän olisi aika antaa kenkää perseseen.

Ei Santala voi tuota rämpimistä katsoa. Lukon peli on menossa huonompaan suuntaan kokoajan.
 

Eino_Mies

Jäsen
Suosikkijoukkue
Rauman Lukko
Kynttilä palaa molemmista päistä..

Jos nyt kirjoittaisin kaiken suoraan mitä mielessä liikkuu , rapsahtaisi moderaattoreilta takuulla penaltia ja rajusti! Yritän vain kaiken tämän vitutuksen keskellä koota ajatuksen rippeeni, mutta Lukon tämän iltaisen esityksen jälkeen on vaikea löytää sanoja jotka kuvaisivat tunnelmia parhaiten.

Ensinnäkin Vehasella on havaittavissa jo jonkinlaisen burnoutin oireet. Mies konttaa nyt pahemmin kuin kertaakaan ykkösveskarina Lukossa ollessaan. Torjuntaprosentti on hiipumassa hyvää vauhtia alle 90:n. Ja hyökkäyspäässä maalipaikkojen tuhlaaminen sai tänään käsitteenä uuden ulottuvuuden. Siinä kun Ipa iski alussa lähes joka toisesta paikasta maalin, tuntui välillä että Lukko ei olisi osunut metristä tyhjään futis-maaliinkaan!

Vehasen tavoin Eepi ja Tonto alkavat olla puhki peluutettuja. Kuvaavaa on kun 3. erässä loppupuoliskolla kumpikin konkari otti minuutin välein väsyneenä jäähyn kun ei enää putki kulkenut.

Tämä "pakkovoiton" kääntyminen tällaiseksi kärsimysnäytelmäksi, alkaa lyömään Lukon play-off -junaan jo lujasti jarruja päälle. Joka tapauksessa onnitelut Ilvekselle kahdesta ansaitusta pisteestä. Tehän niitä pisteitä vasta tarvitsette...
 
Viimeksi muokattu:

TheBlade

Jäsen
Suosikkijoukkue
Rauman Lukko, Kansas City Outlaws
Olipa nolo peli..ensimmäinen josta tällä kaudella lähdin kesken.. :/

Oikeutetut numerot pelistä olisivat mielestäni olleet 18-5, mutta miksi sitä kiekkoa ei saada sinne maaliin????????????? ei kymmenen varman maalin paikkaa riitä mitä Lukolla oli..Nissisestä tehtiin ihan turhaan sankari, se oli Lukon saamattomuutta..

Noh, hyvästi play-offit tältä kaudelta! ehkä ensi kaudella sitten kun saamme hyviä kanukkeja ja "pojat" ovat kasvaneet liigajäille..

Ei tässä auta muu kuin alkaa kirjoittamaan..

Rakas Joulupukki.......
 

H.Hietaharju

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät
Onnea Ilvekselle!
hienoa että tekin päästittä taas voiton makuun.

Arvasin tämän.

jo lauantaina kärppiävastaan taistelu oli hyvää Tampereella.
Kärppien tasoinen joukkue oli vielä liiankova kaadettavaksi mutta kun vastus "helpottui" niin alkoihan yrityskin näkyyn taululla.

Lukolle: ei se raja ole vielä mihinkään karannu.
Muistakaa, että Jypin putki voi kääntyä tappioputkeksi helposti ja kovaa. näin monesti käy, kun ennakkoon heikoksi arveltu jengi pelaa pitkään taitojensa ylärajoilla.

no onnea Ilvekselle ja Tsemppiä Lukolle
 

Metalwarrior

Jäsen
Suosikkijoukkue
Lukko
Niin vain meni sitten Lukko ryssimään tämän tärkeän pelin. Juuri niin kävi kuin pelkäsinkin. Surkea esitys ja playoffeista ei kannata kohta enää puhua. Eikä sinne tuollaisilla esityksillä kannata mennäkään. Moni asia mättää Lukossa ja tässä ketjussa ne ovat tulleet hyvin esille, joten ei siitä sen enempää. Saas nähdä miten huomenna, pahalta näyttää.
 

