Positiivuusketjussa muisteltiin vuosituhannen alkuvaiheen kausien päätöskierroksia ja taisteluja pudotuspelipaikoista, niin tuon johdosta aloin itsekin muistelemaan vanhoja. Itsellä JYP-kannatus alkoi vuonna 2000, ja nyt kun ikää alkaa tulla mittariin, niin huomaan kuinka muistot noilta ajoilta alkaa pikkuhiljaa hupenemaan. Ajattelinkin tämän pohjalta muistella ketjun aiheeseen liittyen hetkiä, jotka ovat erityisesti jääneet mieleen. Osa muistoista on sellaisia jotka varmaan moni muukin tunnistaa, mutta jostain syystä myös jotain vähemmän merkityksellisiä tapahtumia on jäänyt mieleen. Keskityn tässä ensimmäiseen vuosikymmeneen.
2000-2001: JYP voitti HPK:n kotona muistaakseni 3-2. Kyseessä oli ensimmäisiä pelejä koskaan katsomossa, ja tuossa ottelussa HPK:n puolustaja teki oman maalin. Pakki lähti oman maalin takaa kiekon kanssa, mutta "jätti" kiekon maalin ohi luistellessa taaksepäin, ja se menikin omaan maaliin. Kausihan oli kokonaisuudessaan katastrofaalinen, ja suurin osa paikan päällä nähdyistä otteluista päättyi tappioon. Toinen muisto oli kotipeli Bluesia vastaan, jossa Pihlman ja Sedlak ottivat ulosajot peräjälkeen (eri tilanteista). Blues teki lähes 5 minuutin 5-3 ylivoiman aikana varmaan kolme maalia, ja peli päättyi selvään vierasvoittoon. Kolmas mieleenpainunut hetki oli Ari Ahosen ulosajo JYP-HIFK ottelun alkuhetkillä.
2001-2002: Tästä kaudesta parhaiten jäi mieleen avausottelu Lukkoa vastaan. Halli oli loppuunmyyty, ja Ton teki ottelun (ja taisi olla myös koko kyseisen SM-liigakauden) avausmaalin. Noihin aikoihin kioskeissa oli saatavilla otteluennakkoja, joissa kokoonpanojen välissä oli piirretty kuva aina jostain JYPin pelaajasta ja sen yhteyteen oli kirjoitettu teksinpätkä. Tuossa ottelussa otteluennakkoon oli piirretty Tonin kuva, ja tekstissä oli kutakuinkin niin että Ton iskee avausmaaliin kello 18.41. Alkuseremonioiden (+ 9/11 hiljaisen hetken takia) avausmaali syntyi aika tismalleen tuohon kellonaikaan. Kaudesta jäi mieleen myös Chlubnan hirmuvire loppukeväästä, ja hän teki Tonin ollessa pelikiellossa kolmeen peräkkäiseen otteluun kaksi maalia.
2002-2003: Alatalon ensimmäisestä kaudesta jäi mieleen parhaiten loppusyksyn 14 ottelun pisteputki, joka nosti JYPin yllättäen kärkipäähän hetkellisesti. Yksittäisistä hetkistä muistan JYP-Tappara ottelun, joka tuli kuunneltua radiosta reissun päällä. Tuossa ottelussa Perrin teki alivoimamaalin, jota Radio Suomen selostaja hehkutti paljon, ja sanoi sen olleen yksi kauden upeimmista maaleista. Tuo maali jäi näkemättä, ja kun tulosruutukin jäi välistä, näytti tilanne toivottomalta. Ympyrä sulkeutui vasta 2010, kun Perrinin paluuottelun alla koottuun fiilistelyvideoon oli kaivettu myös tuo Tappara-pelin maali. Olen jälkeenpäin koittanut löytää kyseistä maalia Youtuben syövereistä, valitettavasti ilman tulosta. Toinen Perrin-muisto on 3. puolivälierän 2-2 tasoitus ottelun lopussa suoraan Immosen aloitusvoitosta. Tuo oli Immosen ensimmäinen kausi JYPissä, ja hän teki vaikutuksen kauden avausottelussa TPSää vastaan hienolla läpiajomaalilla kolmannen erän alussa.
2003-2004: Tästä kaudesta parhaiten mieleen jäi aiemmin tänään Positiivisuusketjussa mainittu Korhosen 3-3 tasoitus kauden päätösottelussa, joka sinetöi JYPin pudotuspelipaikan. Ensimmäinen sääläri oli Jokereita vastaan Hartwall Areenalla, jossa paikanpäällä oli tyyliin 3000 silmäparia. Jokerit voitti tuon ottelun ja ottelusarjan, mutta tuntui että 10 joukkoon pääseminen oli jo itsessään mestaruus JYPille. Kolmas muisto kaudesta oli alkusyksyn kotipeli Kärppiä vastaan, jossa Uhlbäck teki hattutempun. JYP voitti tuon pelin 5-1, ja sai hieman balsamia haavoille edeltävän kevään kirvelevästä pudotuspelisarjatappiosta.
