Kun tuo kahvaaminen vieläkin näyttää monessa otteluketjussa nousevan esille, tuon aiheen esille päivitettyjen jäähytilastojen muodossa esille.
Aamulehti siis rankkasi joukkueiden ns. kahvajäähyt (koukut, kiinnipitämiset, mailasta kp ja estämiset) 13. kierroksen jälkeen. Sekä Mane että sivuunkirjoittanut olimme joulutauon aikaan tutkineet päivitystä - sekä Naughty_S jo aiemmin. Alla tilanne 6.1. pelien jälkeen (33-36 ottelua per joukkue; perusteena oma tilastoni Manen ylläolevilla korjauksilla). Luvut ovat siis jäähymin kahvauksesta keskim. per ottelu, joten ottelumäärällä ei ole merkittävää roolia. Suluissa tilanne AL 13.kierros).
Tappara 7,9 (7,2) +10%
Pelicans 7,7 (8,6) - 10%
SaiPa 7,5 (6,8) +10%
Lukko 7,4 (9,7) -23%
Ässät 7,3 (7,4) - 1%
JyP 6,5 (6,3) + 3%
Jokerit 6,4 (6,0) +7%
Blues 6,3 (6,5) - 3%
Kärpät 5,9 (5,4) +9%
HPK 5,7 (6,3) -10%
TPS 5,6 (5,4) +4%
HIFK 5,6 (6,9) -19%
Ilves 5,5 (5,2) +6%
"Kahvatyypin" mukaan tilastoituna jäähyt menevät entisen jaon mukaan. Jotkut koukkivat, toiset estävät jne.
Tilastot ovat monesti "niin kuin niitä luetaan". Esimerkiksi tuollaiset muutaman %-yksikön muutokset kahvausjäähyjen määrässä, eivät varmasti kerro mistään tietoisesta pelityylin muutoksesta puoleen eikä toiseen, mutta nuo pari hieman alle ja hieman yli 20% muutosta ovat minusta jo merkittäviä. Muutos-% olis varmaan vielä selvempi, jos sen laskisi luvuista "kahvat kierroksilla 1-13" ja "kahvat kierroksilla 14-33/36", jolloin siis aiempi luku ei vaikuttaisi nykyhetken keskiarvoon.
Tuomarikohtaista tilastoa en tähän nyt poimi, mutta kuten jo aiemmin kävi selväksi erot ovat huomattavia. Tällä on varmasti merkitystä joukkueisiin sitä kautta, että JOS jollain joukkueella on ollut kohdattavana herkkä kahvatuomari muita useammin, tulee noita muutaman %-yksikön muutoksia helposti.
Muutaman kierroksen tilastoja katsottaessa tulee myös huomata, että kulloinenkin vastustaja ja pelitilanne vaikuttaa. Jos ollaan fyysisesti alakynnessä, vaatii vauhdissa pysyminen vauhdin poisottoa vastustajalta jne.
Kun olen nyt muutaman kierroksen seurannut otteluita SM-liigan on-linelta ja merkinnyt kahvausjäähyjä, olen tehnyt niin, että muistilapullakin on ylinnä ne ottelut, joissa tuomarin perusteella tuntuu jo ennakolta tulevan eniten kahvajäähyjä. Yllätys ei ole, että muistilapun yläosaan on yleensä myös kertynyt eniten näitä jäähyjä. Jos vielä osapuolina on joku listan yläpään joukkue tai molemmat, on tulos selvääkin selvempi. Mutta yleensä tietyn tuomarin aikana myös listan häntäpää kasvattaa kahvajäähyjään.
Tiedostettakoon, että kyse on siis kahvajäähyistä, mutta uskon näillä luvuilla saatavan myös suuntaa antava kuva joukkueiden pelityyleistä.
Ja lopuksi muistivarainen siteeraus Patrik Stefanin lausumasta Aamulehdessä kuluvalla viikolla "SM-liigassa ns kahvausta on paljon, enemmän kuin NHL:ssä, mutta täytyy muistaa, että tätä pelityyliä on nykyisin paljon koko Euroopassa". Korjatkoon ken muistaa tarkemmin.
Kuulin eilen Lukko-JyP ottelun paikallisradioselostuksessa hieman huonosti, mutta ilmeisesti Tomi Pettinen otti erätaukohaastattelussa asiaan jotenkin sellaisen kannan, että pelaajan kannalta olisi hyvä tietää vihelletäänkö näitä jäähyjä vai ei. Voi olla kuulin väärin, mutta kuulosti kannanotolta tuomarilinjan häilyväisyyteen.