TiDo28

Jäsen
Suosikkijoukkue
Rauman lukko,Toronto Maple Leafs
Käsittämätöntä!

Enpä ole pitkään aikaan nähnyt yhtä huonoa jääkiekko-ottelua lukolta.Ainoastaan Toke ja Saarela jaksoivat tehdä töitä ja maalitkin merkkauttivat itselleen.Saarelalla olisi ollut muutamaan lisämaaliinkin mahdollisuus mutta ei kai yksi mies voi voittaa otteluita kuin Viitakoski konsanaan.

Ketjukoostumuksia muuteltiin ja Lädäkin pääsi pelaamaan.Toisaalta Jämsää ei näkynyt mutta toisaalta suurimman osan peliajasta lukko pelasikin kolmella ketjulla.

Saarelan pelityyli ei ole kovin kuluttavan näköistä mutta noilla peliminuuteilla kauhulla odotan koska rupeaa peliminuuttien määrä näkymään pelaamisen tasossa.Tokella varmaan on teräsmiehen kunto kun noilla minuuteilla ja pelityylillä jaksaa pelata tuolla tasolla pelistä toiseen.

Muuten joukkueen pelin taso on laskenut jo jonkin aikaa kuin lehmän häntä.Yhtään harjoiteltua kuviota ei pystytä toden näköisesti viemään läpi pelissä ja pakkien avaukset ovat luokkaa toivotaan,toivotaan.Tässä pelissä näkyi myös todella tehostetusti tämä lukko-63 äijien mainitsema kiekko päätyyn punaviivan jälkeen ja nopeimmat perään.Eihän tuota katso kukaan jos siitä pitää maksaa jotain.

Nyt näkyi pahin mahdollinen skenaario myös puolustuksessa kun Eepi ja Tonto istuivat samaan aikaan jäähyllä ja vielä jonkun tason toipilas Niskala joutui tappamaan jäähyä.Muutenkin puolustus pelaaminen oli melko passiivista tänään.Porkka ja Eepi peluutettiin jälleen loppuun ja se kostautui muutamina virheinä.

Mitäköhän Moisanen on opettanut viime aikoina Vehaselle?Vehanen on tällä hetkellä yksi liigan heikoimpia maalivahteja ja tässäkin pelissä pistäisin kaksi-kolme maalia Peten piikkiin.

Kyllä lukolla taas maalipaikkoja oli ainakin 3 tai neljään lisäosumaan mutta se viimeistely ja vetojen tarkkuus.Kuvaavin esimerkki on Purontakasen paikka jossa ns. tyhjä maali mutta Purontakanen veti kiekon kaukalon nurkkaan vaikka pääsi virittämään rauhassa.

Eniten silti syytän Lehkosta ja osittain myös Santalaa.Kyllä pitäisi jo nähdä lukon puutteet ja reakoida asian vaatimalla tavalla mutta tuntuu vaan siltä,että molemmat keskittyvät tähän asioiden selittelyyn eikä niinkään tekoihin.
 

Roku

Jäsen
Suosikkijoukkue
Rauman Lukko
Voi nännipiha ja sen talonmies.

Vittu sentään. Vaikka tätä pelkäsinkin, niin tietenkin odotin Lukon voittoa, mutta ei. Lopetin radion kuuntelun Viitakosken 1-2-maalin jälkeen, ja sitten avasin aparaatin vasta pelin loputtua että kuulisin suuren ajattelijan mietteet. Juu, ajatus helposta voitosta kipsasi Lukon.

En tiedä. Täytyy sanoa, että helpotus oli suuri kun en peliä ollut katsomassa, vaikka vielä päivällä ajattelin että olishan se kiva nähdä Ilveskin.

Juuri tuli Tulosruudusta muuten tuo Viitakosken alivoimamaali. En tiedä, onko tuo Veskukaan niitä liigan nopeimpia polkijoita, mutta tuossa hän kyllä jätti Lukon pakit kuin tikun paskaan. Ketkä ne etanat keltaisessa paidassa mahtoivatkaan tuolloin olla jäällä? Kuinka monta läpiajoa Ilves muuten alivoimalla pelissä sai? Ilmeisesti aika monta, mikäli lipullani hallissa ollut naapurin mies totta puhui.

Kriisi alkaa taas pikku hiljaa olla Raumalla. Miksi Lukon pitää olla aina se joukkue, jonka kustannuksella heikosti pelaavat joukkueet saavat putkensa poikki? Onneksi Ässät sentään voitti jo Pelicansin Lahdessa, siitä huolimatta turpaan tulee Lukolle lauantaina Porissa mutta eivätpä ainakaan Lukon kustannuksella tappioputkeaan poikki saa.

Miten mahtaa huomisen pelin kanssa olla? Kuulemma Lukon pelaajat olivat todella jäässä, mutta miten se voi olla mahdollista kun lauantaista saakka on huilattu? Sen perusteella huomenna tulee pesäpallolukemat vierasjoukkueen hyväksi.

Ei hyvältä näytä. Vielä toistaiseksi Lehkonen on saanut pitää paikkansa hyvien kotipelien ansiosta, mutta kuinka kauan tällaista rämpimistä katsotaan?

Vittu sentään. Huomenna olisi hallissa kausikorttilaisille glögiä tarjolla ja Eepin juhlapeli. Tuli vaan mieleen, vaikken Ilves-peliä nähnytkään, että olivatko ne Lukon pelaajat saatana kännissä tänään?
 
Viimeksi muokattu:

Roku

Jäsen
Suosikkijoukkue
Rauman Lukko
Semmoinen juttu vielä, että viitsisikö joku laskea miten Teisa Räsänen on onnistunut päävalmentaja-aikanaan Lukkoa vastaan? Mutu-tuntumalla voisin väittää, että Teisan joukkue ei ole Lukolle montaakaan peliä hävinnyt.

Ja vielä. Uuden Rauman Lankin takaa-sivulla oli juttua tästä pelistä. Siellä luki että Vesa Viitakosken lapsen terveydentila on kohenemaan päin, syöpäpesäkkeitä ei ollut viikolla löytynyt, joten onnea ja jaksamista edelleenkin Veskulle ja koko perheelle.

Samoin tietenkin onnea Ilvekselle helposta voitosta ja pisteistä.
 

SergeiK

Jäsen
Suosikkijoukkue
pelaajamarkkinoiden varteenotettava vaihtoehto
Viestin lähetti H.Hietaharju
Lukolle: ei se raja ole vielä mihinkään karannu.
Muistakaa, että Jypin putki voi kääntyä tappioputkeksi helposti ja kovaa. näin monesti käy, kun ennakkoon heikoksi arveltu jengi pelaa pitkään taitojensa ylärajoilla.
Niin, tai eräs nimeltä mainitsematon epäkelvosti valmennettu oululaisseura saattaa joutua syöksykierteeseen pelaajien välisten suhteiden tulehduttua, kun jokainen kuvittelee olevansa Lapin kuningas. Näin monesti käy kun rahajoukkuetta ei osata kasata eikä valmentaa.

Mikä Lukkoa muuten vaivaa? Mutta turha kai heittää kirvestä kaivoon, kun viivaan on matkaa neljä pistettä.

Onnea Ilvekselle. Tämä kausi vielä kunnialla pakettiin taistellen loppuun asti ja ensi kaudella uutta matoa koukkuun. Ja ennenkaikkea loistavaa, että Viitakosken siviilirintamalle kuuluu hyviä uutisia.
 
Eihän Lukko voittanut Räsäsen valmentaman SaiPankaan kuin kerran viime kaudella... Kyllä jossain on Lukolla pahasti vikaa! Positiivinen yllätys oli Niskalan Jannen tekemä maali, mies taitaa olla paranemaan päin....
 

