Viimeisimmän tiedon mukaan, Eetu tekee ratkaisunsa joskus keväällä ja tähtäimessä on ulkomaat.Tuulolat ja Järventiet
Toki voi olla vanhentunutta tietoa ja jos Tapparassa on ruotsalainen valmentaja, niin kai se jossain määrin ajaa saman asian.
Viimeisimmän tiedon mukaan, Eetu tekee ratkaisunsa joskus keväällä ja tähtäimessä on ulkomaat.Tuulolat ja Järventiet
Niin Sveitsissähän verotuksen vuoksi seuroille aika merkittävästi kevyempää palkata.. Valistunut arvaukseni Puhakan liksan suhteen on noin 150-200k Frangia käteen. Kantoonista riippuen seura sitten tästä summasta veroja päälle luokkaa 10-40k. Verosopimukset ovat yrityksille suht yleisiä Sveitsissä, joten seuroilla voi olla kantoonin kanssa myös kevyempi sopimus veroille.Paljonkohan 17 maalia parhaalla kaudella Liigassa tehneelle pelaajalle sitten maksetaan Sveitsissä, 400 000 frangia ? Onhan Puhakka hyvä pelaaja, mutta Valtteri Ojantakaselle varmasti maksettaisiin sitten 500 000 frangia.
Lähinnä siis väitän, että (toki verotus täytyy huomioida) ei Puhakka tuolta nyt mahdottoman paljon enempää voi saada kuin tuon 300 000 € joka täältäkin tarjottiin. Luulen, että Tampere tai Oulu ei vain yksinkertaisesti kiinnostanut enää.
No niin, maalimäärät tuskin ratkaisee yksinään pelaajan arvoa. Tästä syystä Valtteri Ojantakanen ei pelaa ensi kaudella Sveitsissä ja huhujen mukaan Puhakka pelaa.Paljonkohan 17 maalia parhaalla kaudella Liigassa tehneelle pelaajalle sitten maksetaan Sveitsissä, 400 000 frangia ? Onhan Puhakka hyvä pelaaja, mutta Valtteri Ojantakaselle varmasti maksettaisiin sitten 500 000 frangia.
Verotus on liigalle haaste suhteessa Sveitsiin. Liigassa Puhakan arvo huhujen mukaan on luokkaa 300k, eikä sekään riittänyt. Toki itse en tuohon täysin usko. Erholzin arvoksi huhuillaan myös 300k. Totuus on luokkaa 200k. Tai noin minulle tänään kerrottiin. Ei kannata kaikenmaailman podcasteja ihan tosissaan kaikessa ottaa.Lähinnä siis väitän, että (toki verotus täytyy huomioida) ei Puhakka tuolta nyt mahdottoman paljon enempää voi saada kuin tuon 300 000 € joka täältäkin tarjottiin. Luulen, että Tampere tai Oulu ei vain yksinkertaisesti kiinnostanut enää.
No niin, maalimäärät tuskin ratkaisee yksinään pelaajan arvoa. Tästä syystä Valtteri Ojantakanen ei pelaa ensi kaudella Sveitsissä ja huhujen mukaan Puhakka pelaa.
Verotus on liigalle haaste suhteessa Sveitsiin. Liigassa Puhakan arvo huhujen mukaan on luokkaa 300k, eikä sekään riittänyt. Toki itse en tuohon täysin usko. Erholzin arvoksi huhuillaan myös 300k. Totuus on luokkaa 200k. Tai noin minulle tänään kerrottiin. Ei kannata kaikenmaailman podcasteja ihan tosissaan kaikessa ottaa.
Miksi Seppäsen jutut ei pitäisi paikkansa? Ei sille asioita vuodeta turhaan varsinkaan noista sopimuksen summista. Urheilucästillä on se 100k kuuntelijaa per jakso niin satavarmasti agentit hakee vipuvartta neuvotteluihin sieltä. Esim. juuri tämä Rubin 400k ja yllättäen Heljanko neuvottelee sopimuksesta Suomeen. Puhakaan 300k niin siellä joku saman tasoisen pelaajan agentti neuvottelee uudesta sopimuksesta.Tuon 200k minäkin ymmärrän ennemmin.
Ja siitä ollaan samaa mieltä, että nuo podcast jutut (etenkin Seppäsen) eivät todellakaan 100% pidä paikkaansa.
Kyllä sun täytyy olla sen verran medialukutaitoinen, että käsität vuotajilla olevan oma lehmä ojassa ja täten lukuja vedätetään. Seppänen on puolestaan sellainen journalisti, että luvut menee läpi sellaisenaan, koska yleisöä kiinnostaa. Mitä hullummat luvut, sitä kiinnostavampaa.Miksi Seppäsen jutut ei pitäisi paikkansa? Ei sille asioita vuodeta turhaan varsinkaan noista sopimuksen summista.
Seppäsestä olen samaa mieltä, ihan huuhaa jääkiekkovaikuttaja jonka sanan painoarvo on alle nolla mutta Mikael Lehtinen tuosta Erholtzin 300ksta puhui ensimmäisenä, ja hänen sanaansa pidän suht uskottavana.Ja siitä ollaan samaa mieltä, että nuo podcast jutut (etenkin Seppäsen) eivät todellakaan 100% pidä paikkaansa.
Toisin kuin tyyppiä joka on näissä ollut täysin metsässä..?Ei kannata kaikenmaailman podcasteja ihan tosissaan kaikessa ottaa.
Ässät osiossa puhuttiin muistaakseen pari pv sitten nimikirjaimista H.H. Eiköhän useampi ole perässä mutta ei moni pysty tarjoamaan niin paljoaIlvesfoorumilla juttua, että Ilves on jonkun toisen Liiga-jengin perässä kilpailussa Henrik Haapalasta.
Kärpät vai IFK?
Paljonkohan 17 maalia parhaalla kaudella Liigassa tehneelle pelaajalle sitten maksetaan Sveitsissä, 400 000 frangia ? Onhan Puhakka hyvä pelaaja, mutta Valtteri Ojantakaselle varmasti maksettaisiin sitten 500 000 frangia.
Lähinnä siis väitän, että (toki verotus täytyy huomioida) ei Puhakka tuolta nyt mahdottoman paljon enempää voi saada kuin tuon 300 000 € joka täältäkin tarjottiin. Luulen, että Tampere tai Oulu ei vain yksinkertaisesti kiinnostanut enää.
Ässä osiossa oli tästä tosiaan huhua että Haapalle on kenties jo kiinnitetty.Ilvesfoorumilla juttua, että Ilves on jonkun toisen Liiga-jengin perässä kilpailussa Henrik Haapalasta.
Kärpät vai IFK?
Eihän neljällä miljoonalla saa kuin alemman keskikastin joukkueen.Juu - ei näitä podcasteja ja juttuja kannata ottaa tosissaan. Jokuhan väitti Ilveksenkin joukkueen maksaneen viime vuonna neljä miljoonaa euroa.
Tää olisi Ässien mittapuulla ihan järjettömän kova sainaus. Saas nähdä hävitäänkö vielä Ipalle, mikä taas ei olisi yllätys.Ässä osiossa oli tästä tosiaan huhua että Haapalle on kenties jo kiinnitetty.
Ei pelaa. Ei ole ikinä pelannut eikä tule ikinä pelaamaan.Jos tosiaan kaikenmaailman Puhakoista ja Erholtzeista maksellaan 300k niin aika hurjaksi on palkat nousemassa Liigassakin. Puhakan paras kausi 17. maalia 32pts Erholz 12. maalia 31pts (kuluva kausi)
KalPassa en tiedä pelaako kukaan tuolla 300k palkalla. Tälle kaudelle kuitenkin löytyy 2x +20 maalin miehiä (Curry ja Kantner) 3x +40p miehiä (Curry, Kantner, Rissanen) (mahdollisesti 3x +50p miehiä) sekä +30p miehiä luultavasti 2-5kpl. Silti tuommoistakaan summaa tuskin näistä kukaan tienaa.
Ei pelaa. Ei ole ikinä pelannut eikä tule ikinä pelaamaan.
Eikö Voutilainen ollut aika lähelle tuota summaa aikoinaan?Ei pelaa. Ei ole ikinä pelannut eikä tule ikinä pelaamaan.
Voutilainen pelasi aikanaan, taisi olla silloin Liigan kallein pelaaja. Tällä kaudella kolme yli 200k ukkoa: Rissanen, Larsen ja Mattila. Saa tosiaan nähdä mitä Currylle tapahtuu kun kamppailee pistepörssin voitosta mutta KalPalla on optio ensi kaudesta.Ei pelaa. Ei ole ikinä pelannut eikä tule ikinä pelaamaan.
Jos tosiaan kaikenmaailman Puhakoista ja Erholtzeista maksellaan 300k niin aika hurjaksi on palkat nousemassa Liigassakin. Puhakan paras kausi 17. maalia 32pts Erholz 12. maalia 31pts (kuluva kausi)
KalPassa en tiedä pelaako kukaan tuolla 300k palkalla. Tälle kaudelle kuitenkin löytyy 2x +20 maalin miehiä (Curry ja Kantner) 3x +40p miehiä (Curry, Kantner, Rissanen) (mahdollisesti 3x +50p miehiä) sekä +30p miehiä luultavasti 2-5kpl. Silti tuommoistakaan summaa tuskin näistä kukaan tienaa.
Missä siellä? Katsoin vain huhuketjun eikä siellä Haapalaa mainittu.Ässä osiossa oli tästä tosiaan huhua että Haapalle on kenties jo kiinnitetty.
Urheilusanomat selvitti: Yllätysmies on SM-liigan palkkakuningas Tämmönen uutinen löytyi 11v takaa. Itsellä oli muistikuva, että Voutilainen olisi tehnyt 3v sopparin KalPaan ja 1.5milj arvoltaan. Vaikka sillon KalPa hulluttelikin niin eihän nyt sentäs 500k ole voitu yhdestä miehestä maksaa. Mutta tuon uutisen mukaan brutto on ollut 330kVoutilaisen palkka Kalpassa todellisuudessa pääsi toki lähelle mutta ei sekään 300 kiloa ollut
Eilen kello 14.21.Missä siellä? Katsoin vain huhuketjun eikä siellä Haapalaa mainittu.