Breeze Harbour
Jäsen
- Suosikkijoukkue
- in Sami we trust
Tomi Lämsä: poika -> mies
Tätä siirtoa odotettiinkin jo monta vuotta!
Tätä siirtoa odotettiinkin jo monta vuotta!
Lämsä kävi armeijanTomi Lämsä: poika -> mies
Tätä siirtoa odotettiinkin jo monta vuotta!
Tämä ei liity mitenkään mihinkään, mutta näyttääkö kenekään muun mielestä Tomi Lämsä ihan Sami Hedbergiltä siellä aitiossa.Tomi Lämsä: poika -> mies
Tätä siirtoa odotettiinkin jo monta vuotta!
Minun mielestä Lämsä on enemmän Danny De Viton pingviini Batman leffoistaTämä ei liity mitenkään mihinkään, mutta näyttääkö kenekään muun mielestä Tomi Lämsä ihan Sami Hedbergiltä siellä aitiossa.
Onko Joni Ikosesta lähtenyt liikkeelle mitään huhuja, että minne siirtyisi jos siirtyy K-Espoosta pois?
Ei tarvitse tulla. Ikosista huolitaan vain Joona ja häntä tuskin saadaan.Ässissä on käynyt jo Juusot ja Jasset niin Joni olisi selvää Ikonen-jatkumoa
Carlsson lähellä paluuta.Jyrkkä on ollut Joni Ikosen tuloskunto Pelicans-kauden jälkeen. Erittäin hyvä aloittaja, pelipää kelpo, osaa syöttää ja laukoa, mutta Ilveksessä ollessaan (pitkän pelaamattomuuden jälkeen) luistelu oli selkeä heikkous. Luulisi hänelle tarvetta olevan, onhan Joni nyt selkeästi liigatason pelaaja verrattuna moneen muuhun liigassa tällä kaudella pelanneeseen. Carlsson Pelsuista pitkään pois(?), viimeksi siellä kulki hyvin.
Samaan syssyyn vielä Ossi!Ässissä on käynyt jo Juusot ja Jasset niin Joni olisi selvää Ikonen-jatkumoa
SaiPa pelaa pitkää peliä Lindbergin Kerho-lainalla. Hämmästyttävä tilanne, jossa SaiPalla on kolme erittäin kelpoa maalivahtia, eikä tarvitse pelätä yhden loukkaantumisen kariuttavan koko maalivahtipeliä.
Aho on päättänyt odottaa siirtorajalle saakka muiden tarpeita ja sitä, että kukaa tarjoaa eniten. Tarvittaessa myös Lindberg mahdollista ottaa takaisin, mikäli toinen tämän hetkisistä maalivahdeista loukkaantuisi.
Hieno tilanne Harri Aholla käsissään, vaihtokauppoja odotellen..
Tepsillä luulisi ainakin olevan paniikki päällä mv-tilanteen kanssa. Kaksi Liigan pahinta imuria ja nuori Vali. Supercell-rahahanat taitavat olla kiinni. Tasaisessa Liigan tulee kalliiksi, kun maalivahdit hörppivät pelistä toiseen pari maalia.
Kerhon sijoitus 14.2 päivämäärällä varmasti vaikuttaa paljon tähän tilanteeseen. Kerhon kassassa ymmärtääkseni ei ole suuria summia sijoittaa, eikä SaiPa ole Lindbergistä mitenkään ilmaiseksi luopumassa.
Ei varmasti jos on jatko tehty vielä seuraavaksikin kaudeksi niin riskikerroin kasvaa.Rantakari ja Karjalainen ovat olleet jo 2kk hyllytettyinä. Irtoavat varmasti jos joku ottaa palkanmaksun kontolleen. Ilmeisesti Liigasta ei kuitenkaan löydy seuraa, joka antaisi pojille mahdollisuuden hyvittää hölmöilyt ja pelata loppukauden....
"Heidän tilanteensa ei ole ratkennut, vaikka Sport on jo pitkän aikaa yrittänyt purkaa pelaajien sopimuksia."
![]()
SM-liigan kohupelaajat ovat yhä hyllytettyinä – nyt paljastui uusi kiusallinen seikka
Sport veti nimet uuteen paperiin vain hieman ennen kohureissua.www.is.fi
Liigan sisällä ei juurikaan maksella mitään suuria siirtokorvauksia. Jos SaiPa haluaa muutakin rahaa, niin osoite on sitten Ruotsi/Sveitsi/Saksa, jos siellä sattuu jonkun maalivahti loukkaantumaan.
Hommaa toki vaikeuttaa myös se, että pelaajia ei voi siirrellä ilman pelaajan suostumusta.
Eiköhän Pesonen kaappaa HIFKiin?Rantakari ja Karjalainen ovat olleet jo 2kk hyllytettyinä. Irtoavat varmasti jos joku ottaa palkanmaksun kontolleen. Ilmeisesti Liigasta ei kuitenkaan löydy seuraa, joka antaisi pojille mahdollisuuden hyvittää hölmöilyt ja pelata loppukauden....
"Heidän tilanteensa ei ole ratkennut, vaikka Sport on jo pitkän aikaa yrittänyt purkaa pelaajien sopimuksia."
![]()
SM-liigan kohupelaajat ovat yhä hyllytettyinä – nyt paljastui uusi kiusallinen seikka
Sport veti nimet uuteen paperiin vain hieman ennen kohureissua.www.is.fi
Tässä muuten ihan hyvä muikkari niille, ketkä aina mainitsevat joidenkin pelaajien kohdalla "nyt äkkiä sopimus purkuun". Ei taida Suomen työlainsäädännössä ihan niin helposti onnistua."Heidän tilanteensa ei ole ratkennut, vaikka Sport on jo pitkän aikaa yrittänyt purkaa pelaajien sopimuksia."
Eikä onnistu valmentajillakaan ainoastaan työvelvoite voidaan vapauttaa ja liksa juoksee.Tässä muuten ihan hyvä muikkari niille, ketkä aina mainitsevat joidenkin pelaajien kohdalla "nyt äkkiä sopimus purkuun". Ei taida Suomen työlainsäädännössä ihan niin helposti onnistua.
Niin, aiemmin mainitsemani vaihtokauppahan varmasti sisältäisi jonkin pelaajan. SaiPa ei pelkästään esim. 5000 eurolla ole valmis Lindbergistä luopumaan.
Kerho ja SaiPa toimivat eri talousalueilla, joten pelaajaa ei ole edes mahdollista ”myydä” änärityyliin, vaan käytännössä suurin taloudellinen hyöty olisi SaiPalle Lindbergin sopimuksen purkamisen yhteydessä muuhun käyttöön vapautuva palkka, sekä marginaalinen korvaus sopimuksen purkamisesta.Kerhon kassassa ymmärtääkseni ei ole suuria summia sijoittaa, eikä SaiPa ole Lindbergistä mitenkään ilmaiseksi luopumassa.
Liigassa ei juurikaan tehdä vaihtokauppojakaan.
Joo tuossa kyllä Ässät voitti isosti.Yksi parhaista viime vuosina oli Ilves Matinpalo - Ässät Peltomäki. Matinpalo pomppasi Ässistä maajoukkueeseen ja NHL:ään.