2004-2005: Lockout-kausi ja Wallinheimon paluu. Kausi alkoi parilla voitolla, ja Steve Martins vaikutti todelliselta supervahvistukselta. Tahti hiipui hieman, ja myöhemmin syksyllä liigaan ja JYPiin alkoi valumaan NHL-pelaajia. Shelleyn kotidebyytti oli tunnelmaltaan parhaita pelejä, mitä muistan. Shelleyn luistelu oli ihan kauheaa, eikä pelillisiä apuja juuri tullut, mutta hän toi mukanaan uskomattoman buumin koko kaupunkiin. Säälipleijarisarja Tapparaa vastaan jäi kaivelemaan pitkään, mielestäni JYP oli parempi tuossa sarjassa. Westcott on jälkeenpäin myöntänyt potkaisseensa Puistolaa pukukoppikäytävällä. Ilman tuota potkua JYP olisi mennyt jatkoon, uskallan väittää.
2005-2006: Kauden avausottelu sarjaan noussutta KalPaa vastaan. Lawson-Piispanen-Virtanen oli JYPin ykkösketju, ja ketju teki muistaakseni 3 tai 4 maalia JYPin voittaessa. Tuo ottelu taisi jäädä Lawsonin ainoaksi positiiviseksi heteksi kaudesta, ja hän sai pakata laukkunsa jo kesken vuoden. Toinen muisto tästä kaudesta oli kauden viimeinen ottelu Bluesia vastaan, 3. ja ratkaiseva säälipleijari. JYP johti ottelua viimeisille minuuteille asti, mutta otti lopussa 2 jäähyä, joista etenkin Jääskeläisen korkea maila jäi puhuttamaan. En tiedä oliko liian punaiset JYP-lasit päässä, mutta eikös se ollut Bluesin oman pelaajan maila joka osui kasvoihin. Blues tasoitti pelin 6-3 yv-tilanteessa, ja Pirnes teki jatkoerässä ratkaisevan maalin.
2006-2007: Marttinen nousi liigan pakkieliittiin, mutta myytiin kesken kauden Ruotsiin. Kokonaisuudessaan todella väritön kausi, ja parhaat muistot oli kauden loppupuolen huhut, että seuraavalle kaudelle on tulossa nimimiehiä. Ainakin Kristian Kudroc ja Juha Riihijärvi pyöri huhuissa pitkään. Risto Dufva näkyi loppukauden aikana useasti Seppäsen kanssa peleissä, tuolloin taisi olla jo selvää, että hänestä tulee seuraava päävalmentaja?
2007-2008: Seppänen ja muut omistajat laittavat rahaa palamaan, ja joukkueeseen tulee iso liuta nimekkäitä pelaajia - Pihlman, Virtanen ja Mikkonen tulivat paluumuuttajina, ja Lars Helminen teki myös alkukesästä sopimuksen. Myöhemmin kesällä Dwight Helminen teki myös sopimuksen, ja odotukset nousivat entisestään. Vielä ennen kauden alkua saatiin jackpot, kun Immosen paluu varmistui. Veikkaajassa oli kauden alla juttu JYPissä otsikoin "JYP ostaa mestaruuden" tjsp - tuo artikkeli tuli luettua varmaan 20 kertaa läpi. Kausi jäi jopa tulevaa mestaruuskautta paremmin mieleen, koska sitä oli edeltänyt niin monta vuotta peräpäässä. Kauden erikoisin hetki oli joulun alla, kun JYPiltä tuli ilmoitus tiedotustilaisuudesta, jonka aiheena oli "pelaajamuutokset". Fanit luonnollisesti odottivat jotain isoa hankintaa, mutta lopputulemana olikin Wallinheimon loppukauden vuokra Venäjälle.
2008-2009: Mestaruusvuodelta parhaiten mieleen jäi puolivälieräsarja TPSää vastaan. Varsinkin Hippoksella käydyt ottelut oli JYPin täyttä dominointia, mutta Salak piti TPS:n peleissä mukana. KalPa- ja Kärpät sarjat menivät niin selkeästi JYPille, ettei niistä jäänyt pelillisesti paljoa kerrottavaa. Finaaleissa Kärpät hallitsi pelejä, mutta nuo ottelut olivat varmaan parasta JYPiä puolustussuuntaan, mitä seurahistoriassa on nähty.
2009-2010: Ensimmäisenä mieleen tulee Vatasen uran avausmaali suoraan syötöstä HPK:n verkkoon, Pihlströmin + Makkosen hankinnat ennen siirtorajan umpeutumista ja monivaiheiset pudotuspelit. Kärpät-ottelusarja jäi kismittämään, vaikka siitä JYP menikin jatkoon. Se viidennen pelin maraton-jatkoaikaottelu taisi lopulta olla ratkaiseva mestaruuden tiellä, koska välierissä TPSää vastaan ei juurikaan paukkuja ollut. Kaudesta jäi harmittmaan myös Pihlmanin paha loukkantuminen, hän taisi johtaa pistepörssiä tuossa vaiheessa ja elettiin jo tammikuuta. Jos oikein muistan, niin Kazanin edustajat olivat scouttaamassa Pihlmania samassa pelissä, jossa polvi hajosi. Siinä jäi Seppäseltä iso kasa euroja saamatta.