Roku

Jäsen
Suosikkijoukkue
Rauman Lukko
Viestin lähetti Sergei_Krivokrasov


Mikä Lukkoa muuten vaivaa? Mutta turha kai heittää kirvestä kaivoon, kun viivaan on matkaa neljä pistettä.

Maalivahti Petri Vehanen on peluutettu aivan pahki. Riveissä on tällä hetkellä kuusi puolustajaa joista varsinkin Hämäläinen on myös loppuun peluutettu, ja kohta on Porkkakin. Ja Tonton pitäisi vielä joulutauolla pelata Moskovassakin...

Hyökkääjiltä ovat ideat kateissa, maalinteko ei onnistu kuin Torkilta ja Saarelalta, muut eivät saa kiekkoa tyhjäänkään maaliin.

Tappioputki on vasta kolmen pelin mittainen, mutta nyt tällä hetkellä ei ole näkyvissä sen vertaa valoa tunnelin päässä, että tuo putki katkeaisi, vaikka vielä pari päivää sitten kuvittelin että Lukko voittaa kaikki viisi peliään ennen joulua, ja pääsee tauolle kymmenen pistettä rikkaampana.

Eli olisiko se sitten jonkinlainen yleinen talvimasennus ja -väsymys, mikä Lukkoa tällä hetkellä riivaa.
 

Skoda

Jäsen
Suosikkijoukkue
Rauman Lukko
Voihan murheenkryyni

Pahalta näyttää totta tosiaan. Ei tarvita kovin kummoista ennustajaeukkoa jos arvaa että ennen joulutaukoa ei taida sinikeltaisille paljon pisteitä ropista. Varmaa on, että joulutauolla joukkueeseen tulee muutoksia, riittävätkö ne, se onkin sitten eri juttu.

Viisikkopuolustaminen? Mihin lienee karannut tämä joukkueemme voittojen tuki ja turva. Karmeita virheitä kummassakin päässä ja vastustaja menee hulinalla läpi.

Maalintekotaito? Tähän tarvitaan apua niiltä kuuluisilta ulkomaalaisvahvistuksilta. Kun meidän nikkareistamme paraskin on vasta oman joukkueensa kuudenneksi tehokkain on vahvistuksesta aivan turha tässä yhteydessä puhua. Sellaiset työmiehet kuin Torkki, Kaipainen ja Porkka löytyvät näiden miesten edeltä. Kaikki ei ole kohdallaan. Voisikin kysyä mihin olisivat pystyneet Siivonen, Vidman tai Normio samoilla peliminuuteilla. Tuskinpa kovin paljon heikompaan. Tällä rintamalla on jotain tehtävä.

Puolustajat? Järki käteen sen peluutuksen suhteen. Kasvatusprojektin henkeen ei oikein kuulu se että konkarit peluutetaan puhki ja muille annetaan sitten jämät. Tulos ei näytä hyvältä. Eniten korpeaa, että kun riveissä kerran on sellainen avojään pommittaja kuin Toni Porkka, soisi joskus näkevänsä niitä hänen parhaita puoliaan. Nyt mies peluutetaan niin puhki että taklaamiseen ei enää energiaa jääkään. Sysätäänkö muiden pelaajien parhaat ominaisuudet sivuun samalla tavalla? Saman tein voisi hankkia sitten suosiolla jonkun maratoonarin sinne jaksamaan.

Harjoittelu? Miten miehet voivat pelissä olla näin puhki kun on saatu rauhassa treenailla muutama päivä? Sama oli nähtävissä jo lauantaina kun jalat olivat aivan tukossa. Nämä meidän kovasti kehutut kuntoihmeemme eivät näköjään kaukalossa saa rehkimisestään mitään hyötyä. Sen kuntohuipun ajoitus sinne kevääseen taitaa mennä taas kerran hukkaan.

Tämä päivä kaiken muuttaa voi, mutta ihmeitä siihen taas kerran taidetaan tarvita. Jännä nähdä minkälainen katsojamäärä siellä tänään on. Jonkinlaista viestiä toimistolle varmasti annetaan.
 

SergeiK

Jäsen
Suosikkijoukkue
pelaajamarkkinoiden varteenotettava vaihtoehto
Viestin lähetti Roku
Maalivahti Petri Vehanen on peluutettu aivan pahki.
Onko Mikael Vuorio sitten niin raakile, että häntä ei kertakaikkiaan uskalla laittaa putkien väliin? Minusta kakkosvahdin funktio on nimenomaan antaa ykköselle lepoaikaa.

Ihan nyt kiinnostuksen takia kyselen...
 

Skoda

Jäsen
Suosikkijoukkue
Rauman Lukko
Vuorio

Sanotaanko näin että Vuorion peluuttaminen on riskiä siinä mielessä, että hänen varaansa ei koko kautta voi laskea ja Vehasen peliä ei uskalleta turhaan sekoittaa. Kyllä Vuorio on varmasti ihan kelpo mies tuuraamaan. Ja niitä pelejä hänelle pitäisi saadakin. Nyt se aika taitaa olla. Ihme on jos Miklu ei Bluesia vastaan jo pelaa.

Vähäisen näkemäni perusteella Vuoriolla on hyvä hanska mutta mies on todella kömpelö pudottuaan jäihin. Ja hän pelaa paljolti juuri jään kautta.
 

Hearsay

Jäsen
Suosikkijoukkue
Lukko
Tappio harmittaa, totta kai. Ilves on Räsäsen aikana tehnyt hirveästi töitä tavoitteenaan se ensimmäinen voitto. Joukkueessa on taitavia pelaajia Viitakoskesta lähtien (jos joku ei muista, mies oli viime kaudella pitelemätön maalintekijä).
Eilen kuuntelin hetken tamperelaisselostusta tilanteesta 1-1 ekan erän loppuun. Selostaja kehui, ettei ole tällä kaudella nähnyt Ilvekseltä yhtä pirteää luistelua ja kehui erityisesti Viitakoskea. Kehui myös Lukkoa, sanoi Lukon hallitsevan peliä ja kehui Lukon avauspeliä (jota moni muukin on kehunut).

Lukolla on ollut vähän huono tuuri näiden kriisijoukkueiden kanssa. Se on pelannut niitä vastaan tilanteessa, jossa ko. vastustaja ollut jonkunlaisessa kulminaatiopisteessä:

*Lukko voitti Ilveksen Hakametsässä Selinin aikana, mutta Räsäsen Remontin alettua moni joukkue tuntui saavan aika helppoja pisteitä Ipalta, mutta nyt alkavat remontin jäljet näkyä. No, onneksi TPS saa tänään nöyrtyä Hakametsässä.
*Ne joukkueet, jotka pelasivat Tapparaa vastaan sen maalivahtikokeilujen (Michaud-imuri) aikana, saivat aikaiset joululahjapisteet. Lukko kohtasi Tapparan, kun sillä oli seitsemästä perättäisestä ottelusta yksi voitto varsinaisella peliajalla. Ja V-käyrä huipussaan.
*HIFK:ta vastaan Lukko pelasi tilanteessa, jossa edellisenä päivänä HIFK-johto oli jyrissyt työrauhaa joukkueelle. Ja varmaan oli palaveria pidetty.

Nämä henkimaailman asiat ovat aika veemäisiä. Tilanne on vielä veemäisempi, jos kaikki odottavat, että tämähän on helppo peli ja kuitenkin vastustaja iskee kuin miljoona volttia silmät litran ulkona päästä.

Summa summarum:

Minä yhdyn siihen suomalaisen jääkiekon kannattajien ryhmään, joka on iloinen siitä, että Ilves sai sen hakemansa voiton (vaikka se tuli omasta suosikkijoukkueesta) ja toivon erityisesti sille jatkoa tänään TPS:n kustannuksella. Hyvä Viitakoski!

Tänään kaatuu Blues!
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös