Ketterä pudotuspeleissä 2025

  • 8 319
  • 54
Suosikkijoukkue
Ketterä
Ei paljon jäänyt seliteltävää.

Toivottavasti Tuunanen on poistunut kaupungin rajojen ulkopuolelle.

Saa nähdä tuleeko ensi kautta ollenkaan.
Jos tulee, millaisella joukkueella?

Veikkaan että nyt on mitalipelit pelattu aika pitkäksi aikaa.

Kiitos näistä vuosista!
Kivaa se oli niin kauan kuin sitä kesti.
 

Peteliuz

Jäsen
Suosikkijoukkue
Charlestown Chiefs & Syracuse Bulldogs
Identtinen kauden loppu Mason ekan kauden kanssa. Runkosarjan vikat pelit löysäiltiin pois, tällä kertaa tosin välttyäkseen Rovaniemen reussulta ja heti ekalla kierroksella lauluun. Ei sentään suoraan 0-3, mutta kuitenkin. Jos seuraavina kausina vedettäisiin ihan täysillä loppuun asti, puoliammattilaissarjassa? En väitä että tuon takia sarja hävittiin, mutta mieleen hiipii väkisin ajatus siitä, vaikuttiko se pelaamiseen.

Olihan koko kausi vähän vuoristorataa, alkaen pitkällä tappioputkella, jonka jälkeen peli saatiin uomiinsa ja saavutettiin lopulta runkosarjan kolmossija. Pleijarit rajoittuivat itsellä kahden täyden pelin näkemiseen (sarjan kolmas ja neljäs) ja vuoristorata jatkui niissäkin.

Pelon sekaisin tuntein tässä odottaa tulevaa. Ei noilla yleisömäärillä voi jäädä viivan alle juuri mitään muuta ku persnettoa. Vaivutaanko kestomenestyjästä Hokin ja Keupan tasoiseksi vitsiksi vai laitetaanko pillit pussiin? Kyllähän tänne varmasti vetoa nuoriin eteenpäin pyrkiviin pelaajiin on eri tavalla kuin edellämainittuihin joukkueisiin, mutta valmiita pelimiehiä ilman fyrkkaa on mahdoton hankkia.

Kiitos Ketterän palstalaisille kaudesta, jäädään odottelemaan tulevaa.
 

ultrar

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, Arsenal
Oli aika haluttoman näköinen joukkue ja oikeastaan nuo erikoistilanteet olivat kaiken ilmentymä. Toivottavasti jostain saadaan Imatralla kaivettua rahaa peliin ja jälleen nälkäinen joukkue, joita on nähty vuosia. Nyt tuli tunne, että kaikki halusivat lopettaa kauden tänään.
 

ahal

Jäsen
Taisi juurikin olla Lohi-luola Tiksissä kyseessä, kun vuosia sitten jo rallatettiin jäähybiisinä "sitä saa mitä tilaa..". Toive aikaisesta kesälomasta toteutui, ehtii sekä biitsille että hiihtämään.

Toivotaan kuitenkin, että Ketterä saa palikkansa uudelleen järjestykseen ja uskottavan jengin kasaan ensi kaudeksi. Valmennuksesta alkaen. Kauden pelit osoittivat, että niin pelaat kuin treenaatkin. Vaihtelevasti ja vähän sinne päin, joukkueen runkopelaajia myöten. Tilastot toki osoittavat, että kausi meni varsin hyvin, mutta loppumetreillä veto hiipui eikä spurttia enää löytynyt. Eväät oli syöty. Toki narreja vastaan seinä olisi noussut eteen.

Eteläkarjalaista kiekkoa kun ajattelee isommassa kuvassa, Mestis-Ketterällä on siinä tärkeä rooli SaiPan apuna. Parasta olisi, jos molemmat olisivat jatkossakin (nuoria) puoleensa vetäviä seuroja, jotka hyötyisivät yhteistyöstä. Win-win-tilanne. Ainakin periaatteessa, mutta valitettavasti niitä kapuloita aina jostain rattaisiin löytyy.
 

Jango

Jäsen
Suosikkijoukkue
Imatran Ketterä
Pettymys, se tässä päällimmäisenä on. Ei se oikein missään vaiheessa lähtenyt lentoon kuten aikaisempina keväinä on lähtenyt. Ei kyllä mitään Vantaalta pois, suoritti omaa pelisuunnitelmaa täydellisesti ja oli parempi jengi kotonaan ja tänään vieraissa. Lisäksi ykköshepat oli ykkösheppoja, lisätietoja voi käydä katsomassa pistepörssistä.

Pakko näin jälkikäteen todeta että kaikki ennusmerkit oli ilmassa. Koko kaudella ihan helvetin paljon loukkaantumisia, osa toki huonoa tuuria varmasti mutta kyllä tähänkin joku syy löytynee. Pelaajaliikenne myös aika karua meidän suuntaan, enemmän siellä menetyksiä oli kuin tulijoita sisään päin. Siirtorajalla syötiin iso määrä tehoja pois eikä tuosta porukasta oikein kukaan noussut esiin. Se mitä ei kyllä nähnyt oli että meidän veskari peli olis ollut näin epävarmaa mitä se oli. Iso on mietinnän paikka koko organisaatiolla mutta jatketaan tästä ensi kauden ketjussa.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös