Liigajoukkueiden voimasuhteet kaudella 2024–2025

  • 1 089 268
  • 4 961

kasipallo

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK
Onko se enää edes mahdollinen? Toki teoriassa matemaattisesti näin voisi vielä tapahtuakin ja HPK karsintoihin voisi päätyä, mutta tuo taitaa olla käytännön tasolla kuitenkin jo mahdotonta.

Vaikka HPK ottaisi runkosarjan loppuun 6 ottelua kestävän rökälemäisen tappioputken, niin sarjataulukossa pitäisi kuitenkin 7 joukkuetta heidät vielä pystyä ohittamaan. Lisäksi peräpäässäkin pelataan vielä paljon keskenäisiä pelejä ristiin eli

Manner taisi asiasta eilen sanoa valmentajahaastattelussa, eli se on ainakin hänen tavoite, ennen kuin aletaan miettimään muita asioita.
 

Surukuku

Jäsen
Suosikkijoukkue
Sanaan Sepot ja muut jemeniläiset kiekkoseurat
...
Kärpät pelaa huonoa, todella huonoa kiekkoa mutta heidän materiaalinsa on niin hyvää että en ihan vielä uskalla sulkea heitäkään täysin pois. Clara on pienellä otannalla vaikuttanut ihan hyvältä, mutta tuo keskusta on niin heikko Kovarcikin takana että suurta ihmettä vaatii jotta tuollaisella valmentajalla voittaa.
...
...
Niin no, kyllä se valmennus vaan vaikuttaa tässä sarjassa aika paljon, oli mitä tahansa mieltä pelaajamateriaalista. Toisella puolella vaakakuppia voi kysyä lisätietoa Kärpiltä miten valmennus vaikuttaa.
...

Niin - kaikki tämä on ollut tiedossa jo silloin, kun jääkiekko alkoi saada jalansijaa Suomessa - valmennus vaikuttaa!
On tämä tieto joskus saavuttanut Oulunkin leveysasteet, historia todistakoon, mutta jollain hähmäisellä tavalla se on päässyt katoamaan muutamia vuosia sitten juurikin Kärppien johtoportaasta ja jälkihän on ollut kohtuu rumaa tämä kausi vielä kauniina kirsikkana kakun päällä - valmentajapolku my ass! Tässä on nyt euroja lapioitu joukkueeseen aika kunnioitettava määrä Suomen mittakaavassa saamatta aikaan muuta kuin "hyvää arkea" kuten utj:n vakiofraasi joukkueen toiminnasta kysyttäessä kuuluu. Ei sitten ole ilmeisesti käynyt mielessä/saanut lupaa heittää noita onnettomia sohlaajia "hiuksista vittuun" , kuten perisuomalainen sanonta niin kauniisti luonnehtii.

Tätä on ihmetelty tällä palstalla ja muissa medioissa ja tullaan ihmettelemään vielä useasti ja toivon vilpittömästi, ettei Oulussa tänä keväänä pelata kuin karsintasarjaa, vain sen nuo johdon mulkvistit valmennuksineen ansaitsevat.
 

L. Paraske

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tehtaan takuu, Suomi, Arttu Hyry, Hagaby Golf 2
Seison täysin kanssakannattaja @Surukuku n tekstin takana, ja lisäisin vielä, että ihan oikeasti ja aidosti toivon mahdollisimman surkeaa loppua Kärppien tälle kaudelle. Siis en vain mukahauskasti tai halutakseni olla jotenkin erilainen tai spesiaali ihminen. Koko Kärppien organisaatio ansaitsee reissun Mestikseen eikä yhtään vähempää. Viimeksi se ainakin sai (toki vähän turhankin pitkän kaavan kautta) uuden ja ikimuistoisen nousun ja buumin aikaiseksi Oulussa ja koko Pohjois-Suomessa. Nyt seurajohdon toiminta on ollut jo useamman vuoden niin ala-arvoista ja epäammattimaista vailla mitään seuraamuksia, että en voi toivoa yhtään vähempää. Seppo Arposen ja Junnon (muita unohtamatta) lähes tyhjästä rakentama seura on käytännössä tuhottu. Rahaa riittää joo, se on hienoa, mutta seuran arvot, toimintakulttuuri, maine...ne ovat kadonneet.
 
Täytyy kyllä nostaa HPK:n menestyksessä Mannerin rooli nousun taustalla esille. Kuka muistaa vielä kuinka huonosti Kerho aloitti kauden? Heti kun päävalmentaja vaihtui, niin myös peli muuttui.

Pidin Mambaa jo vähän hasbeen-hahmona, mutta myönnän olleeni väärässä.

Sama täällä.

Annoin muistaakseni ainoan mahdollisuuden että kaksi miinusta tekee plussan tai jotain vastaavaa.
 

Surukuku

Jäsen
Suosikkijoukkue
Sanaan Sepot ja muut jemeniläiset kiekkoseurat
Tuli traumaattiset takaumat Markkasen ja Hämäläisen aikaan. Silloin oli laadukasta arkea Lappeenrannassakin.
Niin-noh, sieltä leprastahan tuo Kärppien nykyinen utj on kotoisin, kuten tiedämme. Lienee perseilyn ja paskan suorittamisen peittelysanonnat jäänneet käyttöön hänellekin...

Btw - Kerhon ja Mamban menestyksen lisäksi olen ilolla seurannut koko kauden myös SaiPan ja Raipen lentoa ja toivon molemmille joukkueille pitkää kevättä playoffeissa, kuten Kärpillekin... karsinnoissa, perkele!
 

sknul

Jäsen
Suosikkijoukkue
montreal canadiens,
suolahden urho.
Ja yksi merkintä lisää vihkoon: älä palkkaa noviisivalmentajaa ammattilaisseuraan.

Hienot puheet ja hauskat ilmeet eivät kerro valmentajan tasosta yhtään mitään. Manner on näyttänyt, että mikä ero on ammattilaisella ja harjoittelijalla.
Jussi Ahokas, Olli Salo ja Olli Jokinen sanoo heipat näin alkuun.
 

charger

Jäsen
Suosikkijoukkue
Se Puree!
Koko Kärppien organisaatio ansaitsee reissun Mestikseen eikä yhtään vähempää.
Uusi startti olisi varmasti paikallaan. Kuitenkin henkilökohtaisesti olen varmaan sen verran heikko, että alan toivoa/rukoilla niitä voittoja viimeistään siellä karsinnoissa. Aiemminkin, koska tuo jengi on niin paska, että voi oikeasti tippua. Joo joo, joku varmaan nyt jo nauraa siellä..

Sanon vaan, että kyllähän ne osaa maaleja tehdä, mutta se pelin tärkein osa-alue, eli vastustajan maalinteon estäminen on täysin luokattomalla tasolla. Tähän kun vielä lisätään täysin hengetön asenne niin soppa on keitetty.

No, olisihan se tietenkin seurajohdolle näpäytys jo pelkästään pelata siellä karsinnoissa. En voi kuitenkaan sitäkään toivoa, koska riskit on liian isot. Ei vaan jaksaisi enää mitään loputonta Mestis-taivallusta. Niistä voi tulla helvetin pitkiä retkiä. Yleinen taloustilanne on vielä huono ja tapahtuma- ja baariliiketoiminta voi aivan hyvin mennä konkkaan. Eihän se sitten muuta tarvitsekaan, niin kusessa ollaan siellä Mestiksessä.

Jospa sieltä Porista tulisi jotain pisteitä. Tänään tuskin jää mitään käteen.
 
Viimeksi muokattu:

Incorrect

Jäsen
Suosikkijoukkue
KooKoo
Mannerin HPK on kyllä joukkue mitä en haluaisi KooKoon kohtaavan pudotuspelien 1.kierroksella. KooKoolla nyt toki saumat vielä top 4, mutta kyllä se todennäköksin skenaario on pudotuspelien 1. kierros kotiedulla. Toki myös HPK nappaamassa tuon kotiedun, jos samat otteet jatkuvat.
 

Fresh

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves
Ilveksen runkosarjan voitto on edelleen omissä käsissä, mutta loppu ohjelma näyttää kärkijoukkueista kaikista vaikeimmalta, joten ei nyt vielä kuuluteta runkosarjan voittajaa. Ilveksen loppuohjelma on siis:
SaiPa (v)
KalPa (k)
Tappara (v)
KooKoo (k)
Pelicans (k)
KalPa (v)

Juuri näin, ja itse kyllä tykkään ehdottomasti siitä että pleijareiden kynnyksellä on näitä kovia pelejä iso läjä. Eilinen oli kammottavaa mutta Lukko-pelin show antaa kyllä ehdottomasti uskoa siihen että ainakin tuo johto pidetään. Huomenna kyllä iso peli tuo SaiPa-Ilves runkosarjan voittotaistelun kannalta kun SaiPa eilen tärkeän voiton KalPasta otti. Sen ainakin tällä viikolla oppinut että SaiPaa vastaan ei ottelun kahta ensimmäistä maalia kannata itse tehdä.

Turhauttavaa on ollut Ilveksen viime ajat, viimeiseen viiteen peliin kaksi loistavaa esitystä Tapparaa ja Lukkoja vastaan ja sitten vuorostaan ponnettomat esitykset Pelicansia, JYPiä ja HPK:ta vastaan, joista mainittava kyllä että tuo viimeisin kaikista huonoin, eikä vähiten siksi että HPK on oikeasti pelillisesti tällä hetkellä yksi Liigan kovimpia joukkueita tällä hetkellä. Hirmulentoon Manner luotsannut joukkonsa jo pitkään ja tulee kyllä olemaan puolivälierissä (jos/kun sinne pääsevät) vittumainen vastustaja runkosarjan 2-3 sijoittuneelle jengille.
 

Rautanaamio

Jäsen
Suosikkijoukkue
SaiPa, New Jersey Devils
Niin-noh, sieltä leprastahan tuo Kärppien nykyinen utj on kotoisin, kuten tiedämme. Lienee perseilyn ja paskan suorittamisen peittelysanonnat jäänneet käyttöön hänellekin...

Btw - Kerhon ja Mamban menestyksen lisäksi olen ilolla seurannut koko kauden myös SaiPan ja Raipen lentoa ja toivon molemmille joukkueille pitkää kevättä playoffeissa, kuten Kärpillekin... karsinnoissa, perkele!

Myllykoski on pelannut SaiPassa vuosituhannen vaihteessa. Ei mitään mainittavaa organisaatiossa työskentelyä tämän jälkeen.

Miten Myllykoski ja SaiPan sekoilut liittyvät toisiinsa ?
 

korkki

Jäsen
Suosikkijoukkue
Porilainen urheilu
Jospa sieltä Porista tulisi jotain pisteitä. Tänään tuskin jää mitään käteen.
Kärpät saa olla aika paljon kovempi kuin IFK että tulisi pisteitä elleivät tuomarit auta vielä enemmän kuin IFK:ta (en oikein usko että toista kertaa perättäin tuomarit voivat vetää noin päin vittua).

Mutta ei ollut tarkoitus puhua Kärpistä, vaan siitä miten joulupukki Grönborg on avautunut viime keskiviikon pelin jälkeen. Et sä jumalauta voi enää melkein maaliskuun alussa heittää joukkuetta noin bussin alle. Siellä taitaa olla joukkueen sisällä nyt aikamoisia ongelmia ja valmentaja ei ole niitä kyennyt ratkaisemaan. Noi olis pitänyt kyetä hoitamaan kuukausi sitten. Kyllä mä uskoisin että Tapparan voisi melkeimpä laskea ulos mestaruuskilpailusta, ellei jotain tosi radikaalia tapahdu. Aika vaikeaa on "löytää pelaajia jotka haluavat pelata loppukauden täällä", kun siirtoraja oli ja meni.

Ja siis tuosta oli puhe: Rikard Grönborg yllätti karuilla haukuillaan Karri Kiven täysin – "Erittäin harvinaista"
 

Trimmer

Jäsen
Suosikkijoukkue
SaiPa
Kopion Twitterin puolelta:
Vahva JOS, mutta mahdollista, että liiga:n puolivälierissä on isosti paikallistaistoa.

Jos tämän hetken Top 8 (piste ka.) pysyisi samana puolivälieriin saakka, parit olisivat:

Ilves - Tappara
Lukko - Ässät
SaiPa - KooKoo
HIFK - KalPa

Saattaisi halleissa olla tungosta.
 

Fresh

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves
Kopion Twitterin puolelta:
Vahva JOS, mutta mahdollista, että liiga:n puolivälierissä on isosti paikallistaistoa.

Jos tämän hetken Top 8 (piste ka.) pysyisi samana puolivälieriin saakka, parit olisivat:

Ilves - Tappara
Lukko - Ässät
SaiPa - KooKoo
HIFK - KalPa

Saattaisi halleissa olla tungosta.

Tämä olisi kyllä liian hyvää ollakseen totta. Onneksi kaikki puolivälieräpelit pelataan sekunnilleen samaan aikaan ettei vain ehdi paineettomasti välipäivinä seurailla muita sarjoja!
 
Viimeksi muokattu:

Saul Goodman

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pekka Virta
Vedonlyöntimarkkina on tänään sitä mieltä että ilman Tapparan kotietua TPS olisi suosikki.

Jos joku olisi ennen kautta sanonut että maaliskuun korvilla joukkueet löytyy sijoilta 9 ja 15, mutta TPS voimasuhteissa silti edellä tai tasoissa niin en olisi ihan heti uskonut.
 
Suosikkijoukkue
in Sami we trust
Ja yksi merkintä lisää vihkoon: älä palkkaa noviisivalmentajaa ammattilaisseuraan.

Hienot puheet ja hauskat ilmeet eivät kerro valmentajan tasosta yhtään mitään. Manner on näyttänyt, että mikä ero on ammattilaisella ja harjoittelijalla.
Juhamatti Yli-Junnila on puolestaan hyvä esimerkki siitä, että vaikka tekisit useamman vuoden hommia apukoutsina huippuvalmentajan kuten Hölö Niemelä takana, ei se tee susta automaattisesti pätevää päävalmentajaa.

Ylliltä puuttui tietty auktoriteetti jolla olisi saanut pelaajat voitettua puolelleen ja joukkueen puhaltamaan yhteen hiileen.

Jos katsoo nyt mitä Sami Kapanen on saanut Lahessa aikaan vain muutamassa viikossa, on täysin selvää että Yli-Junnila oli tuolla se heikoin lenkki.

Ei tuo joukkue missään vaiheessa paska ollut, paskasti valmennettu vain.
 

Surukuku

Jäsen
Suosikkijoukkue
Sanaan Sepot ja muut jemeniläiset kiekkoseurat
Myllykoski on pelannut SaiPassa vuosituhannen vaihteessa. Ei mitään mainittavaa organisaatiossa työskentelyä tämän jälkeen.

Miten Myllykoski ja SaiPan sekoilut liittyvät toisiinsa ?
Hölläähän krakaa vähän...

En käsittääkseni liittänyt Myliä ja SaiPan perseilyjä kuin paikkakunnan tasolla... eli en mitenkään. Heitin vain, että liekö sen verran seurannut medioita tuona aikana, jotta terminologia ja fraasit ovat jääneet mieleen.
 

#J81#

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves
Taitaa Kärpille tulla hankala viikonloppu, kun Turunen pois. Eikös hänen mukana olo ole aika elintärkeä juttu ollut aikaisemminkin...
 

Henkka

Jäsen
Suosikkijoukkue
Liiga, NHL, CHL, SHL
Taitaa Kärpille tulla hankala viikonloppu, kun Turunen pois. Eikös hänen mukana olo ole aika elintärkeä juttu ollut aikaisemminkin...

Turusen tultua takaisin 5.12.2024, on Kärpät kerännyt 1,52 pistettä per ottelu. Koko kauden saldo on 1,34 pistettä per ottelu.

Toisaalta viimeiset 15 ottelua Turusen kanssa on tuottaneet 0,93 pistettä per ottelu. Siitä jos vähän huonontaa vielä niin...
 

Zolomy

Jäsen
Suosikkijoukkue
SaiPa
Ja yksi merkintä lisää vihkoon: älä palkkaa noviisivalmentajaa ammattilaisseuraan.

Hienot puheet ja hauskat ilmeet eivät kerro valmentajan tasosta yhtään mitään. Manner on näyttänyt, että mikä ero on ammattilaisella ja harjoittelijalla.

Ei Maso nyt ihan noviisi kuitenkaan ollut, kuusi kautta päävalmentajana Mestiksessä joista kaksi mestaruutta ja kaksi pronssia. On toi kovempi cv kuin esim. Pekka Tirkkosella SaiPaan tullessaan.
 

Rautanaamio

Jäsen
Suosikkijoukkue
SaiPa, New Jersey Devils
Ei Maso nyt ihan noviisi kuitenkaan ollut, kuusi kautta päävalmentajana Mestiksessä joista kaksi mestaruutta ja kaksi pronssia. On toi kovempi cv kuin esim. Pekka Tirkkosella SaiPaan tullessaan.

No kyllä Maso Liigassa oli noviisi. Tirkkostakin aikanaan epäiltiin suuresti. Silloisessa SaiPan kokonaisuudessa kuitenkin onnistui hyvin.
 

Petros

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tampereen Tappara ja Dallasin Stars.
Tapparalla kulkee, nyt syöksykierre on totaalinen. Tepsi ynnä muut paitsi Jukurit tulee ohi heilahtaen.
Runkosarjan 15 olis kova esitys.
Materiaali suhteessa peleihin ei mee jakeluun sitten millään. Kertoo kuinka nolla joukkue nyt on.

Haluton, väsynyt, sekainen, päämäärätön, nolla ym ym
 

Dev

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK
IFK toistaiseksi sarjakakkosena. Paljon parjattu Roope Taponen kaksi nollapeliä jo putkeen. Joku voisi sanoa että Hovinen ja Taponen vaihtavat iskuja tosissaan. Hyvää taistelua.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös