Liigajoukkueiden voimasuhteet kaudella 2022–2023

  • 792 441
  • 3 828

nummenkallio

Jäsen
Suosikkijoukkue
KooKoo - Grazie Kouvola
Yleensä löytyy pari kolme joukkuetta, joilla kausi menee yhtä penkin alle kuin SaiPalla tämä kausi, mutta nyt SaiPa ei saa seuraa jumbokamppailuun.
Totta, mutta tämän voisi kääntää myös niin, että sääliviivalla taisto on tällä kaudella kovempaa kuin aikoihin. Ainakin tällä hetkellä kaikki muut paitsi SaiPa ovat vielä mukana taistossa. Voi olla, että pari joukkuetta tippuu kyydistä, mutta ainakin vielä taistelu on pisteiden valossa kovaa.

Kannattaa katsoa myös joukkueiden pelimääriä, ihan sama mistä sijoituksista puhutaan. Kärkiporukoissa Tappara ja Ilves ovat pelanneet vähemmän kuin muut, ja toisaalta esimerkiksi sääliviivan tuntumassa HPK on pelannut eniten. Kun pelimäärät tasoittuvat, heittoja sarjasijoituksissa voi tulla. Jos olet pelannut vähemmän ja otat pari-kolme suoraa voittoa, niin siinä voi hissi lähteä mukavasti ylöspäin.
 

Vintsukka

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tappara, Suomi, Panthers
Kannattaa katsoa myös joukkueiden pelimääriä, ihan sama mistä sijoituksista puhutaan. Kärkiporukoissa Tappara ja Ilves ovat pelanneet vähemmän kuin muut, ja toisaalta esimerkiksi sääliviivan tuntumassa HPK on pelannut eniten. Kun pelimäärät tasoittuvat, heittoja sarjasijoituksissa voi tulla. Jos olet pelannut vähemmän ja otat pari-kolme suoraa voittoa, niin siinä voi hissi lähteä mukavasti ylöspäin.
Toisaalta taas enemmän pelejä tarkoittaa enemmän rasitusta. Runkosarjaa on seitsemän viikkoa jäljellä ja Tapparalla on kalenterissa viisi peliä enemmän kuin Lukolla (ml. CHL-finaali naapurimaassa). Tappara vetää koko loppurunkosarjan kolme peliä viikossa, Lukko kaksi per viikko (noin vähän kärjistäen).
 

Hangon keksi

Jäsen
Suosikkijoukkue
Länsi-Saksan ja Neuvostoliiton joukkueet
Liigan siirtoraja umpeutuu reilun 3vk päästä. Vaikka yksi tai kaksikaan vahvistusta yksittäiseen joukkueeseen ei varsinaisesti joukkueiden välisiä voimasuhteita muuta niin jotain puutteita täsmähankinnoilla voidaan tukkia. Mielenkiintoista nähdä millaisia siirtoja tapahtuu näillä monenkin UTJ:n mainostamilla "kuivilla markkinoilla". Veikkaan, että nähdään joitain Liigan sisäisiä siirtoja (ketä SaiPa laskee ulos) ja Liigaan tulee myös ulkomailta muutama uusi pelaaja.

Moni UTJ ei nykyään enää halua pelkkiä loppukauden vahvistuksia, joten senkin takia siirtorumba voi jäädä suppeaksi.
Tällä hetkellä sarjatilanne on sellainen että lyhyessäkin ajassa voi tapahtua paljon. Nyt näyttäisi siltä että siirtorajalla vain SaiPa olisi siellä myyjäpuolella, mutta ihan mahdotonta ei ole sekään että siihen mennessä jo viisi joukkuetta olisi siinä tilanteessa että käytännössä mahdollisuuksia kymmenen sakkiin ei ole. Ensi viikon pelit näyttävät hieman suuntaa.
 

bluefox

Jäsen
Suosikkijoukkue
Rauman Lukko
Toisaalta taas enemmän pelejä tarkoittaa enemmän rasitusta. Runkosarjaa on seitsemän viikkoa jäljellä ja Tapparalla on kalenterissa viisi peliä enemmän kuin Lukolla (ml. CHL-finaali naapurimaassa). Tappara vetää koko loppurunkosarjan kolme peliä viikossa, Lukko kaksi per viikko (noin vähän kärjistäen).
Tämä on hyvä pointti, Lukko oli viime keväänä aivan nakit ja muusi playoffeissa otteluruuhkan jäljiltä. Lukon ruuhka taisi olla pikkuisen kovempi, mutta silti hiukan varmaan tuntuu.
 
Suosikkijoukkue
Rauman Lukko
Tämä on hyvä pointti, Lukko oli viime keväänä aivan nakit ja muusi playoffeissa otteluruuhkan jäljiltä. Lukon ruuhka taisi olla pikkuisen kovempi, mutta silti hiukan varmaan tuntuu.
Lukko pelasi mm. maaliskuussa 2022 pelkästään runkosarjaa joka 1,66 päivä. Kahteenkymmeneen päivään oli 12 peliä. Tahti oli ihan järkyttävä. Ei ihme, että bensa loppui kesken.
 
Suosikkijoukkue
Ilves
Tämän hetken kuntopuntarien (5,10,15,20,25,30) mukaiset pisteodottamat.
Siitä sitten valitsemaan omaan agendaasi sopivin..

5510101515202025253030
LUKKO119LUKKO119LUKKO119LUKKO119TAPPARA117,8TAPPARA119,1
ILVES119TAPPARA115TAPPARA115,6TAPPARA118,1LUKKO117,6LUKKO118,4
TAPPARA112,8ILVES113ILVES107ILVES113ILVES115ILVES111
HIFK103HIFK101ÄSSÄT95,4PELICANS96,1PELICANS95,2PELICANS98,8
ÄSSÄT102,6KALPA97,6PELICANS94TPS94,9ÄSSÄT94TPS95,5
KALPA97,6ÄSSÄT95,4TPS92,2HIFK94TPS93,6ÄSSÄT93
TPS88,6TPS88,6KALPA91,9ÄSSÄT92,7HIFK93,4KALPA91,4
KÄRPÄT85,8KÄRPÄT87,7KÄRPÄT90,9KÄRPÄT90,6KALPA92,2HIFK90,3
SPORT82,4PELICANS84,4HIFK89,7KALPA90KÄRPÄT86,6KÄRPÄT87,7
HPK82,2KOOKOO81,5KOOKOO80,9JUKURIT86JUKURIT84,9JUKURIT86
PELICANS80,8JUKURIT80,6JUKURIT80,6SPORT79,6SPORT78,6SPORT78
JUKURIT80,6HPK80,5SPORT79,9JYP78,1KOOKOO75,8JYP76
KOOKOO79,6SPORT78,6HPK76,5KOOKOO76,8HPK75,4HPK74,3
JYP70JYP73,6JYP72,4HPK75,4JYP75KOOKOO73,9
SAIPA49,4SAIPA57SAIPA53,2SAIPA54,2SAIPA54SAIPA58,3

Tämä vielä bonuksena.

Kuntopuntariin perustuva lopullinen sarjataulukko.

Nykyhetken sarjataulukkoon lisätty kullekin joukkueelle se määrä pelejä kuntopuntarista, mikä kyseiseltä joukkueelta täydestä 60:en ottelun runkosarjasta puuttuu. Esim. Tapparalla nyt 39 ottelua. Lisätty Tapparalle sen pelaamat edelliset 21 ottelua. (Tilanne 21.1. jälkeen.)

VTHLPPP/OTMPM
LUKKO311613101191,98166120
TAPPARA311514111191,98185145
ILVES31131671131,88185126
PELICANS296253961,60169131
TPS22191910951,58147136
HIFK22182010941,57141151
ÄSSÄT2413238931,55138152
KÄRPÄT2121187911,52140137
KALPA2217217901,50154146
JUKURIT265293861,43155170
HPK1623218791,32148160
KOOKOO2110295781,30154178
SPORT1818246781,30141168
JYP1715289751,25159168
SAIPA8193310530,88125206

- Kolmen kärki selkeä, mutta ykköspaikasta vielä otatusta
- Nelos- ja kutospaikasta vielä tiukka vääntö
- Olisko bottom-5 jo lopullisessa koostumuksessa?
 

Hiki-Pena

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP
Tämän hetken kuntopuntarien (5,10,15,20,25,30) mukaiset pisteodottamat.
Siitä sitten valitsemaan omaan agendaasi sopivin..

5510101515202025253030
LUKKO119LUKKO119LUKKO119LUKKO119TAPPARA117,8TAPPARA119,1
ILVES119TAPPARA115TAPPARA115,6TAPPARA118,1LUKKO117,6LUKKO118,4
TAPPARA112,8ILVES113ILVES107ILVES113ILVES115ILVES111
HIFK103HIFK101ÄSSÄT95,4PELICANS96,1PELICANS95,2PELICANS98,8
ÄSSÄT102,6KALPA97,6PELICANS94TPS94,9ÄSSÄT94TPS95,5
KALPA97,6ÄSSÄT95,4TPS92,2HIFK94TPS93,6ÄSSÄT93
TPS88,6TPS88,6KALPA91,9ÄSSÄT92,7HIFK93,4KALPA91,4
KÄRPÄT85,8KÄRPÄT87,7KÄRPÄT90,9KÄRPÄT90,6KALPA92,2HIFK90,3
SPORT82,4PELICANS84,4HIFK89,7KALPA90KÄRPÄT86,6KÄRPÄT87,7
HPK82,2KOOKOO81,5KOOKOO80,9JUKURIT86JUKURIT84,9JUKURIT86
PELICANS80,8JUKURIT80,6JUKURIT80,6SPORT79,6SPORT78,6SPORT78
JUKURIT80,6HPK80,5SPORT79,9JYP78,1KOOKOO75,8JYP76
KOOKOO79,6SPORT78,6HPK76,5KOOKOO76,8HPK75,4HPK74,3
JYP70JYP73,6JYP72,4HPK75,4JYP75KOOKOO73,9
SAIPA49,4SAIPA57SAIPA53,2SAIPA54,2SAIPA54SAIPA58,3

Tämä vielä bonuksena.
Ei käy mikään noista. Olisko vielä jotain takataskussa? Hymiö.

Vakavasti puhuen näitä on kyllä kiva (ja tuskallista) lukea. Kiitos vaivan näöstä!
 

Vintsukka

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tappara, Suomi, Panthers
Lukko pelasi mm. maaliskuussa 2022 pelkästään runkosarjaa joka 1,66 päivä. Kahteenkymmeneen päivään oli 12 peliä. Tahti oli ihan järkyttävä. Ei ihme, että bensa loppui kesken.
Joo, ei Tappara ihan noihin lukemiin pääse, pahin pätkä on 19 päivään 10 matsia. Ja tuon rupeaman kaksi viimeistä matsia ovat kärkikamppailu Raumalla (to) ja CHL-finaali Luulajassa (la).
 
Suosikkijoukkue
Ilves
Ei käy mikään noista. Olisko vielä jotain takataskussa? Hymiö.

Vakavasti puhuen näitä on kyllä kiva (ja tuskallista) lukea. Kiitos vaivan näöstä!
Kyllähän sitä löytyy ainakin yksi tilasto missä JYP on kärjessä.

Koonti joukkueiden tehdyistä ja päästetyistä maaleista (21.1.2023):

OTT.: Pelatut ottelut
TM: Tehdyt maalit
TMKA: Tehtyjen maalien keskiarvo
PM: Päästetyt maalit
PMKA: Päästettyjen maalien keskiarvo
MY: Maalit yhteensä
MYKA: Kaikkien maalien keskiarvo

OTT.TMTMKAPMPMKAMYMYKA
JYP421112,641202,862315,50
KOOKOO411042,541192,902235,44
SAIPA41852,071363,322215,39
JUKURIT421072,551172,792245,33
TAPPARA391142,92912,332055,26
ILVES401223,05872,182095,23
SPORT41952,321142,782095,10
HPK431012,351162,702175,05
KALPA431142,651012,352155,00
PELICANS421092,60902,141994,74
KÄRPÄT411002,44942,291944,73
ÄSSÄT42932,211042,481974,69
HIFK40892,23982,451874,68
LUKKO431182,74801,861984,60
TPS42992,36942,241934,60
YHT./ka.31115612,5115612,5131225,02
Ainakin näkee maaleja kun seuraa JYPpiä..
(Vaikka suurimman osan tekisikin vastustaja)
 

1000

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tappara, Sasha, Patu & Jorstin tuplamäntä
Lukko pelasi mm. maaliskuussa 2022 pelkästään runkosarjaa joka 1,66 päivä. Kahteenkymmeneen päivään oli 12 peliä. Tahti oli ihan järkyttävä. Ei ihme, että bensa loppui kesken.
Emmää nyt sanois, että Lukolta viime keväänä bensa loppui. Rauman jatkoaikapelissä, kun Repo olis laittanut läpiajosta sisään + Yv olisi ollut edes säälittävällä tasolla (yli 0%), niin olisi tullut jännempi sarja. Tapolakin antoi krediittiä Lukolle. Ja olihan Tappara enivei paras joukkue viime keväänä, ei siinä oikeen kellään ollut palaa.
 

MPN

Jäsen
Suosikkijoukkue
Johtaja Virran Dream Team
Emmää nyt sanois, että Lukolta viime keväänä bensa loppui. Rauman jatkoaikapelissä, kun Repo olis laittanut läpiajosta sisään + Yv olisi ollut edes säälittävällä tasolla (yli 0%), niin olisi tullut jännempi sarja. Tapolakin antoi krediittiä Lukolle. Ja olihan Tappara enivei paras joukkue viime keväänä, ei siinä oikeen kellään ollut palaa.
Itsesanoisin että kyllä bensa loppui, oltaisiin haastettu Tappara paremmin muuten. Kaiken järjen mukaan Tappara olisi silti mennyt jatkoon, oli kuitenkin sen verran kova kombo (materiaali, pelitapa ja asenne). En siis tällä sitä hae että jos tilanne olisi ollut toisin, niin Lukko olisi sarjan vienyt. Tapparalla oli erikoistilanteissa niin iso ero, että se riitti kääntämään sarjan helposti teille, enkä näe että Lukolle enemmän lepoa olisi sitä hirveästi muuttanut. Varmaan se 4-3 otteluvoitot Tapparalle olisi ollut oma veikkaus, jos tilanne olisi ollut eri.
 

Byyrman

Jäsen
Suosikkijoukkue
Lukko, KiPa-90
Itsesanoisin että kyllä bensa loppui, oltaisiin haastettu Tappara paremmin muuten. Kaiken järjen mukaan Tappara olisi silti mennyt jatkoon, oli kuitenkin sen verran kova kombo (materiaali, pelitapa ja asenne). En siis tällä sitä hae että jos tilanne olisi ollut toisin, niin Lukko olisi sarjan vienyt. Tapparalla oli erikoistilanteissa niin iso ero, että se riitti kääntämään sarjan helposti teille, enkä näe että Lukolle enemmän lepoa olisi sitä hirveästi muuttanut. Varmaan se 4-3 otteluvoitot Tapparalle olisi ollut oma veikkaus, jos tilanne olisi ollut eri.
Pidemmällä otannalla 19 peliä 33 päivään ja ns. normaalista ottelusumasta poikkeavaa oli se, että tuo putki alkoi heti kun saatiin koronaeristyksistä riittävä määrä pelaajia jalkeille. Yksilötasolla: vaikka lääkäri olisikin antanut luvan pelata, niin tuskin on meno ollut heti yhtä raikasta kuin koronaa ennen. Joukkuetasolla: joukkueen toiminta käytännössä keskeytyi viikoksi pariksi eikä ottelusuman keskellä pystynyt enää kunnolla harjoittelemaan esim. juuri niitä erikoistilanteita eikä oikein mitään muutakaan.

Mielestäni Lukko ei kyennyt pakottamaan Tapparaa laittamaan ihan kaikkea likoon puolivälieräsarjassa. Edellisten kanssa samaa mieltä, että ilman tuota Lukon kauden toista koronakierrosta olisi puolivälieräsarjasta tullut tiukempi ja tasokkaampi, Tapparalla kuitenkin materiaalinsa puolesta hieman suurempi todennäköisyys mennä välieriin... tai vielä pidemmälle jossiteltuna, tällöinhän ei olisi vielä puolivälierissä kohdattukaan.
 

Sniper

Jäsen
Suosikkijoukkue
Timo Suden kääntölämäri
Ketjussa kaiken järjen mukaan pitäisi olla jotain, kun maajoukkuemaalivahti siirtyy Kärppiin. Mutta kieltämättä itsellä vähän sama fiilis, että varsinaisesti ei heilauttele voimasuhteita tämä siirto.
 

Huml71

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät
Ketjussa kaiken järjen mukaan pitäisi olla jotain, kun maajoukkuemaalivahti siirtyy Kärppiin. Mutta kieltämättä itsellä vähän sama fiilis, että varsinaisesti ei heilauttele voimasuhteita tämä siirto.
Eipä pahemmin, kun maalivahtipeli ei ole ollut ongelma. Uusi päävalmentaja saattaisi heilauttaakin.
 

Mensonge

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät
Ketjussa kaiken järjen mukaan pitäisi olla jotain, kun maajoukkuemaalivahti siirtyy Kärppiin. Mutta kieltämättä itsellä vähän sama fiilis, että varsinaisesti ei heilauttele voimasuhteita tämä siirto.

Kun pelaajat kentällä ei tahdo millään saada yli kahta maalia aikaan pelissä, niin aika paljon jää maalivahdin harteille. On siellä materiaalia. Ja vahvistuksiakin on valmiiksi kovaan materiaaliin tullut. Katse kokonaisuuteen, joukkueeseen joukkueena ja valmennukseen. Pelitapaan. Ei tämä sillä parane, että roudataan lisää uusia palasia rikkinäiseen palapeliin.
 

Okkul

Jäsen
Suosikkijoukkue
Lukko ja maajoukkueet
Tänään on Kärpillä hyvä mittari kun kotona Lukko vastassa, jonka hyökkäyspeli eikä Yv ole tällähetkellä iskussa, vieraissakaan ei peli ole luistanut kotipelien malliin vaan omiin on mennyt viimeaikoina vieraissa totuttua enemmän.

Huhu ketjussa viitattiin budjettien suhdetta menestykseen. Uskallan väittää että kun kausi on pelattu niin 7 parhaan joukossa on vähintään 5 suurimman budjetin joukkuetta. Toisin sanoen edelleen rahalla saa ja hevosella pääsee uskon minä, joku raikas poikkeus silloin tällöin vain piristään. Sinänsä tylsää mutta näin se tuppaa olemaan.

Uskon että sekä Kärpät että Hifk pelaa vähintään puolivälierissä, Lukon, Tapparan ja Ilveksen tavoin.
 

Hiki-Pena

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP
Tänään on Kärpillä hyvä mittari kun kotona Lukko vastassa, jonka hyökkäyspeli eikä Yv ole tällähetkellä iskussa, vieraissakaan ei peli ole luistanut kotipelien malliin vaan omiin on mennyt viimeaikoina vieraissa totuttua enemmän.
Kieli poskessa voisi tähän sanoa, että hyvänä esimerkkinä edellinen vieraspeli Jyväskylässä. Kakkosveska kentällä ja JYPille 11 maalille saakka päätyneestä vedosta yksi sisään ja sekin läpiajosta. Ilman Veiniä olisitte saattaneet tehdä pari lisää. Ei se ihan huono vierasesitys ollut. Mutta kiinnostava peli ilman muuta tänään teillä!
 

#16

Jäsen
Suosikkijoukkue
Lukko
Kieli poskessa voisi tähän sanoa, että hyvänä esimerkkinä edellinen vieraspeli Jyväskylässä. Kakkosveska kentällä ja JYPille 11 maalille saakka päätyneestä vedosta yksi sisään ja sekin läpiajosta. Ilman Veiniä olisitte saattaneet tehdä pari lisää. Ei se ihan huono vierasesitys ollut. Mutta kiinnostava peli ilman muuta tänään teillä!
Perjantain Jyväskylän peli oli Lukolta jämäkkä esitys, joka on kyllä virkistävä poikkeus viimeisen reilun 1,5 kuukauden vierasesityksiin (SaiPa 5-3, Jukurit 3-5, Tappara 2-5, HIFK 4-1, HPK 0-4). Ja olisihan sinä muutaman maalin voinut Lukko tosiaan enemmänkin tehdä ja tuo tehottomuus on tosiaan Lukkoa viime-aikoina vaivannut, varsinkin muutamien kärkiheppojen osalta (Hakulinen Joulun jälkeen 11 peliä 1+1, Karjalainen 10 peliä 0+2, Mattila 11 peliä 1+4), mutta onneksi siellä on sitten muut tahot osanneet vääntää tarvittavia maaleja, kuten Saarela, Ikonen ja hieman yllättäen Almari, joka on Joulun jälkeen kasannut tehot 2+6.
 

Via Dolorosa

Jäsen
Suosikkijoukkue
Україна
Pitkään näytti, että esimerkiksi JYPin kaudesta on tuloillaan totaalinen floppi, mutta oikeastaan heidän kausi alkoi täysin uudestaan kun saivat Vehviläisen maalille. Ilman Vehviläistä olisin sanonut, että ei helvetissäkään pudotuspeleihin, mutta nyt sanon että JYP tulee repimään pudotuspelipaikan Rautakorven johdolla vaikka väkisin.

Tekisi mieli sanoa, että IFK tulee kairaamaan sen pudotuspelipaikan pelkällä kokemuksella ja rosterilla, mutta kun ei vakuuta niin ei vakuuta. Loppukaudesta on odotettavissa Peltosen ja Salmelaisen joutsenlaulua.
Vanheni muuten aivan helvetin hyvin nämäkin ennustukset, kun kolmen viikkoa tästä ja JYPin leikki on aikalailla finito ja IFK marssimassa ehkä jopa suoriin pudotuspeleihin.

Mitään ei nähtävästi uskalla enää edes veikkailla, kun tilanteet muuttuu aikalailla pakkasen lailla.

Sentään Kärpät näyttää pitävän oman surkean tasonsa ja pelaa täydellisesti alta odotusten ja tosissaan siitä, pääseekö edes kuuden parhaan joukkoon runkosarjassa. Tällä puheella tietenkin sitten tyylipuhdas voitto illalla Lukosta.
 

Teroin

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät
Tällä puheella tietenkin sitten tyylipuhdas voitto illalla Lukosta.
Onhan se mahdollista. Tosin Kärpät pelasi kohtalaisen pelin vain vajaa viikko sitten, joten kauden tasaisen taulukon mukaan seuraavaa ehjähköä esitystä etäisesti muistuttavaa iltaa saadaan odottaa vielä jokunen viikko.
 

Raymond Pearl

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves
Liigan tämän hetken paras pakkipari?

Lukon Almari (2+15, +15) - Gregoire (8+23, +17) on kova, mutta niin on myös Ilveksen Parikka (+19 - liigan ykkönen) - Lancaster (9+21, +12 - maaleissa liigan pakkien ykkönen).

Tapparalta löytyy Kemiläisen poissaollessa heittää haastajaksi Seppälä - Matushkin. JYP:ltä puolestaan Winberg - Niku (pakkien pisteykkönen).

Oma ääneni menee Raumalle kummankin pakin kahdensuunnan pelin kyvykkyyden ansiosta. Yksittäisenä pakkina valitsisin todennäköisesti Nikun.
 
Viimeksi muokattu:
Suosikkijoukkue
Lahen Pelicans, Dallas Stars, Leksands IF
Mahtaako Pelicans yltää edes sääleihin? Kristus mikä pudotus pilvilinnoista maan tasalle osui tähän joukkueeseen.
 

ADX_03

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves, Tampa Bay Lightning
Mahtaako Pelicans yltää edes sääleihin? Kristus mikä pudotus pilvilinnoista maan tasalle osui tähän joukkueeseen.

Itse en henkilökohtaisesti ihan kauheasti ole yllättynyt. Mielestäni alkukausi meni niin yläkanttiin, että pudotus on välttämätön jossain vaiheessa. Kyllä he nyt sääleihin ainakin menevät, mutta veikkaan runkosarjan lopussa olevan kuudes.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös